ZIERIKZËËSCME COURANT. voor liet aiTondis- jyfejk sement Zierikzee. 1876. No. 81. Woensdag 11 October, 79ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Feuilleton. Twee Congressen van tegenvoeters. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAIiENMATV. (Hel Congres van Duilsche Socialisten te Gotha en de Algemeene Vergadering der Fransche Katholieke Werkliedenver eeni- ging te Bordeaux.) I. Indien het bekende Fransche spreekwoord Tout chemin mène a Rome", waarheid behelst wij zouden 't kunnen vertalen door ons „alle beekjes loopen in de zee", dan moet men niet zelden zich verwonderen over de ver bazend groote en onbegrijpelijk grillige bochten en wendingen, die de wegen en beekjes dan toch wel moeten maken om ten slotte in elkaar te loopen op 't forum der wereldstad of in den gemeenschappelijken moederschoot der zee. In derdaad, de ervaring leert dat dit werkelyk zoo geschiedt. In de dagen van 't Eomeinsche lijk werden alle heirbanen geacht uit te loopen van den bekenden eersten mijlpaal op het forum, omgekeerd liepen ze dus ook alle op die paal nit; en als men 't zoo nemen wil, komen alle beekjes ten slotte elkaar ontmoeten in den algemeenen vergaarbak, den oceaan. Spreek woorden beteekenen echter altoos iets anders dan 't geen zij letterlijk zeggen, en zoo duiden de beide aangehaalde aan, dat het menigmaal gebeurt dat menschen die eenzelfde doel beoogen, ofschoon zij dit langs vierkant tegenovergestelde wegen trachten te bereikeu, ten slotte op het zelfde punt uitkomen, daar elkander ontmoeten en leeren verstaan, of wel daar de onbereik baarheid van hun doel beginnen in te zien. In dit laatste geval wordt dan bewezen dat het spreekwoord niet opgaat, en dat werkeljk niet alle wegen geschikt zijn om éénzelfde doel te doen bereiken. Dit valt inzonderheid in het oog als men het werken en streven nagaat van hen die zich opwerpen als redders der menschbeid, de Sociale hervormers. Allen beweren wel hetzelfde edele doel te bejagen, het heil der menscheid; men mag aannemen dat de meesten dit ook in alle oprechtheid doen; doch langs hoevele verschil lende, niet zelden geheel tegenovergestelde wegen trachten zij vaak dit doel te bereiken! Wj peinsden hierover nog dezer dagen naar aanleiding van die twee gelijktijdige, hoewel dan ook op verschillende plaatsen en onder zeer verschillende omstandigheden gehouden Con gressen: 't eene dat der Duitsche Socialisten te Gotha, 't andere dat der Katholieke men versta onder den ultramontaauselien hoed ge vangen werklieden te Bordeaux. Deze twee hemelsbreed van karakter verschil lende Congressen verdienen wel een opzetteljke beschouwing. Zj zijn waard met elkander in verband gebracht en vergeleken te worden, omdat zj in den grond verschijnselen zijn van eenzelfden oorsprong, heenwijzen naar het be staan en het verloop van dezelfde kwaal en hun doel geacht kan worden 't zelfde te wezen oprechtheid verondersteld natuurlijk n.l. genezing der algemeene maatschappeljke kwalen eii corrupties. Omtrent den oorsprong der Duitsche Socia listen zullen we hier nu niet uitweidenwe veronderstellen van de meesten onzer lezers dat zij die wel kennen. We herinneren alleen dat de Duitsche Socialisten op dit oogenblik de uiterste revolutionairen zjn die slechts heil ver wachten van een radicale omkeering van al het bestaande zoo in den staat als in de maatschappij en in de industrie. Aangaande de Fransche Katholieke werklieden-vereeniging zj aangestipt dat ze indertjd werd opgericht door de bis schoppen, na dat deze op het Vaticaansohe Concilie den laatsten zweem van Gallicaansehe zelfstandigheid hadden prijs gegeven, en verder om een tegenwicht te zoeken tegen den destijds opgestoken stormwind der Internationale, mis schien ook om een krachtigeu hefboom in handen te krijgen, ten einde soortgelijken invloed uit te oefenen als Napoleon III zich had weten te verschaffen door de behendige speculatie op het leger en de werklieden. In oorsprong schijnen de Congressen van Gotha en Bordeaux dus zeer te verschillen daar 't eene bestond uit radicalo aanhangers der leer dat de stem des volks de stem Gods is en het andere uit volbloed absolutisten. Dit verschil is echter meer sohjnbaar dan wezenlijk, want deuzelfden hefboom, dien de leiders der beweging in Dnitsehland aanwenden, gebruiken ook de Fransche bisschoppen, n.l. voorspiegeling van een zekeren heilstaat voor die duizenden en tienduizenden voor wie vooral het leven weinig meer is dan moeite, zorg, onrust, zwoegen en tobben zonder hoop en zonder eind. Ten einde in het licht te stellen wat de beide groepen van tegenvoeters willen om de wereld zalig te maken zullen, we van het op elk con gres behandelde en „beslotene" een korte op somming geven. De Duitsche Socialisten hebben te Gotha onder anderen de volgende conclusien aange nomen dat de Socialisten in Duitschland zich niet moeten mengen in den strijd die bj de bezittende klassen is uitgebroken tusschen do voorstanders van den vrjen handel en die van beschermende rechten; dat de vraag, of er al dan niet besehermende rechten moeten bestaan, is een praetisck vraagstuk hetwelk bij elk voor komend geval afzonderlijk moet worden opge lost; dat de oorzaak van den nood der arbeidende klasse ligt in den algemeenen eeonomiseheu toestand; dat de bestaande liandelstractaten, door de Kijksregeeriüg gesloten, strekken ten nadeele der industrie en dus moeten worden gewijzigd; dat de partij-organen de arbeidende klasse moeten 'waarschuwen niet de kastanjes uit het vuur te halen voor dat gedeelte der Nederland op de Wereldtentoonstelling te Philadelphia. in. Dat Holland in staat geweest is zulk een schat te behouden in zulke vergelegen werelddeelen, toont voldoende de macht en intellectueele ontwikkeling van het land. Amsterdam staat aan het hoofd van al die onderhoorigheden, en de intelligentie die de enorme openbare werken kon tot stand brengen, waarvan boven gesproken is, en die het land bewoon baar maken, het onderwijs dat het ras in staat stelt om zooveel en zulke uiteenloopende belangen te be sturen, hebben blijkbaar wederkeerig op elkander gewerkt om een volmaakt geheel te vormen. Hieruit blijkt de bijzondere waarde dezer expositie. De belangrijkste der koloniale bezittingen van de Nederlanden is het eiland Java, en al de andere Hollaudsche bezittingen in Oost-Indië zijn daaraan ondergeschikt. Deze onderhoorigheden zijn het eiland Celebes en gedeelten van Borneo, Soematra en Papoea of Nieuw-Guinea. In Zuid-Amerika bezitten de Hollanders Suriname, en in West-Indië Curacao en vijf andere kleine eilanden. De koloniale expositie bevat specimen van al de producten dier verstrooide gewesten, die Holland jaarlijks zulke schatten opleveren en die de eigenlijke bron zijn van zijn rang onder de natiën. We zien monsters van houtsoorten, mineralen, drogerijen (een specialiteit van quinine), chemicaliën, geweven stoffen, wapenen, borduurwerk, filigraan werk en kunstbloemen. De stapelproducten der koloniën zijn op een smaak volle wijze uitgestald. Daaronder vallen in 't oog katoen, vlas en specerijen. Een volgend artikel zal gewijd zijn aan de vol tooiing der beschrijving van de Nederlandsche expositie, maar wij meenen genoeg gezegd te hebben om den aandachtigen bezoeker te leiden naar hetgeen misschien de model-expositie is van de gebeele Tentoonstelling. n. Opvoeding der blinden. Muziek. KunstwerkenManufacturen enz. In den aaulief van ons overzicht van de Nederland sche expositie hebben we met nadruk gewezen op bet feit dat de autoriteiten die deze expositie hebben bestuurd, van het denkbeeld uitgegaan zijn dat het beter was een samenvatting van eenige resultaten te geven, dan een gemengde uitstalling van 't geen de J) Het oog van den Amerikaan schijnt zeer eigenaardig het eerst op het katoen te zijn gevallen, 't hoofdvoortbrengsel der. Zuidelijke Staten van de Unie. Veut. denkbeeld beheerscht grootendeels de geheele expositie van Holland op de Tentoonstelling. Onze taak her vattende waar wij die hebben laten steken, komen we allereerst aan een beknopte maar door en door prac- tische en voldoende voorstelling van Het Huiselijk Leven der Hollanders. Hiertoe wordt de bezoeker uitgenoodigd een reeks modellen van huizen, aangelegde terreinen, plans van gebouwen, binnengezichten enz. te aanschou wen. Bovenaan in deze rubriek moet vermeld worden een beweegbaar model van een woning der gegoede klasse. Dit ziende verkrijgt men een beter denkbeeld van het volksleven dan geheele bladzijden beschrijving kunnen geven. Nog is er een boerenwoning van de Nederlandsche Maatschappij van Weldadigheid een soort van coöperatieve instelling vertoonende de geheele in richting en omgeving der plaats, benevens monsters van de aldaar geproduceerde goederen. Ook is er te zien een model van een volksgaarkeuken of publiek eethuis, met aan hun maal zittende bezoekers, tevens de kleeding, het tafelgereedschap en de keuken-inrichting vertoonende. Onder de voornaamste zaken in deze afdeeling komt ook in aanmerking een aanzienlijke verzameling plans en teekeningen, in welk vak de Hollanders de meeste volken ver vooruit zijn. Deze

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 1