1I IUkZFHSfM (MltAM. v®®!' hel arrondis- Aékik semeiit Zierikzee. 1876. No. 68. Woensdag 9 Augustus, 79ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,- Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PBUS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1oregels, mits contant betaald, 25 cl. Alle stukken, tie redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. De Represailles van Frankrijk tegenover Duitsehland op industriëel ge bied, ook leerzaam voor ons. Het is sinds eenigen tijd door velen opge merkt dat sinds den oorlog van '70'71, de Duitsche industrie niet is vooruitgegaan, maar dat ziek zelfs achteruitgang laat waarnemen. Was dit reeds op do Weener tentoonstelling- gebleken, nu valt bet op de tentoonstelling te Philadelphia ieder in 't oog. Thans is deze toe stand voor niemand in Duitsehland een geheim meer; de Duitsckers willen het zelf ook weten en men houdt zieh ijverig bezig- met het onderzoek naar de oorzaken en naar de middelen om verbetering aan te brengen. In Frankrijk daarentegen vertoont zieh juist het tegenovergestelde verschijnsel. Als gehoor zamende aan een stilzwijgende maar eenparige afspraak heeft zich de Franscke industrie en handel toegelegd op ontwikkeling met een ijver, die de bewondering der wereld opwekt en zelfs aan de overzijde des Rijns eerbied inboezemt. Frankrijk releveert zich schitterend en het doet dit allereerst op het gebied van industrie en handel. Trouwens daarin was het door het in vele andere opzichten zoo noodlottige keizerrijk het minst of liever in het geheel niet achter uitgezet noch gedemoraliseerd. Frankrijk heeft inderdaad in den jongsten tijd reuzenschreden gedaan. Wat betreft som mige takken der nijverheid, o. a. die der nou veautés en manufacturen, zijn de uitwerkselen van den Fransehen ijver zelfs op kleine plaatsjes in het buitenland op verrassende wijze merkbaar. België, Nederland, zelfs Duitsehland worden als overstroomd met zulke uitlokkende prijscou ranten dat duizenden ook uit den kleinen bur gerstand thans direct bestellingen doen te Parijs en deze binnen weinige dagen uitgevoerd zien zoo voordeelig en zoo voldoende, dat daardoor gedurig- uitgebreider relatiën ontstaan. De toe zending van de bestelde goederen geschiedt prompt en eenvoudig, de betaling wordt -hoewel a contant zeer gemakkelijk ge maakt door het te werk stellen van agenten. Het is niet te verwonderen dat vele industri- eelen, handelaars en winkeliers met bezorgdheid deze al toenemende beweging gadeslaan. Het verminderd debiet dwingt hen wel er notitie van te nemen. Inderdaad is het dan ook een merkwaardig verschijnsel dat de Berlijnsche huismoeders vele artikelen van huishoudelijk gebruik zoowel als van weelde met voordeel uit Parijs kunnen laten komen te midden van de schitterende en opge propte winkels en magazijnen naast de deur. Niet minder merkwaardig is het verschijnsel dat op onze Nederlaudsche afgelegen dorpen en kleine plaatsen, waar vroeger allerlei commis- voyageurs lnm artikelen aan den man brachten, velen van de bevolking ook al in recktstreekscke betrekking staan met huizen te Parijs en van daar de artikelen laten komen, die zij vroeger van Nederlaudsche handelsreizigers ontvingen. Wie niet voor zich alleen een bestelling ban doen, vereenigt zich met anderen die in gelijke omstandigheden verkeeren, en men laat zoo voor onderlinge rekening uit Parijs komen wat men anders wellicht in 't geheel zelfs niet zou kun nen aanschaffen. Voor vele handelaars en winkeliers moet dit des te onaangenamer zijn, als zij zien dat lieden die bij hen in 't krijt staan nu met contante penningen naar de Franschen gaan. Het behoeft geen betoog dat de buitenland- sche nijverheid, vooral die van Duitsehland, zich dezen staat van zaken zeer aantrekken moet. Wat is de oorzaak vau den achteruitgang van Duitsehland op dit gebied? Het beeft weinig' beduid of de Duitschers, na de vernedering die zij den Franschen hebben doen ondergaan, en na den eersten politieleen rang verworven te hebben, ook de illuzie gekoesterd hebben voor taan voor 't buitenland te zullen wezen wat van ouds Parijs voor het buitenland is geweest. De uitkomst heeft al die illuzies doen vervliegen. Wel is 't waar dat o. a. bij ons in vele win kels en magazijnen door middel van opschrift en uitstalling voor de Duitsche industrie gere clameerd wordt, maar 't praotisehe publiek koopt bij de Franschen omdat het daar beter en goed- kooper bediend wordt. Het verschil moet wel vrij aanmerkelijk zijn, daar het zelfs den Duit- schen trots te sterk is en de Duitsche dame, ofschoon zij ook zich verheft op Duitschlands grootheid en éénheid, zich niettemin het hoofd tegen de zonnestralen beschermt onder een Pa- rijsche parasol, terwijl zij met een robo uit Parijs langs de stoffige wegen van het dierbare Vaterland sleept. Het is niet onbelangrijk te overdenken wat omtrent deze zaak door eenige groote Duitsche bladen wordt gezegd. Naar aanleiding van een voor een paar weken in den Londenschen Times gepubliceerde studie, erkennen die bladen dat voor een deel Duitschlands onvoldoende resul taten te wijten zijn aan het rusten op de lau weren van '70'71. Met groote woorden toeh moge in de politiek voor een wijle wel wat uit te werken zijn, op 't gebied van industrie en handel heerschen zekere natuurlijke wetten die zich aan al die groote woorden niet storen. Een veel gewichtiger oorzaak echter meent men dat gelegen is in de taktiek der Franschen om wel uiterst goedkoop, maar dan ook1-alleen a contant, hoogstens op 4 weken, te leveren. Zoo wordt het mogelijk dat er huizen zijn die hun kapitaal tienmaal in een jaar omzetten. Met f 50,000 werkende verkrijgen zij op die wijze betere resultaten dan Duitsche of andere buitenlandsche huizen, die met f 500,000 za ken doen. Door de vele gemakken die zij den koopers aanbieden en door rustelooze reclames en adver tenties, weten zij verder hun debiet tot in het onbegrensde uit te breiden. Zij zenden den buitenlander hun prijscouranten in zijn eigen taal. Wij hebben er zoodauigen gezien in onberispelijk Hollandsch gesteld, en waarbij o. a. de reclames der Duitsclie loterij-mannen een bespottelijk figuur maken. Dat op meenig gebied van industrie de Fransche kunstvaar digheid, netheid en fijne smaak ook vroeger door geen andere natie werden geëvenaard, is bekend. Tegenwoordig raken zelfs de Engelschen, die anders nog al wat presenteeren, in menig op zicht achteruit bij de steeds vooruitstrevende Franschen. Om op den duur eenigszins tegen de Fransche concurrentie bestand te zijn, dient het buiten land zich te gaan toeleggen op verbetering in kwaliteit en verfijning van smaak en daarbij te trachten de gewoonte van contante betaling weder ingevoerd te krijgen. Dit is leerzaam ook voor den kleinen burger, den kleinen industriëel en winkelier, ofschoon bet niet kan ontkend worden dat, nu eenmaal de verderfelijke gewoonte van op langen ter mijn af te rekenen zoowel in den détail- als in den groothandel, is ingeworteld, het zeer moeielijk valt daarin verandering te brengen. Waar echter een nieuwe zaak begonnen wordt en daarop het beginsel van contante betaling en prijzen zoo laag mogelijk wordt toegepast, daar kuDnen ongetwijfeld verrassende resultaten ver kregen worden. Of is het b.v. niet verrassend, ja schier ongelooflijk dat meu te Parijs zijde- artikelen van Orefeld en Elberfeld goedkooper kan bekomen dan in die plaatsen zelf. Het geheim is dat de Fransche huizen die daarin doen, groote inkoopen doen tegen contante be taling in goede geldwaarden, terwijl de Duitsche huizen, volgens eigen verklaring der Duitsche bladen, niet anders bestellen dan op langen termijn van betaling- en daarbij zich nog met allerlei practijken ophouden door te betalen met dubieuse wissels of schadelijk uitkomend papieren geld. Bij dit alles is ondertusschen nog een andere niet min gewichtige oorzaak in aanmerking te nemen van den vooruitgang der Franschen en den achtergang- der Duitschers op industriëel gebied. Zij is gelegen in het arbeidersvraag stuk. Meer nog dan Engeland heeft in de laatste jaren Duitsehland geleden onder den druk der arbeidersbeweging. De Duitsche werkman is daar niet beter op geworden. Tel kens al hooger en hooger loon vragende en bekomende, heeft hij met vooruitgang in be kwaamheid, vlugheid en kunstzin daarmede geen gelijken tred gehouden. Sinds de vijf milliarden den Rijn overgebracht zijn, heeft zich meer en meer een blinde geest van dui- tenplaterij van de Duitschers meester gemaakt. Wanneer zij dan ook tegenwoordig het buiten land overstroomen met reclames en bluf, zoo is dit hoofdzakelijk om door middel van geld- verloting, door speculatie op do speelzucht den vreemdeling zijn penningen afhandig te maken. Slechts in liet vak van kanonnengieterij zijn op dit oogeubiik de Duitschers onovertroffen en dat is treurig genoeg. Maar op elk ander gebied komen zij meer en meer tot hooge prij zen voor slechte kwaliteit van goederen, en daardoor kunnen zij de mededinging met het buitenland niet volhouden, vooral niet met Frankrijk, Het is toeh ook waar dat, ondanks het gerucht der commune, de Fransche arbei der veel minder bedorven is door socialistische en andere droomerijen dan de Duitsche of Engelsehe werkman. De verbetering van den

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 1