/IKKIkZI f SCIIi: COI KVM. voor liet arrondis- sernent Zierikzee. 1876. No. 68. Zaterdag 26 Augustus. 79ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD GOED DRINKWATER. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag' voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. EAKENMAN. Behoeft het in onze provincie nog' gezegd te worden dat het hebben en houden van goed water, geschikt voor de bereiding van spijzen en dranken, voor de wascli en voor zoo vele andere huiselijke of beroepsbezigheden een zeer belangrijke zaak isInderdaad zij verdient zoowel ieders aandacht en zorg als de algemeeiie ernstige belangstelling. Er zal wei geen gewest zijn in ons waterrijk landje, dat zoo te midden van het water gelegen, zoo voortdurend ruste loos kampende met de baren, toch zonder kunstmatige voorzorgen voor drinkwater eigenlijk onbewoonbaar zou wezen. We hebben water genoeg, gewoonlijk zelfs te veel, is 't niet buiten dan is 't binnen onze dijken. Zoodra echter een eenigszins langdurige droogte komt dan duurt het maar korten tijd of eenigen zitten zonder drinkwater; hun getal neemt mot den dag toe; er wordt getobd en gezucht 0111 water te krijgenhet water, dat zelfs in de économie doorgaat voor een stof die geen geldswaarde heeft, wordt een artikel van handelten laatste is zelfs voor geld geen zuiver water meer te bekomen. Heeft men zich bij den aanvang der schaarste soms al beholpen met water van geringe hoedanigheid, later wordt allerlei wer kelijk slecht vocht gebruikt, een en ander zeer ten nadeele der gezondheid en der zindelijkheid. De door de thans gevallen regens gelukkig weder geëindigde drinkwatersnood is al weêr een der reeds zoo honderdenmalen voorgekomen gevallen, die het bewijs leveren dat aan onze inrichtingen voor waterverzameling eu bewaring nog vrij wat ontbreekt. In ons aan regen nog al rijk klimaat mag men gerust aannemen dat de per jaar vallende hoeveelheid regen overvloedig is om in alle behoeften te voorzien. Wij durven zelfs verder gaan en veronderstellen dat in den beperkten kring onzer gemeente per jaar een genoegzame hoeveelheid water valt voor de.behoeften der geheele burgerij. Wanneer dus overal waar regenwater gevangen kan worden dit ook ge schiedde, dan zou er eigenlijk nooit wezenlijk gebrek aan de voor het levend organisme zoo onmisbare vloestof kunnen bestaan. De oplossing der zoo belangrijke vraag van het drinkwater houdt sinds eenige jaren de publieke overheden zoowel als alle vrienden van het algemeen welzijn bezig. Men ontziet zelfs geen hoogstaauzieulijke kosten voor het stichten van waterleidingen en zuiveringstoe stellen, en, waar men meent op den bodem te kunnen rekenen, voor putboringen. Wij meenen dat voor onze gemeente de zaak niet zoo ingewikkeld noch zoo kostbaar is. Vestigen we de aandacht op onze regen bakken, dan vinden we daar bet middel aan gewezen om den nood in gewone gevallen met volkomen sticcès te kunnen trotseeren, ja we durven wel zeggen dat bij een voldoend getal regenbakken overal waar zij maar wat vangen kunnen er zelfs geen buitengewone gevallen van onoverkomelijk gebrek zullen voorkomen. I11 den regel staat het echter met onze regen bakken nog vrij slecht. Gewis er bestaan vele goede, volkomen dichte bakken, maar op grond van mededeelingen van deskundigen kunnen we wel aannemen dat er meer slechte dan goede regenbakken zijn en met grond mag hier nog bijgevoegd worden dat er nog veel te veel regenwater dat kou gevangen worden, verloren gaat wegens gemis van bakken. Lekke regenbakken en niet overal regen bakken waar zij konden zijn, ziedaar het kwaad dat verholpen moet worden. Het water uit een slechten regenbak is in den regel dubbel slecht. Het is verontreinigd met zilte deelen uit den bodem en niet zelden met bepaald giftige stoffen wegens de nabijheid van fiolen of privaten, waarvan de onreine vochten in de bakken doordringen. Van bet hoogste belang is liet dus dat waar regenbakken aanwezig zijn, ze ook in goeden staat zijn en gehouden worden. De zorg hier voor laat veel te wensohen over. Wie een slechten bak heeft ziet nog al eens tegen de moeite en kosten op 0111 liem te doen herstellen of vernieuwen. Ilij getroost zich dan maar liever het gebruik van minder goed of wel bepaald slecht water, 't welk ontwijfelbaar van schadelijken invloed moet zijn op de gezondheid. Waar veel water verloren gaat, b.v. van de daken van schuren, pakhuizen of openbare ge bouwen, ziet men menigmaal tegen de kosten op voor den aanleg van leidingen en bakken, vooral indien de bij zulke gebouwen geïnteres seerden persoonlijk voor zich geen behoefte aan water ondervinden of voor hun gezin door middel van gedeeltelijken watervang op de perceelen voldoende van water voorzien worden. Zeer te wenschen ware het dat van geen enkel dak het hemelwater verloren ging, maar dat er overal voldoende regenbakken aangelegd werden. De voordeelen voor de reinheid en openbare gezondheid zouden ruim opwegen tegen de onvermijdelijke en niet zelden aanzienlijke kosten voor den aanleg van goede bakken. Binnenland. Zierikzee, 25 Aug. Als vervolg op ons hoofd artikel van den 23 dient te worden vermeld dat de residentiebladen van dien dag de verzekering meenden te kunnen geven dat het kabinet als zoodanig niet zal aftreden. Men ging in den Haag zelfs zoover van te weten dat al de Ministers zouden aanblijven. Daarentegen wisten anderen weder te vertellen dat de Minister van der Heim in elk geval niet zou aanblij ven en men voegde daar alreeds het gerucht bij dat voor dezen een aanzienlijke bel rekking zou openge maakt worden, b.v. van Commissaris des Konings in een der provinciën. Vraagt men nu wat de entrevue van den heer Kappeijne dan te beduiden kan gehad hebben, 't ant woord hierop is dat die staatsman eenvoudig door Z. M. is gehoord zonder dat daarbij gedacht behoefde Ie worden aan een liem opgedragen of op te dragen kabinetsformatie. Zoo dit een en ander op waarheid berust, dan zou de crisis weder in dezelfde phase zijn teruggetreden, waarin ze was toen het Ministerie ontslag vroeg, ter wijl èn de staat van zaken van het oogenblik èn de openbare raeening het er voor hielden dat het kabinet toch niet zou heengaan. Wij voor ons herhalen nog eens onze overtuiging dat het voor de liberale partij de tijd nog niet is om de regeering te aanvaarden. Daartoe is de reconstructie of reorganisatie der partij nog niet vertrouwbaar ge noeg. Nu is 't ons wel bekend dat anii-liberaler. hierin aanleiding vinden om den liberalen hun onver mogen te verwijten. De liberale partij mag zich dit wel laten welgevallen zij is lijdende of liever lang zaam herstellende uit vroeger lijden maar van al de partijen ontwikkelt zij toch alleen moreele kracht. We behoeven slechts te wijzen op hetgeen ook de jongste kamercampagne weder geleerd heeft, 11.I. dat er niets door het gouvernement der coalitie kan tot stand gebracht worden dan naar den zin der liberale meerderheid. Het anti-liberale kabinet heeft liberaal moeten regeeren. We behoeven niet te herinneren hoe zeer juist dit de leden der coalitie geërgerd heeft, en ten laatste 't zelfs Heemskerk onmogelijk is ge worden de disparate broederen bij elkaar te houden. Ofschoon geen regeering heeft de liberale partij feitelijk indirect geregeerd. Yoor beginselen die door de oppositie gedragen de kracht hebben dat de regeering zich daarnaar schikt, daar is nog wel een toekomst voor, die zelfs niet ver af meer kan zijn. Zierikzee, 23" Aug. Eindelijk is hier heden nacht een overvloedige en lang aanhoudende regenbui ge vallen, voor tnensch, dier en plant een ware verkwik king na de lange droogte en het nijpend gebrek aan zuiver drinkwater. Hopen we dat de regen weder wat frisch leven op de dorre weilanden zal scheppen l Brouwershaven, 25 Aug. Alhier zijn door middel van duikers aangebracht circa 6000 kilo's koperen duiken, afkomstig van het in het jaar I 860 gestrande schip //Willem III", op de zoogenaamde Middelplaat. Op Vrijdag 15 en Zaterdag 16 Sept. a. s. zal te Rotterdam, onder praesidium van jhr. J. L. de Jonge, van Zierikzee, de 39ste jaarvergadering gehouden worden der Nederl. Vereen, tot afschaffing van sterken drank. Behalve aan de gewone periodieke werkzaam heden zal deze vergadering hoofdzakelijk gewijd zijn aan de voortgezette behandeling van het ontwerp- algemeen-reglemeut. Zaterdag is te Goes overleden de heer J. P. Kake- beeke, oud-lid der Provinciale Staten van Zeeland. De commissaris van politie te Tiel, de lieer Har- denberg, vroeger te 's Hage, die tijdens de Jut-zaak en vooral vóór men Jut ingepakt had, zoo tot ver velens toe dagelijks in de bladen vernoemd werd, verdient thans inderdaad een loffelijke vermelding wegens de volgende door hem in de Tielsche Courant gedane bekendmaking: Drenkelingen. Verhangenen. De commissaris van politie te Tiel maakt bekend, dat iedereen bij liet ontdekken van drenkelingen en verhangenen verplicht is oogenblikkelijk hulp te ver- leenen, door drenkelingen onmiddellijk uit het water te halen en verhangenen af te snijden. Nimmer moet men de komst der politie afwachten; dit is een heil. loos dwaalbegrip, waardoor menigeen het leven verloor. De commissaris van politie voornoemd, hardenberg. De heer Hardenberg geeft tevens den sigarenhande laars in overweging, in stede van een reclame, deze woorden op de zakjes, die bij duizenden verspreid worden, te doen drukken. De Keizer van Brazilië is van Kopenhagen over Malmoe naar Stockholm vertrokken.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 1