ZIERIKZEESCHE COERA\T voor het aiTondis- ju&zk sessient Zierihzee. 1876. No. 78. Zaterdag 30 September, 79ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD De Tentoonstelling van Kunst toegepast op Nijverheid, Deze Courant verschijnt DINSDAG en VEIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PEIJS DEE ADVEETENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. liu w e 1 ij k s-Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 et. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. te houden te Amsterdam in 1877. Onlangs liebben we met een enkel woord van bet plan tot het bonden van bovengenoemds tentoonstelling gewag gemaakt. Thans vernemen wij dat zich hier ter stede ook een sub-commissie heeft gevormd, om met de bestaande regeliugs- commissie mede te werken tot bet welslagen dier onderneming, en daarom wensehen we er nu nog een en ander van mede te deelen. De afdeeling Amsterdam der Vereeniging ter Bevordering van Fabrieks- en Handwerks- nijverlieid in Nederland wenscht in den zomer van het jaar 1877, ter gelegenheid van het vijfentwintig-jarig bestaan der Vereeniging en der alsdan te bonden algemeene vergadering, te organiseeren een Tentoonstelling' van Kunst toegepast op Nijverheid niet daaraan verhonden Internationalen Wedstrijd, Het doel der Tentoonstelling is, een beeld te geven van de toepassing der Kunst op de Nijverheid, vooral met het oog op onze heden- daagscke industrie. Tevens wenscht men ook voorwerpen op te nemen van Kunst en Nijver heid uit vroegeren tijd, die door artistieke bewerking of eigenaardige versiering de opmerk zaamheid verdienen, en een Internationalen Wedstrijd uit te schrijven, waaraan alle binnen- en buitenlandsche fabrikanten en kunst-indus- trieelen worden uitgenoodigd deel te nemen. De tentoon te stellen voorwerpen worden verdeeld in elf groepen, n.l. I. Kunst toegepast op de versiering van gebouwen, pleinen, tuinen en kerk hoven téekeningen, modellen en voor werpen van de ware grootte in hout, metaal of steen. II. Kunst toegepast op de stoffeering van gebouwen: tapijten, behangsels, meubel stoffen en gordijnen, meubels, kachels, spiegel- en schilderij-lijsten enz. III. Kunst toegepast op de bewerking der onedele metalenkleine voorwerpen zoo tot gebruik als versiering. IV. Kunst toegepast op de bewerking der edele metalen en gesteentengoud- en zilversmids- en juwelierswerk. V. Kunst toegepast op glas- en aardewerk. VI. Kunst toegepast op stoffen voor klee ding en huiselijk gebruik: weefsels van allerlei aard, en kant en passe- mentwerk. VII. Kunst toegepast op vervoermiddelen rij- en vaartuigen. VIII. Kunst toegepast op kleine voorwerpen van allerlei aard: ruwe en blanke wapenen messen kleine meubels waaiers en galanterieën, kunstbloemen, boekbinderswerk, oartonnages, étui- werk enz. IX. Kunst toegepast op de grafische kun sten typograpliie, graveerkunst, calligraphic, lettervormen en versier sels, photographic enz. enz. X. Kunst toegepast op vrouwelijke hand werken. XI. Middelen ter verspreiding van kunstvin en goeden smaak. De tentoonstelling zal gehouden worden in de maanden Juni, Juli en Augustus 1877 in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. Aan vragen om plaatsruimte moeten zoo spoedig mogelijk worden ingeleverd op formulieren, daar toe bij de regelings-commissie verkrijgbaar, tot uiterlijk 1 Nov. 1876. Zij moeten bevatten een algemeene opgave der in te zenden voorwerpen, aanwijzing in welke groep de inzender ze wenscht gerangschikt te zien, de benoodigde ruimte. De inzenders zijn voor de hun toegestane plaatsruimte niets verschuldigd. De regelings commissie zorgt voor de bewaking, zonder echter voor mogelijke schade aansprakelijk te zijn. Voorwerpen, waarvan de waarde is aan gegeven, worden door de commissie tegen brand schade verzekerd. De inzending der voorwerpen moet geschieden vrachtvrij, van 21 Mei tot 5 Juni 1877. Onderscheidingen zullen worden toegekend bestaande in gouden, zilveren en bronzen me dailles en eervolle vermeldingen. De jury zal bestaan uit negen Nederlanders, door de regelings-commissie aan te wijzen. Er zal een verloting gehouden worden van een zeker aantal door de commissie aan te koopen voorwerpen. De voorwerpen voor den internationalen wed strijd ingezonden, zullen beoordeeld worden door een internationale jury, waarin uit elk land dat exposeert twee leden zitting zullen hebben. De wedstrijd zal gehouden worden volgens de volgende 25 prijsvragen: 3) I. 1. Een kleine meialen springfontein met bassein of basis f 1000 en f 300. 2. Een schoorsteenmantel met omgeving voor een par ticuliere bibliotheek f 500 en f 200. 3. Een gaskandelaber voor een plein, met een aantal van vier tot twaalf lichten f B00 en f 200. 4. Een jardinière in terra cotla uitgevoerd bestemd tot decoratie in een tuin 300 en f 100. II. 5. Een eetkamer-ameublement f 1000 en f 300. 6. Een geheel of gedeeltelijk vergulde spiegellijst voor een kleine salon, mei daaronder geplaatst en mede uitgevoerd decoratief meubel f 500 en f 200. 7. Een tapijt voor een woon vertrek (40 M3. uiterlijk groot) f B00 en 200. III. 8. Een bougies-kroontje f 500 en f 200. 9. Een geëmailleerd schrijftafel-garnituur 500 en f 200. IV. 10. Een zilveren of verguld zilveren eenvoudig milieu de table f 1000 en f 300. 11. Een zilveren, verguld zilveren of gouden eere-bokaal f 500 en f 300. 12. Een gouden dames-garnituur f 500 en f 200. V. 13. Een porseleinenfaience of glazen vaas met piëdestal f 500 en f 200. 14. Een eenvoudig eetservies voor twaalf personen f 300 en f 100. VI. 15. Een stel damasten tafelgoed f 300 en f 100. 16. Cretonne of andere bedrukte i) Kortheidshalve duiden we de prijzen eenvoudig dooi de uitgedrukte geldswaarde en de groepen door Romeinsche cijfers aan. geiveven stoffen voor een klein woonvertrek f 500 en f 200. VII. 17. Een narreslede f 300 en f 100. VIII. 18. De lederen band voor een plaatwerk f 200 en f 100. 19. Een kleine cassette voor kleinoodiënf 300 en f 100. IX. 20. Een eere-diploma (toepasselijk op deze tentoon stelling en met aangegeven tekst) f 500 en f 200 of f 300 en f 100. X. 21. Een kleedje voor een kleine kanapé-tafel in gekleurd appliqué- werk met bijvoeging der origineele schetsteeke- ning f 200 en f 100. 22. De bekleeding voor een lagen of geheel gestoffeerden kleinen salon- stoel f 200 en f 100. XI. 23. Teekeningen vervattende De beginselen van hel ornament f 500 en f 250. 24. De studie van hel orna ment f 1000 eu f 500. 25. Voorwerpen van kunst-nijverheid f 1000 en f 500. De termijn van aangifte tot deelneming aan den internationalen wedstrijd is vastgesteld tot uiterlijk 1 Nov. 1876. Wij hebben deze rijke prijzen-reeks alleen aangestipt in de veronderstelling dat ieder be langstellende zich wel nader op de hoogte zal stellen, waartoe door het sub-comité zeker spoedig de gelegenheid zal worden gegeven. Het deed ons genoegen te vernemen dat eenige voorstanders van de nationale nijverheid alhier zich wel de bemoeiingen verbonden aan bet lidmaatschap eener sub-commissie willen getroosten. Wij hopen en vertrouwen dat onze industrieelen en particulieren het die commissie recht druk zullen maken, overtuigd als wij zijn dat ook uit onze gemeente wel niet te versma den bijdragen tot het succes der voorgenomen tentoonstelling zullen worden ingezondeu naai de hoofdstad. Het geldt hier het vieren van het vijfentwintig jarig bestaan der Vereeniging tot bevordering van Nijverheid, door het vertoonen der practische bewijzen van de vorderingen door onze kunst industrie op elk gebied gemaakt, dus niet enkel de eer der Vereeniging, maar die der gansehe nationale nijverheid. Als een bewijs der hooge belangstelling, die de onderneming reeds heeft ondervonden, ver dient vermeld te worden dat Z. K. H. de Prins van Oranje het voorzitterschap der regelings- commissie heeft aanvaard, terwijl deze commissie verder is samengesteld als volgt: onder-Voor zitters Mr. D. J. baron Maekay, lid der Tweede Kamer, Voorzitter van het hoofdbestuur der Vereeniging, te 's GravenhageMr. J. L. Wol- terbeek, Voorzitter der afd. Amsterdam Secre taris H. J. G. Mijussen te AmsterdamPen ningmeester M. H. Hartogh te Amsterdam LedenJ. D. Fransen van de Putte, lid dei- Tweede Kamer, te 's GravenhageMr. C. Fock, Comm. des Koning-s in Zuid-HollandJhr. Mr. Victor E. L. deStuers O. baron van Wassenaer Catwijek, lid der Tweede KamerJhr. W. van Loon te Amsterdam S. W. J. Jitta te Amster dam Dr. J. Th. Mouton te 's Gravenhage Mr. W. O. Th. van Oudheusden te 's Gravenhage en nog achttien anderen, waaronder 4 in het buitenland.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 1