Openbare Raadsvergadering bourgeoisie hetwelk door middel van protecti onisme staatshulp tracht te krijgendat alle particuliere spoorwegen bekooren over te gaan aan den Staat, omdat de particuliere spoorweg ondernemers door middel van hun monopolie het publiek uitzuigen, dat daarentegen het Con gres zich moet verklaren tegen het plan om alle spoorwegen aan liet Rijk te brengen, omdat de opbrengsten toch slechts tot een improductief doel zouden worden gebezigd, waardoor de Rijks-regeering een nieuw overwicht ten uadcele des volks zou verkrijgen terwijl bet bovendien de beursmannen in de gelegenheid zou stellen om zich weder meester te maken van gelden uit het eigendom des volksdat er moet worden gestreefd naar de oprichting van vrije volks- reehtbauken samengesteld bij algemeen en gelijk stemrecht. Alles beweegt zieli hier dus binnen het ge bied der économie en dat der politiek. Te Bordeaux was het [geheel anders. Uit bet rapport van bet Congres aldaar door pater Marquigny opgemaakt, gelijk bet gebeele Con gres door geestelijken is bestuurd en door de bisclioppen is gesurveilleerd, teekenen we de volgende punten aan: In de eerste plaats ver klaren de besturen der werklieden-vereenigingen, dat zij door het katholiek geloof en de onder vinding er van overtuigd waren, dat de sociale vrede nooit voor goed kan terugkeereu, tenzij de patroons en de werklieden zich door hot geloof, de gerechtigheid en de barmhartigheid der kerk laten leiden. In de tweede plaats moest op de langs katholieken weg bestuurde werk plaatsen het volgende in acht worden genomen strenge viering van den Zondag, bestraffing van godslastering en ongebonden taal, scheiding der geslachten en instandhouding van het fa milieleven, vaderlijke verhouding der patroons tot hun werklieden, het kiezen van geschikte bazen, het betalen der werklieden op een dag door de week aan de hoofden der gezinnen door de patroons zelf, het organiseeren van het onderwijs, van godsdienstige feesten, missen, huwelijken en christelijke begrafenissen. Te Bordeaux bewoog zich dus alles om een spil, die als men wat van nabij ziet, geheel buiten de économie en buiten eenige wetenschap staat; en de politiek bleef daar, althans direct, onaangeroerd. Op de heide congressen was dus, gelijk men uit het aangestipte kan opmaken, niet alles dwaasheid wat verkocht werd evenmin als het alles wijsheid was. Zou de waarheid ook hier in het midden liggen? Men. zij omzichtig met deze gevolgtrekkingwij durven haar vooreerst niet maken. Wij meenen dat beiden richtingen te ver van den goeden weg af zijn, en te veel van onware grondslagen zijn uitgegaan om de veronderstelling' te veroorloven dat het gemid delde van twee onwaarheden, in hoofdzaak althans, de waarheid zal zijn. De stellingen der Duitsobe Socialisten geven blijk van een graad van gematigdheid en rede- schets kan liet wezenlijk degelijk karakter van dit gedeelte der Tentoonstelling aangeven en liet bewijs leveren van de nauwgezetheid, waarmede men Amerika beeft willen bekend maken met het huiselijk leven in Nederland. Hier zij opgemerkt dat elk artikel of elke groep vergezeld gaat, voor zooveel noodig, van voldoende verklaringen voor de bezoekers. Doorgaans zijn de voorwerpen zelf sprekend genoeg, maar waar beschrijving of verklaring noodig is heeft de commissie reeds vooraf in die behoefte zeer voldoende voorzien. Deze bewijzen van nauwgezetheid zijn in lange niet algemeen op de gebeele Tentoonstelling en verdienen in dit geval des te meer loffelijk vermeld te worden. Opvoeding der Blinden, Onder dezen titel vermelden wij een bijdrage van het Blinden-Institnut te Amsterdam, die op kleine schaal een denkbeeld geeft van al hetgeen er iu de Nederlanden gedaan is tot verlichting van liet grie- vendste leed (liet verlies der rede uitgezonderd) dat een menschelijk wezen treffen'kan. Het Amsterdamsehe Insti tuut schijnt blijkens deze expositie gelijk te staan met de beste van zoodanige inrichtingen ergens elders. Ver schillende boeken, kaarten enz. met uitgedreven letters en figuren, op het Instituut gedrukt, zijn tentoongesteld, benevens talrijke proeven van liet verstand, de nijver heid en vaardigheid der leerlingen, Voorbeelden van lijkheid, die vroeger volstrekt niet zoo bijzonder als karaktertrekken dor ultra-revolutionairen konden aangemerkt worden. Daarin is, wat liet économische betreft, de invloed der nieuwere school niet te miskennen. Het dwepen met de absolute vrijheid, met het laisser aller is, zoo men weet, al sinds lang als onpractisch dooi de staathuishoudkundigen losgelaten. Maar nu staat men dan ook op eeu moeielijk standpunt, daar liet inderdaad waar is wat het Congres te Gotha verklaarde, dat de vraag van protectie of geen protectie voor elk geval afzonderlijk moet beslist worden. Men kan radicaal vóór 't protectionistisch of vóór het vrije stelsel zijn deze beiden te vermengen leidt tot groote moeie- lijkheden. Daarom verwondert het ons niet dat bet Congres onpractisch en inconsequent als de meeste Congressen deze vraag niet beslist heeft. Aan den anderen kant wil het Socialisten- Congres dat de pers de arbeiders niet zal be werken in het belang der bourgeoisie. Daarin komt de haat van den vierden stand tegen de bourgeoisie helder aan liet licht. Gelijk vóór een eeuw de derde stand scherp tegenover de aristocratie stond, zoo zien wij tans een vierden stand dien der werklieden tegenover de uit den toenmalig'en derden stand opgekomen bourgeoisie staan. Wellicht zullen onze klein kinderen het beleven dat een vijfde stand de proletariërs of parias aangedaan van revo lutionaire geestdrift, opstaat tegen de werkende klasse van heden. Hieruit zou dan af te leiden zijn dat een verhoogd gevoel van mensehen- waarde achtervolgens liet deel wordt zelfs van de laagste klassen der mensclielijke maatschappij. Met de denkbeelden der Socialisten in zake de spoorwegen zijn wij het geheel eens. Dat ze juist zijn ziet men in Amerika op de treu rigste wijze bevestigd. Maar tegenover deze vrij juiste, althans wel passabele begrippen der Duitsche Socialisten, vindt men er ook nog waarin de begoocheling' der rooden duidelijk in het oog valt. B.v. die vrije rechtbanken, die ongetwijfeld nog iu lange niet verwezenlijkbaar zijn, zelfs niet bij het be schaafdste volk van onzen tijd. 't Is niet anders dan dwaas dergelijke hersenschimmen te willen najagen. Ongetwijfeld laat de reclitsbecleelmg' met al wat daartoe behoort zeer veel te wensehen over, en zou daarin ook nu wel veel ten goede zijn te veranderenmaar de bewaring, uitwijzing en uitoefening van het recht over te geven in de macht van jan-en-alleman zou een uitzinnig heid zijn, die ons duur zou te staan komen. Ook in dit opzicht is al veel vau Noord Ame rika te leeren. Yau de gróote arbeiders-kwestie maakt liet Congres zich, vreemd geuoeg, met een alge- meene plirase af, die merkwaardig' naïef is: „de oorzaak van den nood der arbeidende klasse ligt in den algemeenen economischen toestand" 't kan inderdaad al niet waterachtiger en on beduidender gezegd worden, 't Is ons hierbij temoede alsof de leidende grootheden van liet handenarbeid, gelijk wij die ook te Philadelphia kunnen zien, zijn mede uitgestald. Verder worden getoond de verschillende uitvindingen om blinden te leeren schrij ven en lezen, en het is treffend te zien in eeu der lijsten met uitgedreven beweegbare letters een phrase van de Yankee Doodle en dezen wensclr door blinde vingers gestelduAll hail and prosperity to the Philadelphia, ExpositionJ) Wij mogen hier wel een plaatsje inruimen aan het volgende fraaie briefje, blijkens bijgevoegd attest ge schreven door een meisje van dertien jaar //Amsterdam (Netherlands), January 1876. If the boys and girls of the Blind Asylum at Amsterdam venture to take an active though very humble part in the famous International Exhibition at Phila delphia (United States), it is only to show to the world how a good education is of extreme importance to the blind, as by its aid many will succeed in life, who, without it, would have been helpless unhappy, and a burden to themselves, their friends or to society. //A closer union between the educated blinds of different countries and parts of the world is already giving the happiest results in disseminating informa tion, cheapening and simplifying educational apparatus and improving by it the happiness and wellbeing of the blind throughout the civilized world. Alle heil en voorspoed aan de Tentoonstelling te Philadelphia I Vekt. Gothasche Congres met hun nasleep van partij gangers al even zoo omspringen als de ui tram on- taansche Fransche bisschoppen met de door hen te Bordeaux vergaderde kudden van werk- schapen. Zij beiden paaien ze met wat niets zeggende groote woorden, terwijl zij zelf onder- tusschen hun bijzondere bedoelingen met behulp der volgzame kudden najagen. Wordt vervolgd. gehouden te ZIEUIEZEB den 6 Oct. 1876. Afwezig zijn de heeren Labrijn, Mr. moolenburgli en Jlir. de Jonge. Wordt medegedeeld een brief van den Commissaris des Konings in deze provincie, houdende kennisgeving der benoeming van de heeren IJ. G. Mulock Hou wei en 0. van den Bout tot Zetters voor 's Bijles directe belastingen alhier. Voor kennisgeving aangenomen. Wordt op daartoe gedaan verzoek remissie van Hoofdei. Omslag verleend wegens vertrek naar elders aan den heer T. C. lvanitninga ten bedrage van f 18,73 en Mej. A. E. de Blaaw ten bedrage van f 5,62. Tot hulponderwijzer aan de openbare school voor onvermogenden (armenschool) op een jaarwedde van f 600 wordt benoemd de heer J. H. Lelzer met 9 stemmen, zijnde 1 iii blanco. Met deze waren op de voordracht geplaatst de heeren A. H. Lemsom en J. Buijk. Komt in behandeling het in de vorige vergadering aangehouden voorstel van de Commissie voor de Strafverordeningen in zake den brief van Ged. Staten, waarbij bedenkingen zijn medegedeeld op de gewijzigde Verordening betreffende honden en hondsdolheid. Overeenkomstig dit voorstel wordt besloten. Idem een voorstel van Burgem. en Wetli. tot wij ziging der Verordening op het begraven op de gemeente-begraafplaats wordt dienovereenkomstig goed gekeurd. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt na dis cussie besloten om een kleine werkplaats te doen maken aan de lokalen der lioogere Burgerschool, tot het doen van herstellingen aan de instrumenten voor het natuurkundig onderwijs, met 9 tegen 1 stem (die van Jlir. Mr. Boeije). In verband daarmede wordt voorgesteld een ruiling van grond te doen met Joh. Leijdekkers, waartoe wordt besloten met algemeene stemmen. Wordt medegedeeld dat de Mejestoof //de Zon" bij publieken verkoop met den inventaris heeft opgebracht de som van f 343-1,60, en dat aan strijkgeld is uit gegeven f 80. Idem dat de geschatte waarde van de afkoopsom der tienden ten behoeve der gemeente op de gronden van den nieuwbedijkten Adriana Johanna-Polder be draagt f 2150,72 en dat de kosten dier schatting- bedragen f 14-6,0-L5, met voorstel om over de helft dier som ad f 73,025 te beschikken op de post van O. U. 1876. Hiertoe wordt besloten. Wordt gelezen een verzoekschrift van den heer J. W. B. van Nieuwland om bovengemelde geschatte waarde met Y3 te verminderen op grond dat de ge- gemeente niets heeft bijgedragen aan de kosten van bedijking en exploitatie van den polder, terwijl ook verzuimd is vrijdom van tiendrecht voor 20 jaren aan te vragen, gelijk in den regel bij inpoldering of bedijking van nieuwe gronden wordt verleend en dat deze gronden beschouwd kunnen worden als novale tiend, welke in den regel billijk wordt berekend, terwijl in genoemde gevallen volgens door den adres- //May the great Philadelphia .Exhibition of 1876 not pass by without having produced some efficacious amelioration in the deplorable fate of the blind also Vertaling. //Amsterdam (Nederland), Januari 1876. Wanneer de jongens en meisjes van het Blinden instituut te Amsterdam het wagen een werkzaam, ofschoon ook zeer bescheiden deel te nemen in de vermaarde Internationale Tentoonstelling te Philadelphia (Yereenigde Staten) dan is dit enkel om aan de wereld te toonen van welk uitnemend belang een goede opvoeding is voor de blinden, dewijl door hare hulp velen goed door de wereld kunnen komen, die zonder haar hulpeloos en ongelukkig zouden zijn, een last voor zichzelven, hun bloedverwanten of de maat schappij. z/Een inniger vereeniging tusschen de opgevoede blinden van verschillende landen en werelddeelen geeft alreeds de gelukkigste resultaten door verspreiding van inlichtingen, door de leermiddelen goedkooper en eenvoudiger te doen worden en bevordert daardoor het geluk en het welzijn der blinden door de gebeele beschaafde wereld. «Moge de groote Tentoonstelling van Philadelphia van 1876 niet voorbijgaan zonder ook eenige wezen lijke verbetering te hebben aangebracht in het beklagens waardig lot der blinden Wordt vervolgd?}

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 2