Binnenland. Ziertkzee, 1 Oct. In den afgeloopen nacht is op den Dortsman, nabij Stavenisse, gestrand het Duitsclie sclioonerschip //Emma", kapt. C. Müther, komende met een lading stokvisch van Bergen (laatst van Brouwershaven) bestemd naar Termonde. Met behulp van den Reddingsschokker zijn ankers uitge bracht en heeft men getracht het schip in vlot water te krijgen. Het zit nog niet gevaarlijk, doch zal denkelijk moeten lichten. 3 Oct. Het schip is in den afgeloopen nacht niet in vlot water gekomen, de lading wordt in een lichter overgeladen en alhier aangebracht, waarna men hoopt het schip vlot te zullen krijgen. ZiekHy'zee, 3 Oct. In verband met het hier achter voorkomend bericht aangaande de te Middelburg op te richten Kweekschool voor Onderwijzers, komen we nog eens terug op hetgeen onlangs dooor ons ge schreven werd van de wcnschelijkheid dat hier ter stede een Rijks-normaalschool werd gevestigd. Het komt ons voor dat een normaalschool te Zicrikzee een zeer nuttige inrichting zou zijn, die niet zou nalaten goede vruchten op te leveren. Dc meestoof //de Zon" met machinerie en stamphuis is Maandag publick voor afbraak verkocht en heeft f 3275 opgebracht. Thans is door de aandeelhouders der stoomboot z/Zierikzec" besloten tot aankoop eener nieuwe boot, die denkelijk reeds met p°. Januari 1877 in dienst zal komen. Middelburg, 29 Sept. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is o. a. overgelegd een brief van den Minister van Binnenlandsche Zaken, geleidende een concept-contract tot vestiging in het gebouw van het voormalig provinciaal gerechtshof alhier der Rijkskweekschool voor onderwijzers, terwijl de gemeente zich zou moeten verbinden tot het stichten, in de nabijheid van dat lokaal, van een geheel nieuw gebouw, bestemd voor leerschool, in dc kosten waaraan door de gemeente f 10,000 zouden worden bijgedragen, terwijl het meerdere ten laste van het Rijk komt. Het dagelijksch bestuur is gemachtigd bedoeld contract te sluiten. Het droge dok te Middelburg wil zich nog maar niet tot deugden schikken. Nauwelijks had men de vorige week water in het voordok gelaten of het droge dok werd ook weder nat. Nog altoos blijft er water onder de afscheidingen ter zijde van de ponton deur doordringen. Op de reede van Ylissingen is het Engelsche stoomschip //City of Brussels" in beslag genomen en in het dok te Vlissingen aan de ketting gelegd. Deze maatregel was het gevolg van een door de rechtbank te Middelburg toegestaueu eiscli vau den gezagvoerder van de Engelsche brik //Mary Banfield, die onlangs door de //City of Brussels" op de reede van Ylissingen was aangevaren. Na borgtocht gesteld te hebben is heD schip weder losgelaten en vertrokken. Het Gerechtshof te 's Ilage heefc den 29 Sept. H. E. Timmerman te 's Heerenhoek, ter zake van valsohheid in een onderhaudsch geschrift door het namaken eener handteekening en het desbewust ge bruik maken van dat valsche stuk, veroordeeld tot 3 landsche. Zij maakt ongetwijfeld de beste vertooning en is de volledigste en meest voldoende van al de vreemde uitstallingen. Zij is georganiseerd op een geheel andere basis als de exposities van Engeland, Frankrijk, Duitschland en andere vreemde landen; want, terwijl deze mogendheden zich grootendeels toegelegd hebben op individueele inzendingen, is de Nederlandsche als een gouvernementeele expositie te beschouwen grootendeels bestemd om den vooruitgang en den toestand van het land te doen kennen. De Yereenigde Staten stellen prijs op deze opvatting van een Internationale Tentoonstelling en zij is ongetwij feld de ware; maar 't zou wellicht een al te reusachtige onderneming zijn geweest voor den aanleg der Euro- peesche exposities, zonder een aantal afzonderlijke gebouwen. Nederland is een zeer kleine staat, weinig meer dan 150 mijlen lang en 100 breed, niet een derde van de grootte van Pensylvanië, en de Ten toonstelling zijner hulpbronnen enz. is betrekkelijk gemakkelijk geweest, terwijl zulk een uitvoering van de zijde van Engeland of Duitschland een nog zwaardere taak zou geweest zijn dan die welke de Yereenigde Staten ondernomen hebben in de Gou vernementsgebouwen. Maar dit alles aangenomen, kunnen de feiten zooals ze zijn niet betwist worden, en elke intelligente bezoeker zal moeten toegeven dat de Nederlandsche expositie daargelaten de klassen maanden eenzame opsluiting en twee geldboeten; en M. v. M., schildersknecht te Middelburg, wegens dief stal bij nacht in een bewoond huis, tot 6 maanden celstraf. In dezelfde zitting werd tegen J. B. K., oud 16 jaar, koewachter te Hoofdplaat, een gevangenisstraf van 6 maanden tot 5 jaren geëischt wegens diefstal met binnenbraak in een bewoond huis. Bij de regeering is o. a. aanvraag om concessie ingekomen door J. Verkuijl Quakkelaar te Vlissingen en J. Jansen Croin te Sluis voor den aanleg van een spoorweg van Breskens langs Sluis naar de Belgische grenzen in. de richting van Brugge; en door J. J. van Kerkwerk q. q. te 's Gravenhage, lo. voor een spoorweg van Breskens over Schoondijke en Yzendijke naar de Belgische grenzen in de richting van Water vliet; 2o. van Schoondijke over Oostburg en Sluis naar Brugge; 3o. zijtak van de draaibrug tnsschen Oostburg en Sluis langs Aardenburg- en Ede naar Maldeghem. De afdeeling- Amsterdam der Nederlansche Vereeni- ging tot afschaffing van sterken drank heeft zich, bij adres van 22 Sept. j.l., tot den Minister van Oorlog gewend, om dezen in de le plaats bekend te maken met de uitspattingen en bakldadigheden door de militairen gepleegd tijdens en na dc jongste ongeregeldheden en die wel uitsluitend, zeker hoofdzakelijk aan den invloed van den sterken drank moeten worden geweten, en 2e bij de regeering aan te dringen op het nemen van afdoende maatregelen tot beteugeling der dronkenschap in het leger. In dit adres wordt o. a. het volgende gemeld: z/Het zal U echter ook bekend zijn hoe sommige van die militairen, geroepen om rust te bewaren en de gestoorde orde te herstellen, onrust hebben verwekt en wanorde gesticht, omdat zij dronken waren. Het zal U ook zijn medegedeeld dat beschonken huzaren, met hun ontbloote zwaarden zwaaiende, het leven van rustige burgers in Amsterdam hebben bedreigddat dronken schutters in volle uniform, hun wapens tot oneer, en ontrouw aan hun roeping, Zondag morgen, 17 September, langs de straten van Neerlands Hoofd stad gezwierd hebbendat nog in deze week, nadat het oproer bedwongen is, tal van dronken jagers des avonds alhier rumoer maken." De afdeeling zou wenschen dat de Minister liet tappen van sterken drank in de kazernes streng ver bood, dat ook aan de tappers, door het geheele land, verboden werd sterken drank te schenken aan mili tairen of schutters wapens of een wapen dragende, dat de dronkenschap bij do militairen ten strengste werd gestraft, en dat liet kazerneleven zooveel mogelijk aan genamer en huiselijker gemaakt werd. We beamen ten volle hetgeen in bedoeld adres wordt gezegd. Het zou reeds iets gewonnen zijn als den soldaten verboden werd buiten dienst een sabel of bajonet te dragen. In Engeland ziet men de sol daten nooit gewapend loopen buiten dienstzij hebben alleen een karwatsje als zij gaan wandelen. Zoo'n ding is, strikt geuomon, ook niet eens noodig, maar zij kunnen er in alle geval niet meer kwaad mee doen dan een burger met een wandelstok. Nam men den soldaten buiten dienst de wapens af, de jenevermoed zou hen niet zoo gemakkelijk beet krijgen en zij zouden vast hun wapen niet balddadig misbruiken. Er is geen enkele reden waarom men den burgers zou verbieden wapenen te dragen en dit aan de sol daten toelaten, ja zelfs als verplichting opleggen. Den 23 September werd in het Notarishuis te waarin onderscheidene te waardeeren voorbeelden voorkomen nader bij het ideaal van een Internationale Tentoonstelling is gekomen dan de overbrenging naar Philadelphia van de winkels uit Regentstreet of uit de Rue de Rivoli. De fabrieksgoederen maken den grootsten hoop uit van de Tentoonstelling; de Neder landen echter, en de verdere als gouvernementeel aan te merken uitstallingen, waaraan wij haar tot voorbeeld stellen, geven van de fabrieksgoederen een summier overzicht, gelijk zij dit ook doen van al de andere afdeelingen. Op deze wijze leveren zij een levende schilderij van het land. Dit zal meer in bijzonderheden uitkomen in het volgende: Openbare Werken. Zoo als wij den ingang der Nederlandsche afdeeling binnentreden, die indrukwekkend is zonder opgesmukt te zijn, ontvangen we een handleiding, die ons aan wijst wat wij in deze afdeeling te aanschouwen hebben. Het is een volledig overzicht, door middel van kaarten, diagrammen en modellen van de wondervolle openbare werken van Holland, die in de wereld huns gelijke niet vinden. Dit zonderlinge land ligt voor liet grootste gedeelte lager dan de 't omringende zee, die belet wordt haar golven over het land te doen spoelen, door een reeks van de grootste waterbouw- Rotterdam de 48c jaarlijksche Vergadering gehoudën van het Algemeen Meisjes-, Vrouwen- en Weduwen- fonds, onder het besluur van de heeren J. P. A. Frangois en B. de Regt. Uit het verslag door de Directie uitgebracht blijkt, dat het aantal verzekerden en het bedrag der verze kerde sommen in het afgeloopen boekjaar 1 Juli 187530 Juni 1876) dat van vorige jaren aanzienlijk overtreft, en meer dan het dubbel bedraagt van het gemiddelde der laatste vijf jaren. De toestand van het fonds mag dan ook hoogst bevredigend worden genoemd. Aan weduwen-pensioenen werd betaald 37,355.25. Behalve een som van f 8151.63 aan kortingen voor den geheelen duur der verzekering, werd aan dc leden 15 pCfc. van de premicn terugbetaald, tot een bedrag van f 5143.89 en ontvangen zij, die in het genot van een weduwen-pensioen of lijfrente zijn, boven het bedrag waarvoor zij zijn verzekerd, eveneens 15 pCt. van de premie die het laatst voor haar is be taald; deze toelage beliep f 2844.36. Aan premicn werd ontvangen f 36,080.27 en aan .intrest van belegd kapitaal f 22,189.121/3. De rekening en verantwoording, door een Commissie uit dc leden nagezien, sluit in ontvangst en uitgaaf met f 72,344.68. Omtrent den finnncieelen toestand kan het volgende worden medegedeeld. De reserve voor de lijfrenten en loopeude contracten bedraagt, blijkens de balans, f 418,786.96 de buiten gewone reserve voor meer dan gewone sterfte en mogelijke verliezen f 90,039.20. Deze lasten zijn meer dan voldoende gedekt door de baten, o. a. van f 875,000 inschrijvingen op het Grootboek en f .14,000 certificaten der 2]/3 pCfc. Ned. Werk. Schuld. Als gevolg van den gunstigen toestand werd door de Yevgadering op voorstel van het Bestuur, besloten den leden en den trekkenden weder een korting te verleenen en wel van 11 pCt. In Pruisen bestaat een belasting op het inkomen. Hef Bremer IlandeUblatt heeft een staat openbaar gemaakt van eenige der hoogst aangeslagenen en als men nu denken mocht dat de een of andere bankier of groote grondeigenaar aan het hoofd van dezen staat voorkomt, zou men zich zeer vergissen. Het is de lieer Krupp, de kanonnen fabrikant. Deze betaalt 106,200 Mark of f 63,720 in de inkomstenbelasting, 't geen verwijst naar een zuiver jaarlijksch inkomen van meer clan 5 miliioén Mark of 3,000,000. Men zegge nu nog dat er met handenarbeid niet veel te verdienen is. Zoo men weet wordt van wege de Fransche regee ringveel werk gemaakt van het boren van Artesische bronnen in de kolonie Algerie. Die kunstmatige bronnen worden meer en meer een onschatbare wel daad voor dat heerlijke laud, dat eeu paradijs is overal waar water gevonden wordt om den bodem te besproeien. De boringen hebben het meeste succes gehad in de oaze van Mazer in de Oued-Rir. Men heeft daar tot op dit tijdstip vier uitmuntend geslaagde boringen gedaan, die gezameulijk gemid deld 3810 Liters per minuut of 63 a 64 Liter per seconde opleveren. Bij het boren van de laatsten dezer vier bronnen had een merkwaardig feit plaats. Eenige uren namel. nadat de waterstraal verschenen en in werking was, werd een kleine levende krab uitgeworpen door de ijzeren buis. Men had in het zand dat met het eerste water mede opgevoerd werd reeds enkele kleine vischjes ontdekt van de reeks der Malacoptery(jiimaar Crustacea had men nog nimmer in een Artesisch bekken gevonden. kunstige werken, die ooit beschreven zijn. Onlangs nog werden groote waterplassen in liet bijzonder het Haarlemmer-meer drooggemaakt door het water af te voeren, de waterloopen die het meer voedden af te leiden en het bed van het meer op te vullen. Zoo zijn door de beoefening der hoogere water bouwkunde en door onvermoeide energie, moerassen van verschillende uitgestrektheid tot stevig droog land gemaakt. Yerder zijn de kanalen in Holland de talrijkste en volmaaktste der wereld en vervangen zij de wegen die men in andere landen vindt. Een daarvan, van Amsterdam naar de Noordzee, is 20 voet diep en zoo breed dat groote schepen daarin elkander kunnen passeeren. Al deze werken zijn uit gevoerd door het gouvernement ouder het opzicht van publieke beambten, en kunnen aangemerkt worden als de grondslag van den voorspoed der Nederlanden. De bestudeering daarvan in bijzonderheden op de Tentoonstelling zal gewis een aangenaam middel zijn om de kennis van den bezoeker uit te breiden. J) Hier vergist zich blijkbaar de Amerikaansche schrijver. Men weet dat onze droogmakerijen niet worden volgemaakt met grond, dan zouden er nieuwe meren gegraven moeten worden om oude te dempen. Yert. {Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 2