Buitenland. Vervolg Nutsrapport in zake Middelbaar Onderwijs. Bij de rubriek //Scholen voor de Zeevaart" bepaalt de commissie zich tot den wensch dat er spoedig van overheidswege een degelijke organisatie van 't onder wijs aan die inrichtingen moge tot stand komen. Zij stelt daarvoor de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam tot model. Volgt-//Middelbaar Onderwijs voor meisjes". Ook hierbij in 't oog houdende dat de leerlingen van de 1. s. op hun 12de jaar zonder kennis van de Fransche taal naar de m. s. gaan, beveelt het rap port den oj. c. aan. De programma's der tegenwoordige m. s. voor meisjes kunnen onveranderd blijven. Evenmin als alle jongens uit den burgerstand de h. b. kunnen bezoeken, zal dat ook met de meisjes het geval zijn. Deze behoevpn derhalve ook inrich tingen van minder omvang burgerscholen met 3j. c. die in 't algemeen zeer overeenkomen met dezelfde inrichtingen voor jongens. De Comm. verlangt verder van scholen voor meisjes, onder den naam van industriescholen, zooals er reeds sinds '65 eene te Amsterdam bestaat. Het doel dier school is de opleiding van jonge meisjes tot de kennis en uiloefening van verschillende vakken van nijverheid, ook tot voorbereiding van het examen voor teekenen, fraaie en nuttige handwerken en apothekersleerling. Het onderwijs omvat: teekenen en kleuren, lager onderw. als herhaling van 't vroeger geleerde, fr. en nutt. handw. en wollenaaien, natuur- en scheikunde, arlsenijmengkunde, boekhouden en admiuisLratie, het gebruik der naaimachines, graveeren op steen en op hout, benevens cartonneereu. Omtrent de bevoegdheid tot het geven van m. o. merkt de coram, aan dat die thans wordt verkregen door het bezit van een acad. graad, een diploma der polytechnische school of door het afleggen van een akte-examen. Ze prefereert het eerste middel, maar erkent dat 't laatste niet gemist kati worden, beveelt een propaedeutisch examen aan als voorlooper van het akte-ex. in talen, wenscht geen ex. in opvoed- en onderwijskunde; wil den doctor in de letteren beletten onderwijs te geven in aardrijkskunde, evenals ze zijn ambtgenoot in de rechten de bevoegdheid ontnemen wil als docent in de staatswetenschappen op te treden ten slotte wil ze candidaten weren als leeraren. De Eindexamens, zooals ze thans worden afgenomen, keurt het rapport minder goed. Ze wil het Duitsche stelsel, dat hierop neerkomt. De candidaten worden geëx. door hun eigen leeraren en bij 't examen neemt een deskundige, door de regeering benoemd, het voor zitterschap waar. Dezüi wordt het recht gegeven den candidaat te weigeren, ook al staan de leeraren hem 't diploma toe. Ook de andere scholen geven, na welvolbrachten studietijd, aan de leerlingen een diploma of getuigschrift. De hierop volgende hoofdst. over Schoolgeldheffing, Toezicht, Organisatie zijn minder geschikt bij wijze van extract te worden meegedeeld. We bevelen ver der 't rapport aan in de belangstelling van allen die 't m. o. op prijs stellen. Al is hiermede zeker niet 't laatste woord gesproken, al zijn er zelfs gegronde aanmerkingen op 't plan der comm. te maken, dit belet niet dat de comm. dank verdient voor haren arbeid. Het rapport is geteekend door de HH. de Veer, Hubrecht, Mees, van Bemmelen, Degenhardt, Fikkert, Kerdijk, van Milligen, Moens en J. Zaaier Azn. De heer Steiu Parvé, ook lid der comm., heeft be zwaar gemaakt het te onderteekenen op grond dat hij op verscheidene belangrijke punten zich niet met het gevoelen van de meerderheid heeft kunnen vereenigen. De Tijd meldt, omtrent de inlichtingen nopens de geestelijke gestichten, waarvan in den laatsten lijd nog al eens is gesproken, dat een burgemeesler een vertrouwelijke missieve heeft ontvangen van een ambte naar eener provinciale griffie, hierop neerkomende. Namens den Minister van Justitie wordt een onder zoek ingesteld naar het getal der gestichten voor mannen en vrouwen, welke sedert de invoering der Mei wetten in Pruisen hier te lande zijn gevestigd. De bedoelde ambtenaar verzoekt den burgemeester daartoe te willen medewerken en te trachten te ver nemen of er in de gemeente een gesticht bestaat voor mannen of vrouwen; wanneer dit gevestigd is; door hoevele personen bewoond van welke nationaliteit de personen zijn, en welke hun geesielijke regel of orde is met verzoek om uiterlijk vóór 1 September antwoord op die vragen te wilien inzenden. Het Spihoza-comité heeft o. a. een bijdrage van 966,87 ontvangen uit Upsala in Zweden, welke gelden door prof. S. Ribbing aan haar zijn overge maakt namens de universiteit van Upsala. De diefstal aan boord der mailbooten te Ylissingen lijkt grootere afmetingen aan te nemen, althans is Dinsdag bij verschillende particulieren, een niet on beduidende hoeveelheid zijde en fluweel in beslag genomen. Met de groote oefeningen der troepen gaat het dit jaar, ofschoon onder zeer drukkende warmte, vrij wel, wat de gezondheidstoestand der troepen betreft. Het is veel heeter weer geweest dan verleden jaar en toch wordt van de verschillende centrums der oefeningen bericht dat er geen ongelukken zijn voorgevallen en er zelfs zeer weinig zieken voorkomen. Heden had op de spoorwegen een vrij belangrijk troepenvervoer plaats, het grootste troepenvervoer mis schien, dat op de spoorwegen in Nederland tot dus verre werd bewerkstelligd; er zijn niet minder dan 8 bataljons infanterie, elk bataljon p. m. 650 man sterk, 4 eskadrons cavalerie, elk eskadron p. m. 140 man en 126 paarden, en 4 batterijen artillerlie, elke bat terij van 8 stukken geschut, vervoerd. De chefs van de verschillende corpsen hebben van den Minister van Oorlog een voorloopige mededeeling ontvangen, dat het voornemen bestaat om in Maart of April a. s., tegelijk met het examen voor 2n luit. hier te lande, een examen af te nemen ter verkrij ging van den rang van 2n luitenant der infanterie, cavalerie en artillerie bij het Nederlandsch-Indi&che leger. Daartoe kunnen zich niet alleen aanmelden de onderofficieren der infanterie, die in staat zijn om het gewoon examen overeenkomstig het voorschrift, vast gesteld bij de aanschrijving van 23 Maart 1868 no. 315, af te leggen, maar ook zij, die de vereischlen bezitten om aan het lichter examen te kunnen deelnemen. Dinsdag middag hebben de dochters van den Kroon prins van Duitschland Scheveningen verlaten, waar zij sinds 1 Juli in het Oranje-hotel vertoefden. Per Rijnspoor van 4 u. 20 m. werd de reis naar Berlijn aanvaard. Maandag 28 Augustus a. s. zal te Gouda de 4e algeineene vergadering van het //Nederlandsche Schaak bond" worden gehouden, gevolgd door een wedstrijd, waartoe zich reeds veel gunstig bekende spelers heb ben opgegeven. Dagelijks zal er gespeeld worden van 's morgens 10 tot 's middags 4^/2 uur en 's avonds van 7 tot 91/2 uur. Naar aanleiding van den gelukkigen tocht van Zr. Ms. ramtorensehip /.Koning der Nederlanden" door het Noordzeekanaal, waardoor het voorloopig wel slagen van dit grootsche werk overtuigend bleek, wat Rotterdainsche jaloezie ook moge tegenspartelen, schrijft De Ned. Industr.: //Wenscht het. Handelsblad Nederland in het al gemeen, Amsterdam en de Ainsterdamsche Kanaal maatschappij in het bijzonder met het tol dusver verkregen resultaat geluk, wij denken daarbij tevens met dankbaarheid aan Zr. Ms. regeering, die de moeielijke laak der Ainsterdainsche Kanaal-maatschappij zoo krachtig heeft ondersteund, en aan den oorspron- kelijken concessionaris, den heer J. G. Jager, wiens ijver en opoffering voor de zaak op een dag als dezen niet mogen worden vergeten". D. Z. H. Uit Groningen werd dezer dagen gemeld dat ont zettend veel witte vlinders van de koolrups door dat gewest zich in oostelijke richting bewogen. Ook uit Ems wordt 15 dezer hetzelfde gemeld. Tegen 7 uur begonnen zich koolrupsvlinders in zoo groote menigte te vertoonen, dat het scheen alsof de wind bloesem van ooltboomen voor zich heendreef; dit duurde tot 10 uur des morgens. Daags te voren nam men dergelijk verschijnsel waar op het eiland Krautzand in de Elbe, nabij Stade. Zij vlogen met den vloed de rivier op, in zulk een breeden zwerm, dat zij nog wel 20 tot 30 schreden, ter weerszijden over den oever vlogen. Zij vlogen zoo dicht, dat men met een enkelen slag met een stok onderscheidene dezer vlinders kon treffen. Yan verre geleek liet op 't vallen van sneeuw. Slechts enkele bonten zag inen onder de vlinders. Ook vlogen enkele troepen gla zenmakers mede, maar deze hielden zich dicht bijeen, iti afzonderlijke clubjes. Het merkwaardigste is het groote getal, zeker eenige milliarden, en dat zij slipt op hun doel aanvlogen en niettegenstaande hun snelle vlucht noch links noch rechts afweken en recht vooruit vlogen, hoewel niet de geringste wind hen daartoe dwong; verder, dat het allen vlinders waren van dezelfde soort en eindelijk, dat zij bepaald over het water vlogen. De streken, waar die benden zullen nederdalen, zullen er het volgende jaar slecht aan toe zijn. Zij komen uit zeewaar werden zij geboren Een lot in de Woerdensche paardenloterij kost 1. Wie zes van zulke loten bij de Gebr. Koster te Amsterdam koopt en ze met 600 Brabantsche centen betaalt, krijgt 50 Hollaudsche centen op den koop toe. 't Wordt hoe langer zoo fraaier in den //handel". Leiden, 22 Aug. Toen de luchtreiziger Landreau op Kennis-Zaterdag niet opstijgen kon, omdat de ballon scheurde, werd er veel twijfel geopperd omtrent de soliditeit van den ballon //Europa". Men mom pelde zelfs, dat Landreau 't niet aandurfde met dat oude, opgelapte ding, dat de scheur met moedwil aangebracht was, enz. enz. Landreau bleef liet ongeluk aan een windvlaag toeschrijven. De heer Sluijter, de ondernemer, eischte bewijs van de luchtwaardig heid van den ballon en dit werd Maandag geleverd op het terrein van de gasfabriek. Nadat 's ochtends madame Landreau met naald en draad aan het kalefateren van den grooten ballon was bezig geweest, begon de vulling die omstreeks 6 ure afgeloopen was. Toen //Europa" gevuld was, werden de vier kleinere ballons reisvaardig gemaakt en aan een kruishout de mand aan het vijfspan beves tigd. Landreau en zijn bediende namen plaats in de mand en te 8 ure stegen de ballons statig de lucht in. De mand kwam even in aanraking met de kruin van een der singelboomen, maar door het uit. erpen van eenige ballast bleven de ballons stijgen en verwijderden zich in Z.-O. richting. Slechts enkele autoriteiten waren uitgenoodigd om op het terrein der gasfabriek bij de vulling en opstij ging tegenwoordig te zijn. Des te talrijker was liet publiek op den Singel. De nederdaliug moet minder gelukkig zijn afge loopen. De reizigers zijn 's avonds te 10 ure dicht bij het water de Kaag nedergekomen en slechts met moeite aan een nat pak ontsnapt. De lieden uit den omtrek waren zoo hulpvaardig en innemend dat den heeren luchtreizigers in een oogenblik een overjas en een paar laarzen werden ontstolen. üuitscliland. Op dit oogenblik zijn in Posen de groote herfst- manoeuvres van het Duitsche leger aan den gang. Generaal von Moltke is daarbij tegenwoordig met zijn geheelen staf en de Keizer zelf ondanks zijn hooge jaren laat er zich natuurlijk ook vinden hij is soldaat in zijn hart. Ook de Kroonprins zal de oefeningen bijwonen. Omirent de reis des Keizers leest men in de bladen het volgende De ontvangst van den Duitschen Keizer in de over 't geheel niet zeer patriotsche provincie Posen is volgens de Duiische bladen zeer hartelijk geweest; te Bomst werd Z. M. behalve door een reeks van autoriteiten verwelkomd door een schaar van jonge dames, die den //heldenkeizer" een prachtige bouquet aanboden van roode en witte rozen; wijzende opzijn grijzen baard, merkte de Keizer op, dat de witte rozen voor hem waren, de roode voor zijn zoon, den Kroonprins, die eveneens tegenwoordig was. Be halve de militaire manoeuvres hadden er wedrennen plaats. Aan het spoorwegstation te Bomst ontving Wilhelm een telegram van den Keizer van Oostenrijk, waarin deze dank betuigde voor den gelukwensch met zijn verjaardag. Die verjaardag is vóór het ver trek naar Posen, te Berlijn op het paleis gevierd met een schitterend diner, waaruit wordt opgemaakt, dat de verstandhouding tusschen Duitschland en Oostenrijk steeds zeer innig is, wat met het oog op de toeue- mende hartstochtelijkheid van de Slaven in Rusland niet zonder belang wordt geacht. Den 21 Sept. wordt de Keizer te Stuttgart ver wacht; van daar worden Weissenburg an Wörth bezocht, terwijl op de terugreis 28 Sept. te Stuttgart een groot volksfeest zal plaats habben. Italië. Meer en meer schijnt kardinaal Antonelli zijn einde te naderen. De standvastige, ijzeren staatsman, wel licht de eenige nog overgebleven ware vriend van paus Pius IX, zal waarschijnlijk zijn ouden meester nog voorgaan bij het verlaten van het wereldtooneel. Dezer dagen was hij zoo verzwakt dat hij Pius, die hem een bezoek bracht, nauwelijks meer kon herkennen. Niettemin koesteren de ultra's op het Vatikaan nog altoos een groote mate van ontzag voor den ouden staatsman, die gelijk bekend is, steeds de onwrikbare tegenstander is gebleven der jesuïiische politiek. Met zijn dood zal aan de zelfstandigheid van het pausdom ook de laatste steun ontvallen, en zal de paus geheel en al aan de propaganda fidei overgeleverd zijnhij zal dan werkelijk niet veel meer dan een ledepop zijn, die men laat spreken en in schijn ook laat han delen, doch die met touwtjes wordt in beweging gebracht. Fran k r ij k. De nieuwe Fransche Minister van Oorlog is nau welijks geïnstalleerd of reeds nu wordt over de houding, die hij tegenover de verschillende partijen zal aanne men, allerlei in het midden gebracht. Zoo deelt de Francais mede, dat generaal Berthaut den Senaat zou verzoeken sommige credieten van zijn begrooting, die door de Kamer geschrapt- zijn, weer daarop te brengen,

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 2