Ongelukken, misdaden enz. De Wiener Abenilpost is nog al ingenomen met den door Turkije gedaiien stap en ziet daarin een uit muntenden grondslag waarop de onderhandelingen tot een voor alle partijen gewenschten vrede kunnen be gonnen worden. Wij zien dit zoo niet in en vertrouwen dat als de sympathie voor Servië bij de mogendheden ook maar iets beteekenl, er van die zes punten niet veel kan overblijven. De Norddeutsche Zeitung is ook geenszins met de Tuvksche eischen ingenomen. Zij meent dat de Povte de gewichtigste punten waarover de kwestie loopt eenvoudig onaangeroerd laat; dat de Porte door terug te willen gaan tot vóór 1857 eigenlijk aan de mogend heden deu handschoen toewerpt eu dat men dus tegen over Turkije ook geen vormen van consideratie of delicatesse meer behoeft in acht te nemen. Dit zou best slaan met 't bovenbesproken verbond tusschen Rusland en Duitschland, of met liet plan van een Europeesch congres dat over Turkije eenvoudig een vonnis zou vellen en de executie daarvan opdragen, b. v. aan Ruslaucl, Duitschland en Italië. Wat Turkijes houding nu nog hatelijker maakt, is dat de Porte ten opzichte van Montenegro het status quo ante helium geveedelijk wil toestaan, terwijl noch tans Montenegro geen persoonlijke grieven gehad heeft, wel Servië. Als een bewijs dat bet Engelsche gouvernemement de al luider en luider klinkende stem der Engelsche natie vóór de onderdrukte onderdanen van den Sultan niet kan doodzwijgen, maar zich integendeel reeds eenigszins daarnaar gaat schikken, verdient aangeteekend te worden dat de Engelsche gezant te Konstantinopel, Sir Elliot, zich aan het hoofd gesteld heeft van de commissie tot het verleenen van hulp aan de Bulgaren. Ook op andere wijze is Sir Elliot thans werkzaam in een geheel andere richting clan met het beruchte laisser aller van Disraëli strookt. Hij heeft namel. op grond van de door den Eugelschen Generaal Kem- ball persoonlijk gedane waarnemingen, aan de Porte onder het oog gebracht dat de Turksche ongeregelde troepen in het gedeelte van Servië dat door het Turksche leger bezet is plunderen en rooven. Hierop moet de Turksche regeering strenge orders op dit punt aan de generaals hebben gezonden. Het blijkt ook meer en meer dat men den ougeluk- kigen Mourad V evenmin in 't leven zal laten als zijn oom, die zoogezegd geschaard is. In plaats van Mourad nu maar te laten rusten, gaat men weer spreken van zijn toestand; het heet dac hij van dag tot dag erger wordt en geen hoop op herstel meer overlaat de prins slaapt niet meer en vermagert schrikkelijk. Een goed verstaander heeft maar een half woord noodig. Op het oorlogstooneel is nog weinig verandering in den toestand gekomen, na den slag bij Alexinatz. Eerst berichtte men dat TschernajefF de positie bij Alexinatz en Deligrad had opgegeven, dat Alexinatz ontruimd was en dat nu alleen de positie in Deligrad overbleef. Later is gebleken dat de Serviërs nog altoos de Turken ophouden, zoo niet terug drijven, terwijl Ilervatoviks beweging in den rug der Turken wel degelijk bedenkelijke gevolgen voor dezen schijnt te hebben. Ook aan de Drina hebben de Serviërs zich weder hersteld, de Turken op nieuw teruggedreven, en de twee verloren schansen hernomen. Uit een ander oord van de wereld zijn dezer dagen ook geruchtmakende tijdingen overgewaaid. De Trans- vaalsche krijgsmacht zou uamel. door de Kaffers totaal verslagen zijn en President Burgers zou de Engelsche hulp hebben ingeroepen. Voorshands gelooven we weinig- of niets van dit bericht; het komt uit Engelsche koker en is zoo Engelsch gekleurd dat het haast niet der overweging waard is, te meer daar volgens de laatste berichten het succes der Transvaalschen nage- genoeg verzekerd was, door het innemen van de sterke hoofdvesting der Kaffers. Trouwens is er alreeds een verbetering van deze jobstijding bekend gemaakt door een Engelsch blad en dan zou alles hierop neerkomen dat president Burgers de bestorming van de hoofd stad der Kaffers gestaakt en veranderd had in een strenge blokkade, om den vijand door uithongering tot onderwerping te dwingen en -tegelijk zijn eigen volk te sparen. Te Gent is de groote optocht Zondag 17 dezer voor de vierde en laatste maal rondgegaan. Het schijnt dat het feestcomité den indruk van die practische les in de Vaderlandsche geschiedenis zoo vast mogelijk wil raakeu, wel overtuigd dat de clericale leiders alle moeiten zullen doen om dien indruk uit te wisscheu zoo 't mogelijk is. In Spanje gedragen vele autoriteiten zich ergerlijk onverdraagzaam jegens de protestantsche ingezetenen. Bit is geheel in strijd met de onlangs aangenomen artikelen der constitutie op 't stuk van de verdraag zaamheid. Volgens de Nat. Zeit. moet over dit on derwerp een zeer levendige briefwisseling hebben plaats gehad tuschen de Engelsche en Dnitsche kabinetten en de Spaansche vegeering. De beide mogendheden willen Spanje uitnoodigen om te handelen overeen komstig de eenmaal gewettigde beginselen. De bisschop van Orleans, de heer Dupanloup, is door den paus tot kardinaal verheven. Volgens de Liberie zal de pans, die meer en meer zijn einde voelt naderen, ook pater Becx, den generaal der Jezuïten, tot kardinaal benoemen. Tot het pausschap is dan voor pater Becx nog maar één schrede te doen, eu gelukt deze dan mag paus Clemens XIV, die in 1773 de orde der Jezuïten ontbond, doch daarvoor met zijn leven boette, zich wel in zijn graf omkeeren, om de gvoote slagschaduw op den achtergrond dei- verlichte negentiende eeuw niet te zien. Lord Macaulay, zijn geldelijke verdiensten als schrijver en het debiet van zijn Geschiedenis van Engeland. Uit liet leven van Thomas Babington Macanlay door zijn neef Trevelyan blijken cenige wetenswaar dige bijzonderheden, wel in staat om schrijvers en uitgevers te doen watertanden. De uitgever van Macaulay's //Geschiedenis van Engeland" was de firma Longman. Eenigen tijd na de uitgave van dat werk werd Macanlay door Long man uitgenoodigd om al vast een deel van zijn bedongen honorarium vooruit te komen ontvangen, daar ze op 't kantoor der firma zoo overlioopt met geld zaten. De eerste termijn verviel anders eerst met de maand December. Macanlay ging per omnibus naar zijn uitgever en ontving een wissel van 20,000 pond op de bank Williams. Uit een brief blijkt dat Macaulay zeer met dat succes in zijn schik was, zoo voor de uitgevers als voor zichzelf. De verbazende omzet van het groote werk van Macaulay bewijst wel dat de Eugelschen ook gaarne hun geschiedenis kennen. In een gewoon jaar, wan neer de uitgevers niet door een nieuw formaat of door een aanbod met prijsvermindering de koopers uitlokten, bedroeg de afzet der //Geschiedenis van Engeland" gemiddeld 70 complete exemplaren per week. Als de uitgevers echter eens bijzonder wwerkten," dan was de afzet veel grooter. Zoo werden in 1858 in weinige maanden 12024 exemplaren van een deel van het werk verkocht; in 1864 verkochten zij 11925 exerapl, van een volgend deel. In negen jaren, tot op 25 Juni 1857, plaatste de firma Longman 30478 exempl. van het eerste deelin de negen jaar tot Juni 1866 verkochteu zij 50738 exempl. en in de volgende negen jaar, tot Juni 1875, nog 52392 ex. Alleen in Groot-Brittanje zijn in het geheel meer dan 140,000 exempl. van Macaulay's meesterwerk verkocht. Het pleit voor den schrijver, maar niet minder voor de lezers. De in 1868 te Birmingham opgerichte Sliake- peareana bibliotheek van edities van Shakespeare en van werken over dien schrijver telde uil0. Dec. 1875 reeds 6129 deelen. Daaronder zijn 4214 En gelsche edities, 1354 Duitsche, 327 Ëransche, 71 Hollandsche, 70 Deensche, 60 Italiaansclie, 38 Bo- lieemsche, 23 Zweedsche 13 Russische, .11 Spaansche enz. Ook is er een in het Talmudisch (Indisch). Zondag j.l. is uit een sloot onder de gemeente Nieuwerkerlc nabij deze stad opgevischt het lijk van J. V., schilder van beroep. Te Bussum is een zandtrein ontspoord; er is één doode bij gevallen en verscheidene personen zijn gekwetst. In de Watergraafsmeer is Donderdagnacht een woning, bewoond door twee gezinnen, tot den grond toe afgebrand. Op de hofstede van den landbouwer Dijkstra te Kortezwaag zijn dezer dagen drie arbeiders, die daar nachtelijk rumoer kwamen maken om de lieden te doen schrikken, zeer slecht van de reis gekomen. Een kreeg een sabelhouw door den schedel die zijn dood ten gevolge had, een ander kreeg mede een houw en de derde ging op de vlucht. Ouder Stolwijk zat een boer een koe te melken, toen de bliksem den emmer trof, dien hij daarbij gebruikte. De emmer werd verbrijzeld, man en koe bleven ongedeerd. (Dit behoort dus eigenlijk niet onder de ongelukken^ maar onder de gelukken. Aantee- kening van den zetter. En de emmer dan, onnadenkend joiigmenscli? Nadere aanteekening van zijn confrater'). Een inwoner van Ylissingen, de heer W., is dezer dagen, op een wandeling aan den kanaal weg aldaar, gevallen en heeft zich daarbij zoo hevig bezeerd dat hij aan de gevolgen is overleden. Gisteren nacht is te Middelburg de huisvrouw van j. A. van Nispen, aan een zenuwziekte lijdende, uit haar woning gegaan, in liet water geraakt en ver dronken. Onder Warmond is een jongmensch in liet gaande werk van een watermolen geraakt en zoo verminkt en gekneusd, dat hij een paar dagen later onder vreeselijk lijden is bezweken- Te Groningen is een arbeider, die bezig was aan het werk der afgraving van de vestingwallen, onder een uederstortend brok aarde bedolven en aan de bekomene inwendige beleedigingen overleden. Te Utrecht is een werkman aan de fabriek van den Rhijnspoor met de borst tusschen de buffers van twee wagons beklemd geraakt en inwendig zwaar gekneusd. Een chocolade-fabrikant te Yillafranca (Spauje) bezigde een loodzout om zijii fabrikaat te kleuren. In twee maanden tijds stierven in die kleine plaats onder verdachte omstandigheden 13 personen, waar onder de twee zoons van den fabrikant. Een weduwe verloor haar twee eenige kinderen, meisjes van 18 en 20 jaren. Er werd nu een gerechtelijk onderzoek ingesteld, waardoor de oorzaak ontdekt werd. De frabikant, die zijn eigen kinderen doodde, is gevangen genomen. De Lourdes is een nieuw wonder geschied. Een dame vau Saiut-Malo genas plotseling van een tal ziekten, waaronder een, waaraan zij 17 jaar had ge leden. Er zijn thans 4000 pelgrims te Lourdes. Een verschrikkelijke orkaan heeft de eilanden St. Thomas eu St. Croix geteisterd. De bemanning van twee Amerikaansclie schepen, die in de nabijheid waren, is verongeluktde materiëele schade aan ver schillende schepen, alsook aan de goederen op de eilanden is aanzienlijk. Een negenjarige knaap te Doberan heeft zijn stief- broertje, dat eerst vijf jaren oud was, in een waterput verdronken. De rooverbenden op bet eiland Sicilië houden er een eigen blad op na, dat uitdrukkelijk de belangeu van liuu ongeoorloofd bedrijf bespreekt. Deze bandieten- courant voert tot titel //II Mafiirso (De Schurk)". Men is zeer benieuwd te weten, op welke wijze en waar dat blad gedrukt wordt en hoe het in handen komt der abonné's. Kerlf- en Holioolnieviws.. Bedankt voor Katwijk a/Zee en 's Graveudeel door ds. Pli. J. Wessels van de Chr, Ger. Gem. alhier; voor Yollenlioven door ds. I.E. W. van Troostenburg de Bruiju te Sevooskerke in Walcheren. Door liet Prov. kerkbestuur in Utrecht is eervol emeritaat verleend wegens 41-jarigen dienst aan ds. K. E. van Setten te Werkhoven. Op het zestal te Bergen-op-Zoom komt ook voor ds. Telders te Renesse. Aan ds. I. Renier te 's Gravenpolder is pensioen verleend ten bedrage van f 700. 'sjaars. De lieer D. Bos, te Middelharnis overleden, beeft de helft zijner nalatenschap, naar schatting 150,000, gelegateerd om daaruit een prov. weeshuis voor de Gem. der Chr. Ger. Kerk in de prov. Zuid-Holland te stichten. De lieer II. Pierson, pred. te 's Hertogenbosch, is volgens liet N. v. d. 1). benoemd tot opvolger van ds. Heldring als directeur van de gestichten te Hemmen. Benoemd tot leevaar in de geschiedenis en aardrijks kunde aan de Burgeravondschool te Goes de lieer A. R. Breetveld aldaar. Benoemd tot hoofdonderwijzeres der bewaar-, brei en naaischool te Goes Mej. E. N. Schootman te Naaldwijk. Het getuigschrift voor het eerste gedeelte van liet geneesk. examen is uitgereikt aan den lieer W. van der Stavp te Dordrecht. De Latijnsche school te Bergen-op-Zoom zal ten gevolge van de nieuwe wet op het liooger onderwijs worden opgeheveu. In de Goesche Courant worden eenige bijzonderheden in herinnering gebracht betreffende de geschiedenis van het openbaar schoolwezen in de provincie Zeeland, waaraan we het volgende ontkenen Op den 15 Juni 1801 kwam de eerste algemeene Schoolwet der Ba- taafscke Republiek in werking. Den 20n werd voor elk departement een schoolopziener benoemd, en wel voor //Schelde en Maas", waaronder Zeeland behoorde, de heer Adriaan Uijttenhoven te Brouwershaven, Deze schoolopzieners hielden den 16 Juli te 's llage een vergadering, waarna den 22 Augustus de benoe ming volgde van nog 27 schoolopzieners. Voor 't Departem. //Schelde en Maas" bestond toen het col- legie uit de heeren A. Uijttenhoven te Brouwershaven, S. T. Huet te Ylissingen, A. van Deinse te Middel burg en A. van Crimpen te Ossendrechtde eerste vergadering werd gehouden te Brouwershaven den 16 September 1801. De zes volgende vergaderingen hadden plaats te Goes en sinds 7 Sept. 1802 was Middelburg de vergaderplaats. De eerste geëxamineerde door de nieuwe commissie was Petrus Bernardus de Meulmeester, die den 17 Eebr. 1802 het volledig di ploma verwierf en ouderwijzer was te Domburg. De tweede onderwijswet kwam den 29 Juli 1803, de derde den 3 April 1806, de vierde deu 13 Aug9.1857.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 3