Buitenlandsch Overzicht. Burgerlijke Stand te Zieriksee. BEÖRS- EU MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIES In ons laatste overzicht gaven we aan het slot te kennen dat we nog in onzekerheid verkeerden aan gaande den staat van zaken ten gevolge van den grooten veldslag bij Alexinntz, waarvan de uitslag toen nog niet geheel bekend was. Op dit oogeublik zouden we nog niet stellig durven verzekeren dat die uitslag nu wel geheel bekend is. Zooveel is zeker dat de Servische armee geslagen is; doch niet minder zeker is liet dat de Turken van die overwinning nog geen bepaalde vruchten hebben getrokken. Alexinatz is niet in hun handen gevallen en voor 't oogeublik ligt de weg naar Belgrado nog niet voor lien open. Niet alleen dat het den generaal Tschernajeff waar schijnlijk wel gelukt is zich in Deligrad te werpen en daar het leger zooveel mogelijk tot herademing kan komen, maar uit de aarzeling der Turken blijkt al weder duidelijk dat zij ondanks hun gebleken over macht den vijand nog volstrekt niet als machteloos beschouwen. Wij moeten hier iets releveeren, waarop we in de laatste weken gedurig gestuit zijn in de bladen die over den oorlog schrijven n.l. de vermeende lafhar tigheid der Servische soldaten. Het is wel opmerkelijk dat sommige bladen daar zoo den mond vol van hebben, alsof dit de Turksche zaak bevorderen kan, want dat het daarom te doen is schemert genoeg door. Zonder evenwel als advokaat voor de Servische soldaten op te treden mag men toch wel gerust aan nemen dat lafhartigheid vast wel geen algemeene ziekte onder hen moet zijn. Aan de groote strijd baarheid der Turksche troepen heeft zeker wel nie mand getwijfeldook wij niet, daar we integendeel van den beginne af voorzagen dat Servië niet tegen de Turken zou opgewassen zijn. Doch hoe kan men van lafhartigheid spreken nu toch gebleken is dat de Serven den ongelijken strijd toch nog zoo lang weten vol te houden Men kan nu wel een voornaam deel van de eer daarvoor toekennen aan de menigte Rus- sisclie officieren die in het Servische leger dienen, en we schrijven hun gaarne veel moreelen invloed op de Servische soldaten toe, maar men dient toch te er kennen dat die raoreele invloed ook stof gevonden heeft die zich liet opwekken en leiden tot betrekkelijk goede resultaten. Hoe men hier nu over denke, een feit is het dat de Serviërs geslagen zijn en den Turk thans om en bij de Morawa moeten zien, terwijl waarschijnlijk eerst daags weder in nieuwe gevechten de vaderlandsliefde der Serviërs op de proef gesteld zal worden. De Montenegrijnen handhaven zich lot dusver op glansrijke wijze. De berichten zullen wel wat over dreven zijn omtrent de overwinning die zij bij hun Zuidelijke grens op de Turken behaald hebben 2000 man gedood, 1100 verdronken en de rest in wilde vlucht naar Podgoridza teruggegaan maar dat de Montenegrijnen den Turkschen aanval hebben afgeslagen is een onbetwistbaar feit. In deu staat van zaken wat de politiek betreft is wel eenige verandering gekomen. Vooreerst heeft Tur kije zicli ongezind verklaard tot een wapenschorsing en, wat meer wil zeggen, Rusland heeft zich thans vrij ondubbelzinnig ten gunste van de Panslavistische beweging uitgelaten. In een memorie, die vooral aan het adres der Engelsche staatslieden is gericht, ver klaart het Russische gouvernement dat het de betui gingen van sympathie die de Russische natie aan den dag legt voor de Servische zaak niet wil noch kan onderdrukken, dat het dus het werven van sol daten en officieren voor 't Servische leger niet wil beletten, ook omdat het daartoe door zijn wetten niet verplicht is, allerminst tegenover Engelaud, dat immers in den Carlisteu-oorlog ook het werven van volk en het inzamelen van geld toeliet. Naast deze vrij wel geprononceerde houding van Rusland mag men ook wel het oog vestigen op de omstandigheid dat vele staatsmannen weder met allerlei combinatiën te berde komen, die in den grond op niets anders neerkomen, dan besnoeiing van Turkije, d. i. ontbinding in beginsel. Wij voor ons hebben van den aanvang der ver wikkelingen in de Herzegowina af onzen wensch uit gesproken dat liet daarheen mocht gestuurd worden. We zijn van die meening nog niet teruggekomen. Daar is o. i. geen andere weg en hoe de Engelsche politiek ook tegenspartelen moge, vroeg of laat moet het Servische element tot zijn recht komen, zoowel als dat vroeg of laat liet Turksche régime moet op houden in Europa te worden geduld. Het Signalement van den Colorado-kever. De Colorado-kever, (lie in Amerika zulke vreeselijke verwoestingen in de aardappelvelden heeft teweegge bracht, lieeft, op den rug gezien, de gedaante van onzen inlaiidschen groenen goudhaan maar hij is J) Deze groene goudhaan is in deze kleistreken tamelijk onbekend; in de veenstreken van Holland komt hij veel vuldig voor en is zoover we weten een onschadelijk diertje, een speelgoed voor de knapen. Red. een weinig grooter, (ongeveer 11 tot 12 m.M. lang). Zijn kleur is vleeschkleurig rood of rosachtig- isabella, met zwarte oogen, 18 kleine zwarte vlekjes en stipjes op het borststuk en vijf gebogen langstrepen op ieder dekschild. Aan de pooten zijn de knieën en tarsen zwart. De streep langs den naad der dekschilden is is zeer smal, de overige zijn tamelijk breed; de zijran den dier strepen zijn niet scherp afgebakend en tusschen haar ziet men op de isabella grondkleur nog zeer fijne zwarte of bruine stippeltjes. De eieren worden door den moederkever bij hoopjes van 30 of iets meer of minder, op de onderzijde dei- bladeren vastgelijmd. Zij zijn iets meer dan 2 m.M. lang en 0.7 m.M. breed, glad, hooggeel of oranje van kleur en hebben een rolronde aan beide einden toe- geronde gedaante. Binnen vijf of zes dagen komen uit deze eieren de jonge larven te voorschijn. Deze zijn aanvankelijk bloedrood, later gaat deze kleur in vleeschkleur over. De volwassen larven zijn tusschen 8 en 9 m.M. lang, na den tweeden ring van het lichaam dik en gezwollen, bultig opgezet op den rug, aan het einde toegespitst, over liet geheel kaal en zonder knobbeltjes of wratten. De kaasvormige, van voreu eeuigszins ingedeukte kop is glanzig zwart met witachtige bovenlip, 4 zwarte oogjes ter wederzijde, beschermd door gele borstelhaartjes; de bovenkaken hebben vijf tandjes. Het borststuk is wit aan den voorrand, dan zwart, terwijl het overige langste ge deelte vleeschkleurig is met vele olijf bruine vlekjes, die ieder afzonderlijk uit twee bruine stipjes bestaan. Het overige gedeelte van liet lichaam is vleesch kleurig of geelachtig, in de zijden voorzien van twee rijen ronde vlekken boven elkander. De zes pooten, waarvan de vijf achterste vrij lang zijn, hebben zwarte heupen en witte dijen, met sche nen of tarsen, die aan de bovenzijde zwart, aan de onderzijde wit zijn. Na 19 dagen of bijna drie weken de planten ver woest te hebben, kruipt de larve, volwassen zijnde, in den grond, waar zij in een pop verandert, uit welke in den zomer ua 10 of 12 dagen de kever te voorschijn komt. Er zijn jaarlijks drie geslachten, waarvan het laatste den geheeleu winter in den poppetoestand onder den bodem doorbrengt. Bovenstaand signalement van dit allergevaarlijkst insect is uitgegaan van het Ministerie van Binnen- landsclie Zaken. De dringende waarschuwing is er bij gezegdwaar ge dit dier in één van zijn vier vormen vindt, doodt het onmiddellijk. Het is te vreezen dat Nederland niet van deze plaag zal vrij blijven, de kansen op invoering van 't dier zelf of van zijn eieren, larven of poppen, zijn te groot en 't is ook niet te wachten dat allen, die daar voor 't overige toe geroepen en in staat zijn, zich de zaak zoo zullen aantrekken dat zij van de officiëele waarschuwing der regeering notitie nemen en nu ook werkelijk streng zullen toezien dat we den kever niet binnen onze landpalen krijgen. Toch kan streng toezicht van de belangstellenden er veel toe bijdragen om de invasie althans zoo lang mogelijk te beletten, en als 't er eens toe mocht liggen dat zij toch plaats heeft, de kwaal te bestrijden met die on verbiddelijke gestrengheid die alleen eenigszins af doende kan beschouwd worden; b.v. het afbranden der aangetaste aardappelakkers met behulp van daar over uitgespreid stroo of ruigte. Mocht de plaag dezer kevers over Europa's talrijke aardappelvelden losbreken, gelijk in Amerika, de ge volgen zouden vreeselijk zijn. Hoe verwonderlijk is intusschen toch die natuur dat zij naast de overvloedige aardappelen, dat brood der armen, ook in den Colorado-kever het middel heeft aangewezen om al dien overvloed in weinige dagen totaal te vernietigen en millioenen tot gebrek en honger te doemen. Die 't vatten kan vatte het en bewondere de wijze inrichting der natuur. Uit de /S'taats-Courant blijkt dat de Regeering de beschrijving van den kever met daarbij behoorende gekleurde afbeelding voor het publiek verkrijgbaar heeft gesteld. Op franco aanvraag met bijvoeging van een vijfcents postzegel aan de hee'ren van Weelden en Mingelen te 's ITage ontvangt men de beschrijving franco per post. K erknieuws. Beroepen te Waterveen ds. Kan de Beer te Aag- tekerke; te Hoofdplaat ds. M. H. Luttenberg te W'addingsveen. Bedankt voor de toezegging van beroep naar Wezepe door ds. E. A. Remy alhier; voor Maassluis door ds. Ph. J. Wessels van de Chr. Oer. Gem. alhier, die ook beroepen is te 's Gravendeelyoor Goes door ds. H. A. Leenman Jr. te Slochteren. Ds. J. H. Klomp te Vlissingen komt voor op 't drietal voor Oppenhuizen c. a. Na afgelegd examen zijn door het Prov. Kerkbe stuur van Zeeland tot den predikdienst toegelaten de heeren D. C. Thijm; J. A. Meerburg Snarenberg en W. de Vries, kand. van de Utrechtsche Iioogeschool. Van 1—8 Sept. 1876. Geboren: Eene dochter van S. Iiart en P. C. Put. Eene dochter van II. Ivoevoets en A. Plaum. Eene dochter van E. Brandenburg en S. Dorst. Een zoon van J. G. Simmers en A. C. Stoutjesdijk. Een zoon van J. Opperman en C. Lochraans. Eene dochter van B. Bakker en J. Eondse. Eene dochter van A. Uil en J. C. van Westen. Een zoon van J. T. Arnold en TI. de Haan. Eene dochter van D. Bos en M. Leeuwe. Gehuwd: A. Ileijboer, jm. en C. Prommel, jd. Overleden: G. J. H. van Enck, oud 3 m., d. C. L. de Looze, oud 33 j., jd. E. van den Berge, oud ruim 2 j., d. J. van Wezemaal, oud ruim 53 j., weduwu. van M, P. van Zomeren. S. Terwoerd, oud ruim 79 j., wed. J. Strickaert. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 11 Sept. 1 8 76. Nederland, Cert. Nat. Schuld. pCt. dito dito 3 dito dito 4 dito Stad Rotterdam 3 dito Rotschild. 2'/i Obligatien, 1867/72 3 dito Binnenl. f 6250 3 dito f 1250 en f 2500 3 Obligatien 1853/69 3 dito 185663 3 Obl. Hope $- Co. 4798—1816 5 Bew. Ins. m. Coup. 6 S. 1855 5 Obligs. a f 1000,— '1866 5 dito a '100,1860 4J/2 Cert. bij Hope Co. 1840 4 Obligatiën-Leening 1867/69 4 dito 1859 3 Staatsleening .1864 5 f Obl. m papier Mei en Nov. 5 pCt Febr.-Aug. 5 dito in Zilver Jan. en Juli 5 April Oct. 5 Aand. Pr. Leen. fl. 100 1864 f Italië, Bew. Inschr. met Coupon 5 pCt. Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 N.-Amenka, dito Mei. Nov. 1885 6 Brazilië, dito 1865 5 Mexico, dito 1851 3 België, Spanje, Portugal, Rusland, Oostenrijk. 62%s 75 995/8 98 V* '141/a '13i/iS 53 lOU/a 88^/3 971/» 89i/4 78 3/» 314 54 543/s 567/8 56'/4 127i/4 697/3 12Vis 99l5/i6 921/* Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 .2673/4 Baltische dito 3 !'1303/4 Russische Spoorw. Poti Tiilis d°. 1000, 5 pCl 97 dito Jelez-Orel f 1000 L1868 5 96 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. f Zuid-Ital. dito 8 dito Illin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel 793/3 St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 30'/2 Chicago N. W. pref. 565/8 PRIJZEN VAN COUPONS. Metalliek. 20,60 I Rus. Z.-R. fSVjs Dito Nationale 20,85 Amer. Dollars 2,46 Div. Eng. p ll,87i/2 papier 2,19 ROTTERDAM, 11 Sept. 1876. Jarige en Nieuwe Tarwe en Rogge 30 cent, Gerst 20 cent en Erwten 75 cent lager. Jarige Zeeuwsche Tarwe 1875 f 8.75 a f 9,25 Nieuwe '1876 - 9.a - 9.50 Rogge 1876 - 7.25 a - 7.75 Wintergerst 1876 - 6.a - 6.25 Zomergerst - 5.50 a - 6. Inl. lange Haver - 3.a - 4.— korte - 4.a - 4.50 Kleine Blauwe Erwten 1876 - 10.50 a - 11.— Groote - 12.a - 13. Bruine Boonen - 14.a - 15. Witte - 12.50 a - 13.50 Zeeuwsche Paardenboonen - 8.50 a - 8.75 Nog treurende over het verlies mijner on vergetelijke echtgenoote, trof mij heden een nieuwe, zware slag door het overlijden van mijn geliefd kind, waarvau zij op 9 Juli j.l. was bevallen. B. C. VAN DR1EL. Goes, 10 September 1876. Algemeene en bijzondere kennisgeving. Voor de bewijzen van deelneming, bij het overlijden van onze geliefde zuster ontvangen, betuigen wij onzen welgemeenden cla.nl?:. Boxtel, A. H. VAN DER VELDEN, 12 Sept. 1876. uit aller naam worden gevraagd in de voornaamste plaatsen van de provincie Zeeland tot het plaatsen van be'VVerlct hout en vooral geheel afgewerkte deuren van Zweedschen oorsprong. Brieven franco letter Z aan het bureau dezer Courant.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 3