advêrtêm"ti ëmt" Ongelukken, misdaden enz. VARIA. Zeetijding van Zierikzee. Burgerlijke Stand te Zierikzee. Eenige BEES TI ALEN, Bouw- en IVIelkgereedschappen, Meubilaire Goederen. vat, and 3 uw in het iUW rich op er •de- ïiii- in nd- n en na den Hen ivia der en" ken an- scli den pen aar •oo" am- ïaar Hen niet Itist nen 6 llen, lijd, gde lldij der onderofficieren. De Minister van Oorlog had zich tegen een krachtigen aanval van Le Pomellec te verdedigen over de benoemingen bij het territoriale leger, en de door de commissie voorgestelde vermin dering der begrooting met het credict voor aalmoezeniers bij het leger verwekte natuurlijk een kleinen storm onder de clericalen. Het resultaat was echter, dat de Kamer zich met hel gevoelen der commissie vev- eenigde. Na de begrooting van Oorlog zal die van fraaie kunsten en vervolgens die van Marine in be handeling komen. Duitschlan cl. 't Schijnt dat de verkiezingstijd voor den Landdag in Pruisen vrij stil zal worden gestreden; nu de vorming van de nieuwe conservatieve partij mislukt is, ontbreekt bij de liberalen van de verschillende schakeeringen de aanleiding voor een pennesliijd, het zijn alleen de ultramontanen, die den kamp vol houden en, wanneer wij op den algemeenen toestand letten, ook de meeste kans hebben iets te winnen. De onzekerheid in welke maand de verkiezingen zullen worden gehouden, draagt wellicht het hare bij lot de stilte van deze dagen. Keizer Wilhelm zal, naar de Post wil, voor zijn terugkeer naar de Dnitsche hoofdstad opnieuw een bezoek brengen aan de Oostenrijksche keizerlijke fa milie te Ischl, en wel den 13n of 14n dezer. Het bezoek zal echter geen politiek karakter dragen. liet Oosten. Er is geen twijfel meer. De Turken zijn thans meester van het Timok-dal en van de Timok-linie. De Serven vluchten terug naar Alexinatz en zullen waarschijnlijk binnenkort den vrede moeten afsmeken. Gedetailleerde berichten aangaande den hevigen drie- daagschen strijd bij Knjaschewatsch ontbreken nog, maar over hetgeen voorafging deelen de ijverige oorlogscorrespondenten reeds het een en ander mede. De Turken zijn in twee kolonnes van Nisch uit voort- gernkt, onder Achmed Ejnb Pacha over Gramada en onder Suleiman Pacha over Pandiralo. De troepen van Achmed Ejub verlieten den 29n Juli Nisch en marcheerden langs de dorpen Klein- en Groot Mafiska en Kusel in Noordoostelijke richting naar de Servische grenzen, waar zich een langs de grens voortkronkelend dal bevindt. Het uiterste Noordelijk deel van dat dal wordt door een zeer steilen berg gesloten, op welks spits de Serven een groote redoute opgericht en nog andere versterkingen aangebracht hadden. Ieder huis van het Servische dorp Gramada was als 't ware tot een vesting gemaakt; het groote gebouw van de iu- en uitgaande rechten en de quarantaine plaats waren g'ebarrikadeerd, de vensters en deuren met steenen ge vuld, terwijl in de muren schietgaten gemaakt waren. Daar hel onmogelijk bleek het dorp van achteren of van ter zijde aan te vallen, werd besloten de sterke stelling van voren aan te grijpen en de hoogte van het dal uit te bestormen. Woedend werd er van beide zijden gevochten, maar eindelijk gelukte het den Turken onder hun majoor Kadri Bey de redoute stormenderhand in te nemen. Daarop vluchten de Serveu naar Der- vent en de Turken konden nu des avonds op Servisch grondgebied kampeeren. De dorpen Gramada en Dervent zijn in puinhoopen veranderd. De Serven beproefden nog de achter Dervent liggende hoogten te behouden, maar werden den 30n gedwongen ook deze prijs te geven. Zondag morgen bevond zich het hoofdkwartier der Turken op een 9 mijlen van Gurgusovatz gelegen plateau. Den 31sten zetten de Turksche troepen hun marsch voort en den 2n, 3n en 4u Augustus werd eindelijk, zooals bekend is, bij Knjaschevvatz de be slissende slag gestreden. Mag men den oorlogscor respondent van de Deutsche Zeitung uit Paratschin gelooven, clan hebben de Turken niet alleen aan hun overmacht de overwinning te danken. //De Servische brigadier Horvatorilsch", zoo schrijft hij, «is wel is waar een uitstekend aanvoerder, maar het moet helaas erkend worden, dat niet alleen de Walachen, maar gedeeltelijk ook de Serven niet goed standhouden, zoodat eigenlijk in de meeste gevechten alleen de vrij willigers de reputatie van het leger ophouden. Daar komt bij, dat het gebrek aan goede officieren zeer wordt gevoeld. Het best houden zich de brigades uit Belgrado. De artillerie is uitstekend". Terwijl de Turken tliaus van twee kanten verder in Servië voortdringen, n.l. langs liet Timok-dal en langs Banja, begint ook het leger van Widdin zijn offensieve beweging en men denkt, dat Leschjanin zijn stellingen niet zal kunnen handhaven. Een ander Turksch legerkorps onder Ali Said Pacha tracht van Kurschumlje uit door den Jankova-pas en bij Dobra- vada Servië binnen te dringen en, naar men zegt, is de voorhoede reeds tot Kruschevatz genaderd. Generaal Alimpitsch aan de Drina kan ook weinig meer doen dan zich verdedigen. Daarbij geraakt ook de Ser vische schatkist uitgeput en alles te zamen genomen, behoeft nauwelijks te worden gezegd, dat de positie der Serven hachelijk is. Op vreemde hulp is nu hun eenige hoop gevestigdkomt deze niet, dan is zelfs Belgrado niet veilig meer. Ital i e. In berichten uit ïtome wordt weder gesproken van het aftreden van 's pausen staatssecretaris Antonelli; het podagra zou zoo erg zijn geworden, dat het on mogelijk is langer de betrekking le vervullen; als opvolger wordt genoemd kardinaal Pranchi. Wij moeten evenwel opmerken, dat liet aftreden van Antonelli reeds herhaalde malen is gemeld en ook weder tegengesproken. In een vergadering van kardinalen heeft de paus meegedeeld, dat een encycliek wordt gericht aan de bisschoppen tegen de ketterijen, die men onder de katholieken tracht te verbreiden. Woensdag morgen viel te Alblasserdam een kind te water; de moeder die het zag, sprong er bij om 't te redden met dat gevolg dat beiden verdronken zijn. Men meldt ons van 's Gravensand Zaterdag, 5 dezer, kwam een inwoner dezer ge meente, Cornells Ez. van Geest, op noodlottige wijze om het leven. Als arbeider werkzaam bij een in den Nieuwen Waterweg aan den Hoek van Holland in werking zijnde moddermachiue, viel hij, bij liet weg voeren der opgebaggerde specie, van een klepschouw en verdween onmiddellijk in de diepte. Na eenige uren zoekens vond men het lijk, ongeveer op de plaats van het onheil, terug. De verdronkene laat een weduwe met drie kinderen in hulpbehoevenden toestand achter, Zondag namiddag le ruim 7 ure is in de Lange Brugstraat te Breda, ten huize van den loodgieter B., een begin van brand ontstaan, vermoedelijk door het vlam vatten van een pelroleum-kooktoestel. Daar geen der bewoners zich in het huis bevond, is het aan een paar buren, die genoodzaakt waren door het raam naar binnen te komen, gelukt den brand te blusschen. Gelukkig dat de brand spoedig bemerkt werd, daar de schoorsteen reeds vlam had gevat. Alweer dus een voorbeeld, dat men niet te voorzichtig met petroleum kan omgaan. De groote suikerraffinaderij van Massion te Manta in Piemont is een prooi der vlammen geworden. Bij een brand, die op het einde der vorige week te Luik heeft gewoed, zijn 40,000 geweren, oud model, verbrand. Velen daarvan waren geladen; gelukkig stonden zij tegen een muur aangekeerd en hadden geen ernstige ongelukken plaats. De protestantsche geestelijke Watson, van Kenmare terugkcerend, vond zijn vrouw dronken thuis. In een twist, die hierop volgde, loste hij op haar een dubbel geladen geweer. Mrs. Watson stierf ten gevolge der bekomen wonden. Watson is 60 jaar oud en zijn vrouw had den leeftijd van 50 jaar bereikt. Een knecht uit een hotel te Triësl heeft in een aanval van godsdienstwaanzin zich met de nagels de oogen uitgekrabd zonder bewijs van pijn te geven, noch vóór, noch na de operatie. Volgens zijn ver klaring hadden //Stemmen van boven" hem daartoe gedreven. Te Milaan kwam een arm gekleed man, zooals rondtrekkende bedelaars er gewoonlijk uitzien, met een viool onder den arm, bij een slachter en kocht een stuk worst. Maar toen hij betalen zou, zag hij dat hij geen geld bij zich hadhij liet zijn viool tot pand en ging heen om geld te halen. Nauwelijks was hij weg, of een vreemdeling kwam bij den slachter binnen en deed dien eenige bestel lingen. Hij zag den viool van den bedelaar op eene bank liggen, nam die in zijne handen, bekeek ze van alle kanten, en zei //Wel, dat is een Stradivarius ik geef u 500 lives voor die viool!" z/Ik kan ze u niet verkoopen", antwoordde de slachter, wze is niet van mij ik heb ze maar in bewaring". z/Ze is duizend lires waard", zeide de vreemdeling, de viool weder nedorleggeude//als de eigenaar ze wil verkoopen zend hem naar de //Albergo di Boma", waar ik gelogeerd benhier is mijn kaartje. Eenige oogenblikken later kwam den eigenaar van den Stradivarius, betaalde zijn worst, nam zijn viool op en wilde heengaan. Toen vroeg hern de worstkoopman of hij zijne viool niet wilde verkoopen. Eerst bood hij hem 50, toen 100, daarna 150 lires. Die prijs haalde den oiuleu man over zijn trouwe medgezel in lief en leed ge durende vele jaren af te staan. Voor 150 lires scheidde hij zichtbaar aangedaan van zijn speeltuig. De slachter liep terstond naar de Albergo di Boma" en vernam daar dat men den vreemdeling niet kende, wiens kaartje hij vertoonde. De slachter was opgelicht door twee nog knapper oplichters dan hij zelf was. Het Thüringer Thierschützverein bevat den volgenden open brief over de waarde van een vogelnest//Waarde landman! Uw jongen neemt uit verveling een vogel nest van rnusschen, roodstaartjes of welke andere vogeltjes met eieren of met jongen weg. Er zijn vijf eieren of jongen in 't nestje. Ieder dier jongen ver bruikt dagelijks gemiddeld 50 rupsen en andere insecten, welke de ouden uit de buurt aanbrengen; dat maakt per dag 250 stuks; de voeding duurt gemiddeld 4 a 5 weken, of laat ons aannemen 30 dagen, dat maakt voor dat nestje 7500 stuks. Ieder rups vreet dagelijks zijn eigen gewicht aan bladeren en bloesems. Aangenomen zij vreet 30 dagen dagelijks maar één bloesem, die een vrucht had gegeven, zoo vreet zij in 30 dagen 30 vruchten in bloei, en die 7500 rupsen te zamen 225,000 stuks van dergelijke bloesems. Had uw jongen dat nest met rust gelaten, dan liadt gij of uwe buren 225,000 appels, peren of pruimen meer geoogst. Maar als nu die rups, zooals ze dat uit liefhebberij vaak doet, 10, 20, 30 bloesems per dag opvreet, of als wegens het afgevreten loof de bloe sems geen voedsel meer hebben en verwelkt afvallen, zoo wordt uw verlies en dat uwer buren nog veel aanzienlijker. Zoo kunt ge gemakkelijk berekenen, wat een vogelnest u waard is, en ook wat uw lieve ling verdient als hij 't nest //verstoord of eieren uithaalt". S c h o o 1 n i e u w s. Voor de nieuw opgerichte kweekschool voor hulp onderwijzers en hulponderwijzevessen te Arasterdam, hebben zich 326 personen aangegeven, waarbij 120 hulponderwijzers en 33 hulponderwijzeressen voor den cursus van voortgezette opleiding. Van de 72 mannelijke en 100 vrouwelijke kweekelingen, die zich hebben aangemeld, behoort de grootste helft tot de genen, die zicli nu voor 't eerst aanmelden, om voor het onderwijs te worden opgeleid. Bij Kon. besluit van 16 Juli zijn de statuten van de vereenigiug //de Industrieschool voor meisjes" te 's Gravenhage, onder bescherming van H. M. de Koningin, goedgekeurd. BINNENGEKOMEN: //Alfred", kapt. J. Jarris, van New-Castle naar Zierikzee. Van 411 Auü. 1876. Geboren: Eene dochter van A. van den Berge en E. A. Landheer. Een zoon van J. Berrevoets en A. van der Jagt. Eene dochter van H. Boedoe en A. Oole. Eene dochter van H. Hage en A. Koopman. Gehuwd: A. Schillemans, jm. en W. den Boer, jd. Overleden: S. van den Iiamer, oud 88 j., man van J. IL Scheffer. J. Lindhout, oud 1 m., z. J. Peute, oud 4 in., z. M. Nestelaar, oud 10 w., d. J. J. Oole, oud 19 j., jm. B. F. Verkaart, oud 7 ra., z. F. Blankert, oud 11 m., z. O. de Leeuw, oud 1 j., z. C. Bietmeijer, oud 37 j., man vail P. de Looze. (Overleden bij Napels). Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze innig geliefde zuster HENDBIKA LIDIA. Boxtel, Uit alle?' naam 8 Aug. 1876. A H "VAiST DER VELDEN. De Notaris J. VAN DER BENT zal, op Vrijdag clen IS .Aju- g"listus des morgens te 11 ure, voor de schuur van J. Constandse Mz. te Brouwershaventen verzoeke van J. OVEBDOBP Az., publiek verkoopen: te weten2 veulendragende PAARDEN, oud 0 en 11 jaar, 1 VEULEN, 1 zoo goed als nieuwe TENT- of GELDEBSCHE WAGEN, 1 TILBURY, 3 BOE RENWAGENS, 1 HUIFWAGEN, 1 PLOEG, 2 ijzeren EGGEN, 1 WINDMOLEN, eene .partij ZEEPTEN, SLEPER, RIEKEN en VORKEN, KARNTONNEN, TOBBEN en EMMERS, mitsgaders eene partij

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 3