Ongelukken, misdaden enz. Zeetijding van Zieriksee. Burgerlijke Stand te 2ieriksee. •mg 'ijk, dat rijk Ver- irth te nde vel- van ster eel. die ien. nog den >are Vlet om leel Mi rap an- iug au- "g, ne- de zou die en, een bericht, dat op zichzelf vrij ongerijmd is, daal de Senaat in fmanciëele zaken geen recht van initiatief heeft. Nog wordt de nieuwe Minister als opvolger van Wolowski in den Senaat of als candidaat voor een der vacante plaatsen in de Kamer genoemd. Inmiddels zal hij met den Maarschalk het kamp te Chalons bezoeken. Ouder de opvolgers van Wolowski wordt nog Ger main genoemd, de president van het linker-midden der Kamer. De verkiezing van Bernard I)utreil geeft de republikeinsche bladen 9tof tol niet zeer vleiende opmerkingen aan het adres van den Minister Decazes, die de caudidatuur van den chef van zijn Kabinet had toegelaten, hoewel hij diens politieke gevoelens kende. De Figaro bericht, dat een pakket met nummers van dat blad haar uit Konstantinopel is teruggezonden met het opschrift //In beslag genomen op last van den gezant". De teruggezonden nummers bevatten mededeelingen van Figaro's correspondent over de Turksche wreedheden in Bulgarije. Volgens de Figaro is het in beslag nemen alleen daardoor te verklaren, dat de Porte aan den Frauscheu gezant den weusch zou hebben te kennen gegeven, dat de nummers in kwestie niet zouden worden uitgegeven. XXet Oosten. De Nord bericht uit Weenen van den 21u het vol gende Er bestaat alle reden om te verwachten dat, wat ook de afloop zijn moge van den nu in het Zuiden van Servië gevoerde» strijd, de te Belgrado aangeboden bemiddeling zal aangenomen worden in weerwil van het onlangs genomen en bekend gemaakt besluit om den oorlog tot het uiterste voort te zetten. De correspondent van Reuter te Belgrado seint, dat de vredespartij terrein wint en men een wapenstilstand aanstaande acht. Gisteren is den ganschen dag aan den kant van Alexiuatz gevochtendaar de Regeering echter over die gevechten het stilzwijgen bewaart, on derstele men dat de strijd voor de Serviërs een on- gnnstigen afloop had. Generaal Alimpitseh vroeg machtiging weder offensief aan den overkant der Drina te werk te gaan, doch Vorst Milan weigerde. Reuters correspondent seint uit Semlin van den 21 n dat de Serven na het gisteren gehouden gevecht naar Teschuitza tusschen Supovatz en Alexiuatz zijn terug geweken. Gisterenmorgen vielen 40000 Turken onder Keritn Pacha de Serven aan. Het gevecht eindigde tegen 6 uur in den avond. Heden wordt het gevecht hervat. De Serven zullen zeer waarschijnlijk Alexiuatz, waar zich het hoofdleger van Tschernajiff bevindt, moeten ontruimen. Winnen de Serven den slag, dan zal de oorlog worden voortgezet overeenkomstig de belofte van Milan; verliezen zij daarentegen dan zul len de Serven de Turken vragen om over den vrede te onderhandelen. Van zeer geloofwaardige zijde wordt aan de Foliti- sche Correspondenz van Maandag uit Belgrado gemeld, dat door de diplomatieke agenten van Engeland, Frankrijk en Italië eenerzijds, en namens de drie ketzerlijke regeeringen anderzijds, aan de Servische regeering- mededeelingen zijn gedaan, welke betrekking hebben op evenuieele pogingen tot het aankuoopen van vredesonderhandelingen. Niet onwaarschijnlijk is het, dat de groote Mogendheden het oogenblik ge komen achten aan de Servische regeeriug kenbaar te maken, dat een beroep op de goede diensten der Mogendheden ter verkrijging van den vrede gunstig opgenomen zou worden. Ristic moet namens de regeering van die mededeeling dankbaar kennis ge nomen en beloofd hebben ze in ernstige overweging te nemen. Voor liet vermoeden dat deze overweging niet met een negatief resultaat eindigen zal, pleit de omstnndigheid, dat de Porte ten gevolge van den voortdurenden aandrang van één Mogendheid bereid moet zijn zekere onlangs nog officieus kenbaar ge maakte vredesvoorwaarden voor Servië belangrijk te wijzigen. Nu reeds wordt 't er voor gehouden dat die zachtere vredesvoorwaarden der Porte zich bepalen zullen tot een vergoeding der oorlogskosten en tot waarborgen tegen latere verstoring des vredes door Servië. NF. Fresse). De Turken hebben in het gevecht bij Meduu de helft meer manscheppeu verloren dan de Moutenegrijnen. De Moutenegrijuen hebben ook de gewonden mishandeld en vermoord. Nikita had bevel gegeven geen gevangenen te maken daar Mon tenegro daarvan te veel last zou krijgen. Alle Turksche vluchtelingen worden overhoop gestoken. Baring, de secretaris der Engelsche legatie, die met een zending naar Bulgarije is belast geweest, is teruggekeerd. Generaal Kemball, militair attaché van de Engelsche ambassade, is naar het Turksche hoofdkwartier in Nisch vertrokken. Uit Nisch wordt van den 20n bericht, dat de Turken de versterkingen der Serven bij Alexinatz aangevallen en eenige posities vermeesterd hebben; de Serven hebben groote verliezen geleden. Het bericht is tc Belgrado verspreid dat de Turken den 17n beproefd hebben om met een aanzienlijke legermacht over Gobitza en Woric in de Raschka te dringen, maar na een gevecht van 2 uren naar No- vibazar zijn teruggeslagen. Op deiizellilen dag hebben de Turken aan de Drina de versterkingen der Serven bij Klein Zwornik aangevallen, maar zijn teruggedreven. (Van Turksche zijde wordt bericht, dat deze ge vechten van weinig beteeken is waren). Officieel wordt uit Belgrado bericht dat de tele grammen uit Konstantinopel den 20n dezer als officieele tijdingen verzonden, onjuist zijn. Het overtrekken der Morawa heeft in Mramor en dus niet op Turksch grondgebied plaats gehad. Op den eersten dag werden de Turksche troepen geheel teruggeslagen. Den tweeden dag rukten zij weder voorwaarts tot dicht bij de Servische grenzen. Maandagmorgen werden zij echter door liet Servische leger aangegrepen en wederom teruggeworpen, li; den namiddag trachtten de Turken nogmaals offensief te handelen, doch eveneens zonder gevolg. Het is hun derhalve na een driedaagschen strijd, met een troepenafdeeling van veertig duizend man, niet gelukt de verdediginswerken te Alexinatz te na deren, en de eenige uitslag hunner operatie» was het verbranden van eenige Christen dorpen, zoo op Turksch als Servisch gebied, een barbaarsche handeling, die volstrekt niet door de omstandigheden noodzakelijk werd gemaakt. De berichten van Turksche zijde, omtrent gevechten bij Negotin, zijn uit de lucht gegrepen. De strijd voor Alexinatz is Maandag voortgezet. De positie der legers is echter onveranderd. Tscher- najeff heeft den aanval Dinsdagmorgen hervat. Hor- vatovich versterkt de hoogten van Tresibaba; zijn voorposten staan te Granada. Van regeeringswege wordt gemeld dat men van Turksche zijde nog geenerlei voorstellen aan de ver tegenwoordigers der bevriende Mogendheden heeft ge daan, welke tot grondslag voor vredesonderhandelingen zouden moeten dienen. De vredelievende neigingen van Vorst Milan en de Servische Ministers blijven voor het oogenblik zonder gevolg, wegens de stappen door Tschernajeff gedaan. l)eze heeft nl. depêches naar Belgrado gezonden, waarin hij tegen het denkbeeld van vredesonderhandelingen protesteert en succes blijft voorspellen aan de Servische wapenen. (Officieel). Sedar Ekrem Pacha seint dat Zondag een krachtige aanval gedaan werd op de bergen, an derhalf uur van Alexinatz gelegen, waarop de Serviërs al hunne strijdkrachten geconcentreerd hadden. De Serviërs werden totaal geslagen. De Turken namen tal van posities in en veroverden stormenderhand de versterkte kampen. Oostenrijk. De internationale graanmarkt is door den afdeelings- chef Davez uit naam van het Ministerie van Koop handel geopend met een aanspraak, waarin hij den deelnemers de ondersteuning der regecring toezeide. Tot voorzitter is de lieer Nascliauer van Weenen, tot ondervoorzitters zijn de heereu Wyngaert van Berlijn en Sting van Stuttgart verkozen. Vervolgens werd door den heer Leitikauf een verslag voorgelezen ovel de uitkomsten van den oogst. Daarin werd de op brengst van de tarwe in Zuid-Hongarije geschat op ongeveer 800,000 hectoliter, in Cis-Lei than ie op 500,000 hectoliter boven het gemiddeld cijferde op brengst van de rogge in Hongarije op 1,600,000, in Cis-Leilhanie op 300,000 hecioliter; van de gerst in Hongarije op een hoogere opbrengst van 1,300,000, in Cis-Leithanie van één millioen hectoliter; van de haver in Hongarije op een hoogere opbrengsr van 2s/4, in Cis-Leithanie van 2Y4 mill. heet. Van het geheele Rijk zal dus naar raming kunnen worden uitgevoerd vier millioen hectoliter tarwe, vijf millioen hectoliter gerst, tusschen de zeven en acht millioen heet. haver. Van de rogge is het voor uitvoer beschikbare hoogst beperkt. De hoedanigheid der tarwe en gerst is ongelijk, die van de rogge goed, die van de haver voortreffelijk. Voorts heeft de heer Wyngaert van Berlijn ecu overzicht gegeven van den oogst in andere landen. De opbrengst van de tarwe en haver is een weinig lager dan het gemiddelde cijfer, in Engeland, Frankrijk, Duitsehland (met uitzondering van Beieren en Saksen) Rumanie, Zwitserland, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Noord-Italië. Een vollen en rijkeren tarweoogst hebben Beieren, Saksen, Oostenrijk en Rusland. Een vollen gemiddelden roggeoogst hebben alleen Rusland en Frankrijk, alle landen hebben minder. Van gerst hebben alleen Pruisen, Zuid-Beieren, En geland en Zweden een minder dan den gemiddelden oogstde andere landen deels gemiddelde, deels goede opbrengsten. Van haver hebben slechts een deel van Pruisen, Engeland, Zweden, Noorwegen, Denemarken eene lagere, alle andere landen een deels goede, deels uitmuntende opbrengst. met zwemmen een 22jarig jongeling- te Dalfsen een militair, die daar in Maandag zijn te Amsterdam in de Pietercornelis- hooftstraat 12 groote in aanbouw zijnde meerendeels bijna voltooide huizen afgebrand. De brand schijnt ontstaan Ie zijn door onvoorzichtigheid van het werk volk. Er heeft bij dezen brand nog al wanorde ge- heerschlvolgens hel Handelsblad is er veel gestolen ook zijn een paar brandwachts die zich bedronken hadden op staande voet weggejaagd. Een der brand wachts is ernstig gewond bij het omvallen van éen muur en een paar anderen zijn daarbij licht gewond. Tc Giethoorn is Zaterdagavond het huis van den koopman K. Vaartjes met den inboedel, de winkel goederen, een groote partij hooi enz. door brand Ver nield. Ook twee koeien zijn omgekomen. Oorzaak niet bekend. Huis en inboedel waren verzekerd. Te Echterbosch (Limburg) zijn vrijdag jl. 100 hectaren dennen door een brand vernield. Te Well in den Bommelerwaavd zijn Zondagnamid dag 10 arbeiderswoningen afgebrand. In de afgeloopen week had te Nijmegen een vrouw, die met een brandende petroleumlamp bij haar bed kwam, het ongeluk deze om testooten. De brandende olie verspreide zich over het bed en over de kleederen der vrouw, die hevige brandwonden bekwam. Zij werd naar het ziekenhuis overgebracht en is aldaar aan de gevolgen overleden. Op de Vijzelgracht te Amsterdam is een driejarig- kind uit de derde verdieping van een huis naar beneden gevallen. Het kind was niet dood, maar heeft ernstige kwetsuren bekomen. In de haven te Vlissingen is een raatroos van een Belgische sleepboot overboord gevallen en verdronken. Te Veen verdronken i kwartier lag. Te Arnhem heeft een vleeschhouwer een koe die geslacht moest worden zes dagen zonder eenig voedsel op stal laten staan. Hoe wreed! maar ook hoe dom! Te Amsterdam zijn Zondagnamiddag twee dieven onder kerktijd door middel van een valschen sleutel in een huis gedrongen en hebben f 600 ontvreemd uit een kast. Hun komen en gaan geschiedde heel brutaal ten aanschouwe der buren. Onder Vrouwenpolder heeft een onbekend man zich met een revolver door het hart geschoten. Het lijk is naar Vere vervoerd. Een bijna 70jarige schoenmaker te Amsterdam heeft zijne mede hoogbejaarde huisvrouw, met welke hij reeds 35 jaren gehuwd is geweest, doch waarvan hij sedert eenige maanden gescheiden leefde, Zondagavond op een donker gedeelte van de Prinsengracht opgewacht en haav verraderlijk een zoo belangrijke verwonding aan den hals toegebracht, dat zij naar het Binnen- Gnsthuis moest worden vervoerd, waar zij niet buiten levensgevaar verkeert. De dader, door de politie ge arresteerd, heeft zijn misdaad beleden en is naar de cellulaire gevangenis overgebracht. üei'lü- en School nieuws. Beroepen te Goes ds. II. A. Leemans Jr. te Slochteren. Benoemd tot leeraar aan de H. B. S. te Goes de heer .L C. Ringeling, tijdelijk leeraar aldaar. Benoemd tot hoofdonderwijzer te Goes de heer A. van Schelven, hoofdonderwijzer te's Gravenpolder tot hulponderwijzer de lieer Boluijt van Kloetinge en tot hulponderwijzeres Mej. J. G. Risseeuw te Goes. BINNENGEKOMEN: 25 Aug. //Star of Peace", kapt. W. Cusick, van Londen naar Rotterdam. Van 18—25 Aug. 1876. Geboren: Een zoon van P. F. Guiuée eu W, C. Schouten. Een zoon van 0. Berrevoets en M. Leegemate. Eene dochter van G. A. Sevenhuijsen en J. Schulink8 Eene dochter van A. W. B. van Altena en M. J. Knaap. Eene dochter van B. G. v. d. Jagt en M. v. d. Jagt. Eene dochter van M. van Duin en J. van Burgh. Eene dochter van R. Appels en M. C. Rombouts. Eene dochter van W. G. Schouten en P. M. Janssen. Overleden: M. Suurland, oud 4 m., d. J. van den Ende, oud 10 m., d. H. Tabernee, oud 4 ra., z. H. Reijnkoud, oud 7 w., z. C. A. van den Berge, oud 10 m., d. M. J. Boogerd, oud 6 in., d. P. Sies, oud 53 j., man van D. Waling.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 3