Uit liet verslag der Nijverheids-vereeniging te Middelburg blijkt o. a. dat 11a de aanvankelijk goed geslaagde proeven van steenbakkerij op Walcheren, waarbij men zich echter alleen tot kleinen steen be paald had, ook proeven genomen zijn om steenen van grooter formaat te maken. Deze proeven vielen eerst minder gunstig uit, doch latere baksels zijn beter geslaagd, en thans is de kwaliteit van den grooten steen ook zeer voldoende. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen wordt gemeld dat men daar reeds nu bezig is om, met het oog op de ver kiezingen van 1877, den heer van Eek den grond onder de voeten weg te graven, teneinde dezen afge vaardigde zoo mogelijk te doen vervangen door den anti-revolutionair van Doorn van Westkapelle, den bekenden ij veraar op de Zeeuwsche Zendingsfeesten. Men schrijft uit Aardenburg van 29 September: Gisteren werd alhier een visscherij (Stiershoek-kreek) verpacht, die vroeger f 30 's jaars opbracht voor f 230 's jaars en zulks voor 9 jaren. Met de nasporingen omtrent den Colorado-kever gaat het voor 't oogenblik aanvankelijk al wel. Men heeft drie exemplaren van 't beestje ontdekt te Wor- kum in Frieslandook zegt men dat dr. Brester te Delft er een levend exemplaar van bezit. Wellicht liooren we binnenkort nu nog wel dat we eigenlijk hier altoos al van die kevers gehad hebben. Als die diertjes dan maar niet op 't idee komen hun Ameri- kaansche natuurgenooten te gaan navolgen en onze aardappelvelden te plunderen. 's Graveniiage, 5 Oct. Te Montreux is overleden Jhr. Mr. J. de Witte van Citters, de bekende ijverige en belanglooze voorstander van het volksonderwijs, die ook als rechtsgeleerde, historiekenner, beoefenaar der staathuishoudkunde en der nieuwere letterkunde een grooten naam heeft gemaakt. Idet lijk zal van Montreux naar de residentie gevoerd en aldaar ter aarde besteld worden. De heer F. baron de Keverberg, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en van de Pro vinciale Staten van Limburg, is op zijn landgoed te Kessel overleden. liet ramtorenschip //Koning der Nederlanden" is Dinsdagnamiddag met goed gevolg door het Noordzee- kauaal met verdere bestemming naar Willemsoord naar zee vertrokken. De ramschepen //Schorpioen" en //Guinea" waren naar Velsen vertrokken, zoo noodig ter assistentie van het ramtorenschip. Het schip is des nachts te half drie behouden te Nieuwediep aangekomen. Bij aanplakbiljetten was te Amsterdam tegen j.l. Zondagnamiddag een vergadering aangekondigd in den tuin van den heer Claus bij de Willemspoort, waarop zouden behandeld worden de grieven der burgers tegen de politie en de militaire macht bij de laatste ongeregeldheden. Ongeveer een 2000 tal personen waren op het bepaalde uur opgekomen en de meeting werd geleid door den heer K. Bis, befaamd zegt de Amsterd. Ct. door zijne pamfletten en redevoeringen in het uu geslechte //Dalrust". I11 het algemeen was men van gevoelen dat vooral de burgemeester van Amsterdam de oorzaak was van hetgeen waardoor men gegriefd was, en bij acclamatie werd goedgevonden om per telegram aan Z. M. den Koning het 011 middel tentoonstelling van de Ambachtsschool te Botterdam, een inrichting waar jonge knapen theoretisch en prac- tisch worden opgeleid tot oordeelkundige werklieden. Hier zijn te zien goede proeven van arbeid, verricht door knapen op de Botterdamsche school, in steen houwerij, koperslagerswerk, houtsnijkunst, ingelegd werk, pleistermodellen, timmerwerk, trappenbouw, enz. De "Boekenuitstalling. Belendende aan de Ambachtsschool, bevindt zich een zeer belangrijke tentoonstelling van den boekhandel en de letterkunde van Holland. Hoewel zij niet al de nieuwste werken bevat, heeft zij toch ten doel een overzicht te geven van den boekhandel des lands in de laatste tien jaren. De meeste boeken zijn in het Hollandsch, maar er zijn er ook velen onder in alle talen van Europa. Het is een degelijke verzameling en inzonderheid rijk in practische werken. Er is weinig fictie en poëzie onder. De voornaamste rubrieken op de kasplanken zijn die over bibliologie, theologie, rechtsgeleerdheid, aardrijkskunde en geschiedenis, schoolboeken natuurkundige wetenschappen (deze zijn het ruimst vertegenwoordigd), taalwetenschap, kinder boeken en boeken betrekkelijk de Hollandsche koloniën. De schoone kunsten zijn er ook goed in bedacht, door fraaie geïllustreerde en voor geschenken geschikte boeken, lijk ontslag van den burgemeester en de gerechtelijke vervolging zijner medeplichtigen te verzoeken. Het telegram zou dadelijk worden verzonden en men zou op het antwoord wachten. Toen een der aanwezigen zijn vrees te kennen gaf, dat de politie de verzending van het telegram zou verhinderen, verzekerde de heer Steenbergen, commissaris van politie der vijfde sectie, en ter vergadering tegenwoordig, dat hij zich met de verzending van telegrammen nief, had te bemoeien; zelfs al wilde de geheele vergadering per luchtballon naar den Haag gaan, zou hij er niets tegen hebben. Het telegram werd dan ook onmiddellijk afgezonden, doch de chef van het telegraaf-bureau gaf aan den persoon die het bracht te kennen dat, wat het wachten op het antwoord betrof, wegens drukte op de lijn, niet zoo dadelijk een antwoord te verwachten was. De vergadering ging te ure uiteen, 11a vooraf besloten te hebben, voortaan alle Zondagen en op ver schillende plaatsen der stad, bijeen te komen. Amsterdam, 4 Oct. Naar de A. O. verneemt, zal vanwege het gemeentebestuur een gratificatie worden uitgereikt aan de onderofficieren en schutters voor hun bij de jongste ongeregeldheden bewezen diensten. Yoor iedere wacht zal aan een onderofficier f 1,70, aan een korporaal f 1,20 en aan de schutters, tamboers en hoornblazers f 1 worden uitbetaald. Zij, die bij het alarmslaan niet tegenwoordig waren of zich aan dronkenschap of ander plichtverzuim hebben schuldig gemaakt, zullen voor een schuttersraad terecht staan. Door den heer Gillis Krul te 's Hage is een ver zameling voorwerpen, afkomstig van Neder-Guinea (Kongo en Loango), aan het Bijk ten geschenke aangeboden. Aan die stukken is voorloopig een plaats verleend in het Koninklijk Kabinet van Zeldzaamheden. De belangrijke verzameling, welke 33 nommers telt, bestaat uit kleedingstukken, wapenen, muziek-instru- menten, sieraden en andere voorwerpen, door de be woners der Bijken Kongo en Loango vervaardigd of gebruikt. De jongste telling der Parijsche bibliotheeken geeft de volgende cijfersDe bibliotheek van het Arsenaal bezit 200,000 banden en 8000 handschriften; die der Sorbonne 80,000 banden; die van de geneeskun dige school 35,000; de nationale bibliotheek telt 1,700,000, boekdeelen, 80,000 handschriften, 1 mil- lioen platen en kaarten, en 120,000 penningen; de Mazarinsche bibliotheek telt 200,000 banden, 4000 handschriften, 80 reliefs en plastische monumenten de bibliotheek St. Genoveva bezit 160,000 banden en 35000 handschriften. Buitenland. F r a n k r ij k. Iedereen weet dat er vooral in de laatste jaren van het tweede keizerrijk een innige betrekking bestond tusschen Napoleon III, het leger en de Jesuïten. Men zou lang kunnen redekavelen over de vraag of Napo leon heeft getracht te regeeren met de hulp van een leger dat hij verwende en bedierf en van een geeste lijkheid die hem steunde bij den minderen man, dan wel of èn Napoleon èn liet leger slechts werktuigen zijn geweest in de handen der Jesuïten. Als men let op den geest, die thans nog een deel van het leger beheerscht, zou men bijna geneigd zijn het er voor te houden dat het laatste het geval is geweest. Inderdaad het is haast ongeloofeijk hoe een groot deel der hoofd- en opperofficieren van het leger, een prachtige Leidsche uitgaaf van Dorë staat aan het hoofd van de lijst der boeken van deze klasse. Er is ook een nette collectie van hoogere studieboeken en een aantal banden met dag- en weekbladen. Deze collectie vooral is bewonderenswaardig. Zij bevindt zich in een paviljoen dat op zich zelf al fraai is en opgesierd als een boekwinkel en maakt een even vol ledige als getrouwe gids uit voor het geestesleven des volks als ooit ergens bij dergelijke gelegenheid is aanschouwd. Methoden van Opvoeding. Dicht bij de boekenuitstalling is zeer eigenaardig een wel gevulde afdeeling te vinden voorstellende het schoolwezen in de Nederlanden. Deze bevat leermid delen, toestellen voor het natuurkundig onderwijs, voor dat in de scheikunde enz., en blijkbaar zoowel met betrekking tot het lager als liooger onderwijs. Hier is niets verzuimd om den waren staat te doen zien van de openbare schoolopvoeding. Geen bijzon derheid is te gering geacht, die dienen kan om de een of andere nationale methode op te helderen, terwijl tevens enkele voorbeelden in andere vakken daarbij gevoegd zijn om zekere resultaten te doen uitkomen. De tentoonstelling is wijsgeerig bedacht, en met een degelijkheid afgewerkt die verrassend is en een aange- namen indruk te weeg brengt. Onder de details tegenwoordig veelmeer slaafsche wapendragers der kerk zijn dan verdedigers van het Fransche vaderland. Zelfs wezenlijke pauselijke soldaten kunnen nooit fanatieker zijn geweest dan die drom van wijkwast-officiereu die het Fransche leger tegenwoordig bezit. Dit is bij herhaling dezen zomer gebleken bij de groote manoeuvres die in de onderscheidene militaire centrums zijn ge houden. De toespraken van sommige generaals sche nen veeleer gericht tot soldaten die op 't punt staan om voor den paus te velde te trekken, dan tot krijgs lieden die men oefent om eventueel den Franschen grond te verdedigen. Zij moeten wel ontaard zijn door de ultramontaansche kunstbewerkingen die zij ondergaan hebben, die Fransche legerhoofden, dat in hun toespraken geen zweem meer te vinden is van die vaderlandslievende geestdrift die zoo vaak Fransche soldaten tot helden maakte. Geen woord voor 't vader land; 't vaderland bestaat niet meer voor die verblinde priesterknechten; alleen voor de kerk, voor 't geloof, voor God dat wil al te zamen zeggen voor pater Becx wordt Frankrijks leger geoefend. Dezer dagen nog durfde de generaal de la Tour du Pin zich aan een banket van volgelingen van graaf de Mun, een toast veroorloven als volgtAls de banieren op het slagveld ontplooid worden, als het sein tot den aanval gegeven wordt, is het gebruikelijk dat een leger zijn opperhoofd toejuicht. De vaan van ons Katholieken, is het kruis, en ons hoofd, 't is het onfeilbaar opperhoofd der kerk. Ik wijd een heil dronk aan Pius IX! Het zou er treurig uitzien indien deze geest van fanatisme, van toiale verbastering, het geheele Fransche leger had aangestoken. Gelukkig is dit het geval niet. Wel moet het gehalte van vele hoofdofficieren al zeer verdacht zijn, maar er zijn ook nog betere elementen in liet leger en het is er verre van daan dat in de mindere rangen van officieren en onder de soldaten de verdorvenheid zoo groot zou zijn. Yele duizenden zijn nog trouwe Franschen gebleven. Het drijven der hoofdofficieren komt zelfs den minister van oorlóg wat al te kras voor, zoodat hij een dag order aan de corps-kommandanten heeft gezonden om dezen te herinneren dat zij moeten toezien dat hun onderhebbende officieren bij toespraken en andere gelegenheden zich van uitlatingen betreffende kerk of politiek onthouden, 't Is waar dat deze aanschrij ving eerst nu komt, nadat al de groote manoeuvers en wapenschouwingen zijn afgeloopenmaar men kan er toch uit zien dat men zich in de hoogste militaire kringen van Frankrijk schaamt over de teekenen van bereidwilligheid om zich als werktuigen der priesters te laten gebruiken, die zich laten waarnemen. Men voelt toch dat die rol het weleer zoo vaderlandslievende Fransche leger onwaardig is. Keizerin Eugénie heeft het blad Zes droits de Vhomme voor het gerecht gedaagd wegens het opnemen van een document, waarin zij van onechte geboorte wordt verklaard. Servië, Keuters correspondent te Belgrado meldt, dd. 2 dezerHet eergisteren geleverde gevecht was onbelang rijk; de aanval van de Turken werd afgeslagen. De Sorven maken nieuwe verschansingen te Grandetin, waar een groote veldslag wordt verwacht. Generaal Tschernajeff laat slechts weinig troepen te Mozdrina en te Corny; het schijnt dat deze stellingen zullen worden verlaten, wanneer de Turken opnieuw aan vallen. Generaal Novosseloff weigert het kommande ment over het Ibar-legei'; generaal Kamaroft' blijft aan het hoofd van den staf van het-leger van Tscher najeff. De Minister van Oorlog heeft last gegeven mogen bijzonder vermeld worden de modellen voor het teekenen van lichamen en pleisterbeelden naar de antieken genomen. Er is blijkbaar op de scholen veel werk gemaakt van de studie der natuurlijke historie en van fraai uitgevoerde teekeningen van voorwerpen uit het dieren- en plantenrijk. De Koloniale Expositie. In de uitstalling betrekkelijk de Nederlandsche Koloniën valt dezelfde beknoptheid waar te nemen, die ook in de andere afdeelingen is in acht genomen. In een vertrek van niet meer dan 20 voet in het vierkant worden voorgesteld de staat en de voortbreng selen van de uitgestrekte bezittingen van Holland in Oost-Indië en andere werelddeelen. Men heeft deze uitstalling natuurlijk hier geplaatst, hoewel zij aardrijks kundig tot een andere sectie der tentoonstelling zou behooren. De koloniale bezittingen van Nederland leveren een der vreemdste gevallen op van verbrok keling der aardoppervlakte, die men ergens op de wereld zien kan. Terwijl het moederland een veel geringer oppervlak beslaat dan een der groote staten van de Unie, aangezien liet maar 12637 vierkante mijlen groot is, heeft het Koloniën van een uitge breidheid van 666750 vierkante mijlen. {Wordt vervolgd

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 2