ZIERIKZEESCEE COURANT voor het arrondis- 'jaIsa sement Zierikee. 1876. No. 80. Zaterdag 7 October, 79ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Feuilleton. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTEN Tl N: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever .11» LAKENMAN. Zierikzee, 6 Oct. In de door den Minister van Justitie ontworpen nieuwe regeling van het rechtsge bied der arrondissements-rechlbanken komen wat Zeeland betreft de volgènde veranderingen voor Op geheven worden de rechtbanken te Goes en de kan tongerechten Vlissingen, Sluis, Heinkenszand, Kortgene, Axel en Brouwershaven. Voor Zeeland, dat gelijk bekend is onder het rechtsgebied van het hof te 's Gravenhage ressorteert, zullen derhalve bestaan rechtbanken te Middelburg en te Zierikzee, en kan tongerechten te Middelburg, Goes, Oostburg, Neuzen, Hulst, Zierikzee en Tholen. Het kantongerecht te Zierikzee zal worden overgebracht naar de tweede klasse. Uit 's Hage wordt medegedeeld dat aan het dep. van Justitie een oiitwerp tot wijziging van den wet op den kinderarbeid in bewerking is. Z. M. heeft het eereteeken voor langdurigen wer- kelijken dienst bij de dienstdoende schutterij toegekend o. a. aan den sergeant J. Wiltson te Zierikzee. Zierikzee, 6 Oct. Voor eenige dagen las men in den Courier de la Meuse een heftig artikel, hoofdza kelijk gericht tegen de rechterlijke macht te 's Her togenbosch. Terstond na de aankomst in de Residentie, zoo luidde het praatje, hadden zich de gezamenlijke ultramontaansche afgevaardigden naar den Minister van Binnenlandsche Zaken begeven en daar krachtig uitgevaren tegen de maatregelen in den jongsten tijd genomen tegen de onwettig gehouden processies in Limburg. Onmiddellijk zou de Minister daarop den Procureur Generaal van het Gerechtshof te 's Herto genbosch hebben ontboden en hem een ernstige berisping toegediend. Het artikel eindigt verder met een opgewonden toast tot aanmoediging der verdrukte processie-houders in Limburg en met allesbehalve fijne aanvallen op sommige rechterlijke autoriteiten. Thans is echter gebleken dat deze zaak geheel anders in elkaar zit. Een paar ultramontaansche afgevaardigden zijn bij den Minister van Binnenlandsche Zaken geweest, die hen natuurlijk onmiddellijk geren- voyeerd heeft naar zijn ambtgenoot voor Justitie, terwijl hij hun de verzekering heeft gegeven dat de noodige maatregelen zullen genomen worden bijal dien de wet werkelijk geschonden is. Dit spreekt van zelf. Om al 't andere dat de Courier verteld heeft en dat te 's Hertogenbosch in lange niet als een gepaste aardigheid is opgenomen, is tegen den uitgever van dat fanatieke blad proces-verbaal opgemaakt. In 't voorbijgaan zij nog opgemerkt dat de Cou rier aardig reclame weet te maken, ook van deze zaak. Toen de ultramontaansche afgevaardigden bij den Minister Heemskerk kwamen, zat deze juist te lezen in een nommer van den Courier! Middelburg. Op 30 Sept. had alhier de 14'e algemeeue vergadering plaats van het Ned. aardrijks kundig genootschap, onder voorzitting van professor P. J. Veth, die na een toespraak mededeelingen deed betreffende de Soematra-expeditie het plan tot door graving der landengte van Panama; den maatregel om circulaires te richten tot de consuls, tot verkrij ging van inlichtingen, enz. De voorzitter deelde mede dat ten behoeve der Soematra-expeditie de stoombarkas den 28 Oct., per //Prinses Amalia", naar Batavia zal worden verzonden in Januari volgt het hoofd der expeditie, de heer Schouw Santvoort, per //Conrad", met den machinist en den stuurman der barkas. Als ingenieur voor topographie, geologie en photographie gaat de heer Vetli Jr. mede; als zoöloog de heer Snellemans; een botanicus volgt vermoedelijk later. De lieoren Veth en Snellemans vertrekken van Padang naar het binnen land, de heer Schouw Santvoort per barkas langs de Djambi-riviev. De regeering is hoogst welwillend gezind. De natie bracht 30,000 bijeen voor dezen wetenschappelijkeu tocht. Dr. D. M. Kan sprak over het rapport der gecom mitteerden naar Nieuw Guinea 19 April 1876. Prof. Veth sprak over de oostkust van Atchin. Tot honorair lid werd benoemd de heer A. R. Wallace; tot correspondeerend lid de heer S. R. van Campen. In plaats van den heer Obreen werd tot bestuurslid benoemd de heer P. W. Booms. De heer mr. G. A. Fokker bedankte namens de Midd. afdeeling bestuur en sprekers, waarna de ver gadering gesloten werd. Goes, 2 Oct. De aangeboden gemeentebegrootirilg voor het volgende jaar bedraagt in ontvangst en uitgaaf de som vaii 92911-,50, een bedrag dat aanzienlijk mag hëeten, als men bedenkt dat deze gemeente- slechts ruim 6000 zielen telt. Onder de uitgaven komen vooraan jaarwedden voor leeraars en leëraressen van het middelbaar onderwijs f 21750 voor onderwijzers en onderwijzeressen van het lager onderwijs 9892,50 en voor het personeel der. be waarschool f 1350; voor andere kosten van het middelbaar onderwijs ƒ4278; voor het lager onderwijs 3334 en voor de bewaarschool f 545. Bovendieh wordt voor aflossing van geldleeningen teil behoeve van den bouw van scholen uitgetrokdeu 2250 én voor renten 2400. Aan ontvangsten voor het on derwijs staan daartegenover: subsidiën uit 's Rijks schatkist f 13600 en schoolgelden 5900. Wat Goes voor liet onderwijs uitgeeft, kan genoegzaam uit deze cijfers blijken. Vrijdag is Ier. reede van Vlissingen gekomen het ramtorenschip //Guinea," kommandaiit Baart de la Faille, komende van Nieuwediep. Aan het D. v. Z. II. wordt geschreven dat, naar men zegt, dit schip bestemd zou zijn om te surveil- leeren op de Duitsche schepen, die aniliné-afval in de nabijheid onzer kusten over boord werpen. Dinsdag avond zijn de reizigers bestemd voor Queenboro aan een gevaar ontkomen. Te ongeveer acht ure kwam de sneltrein voor de brug van Arnemuiden, toen met aandrang en her haling het sein //onveilig" werd gegeven, ten gevolge waarvan de trein onmiddellijk werd gestopt. Bij onderzoek bleek, dat de brug niet gesloten köii worden. Dadelijk werd naar Vlissingen geseind en een expres- trein afgezonden, die nadat de reizigers waren overge stapt en de goederen overgeladen om circa 9y3 uur aan het havenstation arriveerde. Uit Gorinchem wordt aan het Vaderland geschreven dat dooi' het personeel van het Zederikkanaal een fraai geschenk, bestaande in een kostbaren barometer, is vereerd aan deu opzichter bij den Waterstaat den lieer J. G, Lugten, bij gelegenheid zijner verplaatsing naar Zierikzee. Nederland op de Wereldtentoonstelling te Philadelphia. II. Kanalen, Dijken, Bruggen. Een sierlijk middenstuk van noten- of een andere donkere soort van hout, straalsgewijze omzet met zeven vleugels, draagt op de beide zijden van deze de fraai uitgevoerde schetsteekeningen dezer werken. Deze vleugels zijn omstreeks tien voet lang en acht voet breed. Onder de onderwerpen, die daarop worden behandeld en waarbij de verklaring gevoegd is, vindt men de volgendeHet nieuwe kanaal van Rotterdam naar de Noordzee; de beschutting van rivieroevers; de droogmaking van het Haarlemmermeer; de ijzeren brug te Hulledberg pneumatische foudeeringen voor de brug over het Hollands diep; de dammen door de Schelde en het Sloe; de draaibrug over het Noord-Hollandsche kanaal, enz. enz. De beweegbare modellen zijn een uitmuntende aanvulling dezer schil derachtige uitstalling. Onder andere zaken zagen we een gedeelte van een zinkstuk van rijswerk, zooals Kuilenburg wordt bedoeld. Vert. meu die laat zinken in de poelen en ondiepe plaatsen waar ze vervolgens langzamerhand met slibber gevuld en zoo tot een stevigen bodem worden. Het werk van kapitein Eads in den beneden-Mis- sissippi is ook van zoodanigen aard en schijnt aan gelegd te zijn in navolging van dergelijke werken bij de Hollanders. Ongelooflijk uitgebreid zijn de openbare werken in Holland en alles wordt op de tentoonstelling zoo duidelijk gemaakt door modellen en afbeeldingen, dat het niet moeielijk is op eenmaal de verkregen resul taten volkomen te begrijpen. Daar is ook een kompleete voorstelling, door middel van modellen en teekeningen, van de uitgebreide dijken en breekwaters, die voortdurend Nederland beschutten tegen het gevaar van door dc zee verzwol gen te worden. De sluizen en merkwaardige bruggen van dat land zijn ook voorgesteld en waar dit noodig was is de beschrijving in de Engelsche taal er bij gevoegd. Een andere nieuwe en zeer leerzame eigenaardigheid van deze afdeeling is een reeks afgietsels in papier- raaché, 2) vertoonende de oppervlakte van het land 1) Het rechte weet de schrijver hier nog niet van. 2) De schrijver bedoelt hier waarschijnlijk de relief- af beeldingen in gips. Vert. met zijn kaden, dammen, kanalen, menigvuldige brug gen en tallooze windmolens. Er bevindt zich o. a. een volledige voorstelling bij van den loop van he,t groote Amsterdamscbe kanaal, waarbij dit Engelsche versje Haarlem Lake is drained And drained is the Y. If peace is maintained Zuyderzee gets dry. 1) Deze afdeeling bevat ook een aantal boeken over de Openbare Werken van Nederland, alsmede weten schappelijke en populaire geschiedenissen der onder nemingen met begrootingen en kosten, alsmede pho- tographieëu van onderhanden zijnde of voltooide werken. De ITollanders zijn blijkbaar fier op deze werken, en dit is ook niet meer clan billijk, want zij mogen met volle recht overtuigd zijn dat dit gedeelte hunner expositie ongeëvenaard is op de tentoonstelling. De Ambachtsschool. Grenzende aan de afdeeling openbare werken, doch aan de andere zijde van den hoofdingang, is een J) Haarlems meer is drooggelegd Eu evenzoo het IJ. Als 't vrede blijft, komt naar men zegt, De Zuiderzee hierbij. Vert.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 1