ST ATEN-GENER A AL. TWEEDE KAMER. Dat geleerden liet dikwijls met elkander oneens zijn over punten waaromtrent niemand liet rechte weet, laat zich begrijpen, maar dat twee geleerden hemels breed met elkander kunnen verschillen in het terug geven van hetgeen beiden toch met eigen oogen gezien en met eigen ooren gehoord hebben, dat is vreemd. Toch zag men zulk een geval in de Tweede Kamer bij gelegenheid dat eenige leden den Minister van Binnenlandsclie Zaken uitlokten tot het doen van eenige mededeelingen omtrent het verloop en vooral het einde van den crisis, Eigenlijk was het den eersten interpellant, den heer Casembroot, vooral te doen om van den heer Kappeyne iets naders te vernemen aan gaande hetgeen er verhandeld was op de audiëntie van dezen bij Z. M. op het Loo. Uit heigeen hierop en hierover door den lieer Kappeyne werd medegedeeld blijkt dat Z. M. dezen heer niet heeft uitgenoodigd tot het samenstellen van een kabinet, noch zelfs bij de invitatie van 9 Augustus hem te hebben doen verstaan dat er wel eens een mandaat aan hem kon worden opgedragen. De heer Kappeyne had den 9 een schriftelijke aanwijzing ontvangen van dag en uur dat Z. M. hem audiëntie wenschte te verleenen, en op deze audiëntie, den 14 gehouden, was van geen kabinets-formatie uit de oppositie gerept. Maar even stellig als de lieer Kappeyne dit verze kerde, kwam nu de lieer Heemskerk verzekeren dat de heer Kappeyne onmogelijk zou kunnen bewijzen dat hij geen mandaat had ontvangen of dat hem dit niet was aangeboden, terwijl hij de heer Heems kerk integendeel wist dat de heer Kappeyne was -uitgenoodigd tot een kabinets-formatie. Deze beide getuigenissen der waarheid sloegen elkaar met vuisten; de parlementaire toon bracht echter mede dat de heer Heemskerk toch betuigde dat het hem zoo'n genoegen deed dat hij en de heer Kappeyne zoo eenstemmig waven. Wat men toch al niet parlementariseeren kan Ondertusschen weet men nu toch het rechte van de zaak nog niet en blijven de gissingen gangbaar. De Kamer heeft het gewijzigd ontwerp van het adres van antwoord op de Troonrede behandeld en ten slotte onveranderd aangenomen met G5 tegen 4 stemmen. De discussie over de afzonderlijke paragrafen van het adres leverde enkele bijzonderheden op. In de eerste plaats trachtte de heer des Amorie van der Hoeven door een amendement de vijfde paragraaf te verslappen; hij wilde daaruit lichten dat de Ka mer er vooral prijs op stelt dat de onderwijswet zoo spoedig te wachten is. Wenscht de heer v. d. Hoeven dat het onderwijs niet ter tafel wordt gebracht? Hij verzekerde van wel. Uit zijn amendement zou men opmaken van niet. De meeste sprekers dachten er ook zoo over, en het doet ons genoegen dat dan toch niet alle leden der anti-revolutionaire partij noch der ultramontaansche de herziening der onderwijswet willen tegenhouden. De heer v. d. Hoeven mocht slechts 15 stemmen voor zijn amendement winnen; 57 verklaarden zich er tegen. Iets meer sympathie verwierf het amendement van den heer Schimmelpen- ninck v. d. Oije, strekkende om uit de paragraaf liet woord //vooral" te doen vervallen, het behaalde 27 stemmen tegen 45, die dat woordje //vooral" niet wilden missen. Naar aanleiding van par. 6 hebben de heeren Wintgens en Fransen v. d* Pulte 't meest in 't mid den gebracht. De lieer Wintgens sprak zijn veront waardiging uit over liet verpachten van opium-kitten en speelholen in Atcliin. De heer v. d. Putte s.prak over de Atchin-zaak. Hij meende den Min. van Koloniën te moeten aanraden om, nu wij eens in Atcliin genesteld zijn, ons te onthouden van belang rijke agressiève bewegingen, maar liever de traditioneele politiek, drie eeuwen in Indië gevolgd, ook nu getrouw te blijven, n.l. aan den tijd over te laten om geheele _Qiulenverping of althans een vreedzamen toestand te doen ontstaan. De Min. van Kol., de lieer Aiting Mees, was 't niet ten volle met den spreker eens, maar beloofde toch diens raad zooveel mogelijk te zullen volgen. Aangaande de Yenezülaansche verwikkelingen bleek "uit de mededeelingen van den Min. van 13uitenlandsche "Zaken dat liet goede einde daarvan spoedig te wachten was en dat Venezuela ten deele alreeds had toege geven, o; a. door liet .uitleveren van de Midas en door liet betalen der termijnen van de schuld. Tot slot laten we liet geheele adres zoo als 't aan genomen is hier volgen: SIRE! 1. De tweede Kamer der Slaten-Generaal acht liet een groot voorrecht, dat Uwe Majesteit bij liet her vatten van de werkzaamheden der Volksvertegenwoor diging, op zoo veel goeds lveeft kunnen wijzen, als ook weder dit jaar het Vaderland ten deel viel. Ook zij is er innig dankbaar voor, dat gewichtige takken van volksbestaan blijven bloeien en dat zich voortdu ren kenteckonen van vooruitgang op stoffelijk gebied verloonen. Zij vleit zich, dat de voltooiing der groote openbare werken, waarvan Uwe Majesteit gewaagde, zal strekken tot bevordering van handel en scheepvaart, en heeft zich er in verheugd, dat de liefdadigheid der n al ie voorgegaan door Uwe Majesteit zelve en de Leden van Haar Huis, de ramp heeft gelenigd, die eenige streken des lands trof. 2. De verzekering was ons aangenaam, dat de betrekkingen met de vreemde mogendheden steeds van zeer vriendschappelijken aard blijven. 3. Streelend is het voor het Vaderlandsch gevoel te vernemen, dat Nederlands kunst, nijverheid en waterbouwkunde op de wereldtentoonstelling in Noord- Amerika met eere worden genoemd. 4. De getuigenis, door Uwe- Majesteit aan de zee- en landmacht, zoo hier als in Indië, gegeven, dat zij aan hare gewichtige roeping voldoen en zich met volharding van haren plicht kwijlen, zal voor allen, die daartoe behooren, een prikkel te meer zijn om zich dien lof te blijven waardig maken. 5. Met voldoening vernamen wij, dat UwerMaje- steits aandacht op menig groot volksbelang gevestigd blijft. Vooral stellen wij er prijs op, dat het wets ontwerp op het lager onderwijs ons weldra bereike; een onderwerp, welks goede regeling zulk een over wegenden invloed kan uitoefenen op het zedelijk welzijn en de toekomst der natie. 6. Vordert de bevestiging van ons gezag in het noorden van Sumatra nog altijd groote inspanning, wij verheugen ons, dat de toestand der overige Indische gewesten gunstig kan worden genoemd. Tot bestem ming van dien gunstigen toestand zal krachtige voortzetting der groote werken van algemeen nut, op Java voorbereid of der uitvoering nabij, voorzeker bijdragen, liet verdwijnen van de laatste sporen der slavernij onder de inlanders op Sumatra's Westkust mag in meer dan een opzicht als een schrede voor waarts worden beschoud. 7. Met Uwe Majesteit hopen wij, dat de welvaart onzer West-Indische koloniën geleidelijk opgebeurd en spoedige oplossing der verwikkelingen met Vene zuela, ook ter wille van Curasao, verkregen worde. 8. Eene gewichtige, veelomvattende taak wacht ons weder in het ingetreden zittingjaar. Moge het ons gegeven zijn die, onder Gods zegen, gelukkig ten einde te brengen Binnenland. Zierikzee, 27 Sept. In de gisteren alhier gehou den xMgemeene Vergadering van het Waterschaps bestuur van den polder Schouwen is het nieuw benoemde lid, Mr. J. A. Bolle, als zoodanig toegelaten en zijn de geloofsbrieven der herkozen leden onderzocht en goedgekeurd. De rekening over 1875 is goedgekeurd in ontv. op 195,808,96, in uitgaaf op Z7176,239,80T/j, sluitende alzoo met een batig saldo van f 19,569,15]/s- Het reservefonds is gebleken een waarde te bevatten van f 93,580,79V2, zijnde bij de goedgekeurde gewijzigde begrooting over 1876 besloten hoogstens 50 duizend gulden te verkoopen uit het reservefonds, ter voor ziening in de buitengewone uitgaven, veroorzaakt door dc plaats gehad hebbende noodlottige dijkvallen. Op de Rijksbegrooting voor 1877 is o. a. uitge trokken een bijdrage voor de herstelling van den grooten toren alhier. Het lichtend luchtverschijnsel Zondag avond hier gezien is op vele plaatsen van ons land ook waarge nomen hier en daar meent men het licht vrij lang te hebben gezien. Vlissingen, 25 Sept. Heden werd door de loods- stoomboot //Frans Naerebout", waarop zich twee rijksbeambten bevonden, naar zee geleid en tot buiten de uiterton vergezeld liet stoomschip //Holmrook", komende van Antwerpen, tot bovendek geladen met het beruchte uit Diiftschland aangevoerde afval van aniline, met bestemming dit artikel in zee over boord te werpen. Voor ieder blijft het een raadsel, dat geen maat regelen genomen konden worden om dit te beletten, daar de aanwezigheid van deze giftslof groot nadeel aan'de zeevischvangat kan berokkenen, wanneer men slechts weet, dat volgens onderzoek van deskundigen, deze stof 21 pCt. arsenicum bevat. Dc geheele massa bestond uit 750 vaten. Hel bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, zitting houdende te Tholen, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, te reke nen van den 15 October aanstaande, tot en met den 31 Januari daaraanvolgende het vangen van zaadmos selen op al de banken in de Schelde en Zeeuwsche stroomen zal zijn toegestaan. Hulst, 26 Sept. Uit goede bron kan loffelijke vermelding gemaakt worden van de belanglooze edel moedige, echt broederlijke handelwijze van het bestuur der stad Antwerpen ten opzichte van onze Gemeente. Bij den brand toch op den Islen dezer, in den. toren en de kerk alhier, was ook daar hulp aange vraagd. Daaraan werd dadelijk gevolg gegeven en reeds was het korps pompiers dier stad te St. Nico- laas aangekomen, toen gelukkig het bericht kwam, dat men den brand meester was geworden, Opgedane aanvraag naar opgave van de gemaakte kosten, bij dat verplaatsen van materieel en manschappen, is geantwoord dat niets iu rekening wordt gebracht. Over een paar dagen zal prof. Faber, een Duitscher, tc 's Gravenhage in de opera een voorstelling geven met een door hem uitgevonden spreekmachine. Dit kunstig samengesteld mechanisme moet werkelijk duidelijk verstaanbare spraakgeluiden ten gehoore bren gen. Daar nu spreken hardop denken is, zoo kan prof. Faber's geachte kunstspreker ook wel een kunst matig denker genoemd worden. Zijn uitvinding is dus van verbazend groot belang. Spreek- of babbelma chines hebben we waarlijk al genoeg, maar een denk machine is inderdaad iets nieuws. Amsterdam, 27 Sept. In de heden gehouden raads zitting is het nog al warm toegegaan. De heer van Nierop zou het dngelijksch bestuur interpelleeren naar aanleiding van de-jongste ongeregeldheden en had de toezegging gekregen dat zijn interpellatie aan het einde der zitting zou plaats hebben. Terstond bij het be gin der zitting werd door mr, Luden een door een voorgelezen redevoering gemotiveerde motie van te vredenheid over het gedrag van Burgemeester en Wet houders voorgesteld en door onderscheidene leden gesteund. De heer van Nierop meende daardoor verkort te zijn in zijn recht om te interpelleeren, daar dit ook de zaak betrof door den heer Luden besproken. Er volgde nu veel woordengescherm, zoodat de interpel latie er ten slotte het leven bij inschoot en de heer van Nierop verontwaardigd de vergadering verliet. Thans heeft Z. M. den generaal-mnjoor der artillerie IT. J. R. Beijen, benoemd tot Minister van Oorlog. De regeering is van plan in de Zuidafrikaansche republiek en den Oranje-Vrijstaat een consul-generaal aan te stellen. Maandag avond geraakte gedurende de eerste akte van //Les Dragons de ViHars" het stroo in een der kelders onder de kleedkamers van het opera-gebouw te 's ITage aan het smeulen. Door den ijver van de brandweer had het incident geen verdere gevolgen, de voorstelling werd niet afgebroken en alleen de pauze tussclien de eerste en tweede akte duurde iels langer dan anders. Tot nog toe is de oorzaak niet bekend, Niet alleen mile. Agar, ook Rossi wordt in het tegenwoordig theatraal seizoen hier te lande verwacht, de eerste in 't laatst van October of het begin van November, de tweede vermoedelijk in Januari. 's Rijks Munt heeft in den laatsten tijd voor een ton gouds aan centen afgeleverd. Met deze 10 millioen centen kunnen we de Belgische twee centime-stukken missen. Nijmegen, -24 Sept. De werkzaamheden aan de groote spoorwegbrug te Nijmegen worden thans met den meesten spoed voortgezet. Met 1 November zal de grootste spanning over de beide middenpijlers klaar moeten zijn en thans liggen pas de onderrogels van het 140 meter lange ijzeren gevaarte. Het houten geraamte, dat tijdelijk geplaatst is, verheft zich 34 meter boven het water. Buitenland. Hervië, Gedurende de wapenschorsing heeft er over en weder bijeentrekkiiig van troepen plaats gehad. De Turkschc hoofdmacht verliet de omstreken van Alexinatz, waar Abdoel Kerim-pacha slechts een observatie-corps van 15,000 man achterliet. Voor de Javor-linie zouden zij een deel hunner macht hebben vereenigd. Aan de Drina verzamelen zij mede aanzienlijke strijd krachten. De Servische Ministers doen het voorkomen, dat de verzoeken om opdracht van het koningschap aan vorst Milan slechts moeten worden beschouwd als een protest tegen de aanvankelijke vredes-voorstellen der Porte. Een der jongste telegrammen van Reuter uit Bel grado meldt dat in den Ministerraad, door vorst Milan gepresideerd, met eenparige stemmen is besloten de vredesvoorwaarden, door de mogendheden ontworpen, te verwerpen. Servië zal zich slechts onderwerpen aan een vreemde bezetting en tot het uiterste strijden. De Serviërs eerbiedigen de wapenschorsing niet langer.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 2