Buitenland. Men schrijft aan de Leid. Ct.: Zoo grauw als de winter en een deel van de lente is geweest,, zoo. zonnig is thans de zomer, doch ook zeer droog. Anders zou de zomer niets le wenschen overlaten. Geen wolk, die tot onweersbui aangroeit, komt verkwikking brengen; een wakkere wind en een strafte zonneschijn brengen verschroeiing op het wei land en verdorring onder het veldgewas. De hooi bouw was voorspoedig en de boeren zijn voor den winter gewaarborgd. Niet echter kon overal het ge wonnen hooi gespaard blijven, want er is volslagen gebrek aan gras op menig hooggelegen weiland. De bloemkool-teelt is tot dusver vruchteloos en de snij- boonen, die anders heel wat droogte kunnen weerstaan, laten de bloempjes -vallen, ten gevolge waarvan dan ook overal de pluk schraal is. Maar mooie meloenen worden er uit de bakken en mooie druiven uit de kassen gesneden. Ook de, door zooveel zomerwarmte gekoesterde, wijngaard staat belovend. Bezwaar te maken omtrent de late aardappelen is alsnog niet raadzaamzooveel is zeker dat het loof spoedig zal sterveu want de wasdom wordt verhaast door de droogte, zonder dat daarom het beschot ruim of de knollen groot van stuk zullen zijn. Aalbessen en ander ooft worden er druk verzonden, doch hoofdzakelijk voor het binnenland. Toen op Engeland met de vroege aardappelen levendige handel was gedreven, was de beste tijd voor het Westland verstreken. Met genoegen kunnen wij melden, dat het conflict tusschen Nederland en Venezuela op het punt staat geheel uit den weg te worden geruimd. De uitlevering van de //Midas", waarvan wij reeds vroeger gewag maakten, heeft rechtstreeks aan Nederland plaats ge had, maar moest, daar wij op dit oogenblik te Caracas niet vertegenwoordigd zijn, door tusschenkomst van den Duitschen consul geschieden. Deze eerste toenadering is te danken aan de tus schenkomst en de goede diensten van de Noord-Ame- rikaansche Unie, en men mag zich in dit feit dubbel verheugen, omdat te voorzien is, dat de nog overge bleven moeielijkheden in October, na de verkiezing van den president voor een nieuw tijdperk, uit den weg zullen worden geruimd, en men in elk geval nu reeds blijk heeft ontvangen van de goede gezindheid der regeering van de Vereenigde Staten jegens Ne derland, die op hoogen prijs moet gesteld worden. Daffbl. De Rotterdamsche processie naar Kevelaar zal van Rotterdam vertrekken Maandag a. s., na aankomst der pelgrims uit Delft en 's Gravenhage, te 73/4 ure, met een afgehuurde stoomboot naar Nijmegen. Van Nijmegen over Cleve per spoor naar Kevelaar, alwaar men te 7 ure denkt aan te komen. De terugkeer zal plaats hebben Donderdag 31 Augustus, 's morgens per spoor van half negen ure van Kevelaar. Men verwacht eerstdaags de benoeming van de militaire studenten, die met gunstig gevolg het arts examen en daarop liet militaire aanvullings-examen gedaan hebben, tot officier van gezondheid bij de landmacht hier te lande en in Oost-lndië. Voor de landmacht hier te lande zal ditmaal slechts een officier van gezondheid worden benoemd, zijnde de arts L. van Lier, wien, naar het Hbl. verneemt, de Helder als aanstaande garnizoensplaats wordt aangewezen. Frankrijk. De maarschalk Mac-Mahou heeft ziju intrek geno men in het //Palais de l'Elysée" te Parijs, alwaar heden ouder zijn voorzitterschap de Ministerraad zal vergaderen. Versailles, zoolang het tooneel der politieke dis- cussiëu, keert tot rust terug. Te Parijs heeft inmiddels de subcommissie uit de begrotingscommissie haar eerste vergadering gehouden en Gambetta tot voor zitter gekozen. Het Journal Officiel bevat een decreet van den president der republiek, waarbij aan 161 beschuldig den vati aan de commune te hebben deelgenomen, gratie of wijziging van straf wordt verleend. Terwijl de verschillende bladen zich in beschouwingen verdiepen omtrent den stand der partijen en het aan verwijten niet ontbreekt, die men elkander naar het hoofd slingert, komen twee verkiezingen de aandacht der kiezers tot zich trekken, de eene in liet dep. Cotes-du-Nord ter vervanging van den prins de Lucinge-Faucigny, de andere in Marbihan ter ver vanging van graaf de Mun. De republikeinsche candidaten ziju voor het eerste dep. de advocaat Huon, lid van den algtmeenen Raad en vroeger onderprefect, voor liet. tweede dr. le Maquet, die reeds vroeger aldaar candidaat was gesteld. Een katholiek comité te Parijs heeft een circulaire uitgevaardigd om de geloovigeu tot viering van den 9 Mei '77 den 5Oen verjaardag van de verheffing van Pius IX tot de bisschoppelijke waardigheid, op te wekken, door den paus giften van allerlei aard toe te zeilden. Het genootschap voor den St. Pieterspen ning is gemachtigd die geschenken te ontvangen en op te zenden. Te Versailles is met den bouw begonnen van den nieuwen spoorweg, waardoor het gebouw van den Senaat met dat van de Kamer wordt verbonden. Van het plan om den spoorweg tot in het centrum der stad te doen loopen, heeft de Maatschappij de 1' Ouest, door tegenwerking van het gemeentebestuur van Ver sailles, moeten afzien. 1) uitschland. In politieke kringen te Berlijn wil men maar niets weten van een interventie in de Servische zaken; de opmerking wordt gemaakt, dat men van Duitsche zijde indertijd de Servische regeering, zij 'c ook indi rect, heeft gewaarschuwd en thans, meent men, moeten de Serven de gevolgen van hun onberadenheid dragen. Het is echter de vraag, of Rusland er ook zoo over denkt. De keizer vertrekt de volgende week naar Posen, waar de militaire oefeningen aanvangen met groote cavalerie-manoeuvres. Het bezoek van den keizer met den kroonprins aan het Rijksland blijft voorloopig vastgesteld. Idet bezoek zal, zegt men, niet uitsluitend een militair karakter dragen. De Duitsche rijkskanselier geniet te Varzin steeds een uitnemende gezondheid, zoodat men verwacht, dat hij weder present zal zijn, wanneer de parlementaire werkzaamheden een aanvang nemen. De Bondsraad komt in het begin vari September weder bijeen. De rust te Varzin is echter niet van dien aard, dat de rijkskanselier niet het oog houdt op den Joop der zaken al de ambassadeurs komen in hun groot verlof te Berliju en maken uitstapjes naar Varziti. Zoo a. o. graaf Münster en de heer von Keudell. Bij gebrek aan ander binnenlandse!) nieuws hebben de kranten in de laatste dagen weder gesproken over de al- of niet-indiening van den Pruisischen Land dag; liet blijkt echter, dat men er niets van weet; de Minister Èalck heeft reeds vroeger gezegd, dat de spoedige behandeling onwaarschijnlijk is. K n g- e 1 a n d. De uiterst langdurige discussie in liet Engelsch Lagerhuis naar aanleiding van de gruwelen in Bulga rije vormde liet eind dér zitting van Maandag. Zooajs meestal ving deze aan met tal van vragen, tot de verschillende Ministers gericht. Daartoe behoorde o. a. een van Fa weeft tot lord Saiidon, over de ge legenheid voor kweékelmgeii in groote steden om behoorlijk onderwijs te genieten. Lord Sandon be loofde, dat liet Ministerie van Onderwijs gedurende de vacantie daaraan de aandacht zou wijden; nog deelde de Minister aan Reed mede, dat er een bewe ging was ontstaan ten gunst.e van een permanent museum van wetenschappelijke werktuigen, ten gevulge van dt: zoo goed geslaagde Soutli-Kensiiigton-tentoou- scelling. Ook die kwestie zou door de rtgeering overwo gen worden. Het crediet van 68,000 pd. st, voor de reis van den prins van Wales naar Indië kwam nog ter sprake en gaf Sir Stafford Norlicote gelegenheid tot de betuiging, dat bij dien tocht groote zuinigheid was in acht genomen. De prins had zelfs eeuige lionderde ponden overgehouden, zooals de rekeningen aanwezen; doch natuurlijk was het loyale Lagerhuis niet van plan die terug te vragen, te meer daar de prins aanzienlijke sommen uit eigen kas ten behoeve der musea had besteed. Sir William Harcourt vroeg de overlegging van de nieuwe circulaire met betrek king tot de voort,vlucliiige slaven. Die circulaire, kort daarna meegedeeld, bevat, naar de telegraaf be richt, geen juiste aanwijzingen, hoe de gezagvoerders der schepen te handelen hebben, wanneer hetzij in volle zee, hetzij op de rivier vluchtelingen opneming verzoeken. Ten slotte werd in comité de vivisectie-wet, met verwerping van eeuige amendementen van Lowe aangenomen. Ónder de in de volgende zitting aangekondigde voorstellen behoort een van Eawcett tot benoeming van een speciale commissie voor het Indisch finan ciewezen. De benoeming van Disraëli tot grootzegelbewaarder en zijn verheffing lot pair zal waarschijnlijk minis- teriëele wijzigingen ten gevolge hebben, en in elk geval zal een van Disraëli's collega's diens functie van leider der conservatieve partij in het Lagerhuis moe ten overnemen. De discussiën in het Engelsche Parlement worden slaperig en liet aantal leden, dat de zittingen bijwoont, wordt hoe langer hoe kléiner; trouwens de gewich tigste onderwerpen ziju dan ook reeds afgehandeld. Wel ontbreekt het niet aan vragen tot de regeering gericht. Kan een handelsverdrag met Rumenië buiten de Porie om worden gesloten? zoo werd in het Hoogerhuis aan graaf Derby gevraagd. Hoe staat het mee de voorschotten van de regeering aan de Porte voor de leeningen van '55 en '71? was de vraag, lot Sir Stafford Northcote gericht. Men ziet, dat de leden van liet Engelsche Parle ment tot het laatste toe de Turksche aangelegenheden met onveiminderde belangstelling volgen: het geldt dan ook hun eigen beurs. In de zitting van het Lagerhuis van Zaterdag gaf alleen de in het Hoogerhuis geamendeerde wet op de koopvaardijvloot aanleiding tot eeuige discussie; de amendementen van de lieeren van het Hoogerhuis werden niettegenstaande de bezwaren van Plimsoll en anderen, aangenomen. In het Hoogerhuis antwoordde graaf Derby aan Lord Siratheden, die in dc onderhandelingen over een handelsverdrag met Rutnenië niets ligt, dat kan wor den beschouwd als een bewijs dat hij van politiek is afgeweken. Hij bestreed de conclusie dat zulke trac- taten niet zonder toestemming der Porte kunnen wor den geslotende Porte heeft hierin van haar recht afstand gedaan, zoodat daartegen geen bezwaren bestaan. In het Lagerhuis verklaarde Sir Stafford Northcote in antwoord aan Dilke, dat, indien de Porte de voor schotten, voor den dienst der Turksche leeningen van 1855 en 1871 gedaan, niet rembouseert, het, Gouver nement aan dc bank rembourseeren moet en Frankrijk verzoeken zal zijn aandeel te betalen. Daar de bank een saldo in kas heeft, i9 het niet noodig, onmiddellijk daartoe over te gaan. Het Gouvernement is in over leg met de Fransche regeering getreden. Het Oosten. Onverwachts schijnt er aan den oorlog in liet Oosten een einde te zullen komen. Vorst Milan wil den vrede en heeft zijn Ministerie, dat den oorlog wil, naar huis gezonden. Zóó althans meldt men een gisterenavond ontvangen telegram. Heden wordt er bij gemeld, dat reeds een neef van Vorst Milan naar Kanstantiiiopel is vertrokken om eens poolshoogte te nemen, op welke voorwaarden de Porte met Servië vrede zou willen maken. Gedienstige correspondenten hebben natuurlijk de vredesvoorwaarden reeds bij voorbaat voor de Porte gereedgemaakt. Volgens de Duitsche Zeitung zal Turkije zich tevreden stellen met: een Turksche bezetiing in Belgrado, een nieuwe Scupschtina en een nieuwen vorst. Met die laatste voorwaarde zou vorst Milan zeker wel het allerminst in zijn schik zijn, maar de sympathie voor de dynastiek Obrenovitz is in den laaisfen tijd in Servië niet toegenomen, en de koele ontvangst, die Milan bij zijn terugkomst teil deel viel, doet vermoeden, dat de bevolking in een dergelijke voorwaarde geen overwe gend bezwaar zou zien. Docli, zooal3 wij boven reeds opmerkten, het zijn nog slechts geruchten, die nadere bevestiging vereischeu. Alleen mag men als vrij zeker aannemen, dat de Turkselie regeering er op staat om in enkele Servische vestingen bezetting te leggen. Maar juist dat willen volgens de officieuse bericht gevers de keizers niet toestaan. Latere berichten spreken dezen wenscli tot vrede van Servië echter weer tegen, en deelen 't volgende mede In het Oosten geen verandering. Langzamerhand concentreeren de troepen zich in de richting van liet Morawa-dal. Leschjanin, die met zijn hoofdleger op weg is naar Paratjin, wordt op den voet gevolgd door Osman Pacha; Horvatovitscli die, na versterking bekomen te hebben, de bergpassen naar Banja moet verdedigen, zal op den duur het voortdringen van Ejub Pacha niet. kunnen beletten. Op aanraden van Tsclieniajeff heeft vorst Milan zijn hoofdkwartier naar Guprijn verlegd, terwijl hij zelf naar Belgrado is teruggekeerd. Niet alleen is zijn illusie om als overwinnaar in de hoofdstad terug te keeren in duigen gevallen, maar naar alle waarschijnlijkheid zal hij ook moeten beginnen ziju Minister op te offeren. Hoe treurig de toestand in Servië is kan men opmaken uit een correspondentie in de Times waar op verschil lende gronden de onmogelijkheid wordt betoogd om op deze wijze den oorlog voort te zetten. De Turken hebben nu ook door het bezetten van de Donan-linie de aanvoer van krijgsvoorraad onmogelijk gemaakt. Ja, zelfs zouden volgens een bericht uit Budapest de Turkselie troepen in liet noorden reeds over Posarotas naar Seinendria voortdringen, maar dit vereischt nadere bevestiging. Ondanks dc protesten der Mogendheden schijnen beide partijen elkaar de loef te willen afsteken in onmenschelijklieid. Terwijl aan de Tijnes wordt ge schreven, dat de Turken zoo gruwelijk huishouden, dat Servië een groot kerkhof zal worden als zij op die wijze tot Belgrado voortrukken, wordt daarentegen aan de N. Fr. Fresse bericht, dat de Serven zelf, voordat zij een plaats verlaten, alles verbranden en verwoesten, liet vee in de wildernis drijven en de bevolking meevoeren. Al neemt men aan wat zeker niet gewaagd is dat beide correspondenten zich aan groote overdrijving schuldig maken, dit lijdt geen twijfel, dat de wijze, waarop thans iu het Oosten de beschaving met voeten wordt getreden, een schande is voor Europa,

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 2