ZIERIKZEESCHE COURANT. voor liet arrondis- seiiient Zierikzee. 1876. No. 62. Zaterdag 5 Augustus, 79ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD &3/l6 311/8 2,441/2 2,1 G 10.— 9.50 7.— 6.50 6.— 4.50 5.50 11.50 12.— 14.50 12.75 8.75 zee. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VBIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PBIJS DEE AD Y EET EN TIEN Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEAM W'. Binnenland. Ziemkzee, 4 Aug. Aanstaanden Maandag zal onze gemeente bezocht worden door den heer Commissaris des Konings in de provincie Zeeland jhr. mr. W. Six. Wij vertrouwen dat, gelijk o. a. te Goes voor eenige dagen het geval geweest is, ook hier de burgerij van haar belangstelling in het bezoek van Z. Ms. verte genwoordiger zal doen blijken door het uitsteken der vaderlandsche driekleur. De heer jhr. mr. W. Six zal, naar wij vernemen, het Kaadhuis inspecteeren, de verschillende openbare instellingen, scholen enz. be zoeken en audiëntie verleenen. Zierikzee, 4 Aug. Voor eenige dagen werd in sommige bladen met zekeren ophef melding gemaakt van de vondst van een sikkel in een boedel te Blokzijl. De Nieuwsbode van gisteren deelt mede dat ook hier ter plaatse iemand in het bezit van zoodanig munt stuk is, dat naar 't schijnt overeenkomt met dat te Blokzijl. De sikkelen zouden dus zoo heel zeldzaam niet zijn. Misschien heeft de volgende mededeeling hieromtrent eenige waarde. Er bestaan tweederlei soort van sikkelenn.l. echte oude Jerusalemsche, en andere die, ofschoon ook van zilver gemaakt toch niet uit het Oosten afkomstig maar als onecht zijn aan te merken. De echte sikkelen zijn hoogst zeldzaam, de andere komen menigvuldig voor. Het woord sikkel beteekent eigenlijk gewicht. De sikkel was dan ook reeds in hooge oudheid de ge- wichts-eenheid. De oorspronkelijke gewichts-eenheid, die ook de munts-eenheid werd, is niet nauw keurig bekend, zoodat het juiste gewicht dat de oudste ge munte sikkelen hadden of hebben moesten niet is op te geven. Het opschrift der oude sikkelen was aan de eene zijde Sjaekel Israël als randschrift om een beker geplaatst, welke beker den gouden Gomer moest verbeelden die met hemelsch manna gevuld naast de arke des verbonds stond. Op de keerzijde staat een bloeiende amandeltak met het randschrift: Jerusjalaim ha Kaddasjahd. i. Jeruzalem de heilige. De zilverling was ongeveer een halve sikkel en voerde nagenoeg de zelfde opschriften en afbeeldingen op de koperen stater zag men ook den beker en den amandeltak. {Ontleend aan Kerbert. Bijbelsche oudheden). Ouwerkerk, 2 Aug. In het jaar 1866 werd in deze gemeente door het krachtdadig initiatief van den heer M. Corstius Lz., destijds predikant alhier, eene bewaarschool tot stand gebracht door de //vereeuiging tot bevordering der belangen van opvoeding en on derwijs te Ouwerkerk". Deze inrichting is geheel en al daargesteld en wordt nog steeds in stand gehouden door vrijwillige bijdra gen van particulieren, zoowel in als buiten deze gemeente. De burgerij heeft steeds getoond het nut te beseffen eener goed ingerichte bewaarschool, gelijk de onze, zoowel om de goede gelegenheid, welke zij vooral aan de arbeidslieden geeft, om hunnen kinderen ge durende den werktijd het gemis der ouderlijke zorg te vergoeden, als om de gezonde ontwikkeling van het verstand der kleinen, waardoor de grondslag gelegd wordt om hen later met te meer vrucht het lager onderwijs te doen ontvangen. Op Maandag 31 Juli werd het löjarig bestaan dezer bewaarschool feestelijk herdacht. De heer Corstius, welke steeds eene levendige belangstelling aan den dag legt omtrent alles, wat onze gemeente betreft, en immer zoo krachtdadig de instandhouding en den bloei der bewaarschool helpt bevorderen, woonde de feestviering bij. De kinderen werden in de net versierde bewaarschool door de zorg van eenige personen onthaald op choco lade, koek, kersen, limonade, etc. Met vlaggen en schilden voorzien trokken de kleinen onder het blij gezang van toepasselijke liedjes eenige malen door het dorp. Nog gelukkiger werden zij, toen eene rijk versierde tombola elk hunner verrastte met een zeer fraai geschenk als herinnering aan dezen dag. De bewoners onzer gemeente toonden ook ten zeerste door hunne feestelijke stemming, het uitsteken van vlaggen, het oprichten van eerepoorten, etc. hunne deelname aan de vreugde der kinderen, en limine ingenomenheid met de feestviering ter herdenking aan de stichting eener zoo nuttige instelling. Moge de tijd niet verre meer zijn, dat elke gemeente zich moge verheugen in het bezit eener goede be waarschool Vlissingen, 30 Juli. Als een verblijdend teeken van toenemend verkeer van den maildienst van hier op Engeland, kan dienen dat gisteren morgen nief minder dan 87 passagiers hier arriveerden, terwijl de administratie alleen aan vrachtgoederen ruim f 1100 te ontvangen had. Uit Ylissingeti wordt gemeld-, dat Woensdag, in tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Hendrik, Z. Exc. den Commissaris des Konings in de provincie Zeeland en nog een veertigtal genoodigden, de plechtige opening van de inrichting der Kon. Scheepsbouw en machine fabriek //de Schelde" en het leggen der kiel van het eerste ijzeren schip, een stoomtransportschoener voor het loodswezen heeft plaats gehad. De stad en de voormalige marinewerf, thans door z/de Schelde" geëxploiteerd, waren smaakvol versierd. Het muziekgezelschap //Ons genoegen" ontving den Prins met 't //Wilhelmus" en bracht bij de plechtigheid het //Wien Nethlands bloed" ten gehoore. De prins nam de werf en de fabriekgebouwen met belangstelling in oogenschouw. Na afloop der plechtigheid werd aan de werklieden der fabriek een vrijen feestdag verschaft en bood de Maatschappij den prins en de verdere gasten ten huize van den Directeur in het voormalig Admiraals huis een prachtig diner aan. De eerste dronk, op Z. M. den Koning, die het initiatief nam om de Maatschappij in 't leven te doen roepen, werd door den heer Arie Smit, als President-Commissaris, uitge bracht. Te Viissingeu ziju Maandag eenige railliarden door de golven op strand geworpen waar zij zoo maar voor 't Scheppen waren. Het waren zwarte mieren (for mica nigra) die op hun jaarlijksch bruiloftsreisje door een of andere oorzaak in zee geraakt en vervolgens naar het land gespoeld zijn. Goes, 1 Aug. Vrijdag namiddag had de metselaar M. d. B. het ongeluk van een huis in de Bozemarijn- straat naar beneden te vallen, met het ongelukkig gevolg dat hij zijn arm ter hoogte van de pols brak, en deze als het ware geheel verbrijzelde. Naar zijne woning gebracht, werd hem onmiddellijk door twee doctoren heelkundige hulp verleend. Bij beschikking van den Min. van Binnenl. Zaken zijn o. a. met ingang van 1 Aug. bevorderdtot opzichter van den waterstaat le kl. de opzichters 2e kl. A. Fagel en A. Schraver; tot opzichter van den waterstaat 2e kl. de opzichters 3e kl. Th. Hey- blom, J. van Kluyve en C. Spoon Az.tot opzichter van den waterstaat 3e kl. de opzichter 4e kl. C. J. van Sluys, te Goes. Zondag 23 Juli j.l. is te Bath zekere Frans van Geertruijen, werkman van Clinge-Waes, oud omtrent 25 jaren, bij het zwemmen verdronken. 't Vergelijkend examen voor de Bijkskweekschool voor 'onderwijzers te 's Hertogenbosch is gehouden te Breda van 1114 Juli jl. Er konden 19 sollici tanten geplaatst worden. Van de 56 sollicitanten, waaronder 11 Zeeuwen, werden er den 12 Juli des avonds 25 huiswaarts gezonden en het examen de 2 volgende dagen met de overblijvende 31, waarbij 4 uit Zeeland, voortgezet. Bij beschikking van Z. Exc. den Minister van B. Z. dd. 24 Juli jl. is o. a. tot Bijkskweekeling te 's Bosch benoemd J. A. Beneker, geb. te Hoedekenskerke. Met zekerheid wordt gemeld, dat te Deventer en te Middelburg kweekscholen voor onderwijzers zullen worden gevestigd. Volgens het Koninkl. besluit van 9 Januari 1876, Staatsblad no. 7, houdende het algemeen reglement voor het vervoer op de spoorwegen, houdt o. a. deze bepaling in art. 3 lett. e: //Het is aan elk, wien het uit deu aard zijner be trekking niet vrij staat, verbodenzich in staat van dronkenschap te bevinden of rumoer te maken op stations". Nu vraagt de Gemeentestem wien dit uit den aard van ziju betrekkiug wèl vrij staat. //Wie geeft licht in de duisternis!" roept het Wageningsch Weekblad uit, de vraag stellende, hoe prins Frederik en prins Alexander, een stipt gods dienstig man en een jongmensch, die zijne voetstappen drukt, vrijmetselaars kunnen zijn, daar deze over het algemeen zich niet aan den godsdienst laten gelegen liggen? De prinsen alleen kunnen die vraag beantwoorden, maar het zou ook kunnen wezen, dat men voor zich zeiven een stipt godsdienstig man kan zijn, maar een weerzin heeft in dat gekibbel over zaken, die niemand weet en die voor ieder slechts een kwestie van geloof zijn. Van de vrijmetselarij hebben wij wel eens ge hoord, dat zij elke geloofsovertuiging en elke politieke overtuiging eerbiedigt, zoodat in de vereenigingen van vrijmetselaars de oorzaak van verdeeldheid niet bestaat, die in de maatschappij de mensehen van elkander verwijdert en tot eikaars tegenstanders maakt. Is dit zoo, dan is het misschien deze eigenschap, welke de prinsen heeft aangetrokken en die voor hen meer aanlokkelijks heeft dan het ijverig en onvermoeid verketteren en veroordeelen van andersdenkenden. Het is slechts een vermoeden; de prinsen zeiven zijn, wij herhalen het, de eenigen die de heeren van het Wa- geninsch Weekblad in de duisternis, waarin zij ver- keeren, kunnen terecht helpen. Arnh. Ct. Thans kan de voorwaardelijke toetreding van Z. K. H. Prins Hendrik tot hen, die de oprichting van het Spinoza-standbeeld willen bevorderen, worden bericht. Z. K. H. heeft, voor het geval de zaak tot stand komt, een niet onbelangrijke som daarvoor beschikbaar gesteld. Aan de Zutfensche Ct. wordt gemeld, dat het Mi nisterie op zijn nader schrijven, waarbij niet meer op collectief ontslag werd aangedrongen, 11. Vrijdag nog geen antwoord had ontvangen. Uit goede bron vernemen wij, dat het Ministerie thans het verzoek om collectief ontslag heeft herhaald. Gedurende den scherpschutterswedstrijd te Lausanne zijn 302,000 flesschen wijn door de deelnemers ge dronken.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 1