ZIERIKZEESCHE COURANT voor het arrondis- jdkA. sement Zieriitzee. 1876. No. 67. Woensdag 23 Augustus, 79ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Toch mogelijk nog een liberaal Kabinet. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie m a a 11 den 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEIVMAN. Nog altoos duurt de kabinetscrisis voort. De tijd van liet jaar, die, al zijn door de droogte op vele plaatsen de komkommers al heel slecht uitgevallen, toch nog' naar die vrucht wordt geDoemd, de komkommertijd ook in de politiek, heeft daar misschien wel eenige schuld aan. Dat dit kamerjaar zal worden gesloten en een nieuw geopend met het aanwezige demissionaire ministerie schijnt wel niet meer te vermijden te wezen. Nu, daardoor kunnen de sluitings woorden en de troonrede met goed fatsoen nog wateriger wezen dan ze gewoonlijk zijn. De staat van zaken is ondertusschen niet meer dezelfde van voor eenige weken, toen het er naar uitzag alsof het ministerie Heems kerk, in zijn geheel of met enkele wijzigingen, zou aanblijven. Nu de heer Kappeijue bij Z. M. is ontboden om gehoord te worden, natuurlijk over de al- of niet mogelijkheid van een liberaal kabinet, is de crisis een ander tijdperk inge treden. Het is nu niet langer een kabinet dat weg wil maar dat de Koning niet wil laten gaan, noch ook een kabinet dat zich houdt alsof 't wilde afstijgen, doch dit alles om des te vaster in het zadel te gaan zitten, het is het feit dat Z. M. de onhoudbaarheid van het tegenwoordig bewind inziet en het roer naar deii anderen kant zou willen omgooien. Van den aanvang der crisis af zijn de mee ningen omtrent de kansen der liberale partij en de door haar aan te nemen houding verdeeld geweest. Slechts weinigen achtten een liberaal kabinet op dit oogenblik tijdigmenigeen hield het voor ongeraden dat de liberale partij zich er aan zou wagensommigen meenden haar geen andere dan een volkomen inactieve houding te moeten aanraden. Daar was veel reden voor. Immers de liberale partij, zoo meende men, had zich nog niet hersteld in die mate als noodig was om den kamp tegen een mogelijke, ja waarschijnlijke coalitie te aanvaardenvan een wezenlijke re organisatie der partij, die toch sinds lang zoo hoog noodig was gebleken, was nog niets ge komen. In die omstandigheden was bescheidene onthouding het beste dat er kon toegepast worden. Langzamerhand evenwel is de lucht opgeklaard. Wat de leiders der liberale partij reeds voor jaren hadden moeten doenrevue houden en zich aansluiten om eenzelfde banier, het heeft, naar men verzekert, plaats gehad. Nu werd ook meer en meer iii de groote bladen de mogelijkheid van een liberaal kabinet ter sprake gebracht, ofschoon er nog velen waren en wij rekenen ons daar ook onder die de ure nog niet gekomen achtten voor de liberale pw'ij. En zie, daar komt de gewichtige tijding clat Z. M. begint te denken aan een liberaal kabinet. Wat daaraan vooral veel gewicht bijzette was het feit dat juist de heer Kappeijue uit gekozen werd 0111 de eventueele samensteller van een nieuw kabinet te zijn. Het nomen et omen had hier zeer veel beteekenis. In het algemeen wordt het onder de anti liberale fracties gewoonte niet meer van liberalen te spreken maar van radicalen, d. i. van nog veel erger dan liberalenen wie weet niet dat de heer Kappeijne met zijn bekend program juist voor 't hoofd dier radicalen is gehouden. Men zal dus kunnen vragen of de reorganisatie der liberale partij is tot stand gebracht op den voet van 't geen tot dusver 't radicalisme heette, zoodat de liberale partij om weder in gesloten linie van bataille te komen zieh vóór uit heeft ontwikkeld en niet al replieerende op een of ander minder radicaal geacht punt 't zij dan Torbeckianisme of Putteanisme. Dit behoeft echter geen vraag meer te zijn. Nu het gebleken is dat zelfs een ministerie Heemskerk niet anders heeft kunnen regeeren dan in min of meer liberale richting, zeker slechts bij de gratie der liberale oppositie, nu kan er van een liberaal ministerie dat ook maar één stapje achterwaarts wilde doen om vau dat punt af des te beter te kunnen springen geen sprake wezen. Met andere woordendurft een kabinet uit de liberale partij de zaken van den heer Heemskerk overnemen, dan kan het dit moeielijk anders dan flink en beslist doen het moet dan de qualificatie van radicalisme zich getroosten en recht op het doel afgaan zonder blikken of blozen. Het spreekt van zelf dat wij nu hier bij 't woord radicaal aan iets anders denkeu dan aan hetgeen men aan de overzijde daarvan gelieft te maken. Al het gelamenteer over '89 en de vernieuwing daarvan tellen we voor on beduidend gekeuvel waarom een ernstig menscb zich niet bekommert. Ondertusschen is en blijft de vraag of een liberaal ministerie op dit oogenblik kans van slagen, ja zelfs of 't wel levensvatbaarheid hebben zal, nog een heel ernstige vraag, waarop elk zich wel eens goed bedenken mag. Half slachtigheid en inconsequentie zijn de groote kwalen, waaraan de liberale partij sinds jaren lijdende is geweest. Van harte willen wij hopen dat men die kwalen thans is te boven gekomen. Doeh dit is dan ook noodig als er iets geschieden zal. De schipperderij, waarmede b.v. de heer Heemskerk zich nu twee jaar lang heeft weten te handhaven, kan in geen geval door een eventueel liberaal kabinet ook tot richtsnoer worden genomen. Dit zou de inconsequentie zelf zijn. En bovendien zijn de voorname punten die onmiddellijk op de agenda van zoodanig kabinet zouden moeten geplaatst worden van te erustigen aard om ze er zoo maar aan te wagen. Het onderwijs, de financiën, de defensie haast voegden we er bij de religie dat zijn zooveel gewichtige zaken die zoo dringend op afdoening wachten dat een liberaal kabinet in geen geval ze slepende zal mogen houden. Als men zoo lang en zoo herhaaldelijk den heer Heemskerk heeft verweten dat hij de onderwijs-vraag niet heeft aangedurfd en met dé clericalen heeft willeu schipperen, dan dient men toch zelf met een plan van onderwijs-wet gereed te zijn en den clericalen driftstroom durven bezeilen. Over het eerste is al zooveel gezegd dat wij er wel over zwijgen kunnen. Het tweede is niet minder ernstig. Men moge het treurig vinden of niet, het ligt er nu eenmaal toe dat de anti-liberale partijen haar formulier van eenigheid zoeken in het clericalisme en dat daarom een liberaal kabinet op dit oogenblik noodwendig anti-elericaal zal moeten wezen om eenigen zin, eenig recht van bestaan te hebben. Inderdaad dit is een ernstig punt. Het is geenszins onze bedoeling dat een eventueele liberale premier nu juist een kleine Bismarck zou moeten zijn en dat hij al met een bundeltje Meiwetten in den zak zijn intreerede zal moeten uitsprekendoch dit neemt niet weg dat als werkelijk clericale banden de drie anti-liberale partijen zullen blijven vereenigen gelijk we dit gezien hebben bij de verkiezingen, en als op den duur die partijen in de eerste plaats ke- melsche althans kerkelijke belangen in 't oog zullen blijven houden, dan ook een liberaal ministerie zal moeten weten te handelen. En mocht het tot een kabinet Kappeijne komen, dan hopen wij dat dit niet den raad door een onbekende in een dezer dagen ver schenen brochure gegeven, n. 1. om met de clericalen te schipperen, zal opvolgenwant dat is zwakheid, dat leidt tot niets dan alleen tot een snellen en onbetreurden dood van zoo danig kabinet. Meer en meer worden ook bij ons alle alge- meene burgerlijke of staatsbelangen op den achtergrond gedrongen door allerlei kerkelijke belangen en pretentiën. Men aarzelt zelfs niet het begrip Staat geheel weg te cijferen om het door dat van Kerk te vervangen, dat wil zeggen, dat elk der verschillende clericale rich tingen zijn koren en geen ander wil malen op den algemeenen molen, om ten slotte het ge- heele publiek te dwingen met het van dat meel gebakken brood zich te laten spijzigen. En men is zelfs al zoo ver in die richting gevorderd, dat men die almacht der kerken en kerkjes, d. i. van het priesterdom durft eiscben in naam der vrijheid. Tegen dezen stroom zal het zeker wel kwaad roeien zijn, maar als zich een liberaal kabinet aan 't roer wil zetten dan moet het dit toch durven of het wordt medegesleept naar de on beduidendheid en de tweede dwaling der liberale partij zou dan erger zijn dan de eerste. Binnenland. ZIERIKZEE, 22 Augustus 1 87 6. Dezer dagen is van wege het hoofdbestuur der M. tot N. vau 't Algemeen aan dn departementen ter kennisneming toegezonden liet tweede gedeelte van het Rapport: Onderzoek naar de werking der wetten op Lager en Middelbaar Onderwijs en van haar onderling verband. Even als van het eerste gedeelte, verschenen in Juli '75, geven we ook van dit tweede een beknopt overzicht. Na een niet overbodige herinnering dat het 1. o. tot twaalfjarigen leeftijd gegeven wordt, waarna het ra. o. volgt en dat er dus van z.g. uitgebreid 1. o. in het plan der Comm. geen sprake is, wijst het rapport op de behoeften van drieërlei aard, waaraan

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 1