In het Nieuws van den Dag van den 25 dezer komt in No. 15 der tentoonstellingsbrieven, gedateerd Phi ladelphia 12 Juli, o. a. het volgende voor: //De lakwerken en de Arnhemsche Eau de Cologne- Fontein" maken de grootste attractie van de tentoon stelling voor de bezoekers van het schooïie geslacht uit. De étalage der Kon. Arnhemsche Eau de Cologne- fabriek is geplaatst voor het bureau der Nederlandsche Hoofdcommissie; ik durf zeggen op geene al te gun stige stelling, maar niettemin ontvangt zij ruimschoots haar aandeel van de bezoekers. De étalage bevat een ruimen voorraad van alle verschillende soorten Eau de Cologne van genoemde fabriek, allen in zeer prachtige flesschen. De fijne verpakking en de goede kwaliteit vinden ingang bij het publiek dat de tentoonstelling bezoekt, ten minste te oordeelen naar de aankoopen die men ziet doen en de lachjes der dames, wanneer haar verzocht wordt hare zakdoeken toe te steken. Boven de étalage bevindt zich een prachtige fontein in gothischen stijl, die uit drie slangenkoppen spuit en het water in drie schoone vazen werpt. liet ge heel heeft een grootsch voorkomen en doet den archi tect, den heer Kuipers, van Haarlem, eer aan. De fabriek is vertegenwoordigd door den Heer P. M. Starke, van Amsterdam, en met veel moeite en door zijn krachtig optreden is het gemelden heer gelukt, aan de Centennial-commissie verlof te bekomen op de tentoonstelling te verkoopen, en daardoor de Amerik. dames, die tamelijk wat van dit artikel gebruiken, met dezen Nederl. tak van nijverheid bekend te maken. Toen de keizer en keizerin van Brazilië het Nederl. Departement bezochten, werden Hli. MM. ontvangen en rondgeleid door de Heeren Jhr. Heemskerk van Beest en Dr. Joiickbloet, die bij die gelegenheid zicli van een aangenamen plicht naar waarde kweten. Toen liet doorluchtig paar ook voor de Eau de Colognefon- tein stand hield, had de Heer Starke het voorrecht, de keizerin een prachtig étui te presenteeren met de diverse kwaliteiten Eau de Cologne dezer fabriek, dat door H. Majesteit met veel genoegen werd geaccepteerd. De trein van den Bijnspoor, die gisteren avond te 9 ure 50 m. Amsterdam verliet, is aan een groot gevaar ontkomen, daar er te Harmeien een botsing heeft plaats gehad met den van Utrecht komenden trein, waarbij gelukkig niemand letsel ontving. De botsing had plaats circa half elf uur. Het schijnt dat de locomotief, die van den Utrechtschen trein te Harmeien losgehaakt was, zich te dicht bij het station bevond, óf dat de Amsterdamsche trein te ver door liep zeker is het dat de twee locomotieven met el kander in aanraking kwamen. De schok was lievig'; de passagiers werden tegen eikander geworpen; een gedeelte van de handbagage vloog het netwerk uit; de lichten doofden uit't was stikdonker. Dat alles had plaats in een ondeelbaar oogenblik. Daar de schok zich niet herhaalde ontbrandden de lichten weer vanzelf. Men was er gelukkig met den schrik afgekomen. De heeren Le Gras, van Zuylen en Haspels te Botterdam, loven f 1000 uit voor een nieuw oor spronkelijk tooneelstuk, dat aan de eischen voldoet, welke de heeren C. Vosmaer, A. G. van Hamel en P. Haverkorn van Bijsewijk door genoemde direc teuren daartoe uitgenoodigd zullen meenen te m,oeten stellen. i 's Gkavenïïage, Aug. Dezen morgen ongeveer half zeven ure, toen er nog slechts weinig liefhebbers in zee waren, heeft er bij de badinrichting voor mannen te Scheveningen een treffend ongeluk plaats gehad. Twee jongeheeren, zoontjes van den lieer J., die zich te ver in zee gewaagd hadden, verkeerden in levens gevaar, hetgeen door den heer v. F. nauwelijks ont dekt 'werd of, eigen levensgevaar trotseerende, stelde hij alle pogingen in 'fc werk om beide jongelingen te redden, 'tgeen niet alleen hem niet mocht gelukken, maar hij moest zijn edele mensclilievende pogingen met den. dood bekoopen. De heer v. F. verdween in de diepte en tot heden middag was zijn lijk nog niet op liet strand aangespoeld. De beide jongelieden werden door het personeel van de badinrichting gered; een der knapen was geheel buiten kennis en meer dood dan levend. Nadat hij in het lokaal der binnenbaden was gebracht, werd door den baddokter Mess alles aange wend om de levensgeesten bij den drenkeling op te wekken, hetgeen hem na herhaalde onvermoeide po gingen mocht gelukken. Het treurig ongeluk heeft op de aanwezigen een diepen indruk gemaakt en dompelt een achtenswaar dige familie hier ter stede in rouw. Aan de Duitsck-Nederlandsche grenzen te Boozen- daal moet een duel hebben plaats gehad tusscken zekeren heer von Moltke, achterneef van den veld maarschalk van dien naam en luitenant der keizerlijke Duitsche garde en een ander officier van die garde, den heer von Fissen. Het pistool was tot wapen gekozenlaatstgenoemde moet doodelijk zijn gewond. Noten. Wij vestigen de aandacht van onze lezers op liet volgend bericht uit den Tielerwaard //Thans is het noten-seizoen voor 't inmaken (zouten) dier vrucht aangebroken. De prijs, aanvankelijk f 6 per mud, bedraagt nu reeds 6,50 tot f 7,het mud; ja, zelfs f 100 premie boven de hoogste markt is een verkooper aangeboden voor de levering van 150 mud. Vele commissionairs in deze vrucht zijn in de' weer, en de concurrentie werkt hier zoowel voor handelaars als voor verkoopers zeer weldadig". Wij meenen, naar aanleiding van het bovenstaande, een opmerking te moeten maken. Hoe zou het toch komen, dat van de teelt van okkernoten over het algemeen zoo weinig notitie wordt genomen? Vele van onze wegen zijn nog geheel onbeplant, over hun gansche lengte aan de brandende zonnestralen bloot gesteld, of, zoo dit niet het geval is, dan treft men misvormde wilgenboomen en mismaakte iepen aan, ter nauwernood goed genoeg om er nu en dan wat takkebossen uit te hakken. Met onze talrijke polderdijken is het doorgaans evenzoo gelegen. Wan neer gemeente- en polderbesturen zoowel als particu lieren konden goedvinden, overal waar zulks mogelijk is, notebooraen te planten, dan zou gewis het resultaat schitterend zijn. De notëboom eischt weinig verzorging, behoeft niet gesnoeid te worden en tiert welig op de kleigronden van drooggemaakte meren en langs de rivierenzelfs onder minder gunstige omstandig heden levert hij nog bevredigende uitkomsten. De grond van Nederland is te goed en te duur om hem niet op alle mogelijke manieren productief te maken 1 Teelt maar noten, aan koopers zal 't u niet. ontbreken. ScJioonh. Cé. De Amsterdamsche nachtwachts, zelf inziende dat er een //Organisatie" moet wezen, zijn het gemeente bestuur voorgekomen en hebben een //Vereeniging voor het nacht wacht wezen" opgericht. Te Amsterdam dienen de Huzaren tijdelijk als nachtpolitie. Onder de circa 400 kolonialen, die zich op dit oogenblik te Harderwijk bevinden en eerlang naar Indië vertrekken zullen, bevinden zich niet meer dan 6 Hollanders. De overigen zijn allen vreemdelingen. Nergens in ons land is misschien de beweging tegen de Brabantsche centen zoo groot geweest als te Sneek. Men kan gerust zeggen, dat zij daar ge heel uit den omloop verdweuen zijn. Een 8'Otal win-, keiiers hebben aangekondigd, dat ze die centen op een bepaalden dag niet meer zouden ontvangen en voor dien termijn heeft ieder zich er van ontdaan, zoo spoedig hij kon.. Men zegt, dat één winkelier op één dag 25000 stuks heeft ontvangen. Thans ziet men ze er niet meer. Maaudag volgde een vrouw, met een kind op den arm, in de Wagenstraat te 's Hage een heer en dame. z/Een centje as-je-blieft, meneertje"riep de arme moeder het oogenschijtilijk rijke paar na. De heer gaf haar eenig kleingeld. Zij volgde al tellende den edelen gever, tot zij, onder een lantaarn gekomen, bleef staan en toen, haastig weder volgeude, haar weldoener aansprekende, gaf ze hem op haar beurt iets over. De heer bleef verwonderd staan. Drie centen? Ja, meneertje, Brabantsche centen nemen wij niet aan. De beweging tegen de vreemde munt wordt dus wèl algemeen. Zondag avond te ruim 10 uur is op den openbaren straatweg tusschen Tilburg en Goirle uit een mast- bosch geschoten op een onbezoldigd Bijksveldwachter en twee andere personen van Goirle komendeallen zijn aan de beeneu en handen gewond; de daders zijn nog onbekend. De Spaansche Bank is belast met de uitgifte van hypolheekbiljetten voor een bedrag van 2y2 milliard realen. Men gelooft, dat zij in onderhandeling is met buitenlandsche kapitalisten, om het grootste deel dezer uitgiften te Parijs, Londen en Amsterdam te plaatsen. Te Kaapstad zal eene internationale tentoonstelling worden gehouden. Voor dit doel zal een kristallen paleis worden opgericht. Een koordedanseres, mej. Spelterini, heeft den Niagara-waterval op een koord overgeloopen. In 10 miuuten liep of huppelde zij van den Ainerikaanschen oever naar den Canadaschen en in 12 minuten terug. Aan een van den militairen tevens civielen bevel hebber te Atchin onder dagteekening van 4 Juni ontvangen rapport omtrent den staat van zaken aldaar, wordt het volgende ontleend Van den invloed van Habib Abdoe! Bachman's komst op de houding des vijands is nog niets ge bleken. Geen aanvallen op eenigszins belangrijke schaal werden door hem ondernomen. Wel werden onze posten herhaaldelijk verontrust, inzonderheid die te Lamprit, de beide Lamara's, Langkrock en Koeala Gigieng, maar steeds geschiedde zulks door kleine troepen. Evenwel dient de uiterste waakzaamheid te worden in acht genomen, om tegen overrompeling gevrijwaard te zijn. Nog onlangs werd dit bewezen te Biloel-zuid, in welks nabijheid twee heuvels door ons bezet zijn, waarvan een door den vijand werd aangevallen op den 2 Juni. Daarentegen werd de vijand den 22 Mei te Batoe Lintong overrompeld door onze troepen, bij welke gelegenheid een stuk geschut (drieponder) op hem werd vermeesterd. Van den controleur te Boekit Sebon werd den 24 Mei het bericht ontvangen, dat de beruchte T. Tjihiq Lamngah met 60 volgelingen, waarvan 20 met Beau- montgeweren gewapend, door den bergpas Cletaran en door de IV Moekims naar Lepong was gegaan, ten einde, zooals bericht werd, de daar aanwezige uitge wekenen der VI Moekims aan te manen om niet naar elders te trekken, maar te blijven waar zij waren. Wel werden er maatregelen beraamd om zich van dat hoofd meester te maken, en beloofden de Imams van Lepong en der IV Moekims hun medewerking daartoe, maar, zooals te voorzien was, had dit niet het gewenschte resultaat. Alleen verliet T. Tjihiq Lepong, en den Bisten werd gerapporteerd, dat hij zich te Oedjong Blanc Gaming, op circa l]/3 uur afstands van Boekit-Öebon, ophield. Den 1 Juni werd een kolonne van twee compag nieën barisan en één compagnie van het 13de bataljon onder majoor Voigt derwaarts gezonden om hem van daar te verdrijven, maar hij werd niet geattrappeerd. In Marassa en de VI Moekims viel weinig van belang voor. De inval des vijands in Lamtengah deed een tiental huisgezinnen van Sabang naar P. Nasi de wijk nemen. De bewoners van Lampagger hebben de hun opgedragen taakhet aanleggen van een weg, die onzen post aldaar met het zeestrand verbindt, afgewerkt; die van Lamtengah hebben hun aandeel echter nog niet voltooid. Handel en nijverheid gaan zoowel onder de onder worpen bevolking als onder de te Oleh-leh gevestigde vreemdelingen steeds vooruit. De bevolking van Marassa toont nog weinig geneigd heid om den landbouwarbeid te hervatten. Door de bevolking der IX Moekims in het gebergte is nog geen stap tot onderwerping gedaan. Het gedeelte, dat in kampong Geljiel is gevestigd, leeft daar rustig. Van den toestand in IV Moekims zegt de contro leur aldaar het volgende z/De rust werd in de IV Moekims nergens verstoord en schijnt de bevolking meer op rust te komen. //Sedert een paar dagen is de bevolking uit kampong Seboen begonnen met haar sawahgronden om te ploegen en zal dat voorbeeld wellicht spoedig door de andere kampongs worden nagevolgd. z/De hoofden kwamen geregeld op wanneer het be stuur hen opriep, en gaat de bevolking nog steeds voort met het leveren van bouwmaterialen, alspi nang en niboeng ten dienste onzer versterking alhier. z/De gezondheidstoestand der bevolking blijft on gunstig; koortsen komen veelvuldig onder haar voor, zij zijn echter niet kwaadaardig. z/De cholera is veel verminderd en doet zich nog slechts sporadisch voor. //Onder de bezetting was de gezondheidstoestand gunstig. z/De pasar te Pakan Bing (Moekim Koewe) werd steeds druk bezocht, terwijl ook dagelijks aan den voet van den heuvel, waarop de versterking is gelegen, door eenige Atchineezen levensmiddelen als kippen, eieren, groenten, vruchten etc. worden te koop geboden. z/Met het aanleggen van den weg tusschen Pakan- Badak en Boekit Seboen is nog geen begin gemaakt". Dit laatste is een gevolg van het niet gereed-zijn van het logies voor de koelies, die dien weg moeten maken, en ook daarvan, dat alle krachten worden in gespannen tot voltooiing van den spoorweg. In de laatste twee dagen is de uitermate drukkende warmte, waarvan wij te lijden hadden, vervangen door hevigen wind en regenbuien, die wellicht een gun stige verandering in den gezondheidstoestand teweeg zullen brengen. Buitenland. F r a n k r ij k. Men verzekert, dat de Minister Dufaure de candi- datuur heeft aangenomen hem door de linkerzijde aangeboden, van senator voor het leven, ter vervanging van Oasimir Périer. De benoeming voor dien vacanten zetel en de brief van mgr. Guibert aan Dufaure over de wijzigingen in de begrooting van Eeredienst zijn

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 2