Ongelukken, misdaden enz. VARIA. km- een op I de Itte, Icier I'is- por |"d t ran I'd. ■en onderwijs, uitzicht opent in den Senaat worden goed gekeurd; Zal de Senaat de wijzigingen in de begrooting' van oorlog, vooral tegen de traditiën van liet keizer rijk gericht, overnemen De Senaat heeft krachtens de grondwet het recht naar goedvinden het geheel budget of een deel daarvan te verwerpen, en niemand twijfelt er aan of men zal dat recht niet ongebruikt laten. Conflicten kunnen derhalve niet uitblijven en het is onmogelijk die te ontgaan, daar er eerst in 1880 door het aftreden van conservatieve leden van den Senaat kans is dat aan de onnatuurlijke verhou ding tusschen de beide kamers een einde zal komen. Laat ons echter niet onbillijk zijn en vermelden wij, dat de Senaat, die aanvankelijk, misschien wel omdat de Kamer daaraan haar zegel had gehecht, het wets ontwerp tot liet verleenen van pensioen aan de weduwe van den Minister Bicard wilde verwerpen, van meening is veranderd en dat ontwerp in de zitting van gisteren met 148 tegen 64 stemmen heeft aan genomen. Nog is de 12- Augustus bepaald voor de verkiezing van een senator in de plaats van Casimir Périer, en zullen dus de Kamers niet dien dag uit een kunnen gaan. De verkiezing van Dufaure is bijna zeker. In den Senaat stelde Saint-Vallier voor in plaats van den lln, den 12n de verkiezing van een senator ter vervanging van Casimir Périer te doen plaats hebben. Dit voorstel werd met 137 tegen 100 stem men aangenomen. De verkiezing van Dufaure is vrij zeker. Ook Mac-Mahon is gunstig voor die candi- d at uur gezind. De begrooting van ontvangsten was in de Kamer aan de ordeÉr werd een lange, doch weinig be langrijke discussie over de directe belastingen gevoerd, waarbij o. a. de vërdeeling der belastingen ter sprake kwam. De Bonapartist d'Ornano verweet de republi keinen, dat zij niets deden. De Minister Loon Say antwoordde, dat voor Mei een nieuwe verdeeling der belastingen zou worden gemaakt. Plet geheeJe budget werd onveranderd aangenomen. De commissie voor het voorsfcel-Naquet op de echt scheiding heeft dat voorstel eenparig verworpen. JE n g- e 1 a n d. De leden van het Engelsche Lagerhuis verliezen, getuige de zitting van 8 Aug., noch de dubbeltjes- kwestie, noch de mensch en liefde uit het oog. Werd de Lord Kanselier opgeroepen om inlichtingen te ge ven omtrent de betaling der coupons van de Turksche leening van 1855, eerlang zal de Begeering haar meening te kennen te geven hebben over te beramen maatregelen, ten einde door het zenden van medische hulp naar het oorlogstooneel de wonden van den oorlog te helpen heelen. In. de zitting van 2 Aug. kwam liet veelbesproken wetsontwerp van Smyth op het sluiten der herbergen in Ierland des Zondags, dank zij het traag daarover gevoerde debat, niet verder. Altijd waren er nog afgevaardigden, die meenden, dat de opinie van Ierland over die wet nog niet voldoende bekend is, en dat het IPuis dus zijn oordeel nog moet opschorten. Belangrijker dan de parlementzitting was de bijeen komst in Devonshire-House, waar een deputatie van tal van liberale Yereenigingen in Engeland haar op wachting maakte bij Lord Hartington, om haar mee ning betreffende de onderwijswet te doen kennen, en den leider der oppositie uit te noodigen, pogingen in het werk te stellen om den verderen voortgang der wet, waarvan de derde lezing nog' moest plaats hebben, te verhinderen. De corypheeën der liberale partij waren aanwezig. Dilke, Hartington, Eawcett voerden het woord, en liet resultaat der besprekingen was, dat IPartiiigton zijn voornemen aankondigde de volgende motie bij het Lagerhuis in te dienen//liet Huis is van oordeel, dat in de wet na de tweede lezing be ginselen zijn ingevoerd, waarvan te voren niets bekend was en die strekken om den grondslag, waarop het lager onderwijs nu rust, te ondermijnen, het oprichten van nieuwe scholen te verhinderen, oneenigheid en verwarring in het schooltoezicht te verwekken en het bestuur der scholen in handen van diegenen te brengen, die daartoe niet bijdragen en ook niet door de be- lasfcingbetalenden worden gekozen". Deze motie zal natuurlijk aan de discussie bij de derde lezing niet weinig leven bijzetten. Het Oosten, Een kort overzicht van den stand van zaken op liet oorlogstooneel in liet Oosten zal onzen lezers waarschijnlijk niet onwelkom zijn. Twee gebeurtenissen van gewicht zijn er in de vorige week voorgevallen liet binnendringen der Turken in het zuidoosten van Servië en de nederlaag van Mukhtar Pacha in het Zuiden van de IPerzegowina. De geconcentreerde Turksche linie van aanval bezit vijf uitgangpunten: Widdin, Pandiralo, Gramada, Nisch en den pas van Jankowa Klissuva, maar slechts op de drie eerste punten schijnt men voorloopig krachtig te willen op treden. IPafiz Pacha is, zooals men weet, met de voorhoede en Aclimed Cjub met liet hoofdleger over Gramada tegen Knjaschewatz opgetrokken, bij welke stad nog steeds bloedig schijnt gevochten te worden, terwijl Suleiman Pacha eveneens onder onophoudelijke gevechten bij Pandiralo en Dervent de grens is over getrokken. Bij Ponore, ongeveer 8 kilometer ten zuiden van Knjaschewatz, hebben de troepen van Suleiman Pacha en Achmed Paclia elkaar ontmoet om van daar te zanten verder te trekken. Ongeveer op denzelfden tijd is Osman Paclia bij Grljan, eeltige kilometers ten zuiden van Saitschar, de Timok over gegaan, maar hij heeft, zijn plan om Saitschar van die zijde aan te vallen weer moeten opgeven en is weder over de Timok teruggegaan, daar overste Leschjaniu, van de gelegenheid gebruik makende, met goed ge volg een aanval waagde op de troepen van den bij Beliki Izvor achtergebleven Pazly Pacha, die zonder versterking onmogelijk zijn positie kon handhaven. Van den zich bij den Jankowa-pas bevindenden ge neraal Mustaplia zijn in de laatste dagen geen berichten ingekomen. Bij Sjenifcza, de eenige plaats, waar de Serven onder Tscholnk-Antic nog eenigermale offensief optreden, worden nu en dan schermutselingen geleverd met afwisselend geluk. Op de geheele linie van Jankowa-Klissura-Passe zijn de Turken te zwak om met goed gevolg een offensieve beweging te beginnen. Aan de Drina is sinds 20 Juli niet meer gevochten. Overste Alimpitsch zal wellicht binnenkort worden ver vangen door den Bus Komarow, want tal van officieren hebben tegen hem bij liet ministerie van oorlog de beschuldiging ingebracht, dat hij meer om de vrouwen dan om de vijanden denkt. Een mooie ziekenverpleeg ster moet hem het hoofd geheel op hol gebracht hebben. Verder wordt nog gemeld, dat 2000 vrij willigers zich van het Drina-leger hebben afgescheiden om in Bosnië een guerilla-oorlog op eigen gelegenheid te beginnen. Tot toelichting van een vroeger bericht, dat de Servische troepen de Turksche versterkingen van Mvamov genomen hebben, diene, dat Mramov aan de straatweg van Nisch naar Prokolpje ligt in de nabij heid van de linkeroever van de Morawa en circa 10 kilometer ten zuiden van Servische grenzen. Tot heden was het echter niet bekend, dat de Turken bij Mramor versterkingen hadden. Waarschijnlijk hebben de Serven dan ook alleen daarom naar die zijde een uitval gedaan, omdat zij gaarne de aandacht van andere punten willen afleiden. T urkij e. De berichten aangaande den gezondheidstoestand van Sultan Moerad loopen nog altijd zeer uiteen. Terwijl de Times opnieuw van doodelijke zwakte en aanstaande abdicatie spreekt, schrijft een correspondent der Augb. Allg. Zeitung uit Pera: //Tiet is waar, dat de dood van zijn oom Moerad zeer heeft aangegrepen, omdat hij wel begreep, dat men hem algemeen voor den moordenaar zou houden. Dientengevolge had hij in de eerste weken veel last van hallucinaties, steeds verbeeldde hij zich door moordenaars omgeven te zijn. Maar dat is nu weder voorbijhij bezoekt de moskee, hij leest kranten, ja hij speelt zelfs weder piano; kortom, van zijn ziekte is hij weder hersteld, maar hij is nog zeer zwak, zoowel lichamelijk als geestelijk, wat echter ook wel weer schielijk zal terechtkomen. Yan een hersenziekte is volstrekt geen sprake en nog minder van een regentschap of van een abdicatie ten gunste van Prins Hamid. Laatstgenoemde is half idioot en de andere broeders van Moerad zijn allen teringachtig". De Turksche grootvizier heeft dezer dagen de vol gende circulaire uitgevaardigdnOns is gebleken, dat vele vrijwilligers, die van Widdin uit Servië bin nendrongen en van daar terugkeerden, jongens en meisjes, die zij uit het vijandelijke land hadden mee genomen, als slaven hebben verkocht. Daar dergelijke handelingen zeer strafwaardig zijn, zoo zullen voortaan allen, die zich opnieuw er aan schuldig maken, op staanclen voet met den dood gestraft worden. Verder zullen allen, die nog dergelijke jongens en meisjes in hun bezit hebben, die kinderen binnen een zeer korten termijn aan de Begeering moeten overgeven en voor zoover zij dat niet doen, zullen zij insgelijks een hoofd kleiner gemaakt worden. 2ij, die blijkbaar met het doel om zulke schanddaden uit te voeren dienst ge nomen hebben, moeten terstond uit het leger verwij derd worden". Te Utrecht waar nog al eens het een en ander voorvalt is in den nacht van Zaterdag op Zondag een dienstdoend nachtwaker op het Munsterkerkhof door een beschonken persoon aan het rechteroog verwond, omdat hij dien dronkaard, die de rust der ingezetenen ver stoorde, tot rust aanmaande. Naar men verneemt, is de dader reeds in handen der politie. Bij een twist in dezelfde stad is aan een persoon met een mes een diepe wonde in den schouder toegebracht. Hij moest naar huis gedragen worden, daar hij zoo goed als bewusteloos was. De dader heeft zich uit de voeten gemaakt. Op den Biju bij Lobilh is, ten gevolge van het onklaar raken van een ankerketting, waardoor het anker den grond niet koude bereiken, een aak omge slagen en zijn de vijf zich daarin bevinde personen te water geraakt. Nabij Steenwijk is brand ontstaan ten huize van P. S. De oorzaak hiervan moet zijn het spelen met lucifers door een jongtje van 4 jaar, terwijl hij te bed lag. Een schaap is in de vlammen omgekomen. Niets is gered; menschenlevens zijn niet te betreuren. De vader was afwezig. Een vreemde zaak is te Bergum tegenwoordig aan de orde van den dag. Sedert eenige jaren is daar zekere boerderij geheel van de wijs, en wel sedert de tegenwoordige eigenaar haar in bezit heeft. De weide schijnt bedorven te worden. De koeien verliezen de mellc, worden ziek en kwijnen weg. Een vrij hang op stal gehouden koe kalfde, was gezond en gaf over vloedig melk; maar nauwelijks was het beest eenige dagen in de weide, of 't werd even als alle andere ziek en pijnlijk, en hel melk geven was zoo goed als over. De weinige melk, die men nog van de koe krijgt, heeft hoegenaamd geen room, zoodat, al karnt men ook een dag achtereen, daarvan geen boter kan gemaakt worden. Ook de paarden, schapen en varkens worden ziek, zelfs de katten. Men verdiept zich in gissingen aangaande dit verschijnsel. Sommige be weren, dat er een middel bestaat om, door het strooien van zekere zelfstandigheid in de weide, 't vee een hart ziekte te doen krijgendat de ziekte in het hart zit is gebleken bij het openen van een rund. Mocht er een onverlaat zijn die zulk een middel bezigt, om wraak uit te oefencu of schade te berokkenen aan de weduwe en daartoe het leven en de gezondheid van onschuldige dieren niet ontziet, hij diende voor altijd onschadelijk gemaakt te worden. In den nacht van 27/28 Juli heeft er een stouten inbraak plaats gehad in de Warraoesstraat te Amsterdam, in een depot van naaimachines. Men heeft met ge weld een der lessenaars opengebroken en daaruit/100 ontvreemd. De dader is nog niet bekend. Heden omstreeks 1 uur had te 's Ilage in de Ko ningstraat bij de draaiburg een treurig ongeluk plaats. Bij het afrijden van een kolenwagen der Bijnspoovweg- Maatschappij van genoemde brug werd een meisje van ongeveer 11 jaren over het lichaam gereden en tevens zoo deerlijk aan het hoofd gekwetst, dat het meer dood dan levend in een nabijzijnde herberg aan het Groenewegje werd binnengedragenspoedig werd ge nees- en heelkundige hulp verleend, doch men vreest voor het ergste. Een treurig ongeval trof heden het gezin van den sergeant-majoor v. d. P., in de Oranjekazerne alhier woonachtig, De vensters der woningen van de ge huwde onderofficieren zijn in die kazerne voor een groot deel met de vloeren gelijkmen begrijpt reeds, hoe gevaarlijk dit kan zijn; maar heden bleek dat ge vaar bovendien. Een kindje van een jaar viel op den grond en ging door 't venster heen, zoodat liet op den grond aan de zijde der Manvitskade terecht kwam. Door een korporaal opgenomen en naar boven ge dragen, werd het bij de bedroefde ouders teruggebracht, maar verkeert door de bekomen kneuzingen niet buiten gevaar. De vaste goederen van wijlen den hertog de Morny, die bij de uitvoering van den coup d'état de eerste rol speelde en zonder wien Lodewijk Napoleon aller waarschijnlijkst niet zou geworden zijn Keizer der Eranschen, werden verleden week in het openbaar verkocht en hebben ruim vijftig mil li oen francs op gebracht. Yóór den coup d'état stak de Morny tot over de ooren in de schuld, na den coup d'état wierp hij het geld weg met volle handen en desniet temin heeft hij thans een grondbezit van zooveel waarde nagelaten. Te Oran werden den 20 Juli een drietal Arabische roovers geguillotineerd. Na de executie kwamen, als gewoonlijk, de bloedverwanten de lijken halen, om die bij de andere dooden van hun stam te be graven. De begrafenis had echter niet plaats voor de hoofden weder op den romp waren genaaid. Dit geschiedde met ruwe houten naalden en nadat de koppen weder aan den hals vastzaten, werden dassen met lieete pek hieromheen geslagen, zoodat men zeker kon zijn dat de dooden, op hun reis naar het paradijs, liet hoofd niet meer zouden verliezen. Het jaarlijksch diner, door den Lord-Mayor van Londen aan de Ministers gegeven, werd door 280 personen bijgewoond. De Ministers Disraeli, Derby, Cairns en Carnarvon waren door ongesteldheid ver hinderd daaraan deel te nemen. Onder de sprekers behoorde ook de nieuwe Amerikaansche gezant, Pier- repoint, die nu voor de derde maal reeds in drie weken aan een officieel diner het woord voerde.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 3