Amsterdam. Ofschoon er sinds Donderdag 14 Sept. geen eigenlijk gezegde ongeregeldheden meer hebben plaats gehad, zoo schijnt het toch niet te ontbreken aan onzuivere bestanddeelen in den damp kring der hoofdstad. Zonder veel gewicht te hechten aan de geruchten dat van Rotterdam en andere plaatsen verdachte personen naar Amsterdam zouden zijn overgekonen, zelfs dat leden der Internationale uit het buitenland zich te Amsterdam zouden bevinden, moet men toch kwaad denken uit de omstandigheid dat o. a. Zondagavond en ook weer Dinsdag- en Woensdagavond groole troepen kinderen langs de straten trokken en dat wel onder geleide van volwassenen Dinsdag avond o.'a. onder de leiding van een bejaard persoon. Deze troepen schijnen in den omtrek van den Nieuwendijk georganiseerd te zijn. De zaak op zich zelf had niets om 't lijf en de kinderen lieten zich door een enkelen politieagent uit elkander drijven. Het zou echter zeer wel kunnen zijn dat achter deze kleinen ook grooten zaten, die op deze wijze wilden beproeven de poppen op nieuw aan het dansen te krijgen. Van vele kanten worden ernstige klachten vernomen over den overdreven dienstijver van militairen en politie. Inzonderheid moeten sommige huzaren zich aan zeer groot misbruik van macht schuldig gemaakt en onderscheidene vreedzame burgers zonder de minste aanleiding verwond en mishandeld hebben. Naar men verneemt zijn deswege door particulieren ernstige protesten bij de hooge autoriteiten ingediend; ook zou het gemeentebestuur daarover in een raadsver gadering geïnterpelleerd worden. Tijdens dc ongeregeldheden is tegen ongeveer 40 personen proces-verbaal opgemaakt wegens verzet. Geen hunner is echter in preventieve gevangenis ge houden. Tegen drie opgeschoten knapen is proces verbaal opgemaakt wegens het inwerpen van glazen; een er van heeft bekend. Het aantal gekwetsten kan niet juist worden opge geven, daar velen gewond naar huis gegaan zijn en zich vervolgens schuil gehouden hebben. Het getal dat bekend geworden is, bedraagt ongeveer 30, van welke 14 in het gasthuis werden gebracht. Vijf van deze verlieten liet gasthuis weder na verbonden te zijn; van de negen overigen is een overleden. De feestelijke onthulling van het monument te Alkmaar, van hetwelk wij in ons vorig nummer melding maakten, zal plaats hebben op Maandag 9 October. Volksvermaken, harddraverij, matinee mu- sicale, feestreden en vuurwerk zullen den dag op luisteren. In de meeste landbouwstreken van het land is thans de aardappeloogst druk aan den gang. Over 't[ alge meen schijnt de vrees voor een slechten oogst over dreven te zijn geweest. Van vele plaatsen wordt bericht dat de opbrengst zeer meevalt, dat inzonderheid de hoedanigheid der aardappelen uitmuntend is en dat van ziekte niets valt op te merken. Toch zal de oogst over 't geheel wel beneden de gewone op brengst blijven. Te Terbond onder de gemeente Aengwirden is Zondag nacht bij een zwaar onweder de bliksem in de kerk en den toren geslagen, waardoor wel geen brand maar toch groote schade is veroorzaakt. Te Wormerveer is een meisje van 8 jaar door den bliksem gedood. Buitenland. Het Oosten, Sedert ons laatste overzicht geschreven werd, heb ben gewichtige gebeurtenissen plaats gehad, waardoor werkelijk de Servische kwestie een geheel andere ge daante gaat aannemen. In de eerste plaats is een nieuw soort van wapenstilstand, een officieuse, zoo maar uit de lucht komen vallen. Hij moet 10 dagen duren en men vertrouwde dat hij wel officieel zou worden en dan ook verlengd, om zoo mogelijk tot een vrede te voeren. Ondertusschen zal lager blijken dat deze wapenstilstand ook al reeds door de Turken geschonden is. Even verrassend als 't bericht van den officieusen wapenstilstand is dat van de houding door de Engelsche regeering aangenomen ten opzichte van de zes punten van den Turkschen eisch. Engeland zou u.l. geen enkel van die punten willen toegegeven zienmaar daarentegen aan Servië en Montenegro een volkomen status quo van vóór den oorlog en aan de Turksche onderdanen volkomen voldoende waarborgen voor ver betering van toestand willen schenken. De Inclèpendance heeft een telegram uit Parijs, waarin wordt meegedeeld, dat de Porte dc vredesvoor waarden reeds dus heeft gewijzigdlo. Oorlogskosten, te verdeelen over tien jaren. 2o. De Turken zullen, totdat de oorlogskosten geheel zijn betaald, twee ves tingen bezetten. 3o. Vorst Milan zal zonder inves tituur te Konatantinopel worden erkend. 4o. Wijziging van het Ministerie te Belgrado. De zending van Manteufïel naar den Kei',er van Rusland heeft, naar men stellig verzekert, de volgende meedeeling van den Keizer van Duilschland ten doel gehad De Duitsche Keizer vergeet de neutrale houding van Rusland in 1870 niet, maar Üuitschland zal in de Oostersche kwestie een volstrekt onafhankelijk standpunt bewaren en in geval van oorlog, welke ech ter voor heel onwaarschijnlijk wordt gehouden, zich neutraal verklaren met voorbehoud van zijn vrijheid van handelen. Reuters correspondent te Belgrado seint, dat de wapenschorsing waarschijnlijk verlengd zal worden, als de termijn er van verstreken is. Het proclameeren van Vorst Milan tot Koning door het leger heeft in Ser vische politieke kringen een slechten indruk gemaakt. In weerwil van den wapenstilstand heeft het Turksche leger Dinsdag zijn bewegingen voortgezet. De Tscher- kessen hebben twee dorpen in het district Alcxinatz in brand gestoken. Een telegram uit Konstantinopel van sir Henry Elliot bevat een wederlegging door Kemball van de geruchten omtrent de wreedheden der Turken op vrouwen en kinderen. Kemball zegt, dat die geruchten daarom niet waar kunnen zijn, omdat de dorpen één voor één door de inwoners verlaten zijn. Aan enkele mannen en vrouwen, die achtergelaten waren, was bijstand verleend. Daily Telegraph zegt, dat de vredesvoorwaarden, door Engeland te Konstantinopel voorgesteld, op de volgende grondslagen berusten: het status quo ante bellum voor Servië en Montenegro; Montenegro en Servië zullen geen oorlogsschatting aan Turkije betalen. In het locaal bestuur van Iierzegowina en Bulgarije zullen hervormingen worden aangebracht. De Polit. Corresponded zegt: Al mocht nog niets formeel bekend zijn van het sluiten van een wapenstil stand, het is zeker, dat de Porte aan de vertegen woordigers der Mogendheden vertrouwelijk heeft doen welen, dat zij aan de kommandanten der troepen last heeft gegeven alle krijgsoperatiën te staken. Dienten gevolge is ook van Servië's kant het staken der vijandelijkheden bevolen. Men hoopt 'nu spoedig te vernemen, dat de wapenstilstand formeel gesloten is. Reuters correspondent méldt, dat het Servisch gou vernement Maandag aan de agenten der garandeerende Mogendheden een nota heeft gericht, waarbij kennis wordt gegeven van een telegram van Tschernajeff, volgens hetwelk de Turken, ondanks de overeenge komen staking der vijandelijkheden, Bobovichte hebben aangetast. Ten gevolge daarvan blijft Servië op een geregelden wapenstilstand aandringen en voegt er bij, dat het gouvernement zijn orders aan Tschernajeff heeft hernieuwd, waarbij hem gelast wordt zich vau vijan delijkheden te onthouden, indien hij althans niet wordt aangevallen. De Pol. Corresp. zegt van hooggeplaatste officieuse zijde gemachtigd te zijn om .met betrekking tot 't be richt omtrent het proclameeren van Torst Milan tot Koning mede te deelen, dat wel is waar zulk een handeling van de zijde der Servische troepen heeft plaats gehad, doch dat deze onder den eersten indruk van het bekend worden der vredesvoorwaarden van de Porte opgekomen manifestatie in gezaghebbende Servische kringen als van geenerlei beleekenis is verklaard. Van dezelfde zijde wordt verzekerd, dat Vorst Milan en de Servische Regeering de demonstratie op stellige wijze hebben afgewezen. Hieïuit volgt vanzelf, dat er geen gevolg hoegenaamd aan zal worden gegeven. We geven al deze tijdingen zoo als de telegraaf ze heeft aangebracht en komen er later op terug. Uit eeu openbaar gemaakt rapport van den En- gelschen consul Baring blijkt in ontzettende bijzon derheden hoe wreed de Turksche soldaten in Bulgarije hebben huisgehouden. Alleen te Batak werden 5000 personen vermoord. In het geheel zijn 12000 personen vermoord en 58 dorpen verbrand. Daarentegen zijn geen 200 Turken om het leven gekomen. Het gruwelijkste is dat van die duizenden slachtoffers geen 2 percent aan den opstand hadden deelgenomen. Schande voor Europa dat zulk een gouvernement als het Turksche duldt. De Turken hebben thans ten tweeden male den wapenstilstand geschonden, door Zajecar te verwoesten en te verbranden, den Timok over te trekken en versterkingen aan te leggen naar den kant van Telichite. Transvaalsche RepTiblielt- We maakten reeds met enkele woorden melding van de jobstijdingen die ons van Engelsche zijde aan gaande den veldtocht der Transvalers tegen de Kaffers zijn geworden. Men leest omtrent deze zaak in de Delftsche Cl. nog dit: Terwijl de tegenwoordige strijd in het Oosten tot zeker rustpunt schijnt te komen, is in het Zuiden van Afrika een strijd gevoerd, waarin de zaak der be schaving wellicht een gevoeligen stoot zal lijden. Voovloopige berichten toch melden, dat de verleden jaar hier te lande zoo gevierde President van de Transvaal, in een algemeenen slag tegen de Kaffers het onderspit heeft gedolven; dat zijne macht groo- tendeels vernield of verstrooid is, en de overmoedige Kaffers Lijdenburg naderen, waarheen Burgers zich met 500 uitgelezen manschappen heeft begeven een macht, te gering om aan den vijand 't hoofd te bie den. Vroeger was dit eerder mogelijk, toen de in boorlingen niet van schietgeweren voorzien waren doch ten gevolge misschien van de verkeerde staatkunde der Engelschcn in dit opzicht, is dit thans geheel anders. De gouverneur der Kaap-koloniën heeft uit Kaapstad, van 25 Augustus, aan het Britsche depar tement van koloniën het volgende bericht doen toekomen.- //I'Iet leger van den president (Burgers) is totaal verslagen. Deserteurs stroomen Pretoria binnen. Sekokoenie vervolgt met zijn geheele macht. Op eene vergadering in het kantoor van den Land drost te Lijdenburg werd overeengekomen de Britsche regeering te vragen den Transvaal-staat over te nemen. De volksraad is bijeengeroepen tegen 4 September. Berichten van de Kaapsche grens (de grens van het Engelsche grondgebied) luiden zeer bevredigend. Tus- schen den Minister voor Inlandsche zaken en Kreili heeft een vriendschappelijke samenkomst plaats gehad." Het is nog niet voldoende bevestigd dat deze voor den jongen staat zoo noodlottige feiten waar zijn. Wanneer men echter wel overdenkt hoe het eigenlijk met de krijgshaftigheid van het Transvaalsche leger staat, dan kan men de mogelijkheid zeer wel aannemen en de waarschijnlijkheid zelfs, dat de zoo strijdbare Kaffers den boeren te sterk zijn geweest. Uit uitvoe rige stukken in het te Pretoria verschijnende blad De Volksstem blijkt duidelijk dat de blanken hun huid ontzien en den oorlog geenszins met nadruk hebben durven voeren. Zij zijn bevriend met den Kafferstam der Amazwazen en deze hebben hen met 2000a2500 man bijgestaanmaar toen het er op aankwam hebben de Transvalers hun zwarte vrienden alleen laten vechten en zich zelf buiten schot gehouden. Daaruit is de nederlaag zeer te verklaren. Nochtans moet het kwaad vooral schuilen onder de bevelhebbers en niet onder de minderen. De kommandant Coertens o. a. heeft zich reeds in een treffen in de maand Juli, schandelijk lafhartig gedragen. Men was daarover te Pretoria uiterst verontwaardigd, en met reden, want de onafhankelijkheid van den staat kon nu wel eens ernstig in gevaar komen. Verder blijkt dat de veld dienst niet behoorlijk georganiseerd en de gemeenschap tusschen de onderscheidene te velde getrokken kom- maudo's veel te wenschen overlaat, terwijl de militaire talenten van velen weinig te beduiden hebben. Zoo bestond b. v. al wat de troepen van Coertens bij bovengenoemde gelegenheid, toen zij de Amazwazen in den brand lieten, hebben verricht daarin, dat. zij een der hunnen, een achtenswaardig burger van Lij denburg, bij vergissing voor een Kaffer hielden en hem een kogel in de dij joegen. F r a n k r ij Ir. De groote manifestatie der Katholieke werklieden- vereen igingen in Prank rijk heeft vrij wel fiasco gemaakt. Van Lyon namen slechts 600 werklieden deel aan dén pelgrimstocht naar Pourvicres. en slechts weinige officieren in uniform waren daar tegeuwoordig. Graaf de Mun hield des avonds een redevoering. Men herinnert zich het protest van Pranoisqne Sarcey tegen de willekeur der clericalen in de Parijsche hospitalen. Tot staving van' zijn beweren wordt het volgende feit medegedeeld, dat in het hospitaal van Val de Grace plaats had. Een student wilde een soldaat, die aan vreeselijke bloedingen leed, helpen, ontblootte zijn arm en liet zijn bloed in de aderen van den lijder vloeien. Daarna vroeg hij, zich wat slap gevoelende, aan de non, die bij het bed stond, een glas wijn. De non weigerde, omdat de student bekend had, dat hij deïst was. Kerk- en Schoolnieuws. Beroepen te Baarland ds. C. J. Ruiscli van Dugteren te Lage Zwaluw; te Maasdam ds. G, Krol te Hon- tenisse. Bedankt voor het beroep naar Vlissingen door ds. S. Meerdink te Harderwijk; voor dat naar Doeveren c. a. door ds. L. van Maanen te Oud-Vossemeer voor dat naar Hoofdplaat door ds. W. H. Luttenberg te Waddinxveen. Benoemd tot hulponderwijzer aan de avondschool voor jongens alhier de heer J. Buijk. Benoemd tot leerares in geschiedenis, aardrijkskunde en rekenen aan de Industrieschool voor meisjes te 's Gravenhage, Mej. H. van Hiele te Goes, en tot leeraar in het teekenen de heer O. Eerelman van Brussel. De nieuwe cuvsus van de Theologische school te Kampen is aangevangen met een tachtigtal studenten, waarvan 14 nieuwelingen.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 3