DE KERMIS. werkende klasse, zonder te blozen over den naam van Floralia, en dat zelfs H. M. de koningin persoonlijk 't genoegen heeft willen smaken eenige prijzen aan de winners in den wedstrijd in het bloemenkweeken uit te reiken, zonder er in de verste verte aan te denken dat Julia Augusta in haar tijd ook ter Floralia opging met haar kornuitjes, edoch met geheel andere bedoelingen dan om schoone bloemen te bewonderen. Wat we dan eigenlijk zeggen wilden is dit Wie neemt het initiatief zoo heet dat immers tegenwoordig'? om ook hier te Zierikzee een vereeniging „Floralia" te stichten'? De zaak is doodeenvoudig en onkostbaar. Er wor den bloemzaden, later ook bloemstekjes en jonge planten, om niet beschikbaar gesteld voor personen uit den werkenden stand, die lust hebben om ze te kweeken en op de eenige voorwaarde dat er later een tentoonstelling zal aaugelegd worden van 't geen de kweekerij heeft opgeleverd. In nederigeu kring kan zoo'n vereeniging veel goeds doen. De meeste mensehen, ook uit de lagere klassen, houden van bloemen. Trouwens wie zou niet veel houden van die lieve kinderen der natuurHet ontbreekt echter veel mensehen aan de middelen om den smaak voor bloemen eenige noemenswaardige voldoening te geven. Er bestaat hier geen bloemenmarkt, we hebben hier geen bloernkweekers noch bloemenhandelaars. Hoe zullen de menschen dus aan iets moois, iets fijns, iets nieuws ko men? Het is in den regel onmogelijk, en daardoor mist de smaak voor bloemen zijn voldoening, liet aankweeken zijn aanmoediging. Een vereeniging Floralia kan met weinig kosten veel doen 0111 hierin verbetering te brengen. Haar taak kan niet zwaar zijn en wordt met elk jaar gemakkelijker en aange namer, omdat de resultaten der bemoeiingen al meer en meer aan 't licht komen, voor zich zelf spreken en der openlijke vertooning waardig worden. Bovendien betoonen de groote firma's in bloemen en planten zeer veel ingenomenheid met de zaak, 't geen van zelf spreekt en dan ook de taak der vereenigingen lichter maakt. Eu daar wij nog daarenboven hier ter stede eenige specialiteiten in de plantkunde en onder scheidene zeer goed onderrichte particuliere liefhebbers bezitten, weten we geen enkele reden waarom een vereeniging „Floralia" hier niet zou slagen en in korten tijd schoone resul taten opleveren. Wij van onzen kant willen door middel van dit blad gaarne medewerken aan het tot stand komen eener Zierikzeesche Floralia en later aan haar welslagen, voor zoover de pers daar iets toe kan bijdragen. Nu weten we helaas wel, dat we tot dusver nog niet zeer gelukkig geweest zijn als we eens een of ander idéé ter sprake hebben gebracht. We denken hier 0. a. aan 't geen we indertijd over een groentemarkt en over de warmoezerij schreven, en waarvan nagenoeg niemand notitie heeft genomen, dan op de manier der Atheners, 't geen ons genoeg heeft gespetenmaar dit weerhoudt ons niet van bij voorkomende gele genheden alweder op hetzelfde aanbeeld te kloppen en onze mede-ingezetenen toe te roepen er is wat goeds te doen, wie begint er, en wie doet er mee Met telkens verhoogd kunstgenot wordt de schouw burg van den heer Driessens door 't kunstlievend publiek bezocht. De voorstellingen verdienen dan ook allen lof. Inzonderheid heeft het gisteren avond op gevoerde drama eerder treurspel //Elisabeth, Koningin van Engeland en de kinderen van Eduard IV" ongemeen bevallen. De opvoering Jiefc dan ook niets te wensclien over. Mej. Beersmans schitterde in de zeer zware rol van Elisabeth, de heer van Kuijk gaf de niet minder inoeielijke partij van den hertog van Clocester op uitstekende wijze terug. Het spel der dames Verstraeten en Corijn-Driesséns, als de jonge prinsen, was zeer verdienstelijk, even als dat van den heer Lemmens als Buckingham. Kortom het geheel was zoo schoon dat het stuk ten volle tot zijn recht kwam en menigeen uit de toeschouwers een traan ontlokt werd. De indruk van den tragischen afloop van 'l stuk werd ten slotte weder eenigszins gematigd door het koddige nastukje //Een jaloersche tijger". Naar we vernemen zal de heer Driessens nog' tot Zaterdag hier vertoeven. Wij juichen dit denkbeeld toe zoo omdat de eerste voorstellingen niet die op komst hebben getrokken die zij verdienden, en we niet twijfelen of dit zal de nog overige speeldagen beter worden, en ook omdat nu nog velen de ge legenheid wordt geschonken zich eenige avonden van edel kunstgenot te verschaffen. Ook de voorstellingen der gebroeders Mullens trek ken veel bezoekers, inzonderheid de werkzaamheden der familie Veit verdienen de algemeene aandacht. We bevelen hot publiek daarom ook een bezoek dei- tent van de heeren Mullens zeer aan. Binnenland. Zierikzee, 11 Sept. Meer onwillekeurig wellicht dan na wel gegronde overdenking was 't dat nage noeg iedereen 't bericht der oplossing van de kabi- nets-crisis ontving. Dat bij menigeen eenige overijling heeft bestaan om, 't geen dan nu het nieuwe kabinet of het vernieuwde moet heeten, toe te juichen, blijkt o. a. uit de nadere beschouwingen die sommige bladen daaraan wijden. Wij voor ons willen ons gaarne neerleggen bij den staat van zaken. We vinden dat, als inderdaad de heer Kappeijne geadviseerd heeft, hij zich in zoover verdienstelijk gemaakt heeft dat hij de liberale partij heeft verontschuldigd voor 't geval er soms aan een liberaal kabinet kon gedacht zijn. We kunnen evenwel niet aannemen dat de heer Kappeijne zal geadviseerd hebben dat wel de vervanging van den lieer van Goltsteijn noodig was maar niet die van den heer v. d. Iieim. Het doet ons intusschen genoegen dat de heer Alting Mees zoo om zijn richting als om zijn talenten en persoonlijkheid zeer geschikt wordt geacht voor de moeielijke betrekking van Minister van Koloniën; moeilijk vooral omdat sinds eenigen tijd elke minister van dat departement van zijn voor ganger den Atchin-boedel moet overnemen, zonder natuurlijk de verzekering te kunnen geven dat het einde der bereddering van dien boedel nabij is. Ondertusschen is het kabinet op dit oogenblik nog onvoltallig; de heer Kip neemt het departement van Oorlog waar tot uit0. September. Dit is een niet onaardig incident. Vooreerst omdat de duur van 3t waarnemerschap zoo precies is aangegeven, ten anderen om het niet alledaagsche van 't geval dat een voor den post bestemd persoon eerst de kat eens uit den boom blijft zien, alvorens de splinterige portefeuille voor goed op te nemen. Het is ons ook niet recht duidelijk waarom de con servatieve pers zoo ingenomen is met den afloop. Voor haar is de crisis eigenlijk nog lang niet defini tief opgelost. Immers nog altoos moet het bewezen worden dat de conservatieve partij bij machte is om de groote hangende vraagstukken op te lossen. En te dien opzichte is de positie van het kabinet Heems kerk nog volstrekt niet gewijzigd. Het onderwijs wacht nog, de kieswet wacht nog. Het uitstel van die zaken kan toch niet eeuwig duren. En komen ze aan de orde, dan zal het kabinet met en door de liberale meerderheid moeten handelen of het zal ge doemd zijn tot niets doen, of wel 't zal andermaal in de termen gebracht worden om een vertooning te geven als de nu pas afgespeelde. Zuiver conservatief zal het kabinet in geen geval zijn, althans niet als regeering. Nu moet er wel bijgezegd worden dat de conser vatieve pers ook spreekt van conciliante politiek. Is dat diertje levensvatbaar dan kan men er zich mede amuseeren; er veel zaaks van te wachten achten we niet geraden. Conciliantie is een mooi woord, maal ais attribuut bij politiek beteekent het in den regel zoo iets als water en melk. Wat we van de conci liantie gezien hebben komt daarop neer dat men met allerlei tegenstanders, die tevens onderling tegenvoeters zijn, goede vrienden tracht te wezen en daarom de groote kwesties maar stilletjes laat rusten of ze zoo ten halve aanvat dat ze weer uit de handen glippen. Zoo leidt die conciliantie tot niets doen en maakt op den duur nog meer ontevredenen. Zonder dus veel op te hebben met die zooge naamde conciliante politiek zullen wij den heer Heems kerk gaarne nog wat aan het werk zien. Laat hij de onderwijskwestie, de kieswet en de rest maar aan pakken, waarom zou de Kamer hem niet de hand reiken, gelijk zij 't gedaan heeft met de Hooger On derwijswet; als hij zelf maar mee wil. De tegenwoordige vergadering der Slaten-Generaal zal aanstaande Zaterdag, des namiddags te twee ure door den Minister van Biimenlandsche Zaken namens Z. M. op de gebruikelijke wijze worden gesloten. Het Hof le 's Hage heeft vernietigd een vonnis van het kantongerecht te lCortgene, waarbij een ver oordeeling was uitgesproken tegen een schipper te Colijnsplaat, wegens het onbevoegd overzetten van personen van Colijnsplaat naar Zierikzee, op een oogen blik dat de veerschipper en zijn vaartuigen afwezig- waren. liet Hof heeft het vonnis vernietigd en den schipper van alle rechtsvervolging ontslagen. Na gehouden examen is van de reeds vroeger als gepatenteerde veeartsen gevestigde personen, doch die zich ten gevolge der wet op den geneeskundigen dienst aan een examen moesten onderwerpen, o. a. geslaagd de lieer II. V. Gerstin van Ovezande. De Commissie van Oppertoezicht en Beheer over de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden zal op Maandag 25 Sept. a.s. in genoemde inrichting een keuring doen plaats hebben van knapen, welke bij 's Rijks Zeemacht in dienst wensclien te treden. Men zegt dat aanstaand voorjaar een aanvang zal gemaakt worden met den bouw eener nieuwe gemeen telijke gasfabriek op Eijenoord over Rotterdam. De autoriteiten te Amsterdam schijnen niet volko men gerust te zijn tegen de dagen dat de kermis zou hebben moeten invallen, ware zij niet afgeschaft ge worden. Men heeft het garnizoen versterkt met ka- v aller ie en infanterie, terwijl nog meer troepen schijnen gedesigneerd te zijn ingeval van nood. Het is te hopen dat de eerste pogingen tot het aanleggen van standjes ten strengste zullen worden onderdrukt. Nu eens 't beginsel van geen kermis meer is aangenomen, worde het ook nadrukkelijk gehandhaafd. De studenten der Polytechnische school te Delft hadden een prijsvraag uitgeschreven voor liet beste ontwerp van een nieuw gebouw voor hun sociteit //Phoenix". Thans is bekroond het plan van den lieer F. J. Nieuwenhuis, architect te Utrechthet daar aan naastbijkomende plan was dat van den heer J. R. de Kruijff, architect te Amsterdam. De gezamenlijke bestellers van brieven en telegram men te 's Hertogenbosch hebben van den Minister van Financiën een ruime geldelijke belooning ontvan gen als blijk van tevredenheid voor hun betoonden dienstijver in de moeielijke dagen van den watersnood in den afgeloopeti winter. De begrooting voor 1877 van de gemeente 's Gra- venhage is uitgetrokken in ontvang en uitgaaf op f 3.078.343,25y2. De onmisbare halve cent ont breekt er niet aan. Z. M. de Koning heeft een gouden medaille ge schonken als eereprijs bij den grooten internationalen tooneel-wedstrijd, gedurende den winter van 1876 1877 te houden, en die uitgeschreven is door de Koninklijke letterlievende Vereeniging //Ilooger zij ons doel", te Amsterdam. 't Belgisch Regeeringsblad bevat de overeenkomst, te 's Gravenhage den 17 Juli 184-6 tussclien Neder land eu België geteekend betrekkelijk de wijziging van het stelsel van loodssignalen, bedoeld bij 1 j van art. 16 van het internationaal reglement van 20 Mei 1843. In het belang van HANDEL en NIJVERHEID vestigen wij de aandac lit op het volgende: Sedert eenige dagen heeft de firma G. L. DAUBE Co. het uitsluitend recht van inzending verkregen van alle Nederlandsche, Fransche, Belgische en Engelsche annoncen in de voornaamste dag- en weekbladen van: BELGIE, DUITSCHLAND, OOS TENRIJK HONGARIJE en RUSLAND. Verder heeft de heer E. ELSBACH, generaal agent dier firma voor Parijs en Frankrijk overeenkomsten gesloten met de uitsluitende pachters der bladen van Brazilië, Zuid-Amerika, Canada, de Vereenigde staten van Noord-Amerika; voegt men nu hier nog bij dat genoemde Agent uitsluitend onze bladen van Neêrlandsch-Indië vertegenwoordigt, dan kan men terecht aannemen dat de firma G. L. DAUBE Co. de eenige is in geheel Europa, die beweren mag annoncen te kunnen aannemen en te kunnen uitvoeren in alle binnen- en buitenlandsche bladen. Frankrijk is ook niet vergeten, daar dezelfde firma annoncen plaatst in de voornaamste Parijsche en Fransche bladen met een rabat van 20 tot 40 Indien men dus voortaan zeker zijn wil dat eene annonce geplaatst worde, dan wende men zich aan de firma G. L. DAUBE Co., te Amsterdam, te Parijs, te Weenen, te Frank fort, te Berlijn of in elke groote stad van Europa. OHBSaaBBBBWBBHBBHBflHnHW

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 2