Binnenland. komt, en vooral alles wat op 't gebied van muziek Duitsch beet, is voortreffelijk, is heerlijk, omdat 't vreemd, omdat 't Duitsch is; maar 't geen iu ons midden tot stand komt, kan eigenlijk niet veel bijzonders zijn en al is 't dan tamelijk goed, zoodat we er desnoods mee voor den dag kunnen komen bet mag niet goed zijn, dewijl 't niet vreemd, niet Duitsch is, dewijl 't uitNazareth komt! Wezenlijk, die kleingeestige en kleiusteedsche trots heeft al veel kwaad gedaan in den anders zoo gezelligen kring van 't dorps- of stadsleven. Hij verlamt de conversatie en is de oorzaak dat er veel braak blijft liggen, wat met eenigen goeden wil heerlijke vrucht kon afwerpen. 't Zou tot nut van 't algemeen zijn wanneer een ieder daarvan overtuigd was. V.— ZIERIKZEE, 11 Augustus 1 8 7 6. De herstelling der ontstane calamiteit aan het droog dok te Middelburg is reeds zoover gevorderd dat men Zaterdag het driemastschip //Minister Eransen van de Putte" uit het drooge voordok en Maandag morgen in het kanaal heeft gebracht. Het voornemen bestaat nu het geheele dok droog te maken, ten einde te trachten het verder geheel af te werken. Mocht dat evenwel, door het niet geheel vrij blijven van water niet kunnen, dan zal op nieuw een kistdam gemaakt worden. Uit Westelijk Zeeuwsch-Ylaanderen wordt ons ge meld De toestand van den oogst te velde is zeer bevre digend; vooral de gerst is zeer goed gelukt, in de jonge polders van het Zwin vindt men deze vrucht van een buitengewoone lengte en stevigheid van stroo en daar aan geëvenredigd schot of graanopbrengst. De in die polders staande gewassen worden meest te velde pu bliek verkocht; dit jaar voor hooge prijzenvoor tarwe is o. a. besteed: 497 per bunder. Met de voedergewassen in dit gewest is het slechter gesteld; de weilanden zijn geheel kaal en overal ziet men hoopen afgemaaide klavers in de weiden liggen om de dieren het gemis van gras te vergoeden. Breda, 9 Aug. Ter vervanging van den heer P. B. Korteweg, is tot tijdelijk leeraar in de wiskunde, voor één jaar, aan de Kon. Milit. Acad. benoemd, de heer C. van Aller te Utrecht. De heer Korteweg spreekt in de Prov. Gron. CL bet bericht tegen, dat mej. Elise Baart, zijn verloofde, zich waarschijnlijk niet langer aan 't tooneel zou wijden. Hij zegt o. a. het volgende //Terecht wordt opgemerkt, dat mej. Elise Baart zich op het gebied der kunst naam heeft gemaakt" en inen zou bier kunnen bijvoegen, dat bet Nederlandsch too neel waarlijk wel behoefte heeft aan artisten van naam. De onderstelling, dat onze verloving een hinder paal zou wezen om haar hare roeping te doen volgen, komt mij beleedigend voor cn voor mij, cn voor haar. De eenige verklaring, daarvoor te vinden, zou gelegen zijn in zekere maatschappelijke vooroor- deelen en de meening van raaunen, waarlijk niet uitmuntende door kracht, dat de vrouw, als behoo- rende tot het zwakke geslacht, niets beters te doen beeft dan volgen! Ook hieromtrent echter ben ik de denkbeelden toegedaan, wier verkondiging zij zich voor een deel tot maatschappelijke roeping ge kozen heeft. Als een treurig staaltje van den toestand, waarin onze weerbaarheid verkeert, (zoo deelt men aan de N. R. CL mede) moge de samenstelling gelden van de twee batterijen veldartillerie, die uit Arnhem en 's Hage naar Overijsel gezonden zullen worden om aan de militaire oefeningen aldaar deel te nemen. De man schappen en paarden namelijk zijn uit verschillende garnizoenen bijeengeraapt; de veldbatterijen te Utrecht bijv. moeten 42 paarden leveren en zijn door de tijdelijke detacheering zoo verzwakt, dat een maand lang aldaar niet met de veldartillerie kan worden geëxerceerd In zulk een toestand verkeert liet Nederlandsche krijgswezen. En dat in zoo ernstige tijden Den 4n dezer is te Leeuwarden na een langdurige ongesteldheid, in den ouderdom van 64 jaren over leden de heer J. Andreae, ridder der beide Ned. Orden en der orde van St. Anna 3e klasse, gepens. vice-admiraal, oud-kommandant der zeemacht in Ned. Indië en oud-lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. De circulaire van den Minister van Financiën omtrent de Belgische centen, waarvan wij de uitvaardiging aankondigden, is gedateerd 7 dezer en luidt als volgt z/Het zal uw aandacht niet ontgaan zijn, dat sedert eenigen tijd een zekere neiging onder het publiek is ontstaan om de Belgische Iwee-centimesstukken niet meer iu betaling aan te nemen. z/De regeering kan die verandering bij het publiek, dat niettegenstaande herhaalde aanmaningen harerzijds sedert jaren is blijven doorgaan aan de ongeoorloofde praktijken tot het in omloop brengen dier vreemde muntstukken, zij het dan ook zijdelings, de hand te leenen niet anders dan met genoegen opmerken. Zij wil deze neiging ten goede dan ook zooveel in haar is, steunen, eensdeels door opnieuw aan haar ambtenaren ten strengste te verbieden om de meer gemelde vreemde munt, onder welk voorwendsel ook, in betaling aan te nemen, anderdeels door in de eventueele behoefte aan Nederlandsche centstukken door vernieuwde en krachtige aanmunting op voldoende wijze te voorzien. z/Met verwijzing naar vroegere circulaires heb ik de de eer 's rijks rekenplichtigen, van welken aard ook, opnieuw te herinneren aan het reeds dikwijls op dit punt gegeven voorschrift om bij elke ontvangst, die zij doen, bedoelde stukken ten strengste te weren, en aan het verbod om ze bij eenigerlei verificatie of overneming van kas in rekening aan te nemen, z/Niet-voldoening aan die voorschriften zal tot per soonlijke schade niet alleen, maar zelfs tot ernstige maatregelen voor de overtreders kunnen leiden. z/Het publiek zal door aankondigingen, mijnerzijds herhaalde malen in de Nederlandsche Staatscourant te plaatsen, met deze vernieuwde aanschrijving wor den bekend gemaakt, en tevens worden gewezen zoo wel op de schade, die het zich door de aanneming der voormelde Belgische twee-centhnesstukken met het oog ook op de vermoedelijk kort aanstaande inwisse ling van de Nederlandsche centen tegen nieuwe, op den hals haalt, als op de omstandigheid dat de aan neming iler evengeuoemde vreemde muntstukken in gevolge de reeds door de regeering gedane voorstellen eerlang strafbaar zou worden gesteld". Tevens bevat de Staats-Courant van 8 dezer de volgende bekendmaking van den Minister z/De Minister van Financiën, in ervaring gekomen zijnde, dat sedert eenigen tijd door een deel der ingezetenen zeer terecht geweigerd wordt Belgische centimesstukken in betaling aan te nemen; en zijnerzijds die geneigdheid van liet publiek om eindelijk mede te werken tot wering der vreemde muntstukken uit den omloop, zooveel mogelijk wen- schende te steunen geeft aan de ingezetenen langs dezen weg te kennen, dat vermits niemand gehouden is vreemde muntstukken iu betaling aan te nemen, 's lands rekenplichtigen opnieuw ten strengste zijn aangeschreven om de ge melde stukken niet in ontvang te nemen noodigt de ingezetenen bij herhaling ten dringendste uit, om hunnerzijds, door die stukken niet iu betaling aan te nemen, tot wering van den verderen omloop daarvan mede te werken, vooral ook om zich voor schade te hoeden, daar wellicht, overeenkomstig het daartoe strekkend reeds aanhangig wetsvoorstel, binnen niet langen tijd de Nederlandsche koperen munt door bronzen zal worden vervangen en dan wel de Neder landsche centen maar niet de Belgische twee centimes- stulcken zullen worden ingewisseld maakt tevens bekend: 1°. dat, zoo de verwijdering der Belgische koperen munt uit den omloop behoefte aan meer Nederlandsche centen mocht doen ontstaan, in die behoefte door krachtige aanmunting, die weldra reeds aanvangt, voldoende zal worden voorzien; 2°. dat een wetsvoorstel van de regeering aanhangig is, om het in betaling geven en aannemen van vreemde koperen en bronzen munt, te beginnen met 1 Januari aanstaande, strafbaar te stellen". Z. M. de koning heeft een nieuwe en welverdiende hulde gebracht aan de uitnemende stafmuziek van het regiment grenadiers en jagers en zijn gevierden directeur, kapitein Dunkier. Onze kunstlievende vorst heeft de kapel, waarop Nederland en de residentie in 't bijzonder roem dragen, den titel van //Koninklijke Militaire Kapel" verleend. Z. M. de koning heeft, naar wij vernemen, aan het fanfarecorps der dd. schutterij te Dordrecht (ka pelmeester de lieer Karei Bonman) vergund, zich aan staande Zondag op het Loo "tp doen hooren. De heer jlir. van Santheuvel en zijn echtgenoote zullen het korps, dat door hen financieel krachtig wordt ge steund, vergezellen. Z. M. de koning zal, naar men bericht, al de feestelijkheden, door //Amstels Mannenkoor" in Sep tember te geven, met HD. tegenwoordigheid vereeren en daartoe drie dagen in de hoofdstad vertoeven. De heer van Herzeele, directeur der stedelijke Har monie te Gent, heeft zicli belast met het schrijven der partituur voor de muziekstukken, uit te voeren bij den historischen optocht ter gelegenheid van de Pacificatie-feesten naar melodieën en volksdeuntjes der XYIe eeuw. Zoo zullen het oorspronkelijk //Wil helmuslied", het //Lied van den tienden penning (Help u nu self, soo helpt u God)", het //Vertreek van Duck d'Alve" en andere stukken van dien tijd bij den optocht uitgevoerd worden. Ook zullen de leden der Koninklijke Koormaatschappij met begelei ding van harmonie liet bovengemelde //Help u nu self, soo helpt u Godt" in den stoet zingen. Dat prachtig lied der Geuzen, alsook de andere melodieën van dien tijd zullen een aantrekkelijkheid te meer voor den stoet zijn. Ook het vermaard koraal van Luther//Eiu feste Burg ist unser Gott", dat Meyer beer in zijn //Huguenots" zoo meesterlijk heeft inge- lasclit, zal uitgevoerd worden. Men weet, dat de leden der Koormaatschappij de groep der terugkeerende bannelingen (Bosch- en Watergeuzen) in den stoet zullen voorstellenhet was dus een zeer gelukkige gedachte hen den roerenden zang der Geuzen van de XVIe eeuw te doen zingen. Deze Maatschappij, het hare willende bijbrengen om de feestën te doen ge lukken, heeft de kosten der costumes van de leden op zich genomen. Ter perse is bij den heer Annoot, stadsdrukker te Gent, het album van den stoet en het historisch drama der heeren Emiel van Goethem en Pieter Benoit. Dezer dagen zal in tegenwoordigheid van de leden der commissie van toezicht de eerste lezing van het drama door de tooneelisten plaats hebben. Wij vernemen ook, dat het //Willemsfonds" besloten heeft dit aangrijpend drama, dat een zoo nuttige en aangename les in de geschiedenis voor iedereen bevat, aan zijn drie duizend leden van België en Nederland te zenden. Ter drukkerij van den heer Annoot wordt ook het groot plakkaat der feesten gedrukt. Het zal buiten gewoon groot zijn en het is met den besten smaak samengesteld. De lijst herinnert aan de XVIe eeuw en is driekleurigoranje, wit en blauw. In het wit staan de namen van de zestien provinciën der Ne derlanden, die tot de Pacificatie zijn toegetreden. Bovenaan het wapen der stad Gent, (de witte leeuw op zwart veld) met lauwertakken omkranst, en in groote, driekleurige letters komt daarna het woord Pacificatie, dat ons de Belgische kleuren (rood, geel en zwart) vertoont. Zoo zijn de kleuren van het lieden met de oude geuzenkleuren der XVIe eeuw eendrachtig verbonden. Binnen weinige dagen zullen die feestplakkaten in de voornaamste steden van Nederland en België aangeplakt worden; men zal ze dus ook hier kunnen bewonderen. De Haagsehe kantonrechter heeft Zaterdag niet min der dan 80 personen veroordeeld wegens liet zich bevinden in kennelijken staat van dronkenschap op de openbare straat. Onder de delinquenten waren er die 6, 8, 10, 19 en zelfs die 24 maal de verorde ning overtreden hadden. Zwolle. De alhier bestaande werklieden-vereeni- ging, die reeds een coöperatieven winkel bezit en in den aanstaanden winter dien handel ook tot brand stoffen hoopt uit te breiden, heeft besloten diegenen liarer leden, die zich aan dronkenschap schuldig ma- keu, als zoodanig te schrappen; ook zal zij aan den gemeenteraad een adres indienen tot het vaststellen eener strafverordening tegen dronkenschap. Per mail uit Oost-Indië loopende tot Batavia dd. 4 Juli - wordt o. a. bericht, dat het getal der geredden bij de schipbreuk van de //Luit.-Gen. Kroesen" in alles 147 van de 265 personen is. De oorzaken van het ongeval worden gerechtelijk onderzocht. Naar de Javabode verneemt, is van den komman- dant van Zr. Ms. stoomschip //Bromo" het telegrafisch bericht ontvangen dat er geen geredden meer gevonden zijn, en dat men tot nu toe geen onbekende klippen ontdekt heeft op de plaats of in de nabijheid waar men meent dat de //Kroesen" vergaan is. Buitenland. F r a n k r ij k. De Eransche Kamer zet de behandeling der begroo" ting van Oorlog ijverig voort, en de begrootingscom- missie kan met voldoening op den uitslag van haar arbeid terugzien, daar de Kamer in de meeste gevallen haar inzichten blijkt te deelen. Wel ontbrak het niet aan schermutselingen, zooals tusschen den Bonapartist Cunéo d'Ornano en Gambetta, over de vraag of men het tweede gedeelte van het contingent gedurende 6 maanden of een jaar onder de wapenen zou houden, en natuurlijk traden de Bonapartisten, zooals altijd, op als quasi-beschermers vau de verdrukte bevolking en weuschen zij de door de commissie aangevraagde credieten eer te besteden tot verhooging van de soldij

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 2