Openbare Raadsvergadering Binnenland» uitenland. toestand in dit opziclit is nog niet zoo spoedig ie wachten: dergelijke kwalen worden niet snel genezen, maar kunnen pas na ernstige inspan ning tot verbetering', gegrond op liet besef van eigen tekortkoming, worden verholpen. Voor de Nederlandsehe industrie is nit den thans hangenden kamp op industrieel gebied tusscken Frankrijk en Duitsohland al evenveel te leeren als voor de beide partijen zelf. Bij ons is de industrie niet nommcr een, maar wij Nederlanders willen toch niet wel liooren dat wij in menig' opzicht bij de buren achterstaan. Eu toch is dit het geval. Onze werkman kan goed zijn, zoo goed als de beste buitenlander, dit is ontwijfelbaar. Het is de vraag maar: is hij 't ook, is hij wat hij wezen kan En 't antwoord is niet vleiendhet meerendeel onzer Werklieden, 't zij in de fabrieken 't zij in de ambachten, is achter bij vele buitenlanders. Hetzelfde geldt van onze kleinhandelaars en mis schien van do groothandelaars ook in meerdere of mindere mate. Er moet meer energie komen, meer leven, meer lust, moer ondernemingsgeest, meer durf. Bij den werkman meer ontwikkeling, meer kennis bij wat minder jenever en wat minder brutale eigenwaan. Naar mate de volken in 't groot even als de buren in dezelfde wijk in 't klein meer en op gemakkelijker wijze concurrenten worden, naar die mate moeten allen zich ook degelijker en ernstiger bekwamen om, elk in zijn vak, de concurrentie te kunnen volhouden. (jehouden te ZUERIKZEE den 7 Aug1876. Afwezig zijn de heeren Zuurdeeg en Mr. Moolenburgh. De Wethouder Mr. Fokker fungeert als Voorzitter. De resumtie der notulen van de vorige vergadering- wordt aangehouden. Het nieuwbenoemde Raadslid, de heer J. C. Pilaar, wordt door den Secretaris ter vergadering binnen geleid en legt in handen des Voorzitters de eeden af voorgeschreven bij art. 83 der Grondwet en art. 39 der Gemeentewet. Nadat de geïnstalleerde door den Voorzitter was gelukgevvenscht, en daarvoor dank had betuigd, wordt ile vergadering gesloten. Zierikzee, 8 Aug. Gisteren morgen omstreeks half tien arriveeerde alhier de Commissaris des Konings in dit gewest Jhr. Mr. W. Six. Z.H.Ed.Gestr. werd ontvangen door den Burgemeester dezer gemeente en nam zijn intrek bij den heer Mr. J. Moolenburgh, lid der Prov. Staten. Te 10 ure bezocht Z.H.Ed.Gestr. het Raadhuis, alwaar hij na ontvangen te zijn dooi den Gemeenteraad, de registers der gemeentelijke ad ministratie onderzocht, hetoud archief bezichtigde, en vervolgens audiëntie verleende aan burgerlijke en rechterlijke autoriteiten en particulieren. Nog werd door Z.H.Ed.Gestr. bezocht de verschillende alhier be staande scholen en inrichtingen, zoomede de begraaf plaats, terwijl Z.H.Ed.Gestr. tevens met belangstelling kennis nam van de op het zeiketerrein verricht wordende boringen, en werd hem van de exploitatie der zeik- asch de noodige inlichtingen verschaft. Z.H.Ed.Gestr. dineerde bij den Burgemeester, al waar hem door de muziek der dd. schutterij eene serenade werd gebracht. Z.H.Ed.Gestr. zal naar wij vernemen tot Donder dag middag in dit eiland vertoeven en alsdan de volgende gemeenten bezoeken Dinsdag: Burgh, Haamstede, Renesse, Noovdwelle, Serooskevke en Kerkwerve. WoensdagEllemeet, Eikerzee, Duivendijke, Brou wershaven, Zonnemaire en Noordgouwe. Donderdag: Dreischor, om des namiddags te 4< ure van dien dag naar Middelburg terug te keeren. De afdeeling Amsterdam der Vereeniging tot bevordering van Fabrieks- en Handwerksnijver heid in Nederland wenscht in het jaar 1877 ter gelegenheid van het vijfentwintig-jarig bestaan der Vereeniging, te Amsterdam te organiseeren een Ten toonstelling van Kunst toegepast op Nijverheid, en daaraan te verbinden een internationalen wedstrijd, te houden evenals de tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt, Deze Tentoonstelling moet een eerste schrede zijn om, evenals in het buitenland, verbetering te brengen in onze achterlijke kunst-nijverheid, en wel door het opwekken van kunstzin bij industriëelen. Dit is in derdaad een groot volksbelang, waarvan dadelijk van hooggeplaatste zijde het gewicht is ingezien, zoodat Z. IC. PI. de Prins van Oranje zelf het voorzitterschap aanvaard heeft. De heer Mr. Victor de Stuers, refe rendaris voor de afdeeling Kunst van het Ministerie van Binnenlaudsche Zaken, heeft het lidmaatschap der regelings-commissie aangenomen en zijn ijverige medewerking toegezegd. Het aan deze Tentoonstelling verbonden concours zal het eerste van dien aard zijn dat binnen Nederland gehouden wordt. Ook buitenlanders kunnen aan dit concours deelnemen, terwijl zich ook in het buitenland onderscheidene heeren aan de commissie hebben aan gesloten, en wel de H.H. M. Coster, consul-generaal van Nederland te Parijs; Edoward Andre, voorzitter van de Société pour Vapplication des beaux Arts a VIndustrie te ParijsAlfred Darcel, directeur van de fabriek der Gobelins te ParijsJozef Storck, K. IC. Regeeringsraad, prof. aan de kunst-industriescliool van hel K.K. Oostenrijksch muséum te Weenen, enz. Er bestaat billijke hoop dat ook de Nederlandsehe industriëelen al hun krachten zullen inspanneu en dat ieder wie deze zaak ter harte gaat, moreelen en materiëelen sfceuu zal schenken aan deze onderneming die zulke goede vruchten voor onze nationale nijver heid kan opleveren. Het is van hoog belang te achten dat ook onze vroegere kunst-nijverheid op die Tentoonstelling ver tegenwoordigd wordt, daar zij op die wijs een leerzaam historisch overzicht kan geven. De uitvoerings-commissie bestaat uit de volgende heeren Mr. J. Leonard Wolterbeek D'sz,, voorzitter; H. J. G. Mijnssen, secretaris; M. H. Hartogb, pen ningmeester; C. A. A. Dudok de Wit; E. W. B. van Erven Dorens; Mr. W. Heineken; J. R. de ICruijffJ. li. Rennefeld. De tentoongestelde voorwerpen worden verdeeld in de volgende elf groepen I. Kunst toegepast op de versiering van gebomven- Teekeniugen en modellen. Versiering van gebouwen, pleinen, tuinen en kerkhoven. Ornamenteele beeld houwkunst, toegepast op steen, hout enz. Betimmering. Schilder- en stukadoorwerk. Schoorsteenmantels. Ge goten en gesmeed ijzerwerk, lood, zink en verder metaalwerk. Tegels en versierselen van terra-cotta. Geschilderd en geëtst venster- en spiegelglas, enz. II. Kunst toegepast op de stoffeering van gebomven. Teekeniugen en modellen. Tapijten, behangsels, meubelstoffen en gordijnen. Meubels. Kachels. Lijsten voor spiegels en schilderijen, enz. III. Kunst toegepast op de beioerldng der onedele metalen. Teekeniugen en modellen. Kleine voorwerpen van verschillende metalen, zoowel tot gebruik als tot ver siering. IV. Kunst toegepast op de bewerking der edele metalen en gesteenten Teekeniugen en modellen. Goud- en zilversmidswerk. Juwelierswerk. BeAverkte edel en half-edel gesteenten enz. V. Kunst toegepast op glas- en aardewerk. Teekeniugen en modellen. Grof en fijn aardewerk. Porcelein. Èijn glaswerk. Versieringen in émail, ge schilderd, gegraveerd enz. VI. Kunst toegepast op stoffen voor kleeding en huiselijk gebruik. Teekeniugen en modellen. Weefsels van allerlei aard, kant- en passemeritiverk. VII. Kunst toegepast op vervoermiddelen. Teekeniugen en modellen. Rijtuigen, sleden, tuigen. Schepen, schuiten, enz. VIII. Kunst toegepast op kleine voorwerpen van allerlei aard. Teekeniugen en modellen. Ruwe en blanke wapenen, messen. Kleine meubels, waaiers en galanterieën. Kunst bloemen, boekbinderswerk en cartonnages, étuis, enz. IX. Kunst toegepast op de grafische kunsten. Typografie, graveerkunst, calligrafie, lettervormen en versiersels. Photografie, enz. enz. X. Kunst toegepast op vrouwelijke handwerken. XI. Middelenter verspreiding van kunstzin en goeden smaak. Verslagen en beschrijvingen van teekenscholeu, kunstmusea, vereenigingen ter bevordering van kunst zin, enz. Hulpmiddelen voorliet onderwijs: teekenvoorbeelden, modellen, enz. De tentoonstelling zal worden gehouden in de maanden Juni, Juli en Augustus 1877 in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. Aanvragen om plaatsruimte moeten zoo spoedig mogelijk worden ingeleverd op formulieren, daartoe bij de regelings-commissie verkrijgbaar. De prijzen voor den wedstrijd bestaan o. a. in een prijs van f 1000 en een premie van f 300 voor een kleine metalen springfontein met kom of voetstuk, als geheel losstaand tuinversièrsel. Prijs en premie van f 500 en 200 voor een schoorsteenmantel met omgeving voor een particuliere bibliotheek. Prijs en premie van f 500 en f 200 voor een gaskandelaar voor 4 a, 12 lichten voor een plein. Prijs en premie van 300 en f 100 voor een jardiniere in terra-cótta tot versiering van een tuin. Prijs en premie van f 1000 en f 300 voor een eetkamer-ameublement en verder nog een aantal prijzen, waarvan er in 't geheel op 25 prijsvragen zullen te behalen zijn. De termijn tot deelneming aan den wedstrijd is opengesteld tot op 1 November 1876. "Vrijdag 4 Aug. is te Groede, nabij de hofstede van den landbouwer de Badts, gevonden een lucht ballon van ongeveer 2 meter middellijn, waaraan gehecht waren vijf brieven, geadresseerd aan verschil lende personen in Engeland, een briefkaart aan het adres van den heer Broek //Oistal-palace", London, en een bericht, houdende vermelding dat de p o s t- ballon 3 Aug., te 3 uren namiddag, was opgelaten in liet //Cristal-palaoe" te Londen en verzoek om de brieven op het naaste postkantoor ter verzending te bezorgen en de briefkaart ingevuld met plaats van nederdaling van den ballon eveneens per post aan zijn adres te doen geworden. Aan een en auder is voldaan en de ballon voor de rechthebbenden gede poneerd. Na een reisje boven de Noordzee en een deel van //the continent" zullen dus deze brieven, in Engeland verzonden naar plaatsen in hetzelfde rijk, hun bestemming bereiken. Echt Engelsch Z. M. de Koning heeft, naar wij met genoegen vernemen, den verdienstelijken directeur der slafmuziek van 't regiment grenadiers en jagers, onzen gevierden Dunkier, tot ridder 3e klasse der orde van den Gou den Leeuw van Nassau benoemd. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft doen opmerken, dat het belang van den Staat vordert, dat verzoeken tot demping van slooten langs Rijkswegen en tot ingebruikneming van grooter aangeplempte oppervlakten dan voor de eigenlijke uitwegen noodig is, niet worden ingewilligd. De ondervinding zou geleerd hebben, dat de aangeplempte oppervlakten met de daarlangs gelegen erven worden verheeld, waardoor het na verloop van eenigen tijd ondoenlijk wordt 's Rijks eigendomsrechten te handhaven. Ver koop der aan te plempen bermslooten zou de belangen zoowel van den Staat als van de aangrenzende eige naren beter bevredigen. Eerstdaags kan, naar wij met zekerheid vernemen, een besluit van den Minister van Financiën worden tegemoet gezien, waarbij bepaald wordt, dat de zoo genaamde Belgische centen als betaalmiddel in de openbare kassen en kantoven niet meer zullen worden aangenomen. Volgens een aan het Rijkstelegraaf kantoor te Am sterdam aangeplakt biljet worden aldaar reeds nu geen Belgische centen meer aangenomen. De Minister van Justitie heeft, met het oog op het feit, dat sommige Notarissen gewoon zijn, op de door hun uitgegevene stukken te plakken een etikette, bevattende het Koninklijk wapen en hetgeen verder in het eerste lid van art. 45 der wet op het Notaris ambt is vermeld, op de hem gedane vraag, of door het aanplakken van zoodanige etikettes, voldaan wordt aan het gebiedend voorschrift van het tweede lid van genoemd artikel, in ontkennenden zin geantwoord. Het ambtszegel moet op de stukken zeiven worden gedrukt, niet op een plakzegel, dat weder van die stukken kan worden afgenomen. F r a n k r ij k. Terwijl naar aanleiding van de begrooting van oorlog in de Erausche Kamer oorlog wordt gevoerd tusschen Bonapartisten en republikeinen, (gelukkig Avas de zitting van gisteren kalmer dan de vorige) biedt de Senaat het schouwspel van de meest moge lijke onverschilligheid en traagheid. De gemeentewet commissie heeft het voorsteHPagézy, als behoorende bij de behandeling van de organieke gemeentewet, op zijde geschoven; daarentegen is nu wederom een nieuw voorstel door Orleanisten en Bonapartisten ingediend om de maires in alle hoofdplaatsen van departementen, kantons en arrondissementen, en in alle gemeenten van 3000 zielen of meer door den president der republiek te doen benoemenin de overigen is dit aan de prefecten overgelaten, die dan de maires uit de gemeenteraden zouden moeten kiezen. De rappor teur, de Parieu heeft in antwoord op de tot hem gerichte vragen verklaard, dat hij den dag van het indienen van zijn verslag nog volstrekt niet kon aangeven; het Avas een moeilijke taak, die veel tijd kostte. Er is dus veel kans dat de gemeentewet niet voor de vacantie in behandeling zal komen. Ook behalve de gemeentewet ontbreekt het niet aan oorzaken, die tot botsingen tusschen Senaat en Kamer aanleiding moeten geven. Zal het onderwijs budget, dat op scheiding van Kerk en Staat, neutraal

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 2