Buitenlandsch Overzicht. Ongelukken, misdaden enz. varia. beurs- EU MARKTBERICHTEN. Tot op liet oogeublik chit we dit schrijven is in 't Oosten de groote bom nog niet gesprongen. I)e toestand is echter zoo netelig dat zeer waarschijnlijk de Europeesche vrede op dit oogenblik aan een zijden draad hangt, die leder oogenblik kan breken. liet blijkt meer en meer dat wat we van den beginne af vermoed hebben, n.l. dat .Rusland achter.de schermen zit en de draden ijl beweging heeft gebracht en ge houden, wat Servic eji iVIontei)cgi;o betreft, niet ver van de waarheid is gewee.st. .Omdat wc die opvatting haclclenhebben we heel weinig waarde gehecht aan al het geschrijf en gewrijf over vrede, dat men nu nl weken, maanden lang heeft kunnen slikken. In sommige opzichten is de staat van zaken vrij helder te overzien. Zoo is vrij ondubbelzinnig door Servië te kennen gegeven dat het den strijd nog vol strekt niet wil opgeven, 't welk bovendien bevestigd wordt door het dagelijks toevloeien van nieuwe strijd krachten uit Rusland. Men organiseert zelfs nu al geheele regimenten uitsluitend uit Russen bestaande. "Verder is het klaar te zien dat Servië de mogendheden maar zoo wat aan de praat houdt en alleen van Rus land notitie neemt. Servië drijft op Rusland als ka pitein Boyton op zijn pak; zonder dat wónclerpak zou Boy Ion zinken, ten minste niet zooveel kunsten maken -in-hel water; zonder Rusland zou Servië wellicht geen vinger geroerd hebben. Het weet uit zijn eigen ge schiedenis dat 't alleen niet opgewassen is tegen den Turk, maar 't weet evenzeer dat wat het is, 't dit vooral aan Ruslands arm of invloed te danken heeft, hoe menigmaal Rusland zijn beschermeling ook ai in den steek gelaten heeft. Wat evenwel niet duidelijk is, het is hoe 't op dit oogenblik staat met liet drie-keizers-verbond. Is deze triple alliantie al opgelost? Heeft zij eigenlijk wel bestaan? Zou op dit oogenblik Oostenrijk er afgevallen zijn of dreigen zich terug te trekken? Op al deze en nog meer vragen geven de feiten tot dusver geen voldoend antwoord. In den jongsten tijd is Engelands toon weder een weinig hoogcr gezet, in den grond schijnt Engelands invloed eerder gedaald te zijn. Wij voor ons gelooven niet dat zelfs in 't ergste geval Engeland tot den oorlog tegen Rusland zal besluiten. Verondersteld echter, dat Rusland wezenlijk 't op den oorlog tegen Turkije toelegt, dan is er toch in zijn houding zooveel aarzelende, zooveel draaierij, dat men wel tot het vermoeden komt, dat er toch nog iets bestaat dat Rusland weerhoudt van openlijk op te treden en toe te slaan. Wat kan dit zijn Als we goed zien, dan kan dit niets anders wezen dan de ontzettende moeielijkheid om, eenmaal het zwaard uit de schede, tot een redelijk einde te komen. Aan den Donau een machtigen zelfstandigen Sla- vischen staat stichten, kan Ruslands ware doelwit niet zijn. Toch is dit de droom aller Serven en Slaven. •Hiermede moet derhalve ook rekening gehouden worden, al is 't maar tijdelijk. En nu is het alsof Rusland zoo lang mogelijk de beslissing aanhoudt om eerst af te wachten of de loop der zaken als van zelf tot een of andere uitkomst leidt, die als grondslag van een nieuwe combinatie aan den Donau kan dienen. Heeft Rusland misschien gerekend op den jammerlijken staat van zwakheid der Porte en gedacht dat de Porfce zichzelf in staat vau faillissement zou brengen, in geval dat de oorlog van eenigen duur mocht wezen? Misschien, en dan schijnt dit tegengevallen te zijn, daar de Turken ondanks hun staat van politieke hulpe loosheid toch met niet te miskennen toewijding den krijg voeren en van geen buigen willen weten. Wat wel als het meest onheilspellende teeken-valt aan te merken, is de blijkbaar in zeker plan passende weigering van Servië om naar vredesonderhandelingen te luisteren, niettegenstaande de aanbiedingen zoo gunstig zijn als een voor het overige geslagen staat niet had kunnen hopen dat zij zijn zoudeu, zoo niet de machtige principaal die er achter zit ook door de mogendheden gevreesd en ontzien werd. Zijn de berichten daaromtrent juist, dan denkt Servië ev niet aan om de wapens neder te leggen, hoe voov- deelig de door Engeland voorgestelde oplossing ook voor Servië mag zijn. Zelfs nu Turkije wordt gezegd geneigd té zijn zich zulk een vernederenden vrede te laten welgevallen, blijft Servië onhandelbaar en on verzoenlijk, en terwijl Turkije zich door de anderen heeft laten overhalen om de wapenen voor eenige dagen te laten rusten, verbreekt Servië deze wapen schorsing om met vernieuwde kracht den strijd weder te hervatten. Zulk een spanning kan niet lang meer aanhouden. Het moet uitloopen op een veel geduchter oorlog, waarin Rusland openlijk mededoet, ja zich aan hot hoofd stelt, of Servië gaat geheel ten gronde. Zoo verblind zullen echter de Servische staatslieden wel niet zijn, dat zij als met open oogen in het ver derf zullen loopen. Daarom is onze slotsom altoos dat het spel onvermijdelijk uit zal loopen op een oor logsverklaring van Rusland aan de Porte. Omtrent dn waarde van de positie der Serviërs tegenover liet Turksche leger aan do Morawa loopen de meeningen uiteen. De stelling der Serviërs is wezenlijk zóódaig dat zij de Turksche hoofdmacht aan drie kanten ingesloten houden, zoodat deze zelfs van Nisch alreeds is afgesnedenhet is alleen de vraag of zij die stellingen zullen kunnen handhaven. Mochten zij dit gedurende eenige dagen werkelijk vermogen, clan zit er voor de Turken niet anders op dan snel en ver achteruit te wijken. Gelukt 't den Turken echter de Servische stelling door te breken, dan - zou men zoo zeggen - is het Servische leger ook zoo goed als verloren. Volgens Servische berichten moet er al reeds een groote veldslag hebben plaats' gehad op dat punt. Veel schijnt hiervan" evenwel niet aan te zijn, daar de resultaten achterblijven, hetivelk te' ee'neraalc onver klaarbaar zou zijn als er werkelijk belangrijke gevechten waren geleverd. Intusschen heeft keizer Alexander een specialen gezant met een belangrijke zending naar Weenen gezonden. Hierover wordt druk gesproken. Zeker is deze zending van een adjudant des keizers een geval van veel betcekenis, dat 'heen wijs Ir naar daaraan evenredige veranderingen in* den toestand. De ontevredenheid vair Engeland eti de anderen op Servië wegens de aanvankelijk mislukte verheffing van vorst Milan tot koning der Serven, houden we voor een zaak van zeer •ondergeschikt belang. Ten slotte valt op te merken dat er bij sommige mogendheden weder ernstig sprake schijnt te zijn van de stichting' van een nieuwen ongeveer geheel zelf standigen vasal-stnat, waarvan Bulgarije dc kern zou uitmaken. We hebben vroeger reeds opgemerkt dat zoo iets niets anders zou zijn dan een der vormen, waarin de ontbinding van het Turksche rijk tot een feit gemaakt kan worden. Te Prinsenhnge is verleden week een gezin vergif tigd door liet gebruik van verkeerde champignons. De heer des huizes en twee kinderen zijn reeds overleden, de gouvernante ligt nog bedenkelijk. Aan den Driesprong bij Breda is een spoortrein op een koppel van veertien ossen gereden, die uit de wei waren geraakt en over de baan liepen. De ossen werden allen gedood,, de locomotief ontspoorde en de stoker werd licht gewond. Te Soeterwoude is iemand overleden door het drinken van scherpe loog uit een karaf, die hij dacht dat met water gevuld was. Onder Spijkenisse is tengevolge van aanvaring van twee schepen, dc vrouw van een der schippers door het roer over boord geslagen en verdronken. Aan Bergstoep is een schip met rijs gezonken. Te Bergenopzoom is vrijdagavond een 17jarige knaap in hechtenis genomen wegens het stelen van een som van f 44 uit een kastje van een wagen. Toen hij gevat werd had hij nog' f 40 bij zich. Zondag eu Maandag heeft men aan een herberg in de Zijpe (N. Holland), een katknuppelpartij gehouden. Een fourier der huzaren te Haarlem heeft van een der volontairs, die met het corps mede naar Amsterdam was geweest, een gouden horolog'ie met dito ketting ontvreemd; bij zijn arrestatie had hij 't horlogie nog, maar. de ketting was reeds verpast. De Caribou-zilvermijn is verkocht voor 75000 dollars. Verleden week heeft op onderscheidene plaatsen des lands een zwaar on weder gewoed. Brand, doodslag van menschen eu vee, liagelschade, enz. waren de on heilen die het natuurverschijnsel aanrichtte. Den 9 Augustus heeft er te Padang een aardbeving plaats gehad, die SO seconden duurde. Er werden een paar krachtige stooten waargenomen alsmede een onderaardsch gedrnisch, terwijl de aardbeving in een zacht golvende beweging eindigde. In. de dessa Waroek, onder Soerabaya, zijn in den nacht van 18 op 14 Juli 91 woningen van inlanders en 182 amets pacli door brand vernield. Uit Philadelphia wordt aan de Times bericht, dat jl. Vrijdag een expres-trein op de Pan-Handle-lijn, 12 mijlen ten oosten van Columbus in Ohio, is ont spoord, terwijl zij met een snelheid van 10 Engelsche mijlen per uur reed. Vier personenwagens rolden van een 30 voet hoogen dijk en werden verbrijzeld. Bij dit onheil zijn vier personen om het leven gekomen en veertig gekwetst. De Oor respondentia de Dspana verhaalt dat een oude vrouw, van tooverij verdacht, te Gelida, in Barcelona, met stokken is doodgeslagen. Aan liet station Pietgijsenbrug van de Holl. IJzeren Spoorweg is de chef van dat station, van der -Pijl, door een sneltrein aangereden en aan de gevolgen overleden. Ilct bestaande kantoor van het loodswezen te Vccrc zal worden opgeheven. Daardoor zullen weder vijf gezinnen dc plaats verlaten, die al meer en meer achteruit gaat. Te Workiim licefc de gemeenteraad tot Secretaris be noemd iemand die vroeger in Atchiu gediend heeft daar, wegens slecht gedrag van korporaal tot soldaat gede gradeerd en in zijn slrafregister op zestig ondergane straffen kan wijzen. Geil. Staten van Friesland hadden bezwaar gemaakt tegen de benoeming van dezen per soon. De meerderheid van den Raad telde die be zwaren echter niet. Ilij is" met 6 van de elf stemmen benoemdbij zijn installatie bleven vier leden dqr minderheid zitten, terwijl een de vergadering verliet. Een verschrikkelijk drama heeft te Liverpool plaats gehad. Dc weduwe van den heer Morris, gewezen kassier van dc North-Western Bank en wier geest vermogens sedert den dood van haar man, nu een jaar geleden, gekrenkt schenen, heeft door revolverschoten twee barer dochters, 11 en 13 jaar oud, vermoord; zij heeft daarop getracht op dezelfde wijze twee barer andere jongere kinderen te dooden en eindelijk zich zelve een kogel door het hoofd gejaagd, ten gevolge waarvan zij in hopeloozen toestand verkeert. Te Parijs wordt tegenwoordig op het Theatre du Chateau d'Eau een stuk gerepresenteerd om te water tanden. Het heet wLe crime dc Ville Eranche". Zulk eeu titel beloofd reeds wat; maar de verwachting der liefhebbers van akeligheden zal overtroffen worden. Het tooneel stelt een spoonvcgtreiii in vollen gang voor, op de bekende wijzedat is, de wagons zullen stilstaan, maar het achterdoek in doorloopende richting bewogen worden. Zoodra de trein zich nu in een somberen tunnel bevindt, kruipt en sluipt een man van wagon tot wagoneindelijk opent hij een portier, hij gaat binnen en bedrijft voor de oogen der toeschou wers een moord. Wij twijfelen niet zegt de Amst. Ql. of onze schouwburg-directeuren zullen spoedig ook ons //kunst minnend publiek", in de gelegenheid stellen dezen z/mooien moord" te zien. Rechler: //Zijfc gij gehuwd"? Beklaagde//Ja". Recht.: //Met wie"? Bekl.: //Met een vrouw". Recht.: //Nu ja, dat spreekt van zelf". Bekl.: //Neen toch niet; want ziet u, mijn zuster bij voorbeeld, is getrouwd met een stokviscb dat is geen vent". z/Kunt ge me niet een rijksdaalder leenen"? z/Neen, dat zal niet gaan". z/Heb je niet genoeg vertrouwen in me, om me éen rijksdaalder le leenen?" //Vertrouwen genoeg, maar ik heb geen rijksdaalder". Iv erknieuws. Viertal te Vlissingem d. d. P. N. Pikaar te Rhenen, Heldring te Nichtevecht, P. J. Romeijn te Nijbvoek en J. Riemens te Driebergen. Beroepen te Geervliet ds. L. R. Oldeman teOuwevkerk. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 2 Oct. 1 8 7 6. Nederland, Cert. Nat. Schuld. 2'/2 pCt.l 62i1/iG 3 I 751/.. 9 O'll 991//. 13'/. •12»/,,-. België, Spanje, dito dito dito dito dito dito 4 Stad Rotterdam 3 llotscJiild. 21/' Obligation, '1867/72 3 dito Binnenl. 6250 3 dito f 1250 cn f 2500 3 Portugal, Obligatien '1853/69 3 dito 1856—63 3 Rusland, Obl. Hope Co. 1798-4816 5 Bew. Ins. m. Coup. 6 S. '1855 5 Obligs. a f 1000,'1866 5 dito a 100,I860 41/2 Cert. bij Hope Sp Co. '1840 4 Obligatiën-Leening 1867/69 4 dito 1859 3 Staatsleening '1864 5 Oostenrijk. Obl. 111 papier Mei en Nov. 5 Febr.-Aug. 5 dito in Zilver Jan. en Juli 5 April Oct. 5 Aand. Pr. Leen. fl. 100 1864 Italië, Bew. Insehr. met Coupon 5 Turkije, Obl. Alg. Schuld '1865 5 N.-Amenka, dito Mei. Nov. 1885 6 Brazilië, dito 1865 5 Mexico, dito 1851 3 Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 Baltische dito 8 Russische Spoorw. Poti Tillis d°. f 1000, 5 dito Jelez-Orel 1000 L1868 5 Franscli-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. Zuid-Ital. dito 3 dito Illin. Ccnt.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. 52 Vo 993/,, 87'/'. 97 873/a ,297 pCt f pCt. pCt f 523/iG 523/3 54% 55 125 109/ts 993/4 268 s •127 95 -U 953/, .763/4 54»/»

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 3