Ongelukken, misdaden enz. VAR IA. BEURS- Ei 5MRKTBERICHÏEN. door de Turksclie soldaten in Turkije, en met name in Bulgarije zouden zijn gepleegd ten opzichte van de Christenen, bij het dempen van den opstand. Hoe bloedig die tooneelen ook zijn gekleurd, behoeft dit op zichzelf geen reden te zijn er geen geloof aan te hechten voor een deel zijn de opstanden in Turkije godsdienstige bewegingen, Christenen vechten tegen Mohammedanen, en zulke gevechten zijn altijd wreed, niet alleen in Turkije, maar ook elders. De Christenen vergeten echter gewoonlijk bij het beschuldigen van de Turken, dat de Slavische volks stammen in Turkije even wreed zijn en over't geheel zelfs minder beschaafd dan de Turken. De Turksclie yegeeving heeft echter, in het begin van den opstand in Bulgarije, het bestrijden van do muiters overgelaten aan de Circassiörs en Bnzi-Bazoeks, een soort van vrijscharen, die men evengoed met den naam van rooverbenden kan bestempelen. Ouder zulke omstan digheden, verwonderen ons de gepleegde wreedhe den niet, In een welvarend gewest bij Philippopolis zijn, verzekert een Engelsch correspondent, met medeweten der Turksclie ambtenaren en grooteudeels zelfs op hun aansporing, minstens zestig dorpen geplunderd en verbrand en duizenden, men spreekt van 13 Lot 30 duizend, weerlooze mannen, vrouwen en kinderen, 11a de wreedste folteringen om het leven gebracht. De Bazi-Bazoeks en Circassiörs hebben 0. a. het dorp Novo Selo geplunderd. Bij hun nadering waren meer clan vierhonderd vrouwen en kinderen op de vlucht gegaan. In de nabijheid van Kalofer konden ze niet verder van vermoeidheid, en nu zonden ze naar de hoofdlieden van dit dorp om levensmiddelen. Terwijl daarover onderhandeld werd met de Muzelmannen uit den omtrek, kwam een bende van 300 man de ongelukkigcn berooven van hetgeen hun nog door de Circassiörs gelaten was en nam veertig jonge vrouwen mede. De Turksclie vrouwen echter wilden deze niet in hun dorp hebben. Zij werden toen naar een af gelegen hoeve gevoerd en, na een gruwelijk tooneel, werd het geheele gebouw met de ongelukkige slacht- offers in brand gestoken. Een consulair agent schat het aantal on schuldigen, dat op deze en dergelijke wijze in verschillende dorpen werd vermoord, op 13000, meerendeels vrouwen en kinderen. Bovendien zijn door de Turksclie troepen zoovele Bulganrsche kinderen geroofd en als slaven verkocht, dat men er te Philippopolis bijna geen weg mede weet. Uit volkomen geloofwaardige bron ver neemt een correspondent, dat daar jonge meisjes voor niet meer dan drie a vier lire het stuk worden aan geboden. De Times maakt uit een en ander de volgende acte van beschuldiging op: lo. Meer clan honderd Bulgaarsche plaatsen zijn geheel vernield, ofschoon er geen denkbeeld was van pogingen tot opstand, dan in vijf of zes. 3o. Minstens 35000 ongewapende en weerlooze menschen zijn in koelen bloede vermoord. De Turksclie dagbladen van Konstantinopel spreken van minstens 40,000. 3o. Meer dan 1000 Bulgaarsche kinderen zijn als slaven verkocht. Dit geschiedde in het openbaar in de straten van Adrianopolis en Phi lippopolis. 4o. De afschuwelijkste wreedheden zijn gepleegd op duizenden, die niet vermoord zijn. 00. De mishandelingen van vrouwen zijn erger, clan ooit zijn bedreven. 60. Miusfcens 10,000 Bulgaren zijn nog in de gevangenis en ondergaan daar mishandelingen, zop.als sedert de middeleeuwen in Europa niet gekend weiden. 7o. Yele duizenden vluchtelingen zijn' thans in de groote steden. Ze worden door de Turksclie bevolking op allerlei wijzefi. geplaagd en lijden de grootste ellende, daar men den Bulgaren belet hen bij te staan. E11 thans komen de organen der Curie en van de Jezuïten er openlijk voor uit dat zij partij trekken voor de Turken 1 Natuurlijk, die mishandelde Chris tenen zijn leden van de Grieksche kerk. F r a n k r ij It. In Erankrijk is men nog onder den indruk van het groot verlies, dat men 111 den staatsman Casimir Pcrier geleden heeft. Zijn stoffelijk overschot is Zaterdag met groote staatsie ter aarde besteld. De beide zoons van den overledene, zijn schoonzoon, graaf de Ségur, en de hertog d'AudiffVet Pasquier, zwager van Casimir Perier, openden den lijkstoet. De geheele linkerzijde van den senaat en de kamer van afgevaardigden, zoomede vele leden van de rechterzijde, de hertog van Aumale, al de ministers, voorts vertegenwoordigers van de groote instellingen van wetenschappelijken aard enz., woonden de plechtigheid bij. I11 den Ministerraad onder voorzitterschap van Mac- Mahon werd het definitief besluit genomen om geen concession te doen op het punt der gemeentewet. In de Kamer diende Benjamin Baspail een voorstel in om de namen openbaar te maken van personen, die wegens deelneming aan de Commune veroordeeld, van de Begeering gratie hadden bekomen. Baspail drong op de urgentie aan, die door de Kamer niet werd aangenomen. X> uitschla 11 <1. De DuiLsche keizer is te Würzburg aangekomen, en wel een half uur nadat Bismarck aldaar was gearri veerd. De stad was feestelijk versierd. Volgens de Hanib. Nachrzal Andrassy op verzoek van keizer Wilhelm de keizers-ontmoeting te Salsburg bijwonen. IU 11 <>- e 1 £5 11 tl. De rechtmatige nieuwsgierigheid van het Engelsch Parlement zal clan eindelijk worden bevredigd eri do correspondentie over de Oostersche kwestie in het begin der volgende week worden overgelegd. Nadat Disraeli deze toezegging had gedaan, sprak hij de verhalen tegen, die omtrent de gruwelen in Bulgarrije werden gedaan. Wat ook verschillende couranten mochten meedeelen, de regeering had niets vernomen, maar inmiddels had de Engelsche gezant te Konstan tinopel in last bekomen, bij de Porte op verzachting der rampen van den oorlog aan te dringen. Op verlangen van lezers en, met 't oog op de meeste bladen, ter voldoening in een bestaande behoefte, zullen we van tijd tot tijd onder bovenstaande rubriek een korte opgave van dagelijks voorkomende gevallen geven die in de termen vallen van die rubriek. Dinsdag avond is alhier een knaapje van zes jaar in de Nieuwe haven gevallen, doch door de knechts van de stoomboot //Zierikzee" gered. Te White Ilall in Michigan, heeft een man op zeer omslachtige wijze zelfmoord gepleegd, hij heeft daartoe gebruik gemaakt van buskruit, petroleum en een brandstapel. Een ander op niet minder omslachtige manier doch in een ander genre: deze had eerst voor zich een guillotine gemaakt en zich daarop zelf geguillotineerd. Te Nieuwecliep is Maandag een sjouwerman op een schip met de borst in de koevoet gevallen en kort daarna overleden. Bij den Nieuwen Waterweg is een kind in een vnurput gevallen, waarin de polderjongens 't vuur stoken om hun eten te bereiden, en aan de brand wonden overleden. In de koningshaven te Botterdam heeft een tjalk een aak in den grond gevaren. Te Middelburg is het nieuwe droge dok lek ge sprongen en vol water geloopen, zoodat het 1111 weer een nat dok is. Te Gintegabelle in Erankrijk heeft een arbeider, Jean Cazals geheeten, zijn vader en zijn broeder ver moord. Het monster heeft zijn slachtoffers met een blok de hersenen ingeslagen. Een dronkaard te Arnhem heeft zijn vrouw zoo zwaar mishandeld dat geneeskundige hulp noodig was en liet arme menscli 'naar liet ziekenhuis is vervoerd. Te Beek bij Grave hebben Zondag een 1000 a 1300 mensehen een bedevaart gehouden om de bescherming van zekeren St. Donatus in te roepen tegen het onweder. Door den al dalenden koers van het zilver ziju onze rijksdaalders op dit oogenblik nog slechts f 1,94 waard. Van schrik hierover loopen al de de nieuwe gouden tientjes uit de circulatie weg. Op liet schietveld te Diilmen is men thans bezig proefschoten te doen met het nieuwste kanon van Krupp. Dit stuk weegt 57,500 kilogram, en heeft een kaliber van 35]/3 c.M. Het schiet stalen granaten van 510 kilo, waarin 15 kilo kruit om de granaat te doen springen, verder hardijzeren granaten van 535 kilo met 8 kilo springlading en lange granaten van 410 kilo met 30 kilo springlading. Het stuk zelf wordt naar gelang der kracht die men wil ontwikkelen geladen met 335 a 110 kilo prismatisch kruit. Te Ostende is een jongmensch van zeer goedé fa milie, terwijl hij aan een feestmaal zat, gearresteerd, onder beschuldiging van valschheid in geschrifte te hebben gepleegd. Hij werd tusschen gensdarmes weggevoerd en naar Brussel overgebracht. Bij zijne aankomst werd hij onmiddellijk in vrijheid gesteld. Dc justitie had zich vergist. Te Vlissingen is Dinsdag morgen brand uitgebroken in liet hotel //la Belle Vue" op de Pottenkaai, doch door de aangerukte spuiten spoedig gebluscht. Nabij Cuyk zijn Zaterdag twee grasmaaiers dooi den bliksem gedood. Onder Nisuwerbrug tusschen Woerden en Bodegraven is de bliksem geslagen in dc roede van een hooiberg een paard werd gedood, een meisje dat onder 't paard geraakte, gekneusd en bedwelmd, en een man werden de kleederen van 't lijf geschenrd en hij zelf aan de borst gekneusd. Te Naarden is een löjarige knaap verdronken onder het baden. Te Nijmegen hebben eenige poldergasten in gevecht met een Duitsch werkman aan de spoorwegbrug al daar, dezen gevaarlijke wonden iu den buik en aau het hoofd toegebracht. De dronken vechtersbazen zijn gearresteerd. Een ander Pompeji. I11 centraal Peru, iu de provincie Guarnay of lluarney, is ongeveer een kwart eeuw geleden een ornle stad ontdekt, geheel overstelpt liggende onder- zand en aarde, zooais Pompeji onder de asch. De juiste plaats waar die begraven stad ligt is tusschen het kuslv'lek Guarnay en den mond van een kleine kuststrooin, die in den Grooten Oceaan valt. Eerst kort geleden is men begonnen opgravingen te doen en de stad weder bloot te leggen. I11 de stcenen hu izen dezer doode stad, die over 't algemeen nog goed bewaard zijn, heeft men reeds talrijke munten gevonden in volkomen gaven staat, veel gereedschappen, werktuigen en huishoudelijke zaken. Dit Amerikaansche Pompeji is als een boek, waarin men het huiselijke leven en de zeden en gebruiken der oude Peruanen zal kunnen lezen. [Aus allen Welttheilen). De te Botterdam verschijnende Maasbode deelt het volgende mede: Maandag had zich een jongmensch, werkzaam op een schip, liggende in de Maas onder Schoonerloo, na zich ontkleed te hebben, te water begeven. Nauwelijks had dit een Newfoundlander gezien, of de hond sprong eveneens te water, om den jongeling te redden. Deze verdedigde zich echter tegen deze pogingen, maar de hond hield niet op, beet hem op verschillende plaatsen in het lichaam, wat eindelijk den jammerlijken dood van den jongeling ten gevolge had. Met wouden overdekt werd hij uit het water gehaald, naar het ziekenhuis gebracht en is sedert overleden. Volgens het Vaderland zijn aan het hoofdcommissa riaat van politic te 's ITage als gevonden gedeponeerd een kavbies met een zakdoek, een bril, een ronde hoed, een geborduurd zakdoekje gemerkt W. IC., een hamer (vuist), een mand met aardappelen, een handwagen, het onderstuk van een bloedkoralen oorbelletje en een sleutel. Aldaar zijn inlichtingen te bekomen omtrent een brui 11 zij cl en parasol, een bloedkoralen kettinkje waaraan een gouden medaillon en een paars zakje met f 1,63. en ^choolnleuws. Beroepen te Botterdam ds. L. de Geer te Groningen te Otterl00 ds. M. M. de Lindt te Yerseke. Bedankt voor Breskens door den kand. J. N. Kohier; voor Bath door den kand. J. M. Snethlage. Benoemd tot onderwijzer aan 't instituut //ITasselman" te Emmikhoven de heer P, Vosman, hulponderwijzer te Vlissingen. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 13 Juli 1 8 7 G. Cert. Nat. Schuld. 2% pCt. dito dito 3 dito dito 4 dito Stad Rotterdam 3 dito Rotschild. 2% Obligatien, 1867/73 3 dito Binnenl. f 6250 3 dito f 1250 en 2500 3 Obligatien '1853/69 3 dito 185663 3 Obl. Hope Co. 1798—1816 5 Rcvv. Ins. m. Coup. 6 S. '1855 5 Obligs. a f 1000,— 1866 5 dito a 100,— I860 4 Cert. bij Hope Sf Co. '1840 4 Obligatiën-Leening '1867/69 4 dito '1859 3 Staatsleening '1864 5 Obl. in papier Mei en Nov. 5 Febr.-Aug. 5 dito in Zilver Jan. en Juli 5 April Oct. 5 A and. Pr. Leen. fl. 100 1864 Italië, Uew. Inschr. met Coupon 5 Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 N.-Arnenka, dito Mei. Nov. '1885 6 Brazilië, dito I860 5 Mexico, dito 1851 3 Nederland, ■België, Spanje, Portugal Rusland, Oostenrijk pCt f pCt, 62 748/* 98 9G1/2 13% 13% '13% 527/16 993/, 87% 95% 87% 75% 77% 63% 313 51% 51% 54% 54 125 1 pCt f 6% Groote Russische Spoonv.-Maatsch. 1868 5 ,259 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Tillis d°. f 1000, 5 dito Jelez-Orel f 1000 L 1868 5 Fransch-Oost. Spoor w.-Maatsch. 3 pCt. Obl. Zuid-Ital. dito 3 dito Illin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. YV. pref. PR IJ ZEN VAN COUPONS. Metalliek. f 19,60 I Rus. Z. -R. 30% Dito Nationale '19,75 Amer. Dollars 2,44% Div. Eng. p 11,90 Papier 2,15 Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 13 Juli 1876. Boter laagste koers f 0,50 per 5 ons. hoogste - 0,70 5 Kip-Eieren laagste koers - 0,90 per 25 stuks. middel - 25 hoogste - 0,95 25 •1297/j 95-/s 93 91s/» SB3/» 323/, 573/,

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 3