LANDBOUW. Zoo is wel wat op te maken. Dat wachten moet een oorzaak hebben. Deze nu kan gelegen zijn in den eigenaardigen stand der pionnen op het schaak bord, die als men de kaart raadpleegt zoodanig is dat driftig vooruitgaan voor elk der partijen even noodlottig zou kunnen worden. De Serven en hun bondgenooteu staan in vier divisiën of corpsen op even zooveel tamelijk ver van elkander gelegen punten. Alleen het westelijk corps der Serviërs en het corps der Montenegrijnen kunnen eenigszins op een zelfde basis opereeren of althans naar een ge meenschappelijke basis streven. De Turken van hun kant zijn daardoor eveneens verplicht tot machtsver- deeling, en voor beide partijen is voorzichtigheid nummer één. Wat onder andere omstandigheden als stoutheid of moed zou aangemerkt worden, dat zou in de gegeven omstandigheden een groote dwaasheid kunnen zijn. Men wacht dus. Ondertusschen kunnen de Turken hun troepenmacht versterken, terwijl ook de Serviërs dit kunnen doen, als er daarvoor nog grondstof voorhanden is, 't geen te betwijfelen is als 't waar is dat alle weerbare man nen reeds zijn uitgetrokken. Een andere oorzaak van het niets doen en afwachten kan er een van politieken aard zijn. Het is toch wel als uitgemaakt te beschouwen dat Servië heeft gerekend en vast nog wel hoopt op hulp van buiten. De Pan-Slavistische beweging in het Oostenrijksche schijnt door de regeering van dien staat bedwongen te zijn door de arrestatie van Miletecs, op 't oogcn- blik dat de beweging op 't punt stond uit te barsten. Wat nu de woorden betreft schijnt alle uitzicht der Serviërs op buitenlandsche, d. i. Russische hulp ver vlogen hoe 't feitelijk gaan zal moet nog blijken, en zal wellicht spoedig openbaar worden. Aan de Turksche zijde is ook vermoedelijk wel ietwat te veel gerekend op Engeland, terwijl Engelands toon nu al weer vrij wat lager gestemd is dan voor een paar weken. Wachten is dus voor 't oogenblik nog 't woord. F r a n k r ij k. De Kamer heeft de verkiezing van graaf de Muu vernietigd wegens de gebleken ongeoorloofde pressie door de geestelijkheid op de kiezers uitgeoefend. Dat er bij de feesten te Lourdes met het mirakel van die kreupele vrouw die genezen zou zijn, brutaal bedrog heeft plaats gehad, is thans van zoo algemeene bekendheid dat zelfs de ultramontanen er niet meer van durven reppen. Voor duizenden domme kinkels heeft het bedrog echter zijn verlangden dienst gedaan die lieden lezen de bladen niet en het mirakel hebben zij toch gezien. De bankier Hermann Oppenheim is Vrijdag plotse ling overleden. Het Journal Officieel bevat administratieve hervor mingen, loopende over 27 prefecten, waarvan 3 ontslagen en 3 ter beschikking der regeering gesteld zijn, 1 secretaris-generaal en 33 prefectorale raden, waarvan 7 hun ontslag verkregen. Uit mededeelingen van den minister Dufaure blijkt, dat reeds van 656 beschuldigden van deelneming aan de Commuune, de stukken onderzocht zijn. Aan 24-9 werd gratie of wijziging van straf verleend, van 208 werd verzoek om gratie verworpen, van 92 uit gesteld, terwijl gratie aan 107 anderen zal worden voorgesteld. Van af 1 Jan. '75 tot einde Juni 1876 hadden 4 nieuwe vervolgingen plaats gehad en 8 veroordee lingen bij verstek, terwijl in 5 gevallen belast was, een onderzoek in te stellen. Omtrent de stemmingen der verschillende partijen over de gemeentewet blijkt nog nader, dat van de 64 stemmen op het voorstel-Madiers de Montjau uitgebracht, 53 tot de republikeinen behoorden. De 64e was die van prins Napoleon, 98 afgevaardigden hielden zich buiten stemming, waaronder 51 Bona- partisten. Het amendement-de Casttellane werd met 262 tegen 140 stemmen verworpen. Onder deze laatsten waren al de Bonapartisten, benevens prins Napoleon, 28 leden van de rechterzijde en 37 repu blikeinen, meest van de uiterste linkerzijde. Tegen het recht van den president, de maires in de hoofd plaatsen der kantons te benoemen, steraden 70 Bona partisten, waaronder prins Napoleon, 25 leden van de rechterzijde en 33 Republikeinen. De heer Louis Blanc heeft den minister van bui tenlandsche zaken geïnterpelleerd over de houding van de regeering ten opzichte van de verwikkelingen in het oosten van Europa, die allerwege met zooveel spanning worden gevolgd. De minister Decazes antwoordde, dat hij 't voor Frankrijks belangen niet wenschelijk achtte eene dis cussie te voeren over de ernstige gebeurtenissen in liet Oosten. Frankrijk houdt zich toch uitsluitend bezig met de bevrediging in eigen boezem en 't herstel zijner zaken binnen 's lands. De regeering wil zich hoeden voor eene inmenging in buitenlandsche aan gelegenheden, waardoor 't herstel van Frankrijk ook in het buitenland zou kunnen worden bemoeielijkt; doch gelijk elke staat zou zij in die zaken kunnen betrokken worden. Frankrijks plicht is, verschillen uit den weg te ruimen waardoor de vrede zonde kun nen worden verstoord. In een volstrekt vredelievenden geest sluit Frankrijk zich dus aan bij de pogingen om de eensgezindheid onder de mogendheden te hand haven. Die eensgezindheid doet zich in den meest stelligen vorm kennen en rust op een grondslag, welke Frankrijk niet dan met voldoening kan aanne men, daar die grondslag het beginsel is van niet tusschenkomst en vertrouwelijk overleg. Engeland, Een deputatie onder voorzitterschap van John Bright diende bij graaf Derby een adres in, waarbij aange drongen wordt op handhaving van de strikte onzij digheid van Engeland in de Oostersche kwestie. De minister antwoordde, dat het adres volkomen de gevoelens der regeering uitdrukte, behalve voor het geval dat haar goede diensten het einde van den strijd zouden kunnen bespoedigen. Engeland heeft geweigerd aan het Berlijnsche memorandum zijn adhaesie te schenken, alleen omdat het geloofde dat het niets geven zou, dat noch de Porte, noch de opstandelingen zich daaraan zouden onderwerpen en omdat het het resultaat eener transactie was der Mogendheden, die, hoewel zij het wenschelijk achtten gezamenlijk' te handelen, het niet geheel eens waren over de staatkunde, die zij moesten volgen. De zending der vloot naar de baai van Besika, gelast ten gevolge van het initiatief van al de gezanten te Konstanti- nopel, was een maatregel, genomen in overleg met al de Mogendheden, en rechtvaardigde dus niet de vrees voor een interventie. Het was moeilijk over de gebeurtenissen voorspellingen te wagen, verklaarde Derby, maar hij geloofde dat een algemeene Europeesche oorlog zeer weinig waarschijnlijk is. (Toejuichingen). Hij zag niet in, waar die van daan moest komen. Frankrijk en Italië zouden om financiëele en andere redenen geen enkelen maatregel nemen, die tot een algemeene botsing zou leiden. Duitschland stelt veel minder belang in de Oostersche kwestie dan de andere patiënt. Elke Engelschman beschouwt een Euro peesche oorlog als het grootste ongeluk. Het dualistisch stelsel en de verscheidenheid van volkeren in Oosten rijk maken, dat voor dat rijk een aanvallende politiek zeer moeielijk is. Het is niet in het belang van Oostenrijk den vrede te breken. Derby gaf toe, dat er een partij, zelfs een zeer machtige partij in Rusland was, die een groot Slavisch rijk wenscht onder toe zicht van Rusland, maar die partij heeft het heft niet in handen. Hij was zeker dat de Czaar, die alver mogend is, een oprecht vriend is van den vrede. Er bestaan financiëele en andere redenen, die een aan vallende politiek op dit oogenblik in strijd met de belangen van Rusland doen zijn. Hij wees op de bijeenkomst te Reichstadt, waar de keizers waren overeengekomen een politiek van non-interventie te volgen, en daarbij verklaarde de minister zich te hebben aangesloten. Voor het waarschijnlijke geval dat de gelegenheid zich voordoet een bemiddeling te wagen, moet deze plaats hebben gezamenlijk met de andere Mongendheden. Derby verklaarde ten slotte, dat non-interventie geen onverschilligheid was, die tot internationale regeeringloosheid zou voeren. Engeland heeft den //zieken man" (Turkije) gewaarborgd tegen moord, niet tegen zelfmoord of een natuurlijken dood, en de minister hechtte groote waarde aan de goede ver standhouding der Mogendheden, die den vrede waarborgt. De minister ontving nog een deputatie, die hem een adres aanbood, door Russell onderteekend, namens het verbond tot bescherming der Christenen in Turkije. Pas heeft de Engelsche Admiraliteit met zekeren niet onrechtmatigen trots haar jongste tabel van de Engelsche oorlogsvloot publiek gemaakt en daarin met niet weinig ophef gewag gemaakt van het nieuwste en zwaarste panserschip //the Thunderer" of er is met dit schip op zijn proeftocht een betreurenswaardig ongeluk gebeurd. //The Thunderer" deed Vrijdag op de reede van Portsmouth een proeftocht en was nau welijks 8 minuten onder stoom toen een der ketels met een vervaarlijken slag berstte. Van de bemanning werden 25 personen onmiddellijk gedood en 53 anderen in mindere of meerdere mate gekwetst. Toen een uur later de stoom en de rook een weinig waren op getrokken uit het hol van het schip kon men pas de ramp overzien en de lijken en gewonden opzoeken en naar boven brengen. Een der zijwanden van den ketel was geheel weggeslagen. Onder de gedooden waren de eerste machinist, een ingenieur, verscheidene stokers en werklieden. Van de 53 gekwetsten vreest men dat ook nog verscheidenen zullen bezwijken. Behalve door het verlies van menschenlevens is de ramp van zeer ernstigen aajrd voor de marine. Het schip was nieuw, de ketels ook, men was pas met geringe kracht aan 't werk. Er zal natuurlijk een ernstig onderzoek plaats hebben. T u r k ij e. Volgens bijzondere berichten zijn de straffen der veroordeelden te Saloniki verzwaardde chef der politie is veroordeeld tot degradatie en 15 jaar dwang arbeid, de kommandant van het fregat tot degradatie en 10 jaar gevangenisstraf. In het belang van HANDEL en NIJVERHEID vestigen wij de aandacht op het volgende: Sedert eenige dagen heeft de firma G. L. DAUBE Co. het uitsluitend recht van inzending verkregen van alle Nederlandsche, Fransche, Belgische en Engelsche annoncen in de voornaamste dag- en weekbladen van: BELGIE, DUITSCHLAND, OOS TENRIJK HONGARIJE en RUSLAND. Verder heeft de heer E. ELSBACH, generaal agent dier firma voor Parijs en Frankrijk overeenkomsten gesloten met de uitsluitende pachters der bladen van Brazilië, Zuid-Amerika, Canada, de Vereenigde staten van Noord-Amerikavoegt men nu hier nog bij dat genoemde Agent uitsluitend onze bladen van Neerlandsch-Indië vertegenwoordigt, dan kan men terecht aannemen dat de firma G. L. DAUBE Co. de eenige is in geheel Europa, die beweren mag annoncen te kunnen aannemen en te kunnen uitvoeren in alle binnen- en buitenlandsche bladen. Frankrijk is ook niet vergeten, daar dezelfde firma annoncen plaatst in de voornaamste Parijsche en Fransche bladen met een rabat van 20 tot 40 Indien men dus voortaan zeker zijn wil dat eene annonce geplaatst worde, dan wende men zich aan de firma G. L. DAUBE Co., te Amsterdam, te Parijs, te Weeuen, te Frank fort, te Berlijn of in elke groote stad van Europa. Aan de Redactie can Ceres. In Ceres No. 26 las ik met belangstelling onder de berichten, in een schrijven van den heer Jongkint Koning aan de afdeeling Beerta, bijzonderheden de Landbouwschool te Wageningen betreffende. Dat pro gramma onderscheidt zich zeker door rijken inhoud, wat het onderwijs betreft en door lage leergelden dit gevoegd bij hetgeen Professor Salverda op het Congres te Amsterdam over Landbouw-onderwijs mededeelde. Nieuwe Rotterdamsche Courant van 30 Juni). Dit alles noopte mij om een schrijven tot U te richten betreffende deze zaak. Het streven voor ieder individu in den landbouwenden stand naar vooruitgang is eene zeer prijzenswaardige zaak en heeft zeker reeds vele goede vruchten opgeleverd. Proeven worden genomen. In vele streken werden voordrachten gehouden, door Provinciale fondsen ge steund of door particuliere vereenigingen. Landbouw- maatschappijen trokken zich deze zaak aan, zoodat onderricht onder de meest eenvoudige vormen werd verstrekt door samenwerking van verschillende lichamen. Dit is op zichzelf een verblijdend verschijnsel en zal zeker goede vruchten afwerpen, zoo men daarmede voortgaat. En daar dit door samenwerking werd verkregen, wenschte ik in Ceres wel het volgende gesteld te zien. Is het wenschelijk dat landbouw-onderricht aan de Rijks-Landbouwschool onder het bereik valt van velen Deze vraag is te eenvoudig om beantwoord te wórden. Ieder zal dit toestemmen. Eene vraag, welke hierop noodzakelijk volgen moet, is dezezal dit ouderwijs ook vallen onder het bereik van mingegoeden Ik geloof neenDe noodzakelijke kosten aan dat onder wijs verbonden zullen voor velen eene onoverkomelijke hinderpaal zijn. En zoude het niet wenschelijk zijn om ook knappe jongelui, welke om finantiëele redenen niet kunnen profiteeren van die inrichting, even als men dat ziet doen aan onze Academies, door beurzen of besparingen daartoe in staat te stellen? Want voor bedrijven van kleinen omvang zal ook kennis van het vak voordeelig werken. Nu rees bij mij de gedachte op, zoude het voor de verschillende Maatschappijen van Landbouw, welke in ons vaderlaud bestaan, niet eigenaardig zijn om het initiatief in deze te nemen en pogingen in het werk te stellen zoo iets tot stand te brengen. Wijze waarop, middelen waardoor, hoe of men de gelegenheid zal openstellen, ziedaar vragen, welke ik niet stellen zal, daar deze geheel te huis behooren bij de corporatiën, welke zich eventueel met deze zaak zullen bezighouden, zoo ik hoop. Enkel om deze zaak ter sprake te brengen, drong mij om tot U mij te wenden, om openbaarheid aan deze gedachte te geven. N. L. de B. Overgenomen uit Ceres). De woningenkwestie in de Noord-Amerikaansche steden. In 't jaar 1870, toen de voorlaatste algemeene volkstelling had plaats gevonden, bleek het, dat er ongeveer 60 steden waren met een bevolking van

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 3