EENE HERBERG Buitenland, Zeetijding van Zieriksee. ADVERTENTIE N. HOTEL VAN VEEN. en Uitsp aiming HUIS, SCHUUR, ERF en TUIN, Een Woonhuis, Schuur en Erf, sant ingewonnen information dikwerf de getaxeerde som met de helft wordt verminderd. Wordt besloten te stellen in handen van Burgcm. en Weth. lot advies. De eiudvekening der Bank van 'Leeuing wordt ge steld in handen der lieerón Mr. Moolenburgh, Koole en |hr. Mr. Maoare tot onderzoek en rapport. De Burgemeester deelt mede, dat hij 11a rijp beraad besloten lieeft aan Z. M. den Koning eervol ontslag aan te vragen tegen 1 Nov. e.k. als Burgemeester dezer gemeente en dat liet verzoekschrift daartoe be reids door hem is ingezonden. Hij stelt voor dit voor kennisgeving aan te nemen, waartoe wordt besloten. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. Binnenland. Zierikzee, 10 Oct. Aan de kade der Nieuwe haven alhier lieerscht thans een ongewone levendigheid door bet laden van Suikerbieten, 't welk in dezen anders slappen tijd aan velen arbeid verschaft die ruim betaald wordt. Wat het gewas der bieten aan gaat, men merkt daar nog al verschil in op. Ten gevolge der groote droogte is veel van bet uitgezaaide zaad niet opgekomen en kwamen dus de wel ontkiemde planten vrij ruim te staan, zoodat zij zicli vrij goed ontwikkelden. De ledige plekken werden later inge boet, 't welk gedeeltelijk nog slaagde, doch natuurlijk minder ontwikkelde wortelen heeft opgeleverd. Zierikzee, 10 Oct. Volgens ontvangen telegram zit er een bark op het Nieuwe Zand, docli naam en natie zijn nog onbekend. Sleepbooten en equipage van den reddingskotter zijn onmiddellijk derwaarts vertrokken, om zoo mogelijk assistentie te verleenen. Naar men verneemt heeft professor Dab er liet voor nemen dezer dagen alhier een voorstelling te geven met zijn Spreekmachine. Gelijk men uit de bladen weet heeft hij 0. a. ook te 's Gravenliage in de groote opera dat kunstig samengesteld werktuig laten hooren tot groot genoegen van het publiek. Op de voordracht voor rechter bij de arr. rechtbank te Apingadam komt als No. 3 voor: Jhr. J. Scliuur- beque Boeije, kantonrechter te Cortgene. Sinds eenigen lijd worden te Amsterdam zoo op de publieke straat als in het paleis voor volksvlijt proeven gegeven van de deugdelijkheid der door de hoeren Kintzinger en Hoithausen, zadelmakers te Amsterdam, uitgevonden reddingskoord. Wij zagen dit middel 0. a. in werking op de ten toonstelling van hygiene en sauvetage te Brussel, waar het met zilver is bekroond. De zaak is zeer eenvoudig. De personen, die zich uit eeu bovenverdieping van een brandend gebouw redden willen, bevestigen een koord met een sterken haak voorzien ergens aan vast, b.v. aan een dakbalk, een raamstijl, een zwaar meubelstuk of dergelijke, liet koord wordt gevoerd langs en om een spivaals- wijze ingewerkteu stalen cilinder, die van haken en oog en voorzien is, om een touw aan te bevestigen, waarvan de persoon liet andere eind om den middel bindt of aan een sterken gordel van een ring of haak voorzien. De afdaling langs liet lange afhangende koord gaat nu heel langzaam en volkomen zonder gevaar. De tegenstand dien de spiraal-cilinder biedt bij liet doorlaten van liet koord vertraagt de snelheid van' liet afdalen. Twee personen tegelijk kunnen zich zonder moeite of gevaar van elke onbepaalde hoogte aflaten. Daar 't geheele reddingsmiddel slechts een kleine 5 kost, kon vast wel op elke bewoonde bovenverdieping zulk een reddingskoord worden bewaard om in geval van nood dienst te doen. Verleden week werd een proef genomen door zes man, die zich tegelijk langs liet koord naar beneden lieten. Het koord en de spiraal-cilinder weerstonden deze zware proef goed, doch toen de afzakkende per sonen dicht bij den grond waren brak de bok die men boven in de goot van het liooge gebouw geplaatst had, zoodat zij op de straat vielen, doch zonder zich te bezeeren. Bij de verkiezing voor een lid van den gemeente raad te Oostburg, noodig geworden door liet vertrek van den heer Merens, werden uitgebracht 63 stemmen. De candidaat van Volksonderwijs J. van de Plassclie verkreeg 30 stemmen. De heer E. J. Iiennequin 19. De overige 14 stemmen waren onder 10 andere per sonen verdeeld. Dus herstemming lusschen de heeren van de Plassclie en Iiennequin. Vrijdag heeft H. M. de Koningin te Botterdam den eersten steen gelegd van liet te bouwen Kinder ziekenhuis. Dit is met eenvoudige plechtigheid geschied. Het gesticht zal ook dienen tot gebouw voor de Pleegzuster-Vereeniging en naar H. M. zal het keeten Sofia-Kinderziekenliuis. Een liefhebber van tuinieren had reeds op verschillende wijzen beproefd zijn foodc- en witte kooien schoon te houden van rupsen. Verleden jaar merkte hij op, dat de kooien, welke dicht bij de slapaufen stonden, geheel ongeschonden bleven, terwijl van de andere niets terecht kwam. Hij plantte dus dezen zomer, tusschen de bedden met kool, rijen slaplanten en de rups legde haar eieren op de laatste, waar ze niet tot ontwikke ling konden komen, terwijl de kooien een heerlijk gewas opleveren. Ook een paar van die koolplanten, met petroleum en water besprenkeld, bleven van de rupsen verschoond maar weldra bleek liet, dat de stammen ingerot waren, want de kooien vielen, 11a flink gezét te zijn, af. Ebl. In liet Journal de Vagriculture is meegedeeld, dat eenige hoveniers onlangs liet gebruik vau zwavelbloem hebben ingevoerd om fraaie vruchten te verkrijgen. Volgens een door Bassepot genomen proef op peren- boomen te St. Germain, moet men jonge vruchten, zoodra zij zich gezet hebben, met zwavelbloem bestrooien. Men verkrijgt dan - volgens genoemd Journal - prachtige vruchten van hoornen, die anders niet dan slechte vruchten opleverden. De proef is gemakkelijk te nemen, merkt de Landb. Cl., dit mededeelende, op. Servië, Beuters agent te Belgrado seint: Bistic heeft aan den agent van Servië te Bucharest geschreven, dat de proclamatie van Milan tot koning alleen gedaan was om te protesteeren tegen dc vernedering der vredes voorwaarden. Zes Turksche bataljons zijn voor Lukovo aangekomen, dat door een bijna gelijk aantal Serven is bezet. Als Lukovo iu de macht der Turken geraakt, komt de stelling bij Deligrad in groot gevaar. Een gevecht wordt tegemoetgezien bij BoboHchte, waar de Serven zicli geducht versterkt hebben. Beuters correspondent te Belgrado bericht dd. G De spanning lusschen de liberale Serven en de mili taire partij, welke laatste vooral onder de Bussen aanhangers heeft, is zoo groot geworden, dat men voor een uitbarsting vreest. De partij van de Koningsproclamatie krijgt voortdurend nieuwe vertak kingen in liet landeen overwinning van de Serven zou ten gevolge kunnen hebben, dat een algemeene mani festatie ten gunste van het Koningsschap onder de gansche bevolking plaats greep. Men verzekert, dat Bistic nieuwe geheime stappen doet bij de consuls om te verkrijgen, dat aan Servië een wapenstilstand wordt opgelegd. T u li ij e. Vrijdag is het besluit der Porte officieel aan de gezanten der Mogendheden medegedeeld; aan ieder afzonderlijk echter. Dit moet zoo bewerkt zijn door Busland omdat, naar men zegt, de Bussisclie gezant generaal Ignatieff bij het ontvangen van bet antwoord der Porte op de voorwaarden der Mogendheden nog bijzondere mededeelingen te doen had waarvoor Bus- land persoonlijk de verantwoordelijkheid wilde dragen. Generaal Ignatieff was Vrijdag ook nog niet te Kon- stantinopcl teruggekeerd; hij zou daar pas Maandag- aankomen. Mi ontenegro. Montenegro heeft toegestemd iu een onbepaalde schorsing der vijandelijkheden, totdat een wapenstil stand zal zijn gesloten, onder voorwaarde dat controle zal worden uitgeoefend over de hoeveelheid proviand der forten en de ingesloten Turksche troepen. Het schijnt, dat deze overeenkomst liet gevolg is vau de bemiddeling van den Engelschen consul, die gebruik heeft gemaakt van een verkoeling tusschen den llus- sischen consul en vorst Nikita. I11 Slavische kringen heeft dit veel seïisatie verwekt. Eng elan cl. In de Vrijdag gehouden bijeenkomst van het be stuur der conservatieve Vereeniging in de City zijn eenstemmig rnotiën aangenomen, waarbij vol vertrou wen in de regeering betuigd en het bijeenroepen van liet Parlement onnoodig verklaard wordt. ITet Ministerie van Bnileiilandsclie Zaken heeft een telegram van graaf Derby aan Sir HenriElliot bekend gemaakt over de gruwelen in Bulgarije. De Minister betreurt liet, dat liet officiëele rapport liet feit heeft bevestigd, dat die wreedheden werden bedreven zonder door een of ander staatkundig motief te zijn gerecht vaardigd. In het telegram wordt den gezant gelast het resultaat van Barings euquete ter kennis van den Sultau te brengen, bestraffing der schuldigen en vol ledige schadeloosstelling voor de slaclitofiers te eischen en aan te dringen op waarborgen tegen hernieuwing der gruwelen. Nog verklaart zich de Minister voor de benoeming van een speciaal gouverneur van Bulgarije, een krach tig optredend man en die, zoo hij geen Christen is, liet vertrouwen der Christenen moet genieten. De Times bericht uit Shanghai van 5 Oct., dat dc Chineesche re gearing den 17 Sept. de overeenkomst aangaande de Yuniiau-kwestie heeft bekrachtigd. De Officiëele Gazette wijdt een woord van beklag aan den vermoorden Margary en betoogt liet recht der vreemdelingen 0111 in het binnenland te reizen en op de bescherming der regeering. I ui t s c h 1 a n cl. Naar liet nieuwe plan voor de mobiel-verklaringen wordt liet Duitsche leger op een sterkte gebracht van 469 bataljons infanterie en jagers, 93 regimenten cavalerie met 372 escadrous, 300 zeldbatterijen, 55 regimenten pioiiniers, 14 spoorwegcompagniën, 7 veld en 5 reserve-telegraafafdeelingen. Het aantal man schappen van liet staande leger bedraagt: infanterie 502,600, cavalerie 62,100, veldartillerie 7S,800, pioiiniers 23,156 en 43,000 man, tot den trein be- lioorende. Het getal paarden bedraagt 215,000, bet geschut 1800 stukken. De kracht der landweer is hieronder echter niet medegerekend. Te Berlijn wordt verzekerd, dat graaf Harry von Arnim door het; Staatsgerechtshof is schuldig verklaard en veroordeeld tot tuchthuisstraf. ïtei'lc- en tSclioolniexxws. Beroepen te Herkiugen ds. W, Ellens te Hoorn op Terschelling. Bedankt voor 't beroep naar Bruinisse door ds. A. van Gricthuysen te Ovcrschie. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot assis tent te Vlissingen den heer N. Oly. Benoemd tot hul ponder w. aan de openb. school voor onvevmogenden alhier dc heer J. H. Letzev, hulponderw. aan de eerste burgerschool. Benoemd tot hoofdonderwijzeres aan de bijz. meis jesschool voor meer uitgebreid lager onderwijs te Sliedreclit mej. J. C. Keeselaar, hoofdonderwijzeres te lieinkeuszand. Drietal voor hoofdonderw. te 's Gravenpolder de hh. J. Swart te Kapelle; P. A. Plubvechtse te Goes en W. van de Linde te Naaldwijk. BINNENGEKOMEN: 10 Oct. //Atlialaska", kapt. J. Shine, van Charlestown naar Dordrecht. Bevallen van een INXeisje, I. C. CONBADIBoeters van Lenkep. Zierikzee, 8 October 1876. -k- L.Jz., gebreveteerd Tandmeester der Vereenigde Staten van -Amerika te Middelburg, zal DONDEBDAG a. s. wederom te Zierikzee te spreken of te ontbieden zijn over alle Taxi cl- en INXonclg-eKreReix, het in zetten. van Kunsttanden volgens de nieuwste methode, iu liet De Notaris Mr. J. O. VAN DEB LEK DE CLEBCQ, te Zierikzee zal, op Maan dag' den IO October IST'6, 's voormiddags te 11 lire, in 11a te noemen herberg, ten verzoeke van den onherroepelijk gemachtigde van JACOB LABAN te Capelle, publiek presenteeren te verkoopen: bestaande in staande en gelegen te Capelle, gemeente Nieuwerkerk kadaster Sectie L Nis. 369, 370 en 371, groot 12 Ares 80 Centiares; en staande en gelegen op liet dorp Nieuwerkerkkadaster Sectie M No. 423, groot 01 Are 14 Centiares.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 3