/IIMk/IIMIM (MTRMT. voor het arrondis- aÉsj^sement Zierikzee. 1876. No. 82. Zaterdag 14 October. 79ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Feuilleton, Twee Congressen van tegenvoeters. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post I,- Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geb oor te en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 et. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEXMAN. (IIel Congres van Duitsche Socialisten te Golha, en de Algemeene Vergadering der Fransche Katholieke Werkliedenvereeni- ging le Bordeaux). II. Aan 't slot van 't eerste gedeelte van dit artikel spraken we een oordeel uit, waaruit men zon kunnen opmaken dat we ons in den aankef getiite vertrouwen op de eerlijkheid en oprechtheid der Congreslni weder hebben inge trokken. Wc zeiden n.l. dat zoowel de leiders van het G-othasche als die van 't Bordeanxsche Congres „kun lieden paaien met nietszeggende groote woorden, terwijl zij zelf ondertusschen hun bijzondere bedoelingen met. behulp der volgzame kudde najagen." Behoudens de reserve dergenen onder de leiders die met voorbedachten rade de noodlijdende, of althans klagende ar beidersklasse bedriegen en dezulken zijn er zoo in Duitsekland als Frankrijk houdt dat oordeel juist niet in dat al de leiders schurken zijn. Wij kunnen ons voorstellen dat velen, zelfs de meesten in gemoede handelen. Doch dit neemt niet weg dat wat zij doen en wat zij hun aanhang ingeven en aanraden toch grootendeels niet dezen, de arbeidende klasse, maar hun, den leiders en, in het geval van het Bordeauxsche Congres, den heerschappij voerders der kerk ten goede komt. Yoor de lijdende partij schiet er zooveel als niets over. Laat ons zien welke practiscke middelen de Dnitsche socialisten aanprijzen en toepassen. In de eerste plaats komen ze om de penningen der goê-gemeente. Het Congres heeft n.l. een volledig geörgauiseerd corps van werkende leden opgericht, bestaande uit 145 man. Daaronder zijn 8 vast-aangestelde agitatorendie hun be staan vinden in het bevorderen en leiden der socialistische beweging; zij genieten 135 mark 's maands en 1 a 1 Va mark daags reiskosten. Deze 8 hebben nog 14 tijdelijke helpers, die elk 25 ii 75 mark per maand ontvangenver der zijn er nog 46 bezoldigde beambten en 77 vrijwillige sprekers. Voorloopig is een som van 40,000 mark 's jaars vastgesteld om al deze lieden te betalen. Het is niet te ontkennen dat met zulk een goedgesmeerde machine wat uitgevoerd kan worden. Maar het doel dat de lijdende of kla gende werkman zich voorstelt wordt er nimmer mede bereikt. De agitators zullen agileeren en, als zij hun vak goed begrijpen, zullen ze dat „zachtjes aan" doen. Dat eens 't doel zou bereikt worden kunnen zij niet wenschen, want dan vervalt hun broodwinning. Eu agi- teeren ze con amore, dan moeten ze wel voor zieh persoonlijk baantjes of postjes op 't oog hebben, of ze zouden geen mensehen moeten zijn van gelijke bewegingen als „socialisten." Ziclr opolferen was tot dusver nog niet socialistisch. Alles komt neer op „agitatie," dat is in dit gevalwoeling, beweging, ontevredenheid over slaande tot dadelijkheden, revolutie, zoo sociale als politieke. Zal de werkende klasse op dien weg zijn heil vinden Daar zijn er die 't ge- looven, wij voor ons gelooven het niet. Merkwaardig is bet dat het eenige wezenlijk rationeele middel dat op 't Congres werd te berde gebracht, n.l. de stichting van een soort Universiteit waar de socialistische leer zou ge- leeraard en beoefend worden op wetenschappe- lijken voet, verworpen word als „ontijdig." Hoe zal nu „agitatie" tijdig zijn kunnen, zoolang redelijke bestudeering der vraagstukken nog „ontijdig" wordt geacht'? Door zulke feiten komt bij de leiders de aap uit de mouw. Eu nu te Bordeaux. Daar waren de middelen in schijn meer onschuldig, minder gevaarlijk, minder agressief. Uit de aangestipte punten bleek reeds een en ander. Patroons en werklieden moeten zich laten leiden door „het geloof, de barmhartigheid on de gerechtigheid der kerk". Dit is nltramon- taansehe figuurlijke taal. De Congressisten zullen het wel niet geitualiseerd hebben't komt neêr op „zoet wezen, luisteren naar 't geen (le Kerk zegt, en dat maar stil en gedwee doen, dan zal de Kerk wel voor alles zorgen, dan zal alles wel te recht komen, 't brood wel goed- kooper en de loonen wel booger worden". Wat is dit anders dan bolle klank? Is de Kerk dan de almachtige? Is de Kerk dan iets anders dan een abstract begrip Komt niet alles daarop neer dat men de werkende klasse in Frankrijk wil onderwerpen aan de priesterschap als aan een bovenaardsehe macht die het lot der wereld in de band beeft? Welk nut of voordeel kan de werkman daar ooit van hebben? Niet 't minste, maar wel 't omgekeerde, zooals de ge schiedenis maar al te duidelijk leert. Wie dit nog niet mocht inzien die zal er wel van doordrongen worden als bij verneemt wat Monsgr. de Ségur vertelde in de sluitings rede van het Congres. Hij maande allen met nadruk aan, zich onvoorwaardelijk aan de be velen van den paus te onderwerpen. Den paus betitelde hij als „een leveud sacrement". Wat is dit anders dan onzin? Wat kan 't daar te Bordeaux auders hebben bedoeld dan de lieden te verleiden tot bet bewijzen van goddelijke eer aan den ouden man te Ronre Neen ook te Bordeaux zijn den vierden stand niets clan holle woorden gegeven waar zij niet van eten kunnen, en waardoor bun lot niet zal ver beteren maar verergeren. Gelukt de arbeid der Duitsche agitators, dan komt er vroeg of laat een socialistisch oproer, natuurlijk om weder onderdrukt te worden, ende werkende klasse betaalt bet gelag, terwijl de heeren agi tatoren zieb uit de voeten maken. Slagen de vrome agitators van Bordeaux, dan komt er te Nederland op de Wereldtentoonstelling te Philadelphia. Slot. litteratuur der Muziek. Hiernevens kan men een collectie muziek bestu- deeren, omvattende proeven van de beste werken in dit vak in Holland voortgebracht in den jongsten tijd, zoowel vokaal als instrumentaal. De expositie bevat de werken van inlandsche en vreemde compo nisten, en geeft een goed denkbeeld van den graad van nationale ontwikkeling op dit gebied. De boeken en bladen muziek zijn fraai gegraveerd en gedrukt, liet papier en de geheele uitvoering uitstekend. Men vindt er edities of afzonderlijke gelegenheidsstukken van de meeste voorname toonzetters, alsmede een aantal compositiën van toonkunstenaars, die in dit werelddeel onbekend zijn. Dat de Hollandsclie com missarissen zooveel zorg besteed hebben aan deze afdeeling, is alweder een bewijs van de degelijkheid en bezienswaardigheid der expositie. De Veepest. Vervolgens merkt men een groep op van een geheel ander karakter. Het is een practische beschrijving van de veepest, die, gelijk men weet, zulke verwoes tingen in Holland heeft aangericht. De mannen der wetenschap hebben de plaag krachtig aangetast en haar oorzaak en uitwerking zeer voldoende verklaard. Op de Tentoonstelling ziet men een reeks van afgiet sels en anatomische preparaten, waaruit men het ge heele verloop en den aard der ziekte kan nagaan. Deze expositie is een kostbare bijdrage tot de weten schap en geeft blijk van een groot practiscli vermogen in het onderzoek van een speciaal geval. De personen, die zich inzonderheid aangetrokken gevoelen door de zaal der landbouwtentoonstelling (Agricultural Hall) en haar bijgebouwen, mogen wel bijzonder aandacht schenken aan deze afdeeling van de Nederlandsche expositie. Zij is wel waard op het nauwkeurigst be studeerd te worden door alle klassen van landbouwers en veefokkers. Lakwerk. Tapijten. Vele bezoekers worden verrast als zij bevinden dat de Hollanders zoo ingewijd zijn in 't lakwerk, maar dit is werkelijk in vroeger jaren een der voornaamste industrieën van' Holland geweest. Er is een groote verscheidenheid van dit soort van goederen tentoon gesteld, bevattende doozen, presenteerbladen, toilet tafels, handspiegels, borstels, theebladen, portefeuilles, schrijflessenaars enz. Het meerendeel van dit werk is met paarlmoer ingelegd op de Italiaansclie manier, maar overtreft deze laatste soort in fijnheid en be valligheid. Er zijn echter ook menigvuldige staaltjes van onopgesierd lakwerk in den gedreven stijl, die bijzonder aan de Japanners eigen is. Men ziet hier zulke volkomen geslaagde nabootsingen, dat men moeielijk op het gezicht kan uitmaken of zij niet wezenlijke Japansche werkstukken zijn. Grenzende aan deze sectie is tentoongesteld een collectie van zeer schoone tapijten van bewonderens waardige teekening en harmonieus en schitterend vau kleur. Zij schijnen losser geweven te zijn dan de beste soorten die wij hier (in Amerika) gewoon zijn, maar zij zijn bevallig .en aantrekkelijk. Daar zijn ook onderscheidene groote tapijten uit een stuk om een geheel vertrek te beleggen. V er scheidenheden Op dit punt splitst zich de uitstalling in onder scheidene individueele exposities. Daaronder vindt men proeven van onderscheidene tegenwoordig bloeiende industrieën, maar het is duidelijk merkbaar dat er thuis over dit alles een regelend toezicht gegaan is, waardoor noodelooze herhalingen van hetzelfde artikel vermeden zijn, en waardoor vooral getracht is een heldere voorstelling te geven van de Nederlandsche voortbrengselen, zonder acht te slaan op persoonlijke meeningen die bij de uitvoering mogelijk gekrenkt zijn.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 1