ZIII8IK/IF.SCIII (QUI UI. voor M arrondis- sément Zierikzcc. 1876. No. 70. Zaterdag 2 September. 79ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG- avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIES: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Dooilberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 et. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II, LAKEXHAX, Zierikzee, 1 Sept. Gewis herinneren velen onzer lezers zich nog met genoegen de voordrachten over landbouw in den afgeloopen winter door den heer A. F. Marlet alhier gehouden. Het is te verwachten dat de Prov. Staten ook voor den aanstaanden winter de noodige fondsen beschikbaar zullen stellen om den aangevangen arbeid voort te zetten. Wij vernemen evenwel dat het plan schijnt te bestaan om den lieer Marlet in een ander gedeelte der provincie te doen optreden en dat de voordrachten in dit district door den heer Vorsterman van Ooijen van Aardenburg zullen gehouden worden. Wij zouden zulk een regeling zeer afkeuren. Niet omdat we niet overtuigd zijn van de uitstekende talenten van den heer Vorsterman van Ooijen, maar omdat we het veel doeltreffender zouden achten dat de heer Marlet de voortzetting gaf van 't geen hij nu reeds in zijn serie van voordrachten heeft gegeven en dat wel als een soort van cursus te beschouwen is. Treedt er nu weder een ander leeraar op, dan is 't te vreezen dat we 't andermaal over de elementaire zaken zullen krijgen en hoewel de heer V. v. O. gewis daaromtrent nog wel wat nieuws zal mede te dee.len hebben, zoo gelooven we toch dat het meereiuleel der hoorders van den afgeloopen winter meer gebaat zouden zijn met de voortzetting van den cursus door den heer Marlet en dat zij ook niets liever verlangen. We vertrouwen dat men in de districten waar de heer V. v. O. alreeds is opge treden hetzelfde zal zeggen en daar liever de voort zetting van zijn lessen zal ontvangen, zoodat wij 't oudoelmatig zouden achten dat er eeu verwisseling van persoon plaats had. Zierikzee, 1 Sept. Blijkens een ingezonden stuk van den heer I. P. Bredius te Dordrecht, in liet Vaderland van Dinsdag, is de geruchtmakende toast van jhr. Mock feitelijk niet uitgesproken op liet feest maal van 't Metalen Kruis. Zoodra de voorzitter en eenige bestuursleden, aldus zegt de lieer Bredius, merkten waar de de heer Mock heen wilde, hebben zij dezen feitelijk belet door te slaan en heeft de toast zich opgelost in een feestdronk op den prins van Oranje. Geen 6 van de 170 personen der ver gadering, zegt de lieer Bredius verder, hebben precies kunnen gewaar worden wat er omging. Heeft het Dagblad nu den tekst openbaar gemaakt, dan kan het dien niet anders dan van jhr. Mock zelf ontvangen hebben. Door den Min. van Koloniën is ter beschikking van den Gouv. Gener. van Indië gesteld om te wor den benoemd tot opzichter 3e klasse bij den waterstaat en burgerlijke openbare werken in Indië o.a. de lieer J. van Balgooi te Zierikzee. Door den Min. van Financiën is na afgelegd examen tot landmeter 3e kl. bij liet kadaster benoemd o. a. de adspirant-landmeter 11. J. Baning te Goes. Tot directeur der harmonie //"Volharding" te Goes is benoemd de heer I. Ooslerlaar te Kampen. Dinsdag heeft de Commissaris des Konings in deze provincie een bezoek gebracht aan de stad en liet eiland Tholen, alsmede aan de gemeente St. Philipsland. We ontvingen ter kennismaking de «Statuten der Vereeniging Algemeen Stemrecht", welke vereeniging, te Amsterdam gevestigd, deze slatuien heeft vastgesteld in de vergadering 15 Juni jl. te Amsterdam ge houden. Het doel dezer veréeniging is a) het verkrijgen van het algemeen stemrecht, in zaken van Staats-, Pro vincie- en Gemeentebelang; b) het wekken en ver- hoogen van het politiek leven bij alle burgers. Zij tracht haar doel te bereiken door middel van geschriften, voordrachten, lezingen, bespreking in algemeene en afdeelings-vergaderingen van algemeene belangen, meetings, petitioneeringen en alle andere wettige en wettelijke middelen. De vereeniging bestaat uit algemeene en plaatselijke afdeelingeti. Leden betalen minstens 50 ets. contributie 'sjaars; begunstigers schenken minstens f 15, -r— in eens aan de kas der vereeniging. De afdeelingen bestaan uit minstens 20 ledenkleinere groepen van leden behooren tot de algemeene afdeeling. Op de algemeene vergaderingen geschieden de stemmingen bij volstrekte meerderheidelke afdeeling met minder dan 50 leden heeft daar 1 stem, terwijl elk volgend vijftigtal leden aan de afdeeling 1 stem meer bezorgt; de vijf leden van het hoofdbestuur hebben elk 1 stem. Tot zoover ons uittreksel uit de statuten. Het is tegenwoordig een tijd van vereenigingen waarom zou er ook niet een vereeniging voor het algemeen stemrecht bestaan? Wij willen hopen dat de vereeniging vooral 't onder b genoemde deel van haar bedoelingen op den voorgrond zal plaatsen. Op de vraag waarom hier 't algemeen stemrecht nog niet is ingevoerd en waarom liet ginds waar 't bestaat vaak zulke treurige uitkomsten oplevert, zal zeker het antwoord wel allereerst luiden dat het po litiek leven der burgers uog niet wakker genoeg, de algemeene ontwikkeling nog op een te laag peil is. Uit het doctrinair oogpunt gezien is het algemeen stemrecht een wezenlijk recht en behoorde het alom gehuldigd te wordenvan het practische standpunt beschouwd zijn er zulke ernstige bedenkingen tegen, dat de onderstelling gewettigd is of hel algemeen stemrecht niet tot de eerst in een volmaakten toe stand bereikbare idealen moet gerekeud worden. Wij voor ons zijn volstrekt geen voorstanders van het algemeen stemrecht guand même\ de vereeniging is dit ook niet; dat zij den weg om tot liet ideaal te naderen wil effenen en de lieden daarop leiden vinden we echter een loffelijk streven. Ondertnsscheii hebben we ouder het lezen der statuten een opmerking gemaakt die wij niet onge- releveerd willen laten. De vereeniging die 'l algemeen stemrecht wil, past dit recht zelf niet zuiver toe in de regeling der stemmingen op haar algemeene vergadering. Zij ontneemt liet individu zijn beteekeuis door deukeeldige afdeelings-stemmen aan te nemen. Wie lust heeft in onderzoek en iets van de combinatie leer weet, make eens eenige tabellen van algemeene vergaderingen waar de stemming zoo is geregeld als deze statuten aangeven. Hij zal verrast wezen over de zonderlinge uitkomsten waartoe hij kan ge raken. Zoo vonden we reeds bij een eerste veron derstelling het geval dat 1121 leden uitbrengen 36 stemmen, tegenover een minderheid van 1088 leden die uitbrengen 25 stemmen. Deze uitkomst is nog zoo dwaas niet als er door geringe wijziging mogelijk zijn. Het komt ons voor dat een vereeniging die een zoo radicaal middel als 't algemeen stemrecht wil voorbereiden dit toch zelf in haar eigen vergadering niet moet verminken of verknutselen, maar 't aan vaarden met al zijn mee en tegen. Naar wij vernemen, is de gezondheidstoestand van den heer Van Lijnden van Sandenburg, Minister van Justitie, gedurende zijn jongste verblijf aan de bad plaats Mariënbad nog weinig verbeterd. Met name de ongesteldheid aan zijn oogen het gevolg, naar men zegt, van te groote inspanning moet eer toe genomen dan verminderd ziju. Midd. Ct. Vim onderscheidene zijden werd dezer dagen de aandacht gevestigd op een belangrijke uitvinding van den heer Smulders, klokkenist te Maastricht, door welke uitvinding in het bespelen van klokken in torens een zeer groote verbetering is aangebracht. Een carillon volgens liet stelsel aan den heer Smul ders ingericht, wordt bespeeld op een klavier als dat van een piano of orgel en met even weinig krachts inspanning. Hierdoor is dit spel niet meer zoo vermoeiend als bij de gewone inrichting, en de speler kan levens veel meer op het carillon uitvoeren dan bij de oude inrichting mogelijk is, hij kan volle accoorden aanslaan en over alle tempo's met gemak beschikken-. De uitvinding van den lieer Smulders was reeds met goud bekroond op de tentoonstelling te Amster dam. Thaus is zij feitelijk toegepast op liet rijke carillon van het stadhuis te Maastricht en aldaar dezer dagen beproefd in tegenwoordigheid van onder scheidene voorname klokkenisten uit Nederland en België, die eenstemmig gunstig hebben geoordeeld over het proefhoudende en de groote verdienste der uitvinding. A. R. en P. van der Burg te Rotterdam. Handleiding tot de Methode van het Hout- en Marmerschilderen, zooals die theorethisch en prac- tisch wordt geleerd en toegepast op (ie schilderschool van Gebr. A. R. P. van der Burg, le Rotterdam, uitgave van P. M. Bazendijk, groot folio, 12 afle veringen. In dit zeer fraai uitgevoerd werk wordt een een voudige en gemakkelijk te begrijpen handleiding gegeven, hoe men de meest gezochte en bewerkelijkste Hout en Marmersoorten spoedig kan leeren navolgen. Twee afleveringen hebben wij voor onsde eerste bevat een handleiding tot nabootsing van noteboomhout, de tweede tot nabootsing van St. Remi-marmer. De schrijvers zijn als degelijke leermeesters bekend en toonen dat ook te zijn in de openbaarmaking hunner methode. Zonder dat zij zelfs de geringste kennis van liet vak bij den belangstellende vooronderstellen, geven zij in de eerste plaats op afzonderlijke platen afbeeldingen van de vereischte gereedschappen (das kwast, glaceerkwast, kam enz. enz.), vervolgens verklaren dat zij den aard der Hout- en Marmersoorten en toonen dan de wijze aan, hoe die zijn natebootsen. Zij gaan daarmede geheel te werk alsof de leerlingen voor hen staande kleuren, waarmede de grond aan gelegd moet worden, zijn nauwkeuiig aangewezen, de houding van het penseel, elke technische kunstgreep wordt medegedeeld. In keurige platen helderen ver volgens de schrijvers op, hoe de plaat zich na den eersten aanleg vertoont en hoe na de laatste glaceering. De methode komt ons zoo stelselmatig voor, alles wordt op zulk een duidelijke en bevattelijke wijze voorgesteld, dat wij dit Handboek dringend aanbevelen aan allen die zich door het aanleeren van deze spe cialiteit een stand in de Maatschappij wenschen te verschaffen. Wij gelooven gaarne de verzekering van de heeren schrijvers, dat reeds herhaaldelijk het geval zich heeft voorgedaan, hoe jongelieden, wien het aan goeden wil niet ontbrak, zich door een driemaande- lijksche bijwoning van den cursus een goede en gevestigde toekomst verzekerden. Wij zullen van de volgende afleveringen van dit werk geregeld verslag geven. Op liet gebied van scheepsbouw is weer een nieuwe ontdekking gedaan; men gebruikt namelijk thans staal voor den romp van de schepen daardoor wordt meer snelheid en geringer gewicht verkregen. De Engelsclie regeering heeft een overeenkomst gesloten met de firma Elder Co., te Glasgow, namelijk voor den bouw van 5 korvetten van 23000 ton en van 14

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 1