ZIERIKZEESCHE COURANT. voor liet arrondis- seinen! Zierikzee. 1876. No. 75. Woensdag 20 September. 79ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1oregels, mits contant betaald, 25 et. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag' voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. ZIERIKZEE, 19 September 187 6. De voordracht van vier personen ter benoeming van een gemeentebouwmeesler te Middelburg bestaat uit de heerenF. C. van Erkel, hoofdopzichter der gemeente-werken te Dordrecht, J. C. v. d. Heil, ge meente-opzichter te Middelburg, J. P. Rosendaal, adjunct-gemeente-architect te Arnhem en J. II. Will, buitengewoon opzichter aan den staats-spoorweg te Vlissingen. Twee ondernemers te Vlissingen hebben het plan gevormd een omnibnsdienst aan te leggen van het lokaal-station en het haven-station aldaar naar het de Ruijlersplein en omgekeerd. Zij verwachten subsidie van de gemeente en het tarief zou zijn 25 cents van - en naar het haven-station en 15 cents van - en naar het andere station. Een gezelschap van twee heeren en een dame reed Maandagavond in een rijtuig met twee paarden be spannen langs de Havenwerken te Vlissingen. De voorbijgangers zagen het hoogst //fashionable" gezelschap waarschijnlijk voor rijke Engelschen aan, die van de zomerreis naar hun land terugkeerden. De ambtenaren der belastingen dachten er anders over-. Zonder veel plichtplegingen lieten zij het rijtuig stilhouden en toen de reizigers waren uitgestapt, vonden zij een fust gesloken cognac, blijkbaar wel eenigszins te groot voor het persoonlijk gebruik der beide heeren met hunne dame. Z. M. heeft eervol ontslag verleend met behoud van aanspraak op wachtgeld aan den heer I. van Zandijk, commies der posterijen le klasse. De opzichter van fortificatiën der le klasse S. Scheurs te Neuzen is tot hoofdopzichter van fortificatiën be noemd. Groede, 15 Sept. In een gisteren avond gehouden bijeenkomst van neringdoenden is door de 28 opge- komenen besloten, te rekenen van 18 dezer, de Bel gische centime-stukken niet meer te ontvangen dan tegen den koers van 11 Belgische centen voor 10 cent Hollandsch courant. Ook te Schoondijke en Breskens zijn moetingen gehouden met hetzelfde resul taat. Thans zullen pogingen worden aangewend tot den invoer van massa's Hollandsche centen als equivalent. Volgens bericht uit Antwerpen is de geheele lading van de //Telegraaf IV" geborgen en te Antwerpen aangebracht. Het spek en de zoutenhuiden zijn slechts weinig beschadigd en het overige gedeelte der lading is in goeden staat. De experts hebben een voor- loopig onderzoek gedaan het schip zal naar Antwerpen gesleept worden, waar dan op nieuw een onderzoek pro en contra zal plaats hebben. liet Engelsche stoom schip //Miranda" heeft een borgtocht van 70000 frs. gestort. De berichten uit de noordelijke provinciën omtrent de jacht luiden ongemeen gunstig; daarbij zijn de prijzen van het wild vrij hoog; voor hazen wordt 1,70 a 1,80 betaald; voor patrijzen 80 ets.voor konijnen 70 a 80 ets. Volgens berichten uit Indië is de koffie-oogst dit jaar ongemeen overvloedig, inzonderheid in de resi dentie Kadoe. De afdeeling Temangoeng levert dit jaar alleen meer op dan verleden jaar de geheele residentie. Het beeld der Victoria, door prof. Stracké gebeiteld om te Alkmaar te worden opgericht, is gereed. Op het drie meter hooge voetstuk prijkt aan de voorzijde het wapen van Alkmaar met het devies Alcmaria Victrix. Op den achterkant staat: In.victis Atavis die XVIII Septembris CI0DLXXIII Alcmariam urbem ter violentius oppugnatam ab atrocissimo milite His- pano strenue defendentibus perfidumque hostem hoe primum loco propulsantibus Guilielmus III Rex Augustissimus Geus Regia ac Neerlandiae cives beati VIII Octobris C1QDCCCLXXIII. Aan de rechterzijde De eerste steen gelegd door Z. M. Koning Willem den Derde 8 October 1873. Onthuld 9 October 1876. Aan de linkerzijdeHier werd de storm der Spaansche krijgers driemaal afgeslagen en hield de genius der vrijheid stand. 18 September 1573. Op de verleden week te Alkmaar gehouden alge- meene vergadering der Evangelische Maatschappij is door onderscheiden sprekers nog al een hartig woordje gezegd aangaande de roeping van de Protestanten tegenover het drijven der Ultramontanen. De Tijd naar het schijnt verrast door deze teekenen van leven in den boezem der Protestanten, die, 't dient gezegd te worden, inderdaad niet zoo dagelijks zijn op te merken, weet het verschijnsel niet anders te verklaren dan door de veronderstelling dat de Prolestantsche Evangeliedienaren, die daar te Alkmaar gesproken hebben, vrijmetselaars moeten zijn, die onder hun toga het schootsvel dragen, 't Is waarlijk niet veel eer voor die heeren. 't Is of ze in hun kwaliteit van voorgangers der Protestanten niet uit zichzelf zouden kunnen of durven optreden. Voor 't overige is het wel opmerkelijk dat de Ultramontanen in de genen die hen eens aanpakken altoos vermomden willen zien. Zoo de waard is vertrouwt hij zijn gasten. Wij denken hier aan die afbeeldingen van zekere lieden in lange kleeren waar men beenen met gespleten hoeven onder uit ziet steken. Dezer dagen leest men weder veel omtrent bezen- dingen, ja zelfs geheele scheepsladingen, van giftige stoffen afkomstig uit de Duitsche aniline-fabrieken, en welke gevaarlijke stoffen langs onze waterwegen naar zee gevoerd en daar over boord geworpen worden. Niet enkel zendt Duitschland ons dus den afval van zijn kerkelijk zuiverings-proces op dak, maar ook het vergif uit zijn fabrieken die onze meekrap-cultuur te gronde brengen. Het komt ons voor dat er toch ergens in Duitschland wel een afgrond of een ver laten mijnput zal te vinden wezen, waarin men de bedoelde stoffen zou kunnen werpen zonder dat zij daar ooit voor iemand eenig gevaar konden opleveren. Niet alleen hebben de autoriteiten in Limburg in den laatsten tijd bij herhaling last van overtreders der bestaande wet op de kerkgenootschappen en wordt er telkens proces-verbaal opgemaakt tegen processie aanvoerders, maar thans komen ook de kerkelijke ij veraars van over de grenzen het de overheid lastig maken. Zoo is o. a. in de afgeloopen week een pro cessie uit de omstreken van Akeu de grenzen over gekomen met muziek en kerkdijken toestel en onder aanvoering van een pastour uit Eupen. Te Echt en te Roermond is tegen de/.e lieden proces-verbaal opgemaakt; zij hebben zich daar ondertusschen niet aan gestoord. Op den duur zullen we 't niet kunnen stellen zonder een Hollandsche editie der Mei-wetten uit te geven en uit te voeren. Men vertelt dat generaal Cabrera, wiens neorelogie alreeds de ronde door de halve wereld heeft gedaan, niet dood is, en zich integendeel in den besten wel stand nog op zijn landgoed in Engeland bevindt. Met zekerheid verneemt het Jlandelsll, dat de generaal Beijen den 1 October de portefeuille van Oorlog zal aanvaarden. Men schrijft uit Deventer Tot veler verwondering las men dezer dagen in de Staats-Courant liet eervol ontslag van liet tegenwoor dig College van Regenten over het Iiuis van Arrest alhier, en te gelijker tijd de benoeming door Z. M. van een nieuw aantal leden in dat College. Te meer wekt dit ontslag bevreemding door het ontbreken daarbij van de gewone dankbetuiging voor in die betrekking bewezen diensten, als men weet dat enkele leden 20, 24 en 36 jaren zitting hebben. Men verneemt hieromtrent het volgende: Door de be noeming in April jl. van een cipier in het Huis van Arrest tegen den wensch van het College, verzocht het den Minister van Justitie de benoeming in te trekken, daar het zich anders bezwaard achtte langer het beheer te voeren. Na voldoende informatiën omtrent den benoemden persoon was dit besluit na rijp beraad genomen. Toch werd de benoemde aangesteld en beëedigd, waarop het College eenparig aan Z. M. zijn ontslag verzocht. In Juni echter vroeg en verkreeg de cipier op zijn verzoek eervol ontslag, met een wachtgeld van f 800 en gaf de Minister aan het College zijn vertrouwen te kennen dat dit nu geen verder gevolg zou wenschen te geven aan het ontslag, ten gevolge zijner benoeming gevraagd en berichtte tevens met het College omtrent de voordracht van een nieuwen cipier in overleg te zullen treden, waarop het College aan Z. M. verzocht aan het gedaan verzoek om ontslag geen gevolg te willen geven. Desniettegenstaande is het niet langer begeerde ontslag nu toch verleend. Als een bijzonderheid wordt uit Pernis gemeld, dat aldaar door iemand, die bezig was met visschen, een schildpad is gevangen. Op het Congres voor historische anthropologic, dat den 5 dezer te Pest is geopend, wordt Nederland vertegenwoordigd door den heer Oldenhuis Gratama, lid der Tweede Kamer. Op het Aardrijkskundig Congres, dezer dagen te Brussel gehouden onder voorzitterschap en ten paleize van koning Leopold II, is Nederland niet vertegen woordigd geweest. De beroemde Oostenrijksche volksdichter en staats man, Anton Alexander Graaf von Auersperg, in de letterkundige wereld bekend onder den naam van Anastasius Griin, is dezer dagen te Graz overleden in den ouderdom van zeventig jaar. Door den Zweed Oestberg is een toestel uitgevonden, waarmede men het hevigste vuur kan verdragen. Bij een proef, te Berlijn onlangs genomen, had men vier brandstapels naast elkander gemaakt en deze met petroleum bevochtigd. Bij het aansteken ontwikkelde zich een hitte, die de omstanders dwong 40 pas daarvan verwilderd te blijven. Kapitein Ahlström trok den toestel aan, de water- en de luchtpijp wer den vastgeschroefd, en spoedig spoot het water uit alle poriën van liet pak. Nu wandelde de kapitein tusschen de brandstapels rond en zette zich midden in de vlammen neder. Herhaaldelijk liep hij er in en uit, en toen hij zich eindelijk ontkleedde, bevond men, dat hij nog volstrekt niet verhit was. Men schrijft uit Londen aan de Asser Ct. Volgens de opgave der weerkundigen is de gang van de drukking des dampkrings over westelijk Europa uiterst zonderling. Er zijn waarschuwingen van stormwinden naar de Noord- en Noordoostkust van Engeland gezonden.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 1