Openbare Raadsvergadering Buitenland. Tegen den hoofdonderwijzer der bijzondere school te 's Gravenpolder vvercl voor eenige weken proces verbaal opgemaakt, omdat noch door hein, noch dooi de in die school aanwezige kinderen voldaan was aan de vaccinue-wet. Ook zij, die de kinderen ter school hebben gezon den, zullen zich daarover te verantwoorden hebben. De heer O. G. Heldring, emeritus-predikant te Hemmen, stichter van de philantropischc instellingen //Thalita Kumi", //Steenbeek" enz., is te Mariüiibad overleden. Er circuleert onder groote kooplieden, handelshuizén en voorname winkeliers een adres om den Minister van Eiuauciën te verzoeken, briefomslagen voor het Kijk gratis te mogen leveren, onder voorwaarde dat zij de andere zijde gebruiken mogen, om die met adressen te bedrukken, waardoor de prijs van op 5 cent kon teruggebracht worden. Ook wil men briefkaarten en postwissel-formulieren gratis aan 't Kijk verschaffen zoo op elk slechts 2 advertentiën geplaatst mogen worden. Daardoor zou het publiek gebaat zijn, want men zou brief kaarten a 2i/2 cent en postwissel-formulieren gratis kunnen ontvangen. (£7. D.) De stafmuziek van liet 3e regiment infanterie, dat met voorkennis des keizers van Kusland, geëngageerd was om gedurende een maand, tegen eèn honorarium vau 25,000, muziekuitvoeringen te Moskou en St. Petersburg te geven, heeft Zondag een telegram uit St. Petersburg ontvangen, waarbij kennisgegeven wordt dat //met het oog op den oorlogstoestand" de muziek uitvoeringen //op hooger last" zijn uitgesteld. Naar men meldt zijn bij bet droogmaken van polder no. 3 in het Noordzeekanaal circa 14,000 pond visch gevangen. gehouden te ZIEllIKZEE den 12 Juli 1876. Afwezig zijn de heeren van der Grijp en Koole. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Wordt medegedeeld dat zijn ingekomen a. eenige brieven van Gedep. Staten, houdende goedkeuring raadsbesluiten tot wijziging der gemeente- begrooting over 1875, tot afkoop van de recognitie en rechten door de geïnteresseerden in de meestoof z/de Star", tot af- en overschrijving van begrootings- posten en tot beschikking over den post van O. U. allen voor kennisgeving aangenomen; b. een brief van Gedep. Staten, met terugzending van het Kohier van den Hoofdei. Omsl. over 1876 ter wijziging overeenkomstig hunne beslissing op in gediende reclames, waarop het Kohier dienovereen komstig wordt gewijzigd; c. de gemeenteverslagen van Leiden, Leeuwarden, Amsterdam, Delft, Goes en Zutfen en een boekwerk Nieuwe Catalogus van de Provinciale bibliotheek in Zeeland van de Commissie voor die bibliotheek, welke in de boekerij zullen worden geplaatst; d. een brief van Jhr. Mr. Macaré, houdende ken nisgeving dat hij zijne benoeming tot lid der Plaatsel. Schoolcommissie aanneemt; voor kennisgeving aange nomen tiger te doen gelden. Michael liet zich in huil richting medevoeren en eisclite zelfs in 1866 van de Porie het intrekken van de bezetting der citadel van Belgrado; dit werd wel geweigerd, doch door de medewerking der mogendheden kreeg Michael in 1867 toch zijn zin op dit punt, terwijl alleen de vluggen-parade nog bleef bestaan. In 1868 had weder een groote ommekeer van zaken plaats. Michael had onophoudelijk te kampen met inwen dige verdeeldheid en moest daarbij steeds zorgen in het moeielijkc enge vaarwater le blijven zeilen tus- sclien de beide groote klippen Kusland en Turkije, zonder op een van deze le stranden. Onvermoeid hield hij den dubbelen strijd vol, dien der intrigue in het binnenland, dien der diplomatiek in het bui tenland. Er vormde zich echter ten laatste een formeele samenzwering tegen hem en algemeen hield men den gewezen Vorst Alexander Karageorgevisch voor 't hoofd van dit kom plot. Den 10 Juni 1868 viel Vorst Michael door een pistoolschot. Openlijk werd Alexander van den moord beschuldigd; aan een restauratie der Karageorgevit- sclien viel dus niet te denken. De kroon werd op gedragen aan een minderjarigen neef van den vermoorden Vorst, die als Milan IV Obrenowitsch werd uitgeroepen, doch onder een regentschap van 3 personen gesteld tot op zijn meerderjarigheid in 1872. i) Over dezen moord en de verheffing van Milan IV kan men nalezen een stuk van G. Perret in de Revue cles Deux Mondes Juli '1869. e. do rekening der Commissie voor de Grindwegen in Schouwen over 1875, welke in het archief zal worden gedeponeerd. Wordt rapport uitgebracht door de Commissie ad hoe betrekkelijk de begrooting der dienstd. Schutterij voor 1877, strekkende tot goedkeuring in ontvang en uit gaaf op f 1038,50. Dienovereenkomstig wordt besloten. De Voorzitter deelt méde, dat bij de verkiezing- van een Kaadslid op 4 dezer is gekozen de heer J. C. Pilaar en dat deze de benoeming heeft aange nomen.' Voor kennisgeving aangenomen. Komt in behandeling' het voorstel der Commissie voor de strafverordeningen tot vaststelling der ver ordening houdende verklaring welke der strafverorde ningen nog gelden. Dienovereenkomstig wordt besloten. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt besloten te beschikken uit den post van O. U., behoudens goedkeuring van. Gedep. Staten a. over 270,37 ter betaling van door den Ge- meentebouwmeester gedane verschotten voor het maken van een vergaarput op het terrein der Garancine- fabriek voor het ontvangen van het uit de stoomketels dier fabriek af te laten water. b. over 6,585 ter betaling der Nota van den deurwaarder J. Bethe, wegens kosten gevallen op de gehouden openbare verkooping van snoeilingen. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt aan den bode H. de Vos, wegens buitengewone diensten ge durende de vacature van bode een gratificatie verleend van f 25, te vinden uit den post van jaarwedde ambtenaren. Ter benoeming van twee leden van het College van Zetters, ter vervulling der vacature bij periodieke aftreding van de heeren 11. G. Mul'ock Houwer en O. van den Bout Cz., op lilt0. Dec. e.lc., worden de volgende dubbeltallen voorgedragen: 1°. de heeren li. G. Mulock Houwer en P. Geradts; 2°. de heeren C. van den Bout en P. Labrijn Dz. Wordt rapport uitgebracht door de Commissie ad hoe op de rekening der gasfabriek over 1875, hou dende bezwaar tegen den vorm dier rekening. Als gevolg van dien minder juisfcen vorm meent zij dat liet batig saldo ad f 5095,65, hetwelk de balans aantoont, niet juist is, zoodat zij voorstelt de rekening- terug te zenden ter wijziging, zooals zij met liet Bestuur der gasfabriek reeds heeft besproken. Dien overeenkomstig wordt met algemeenc stemmen besloten. Door de Commissie ad hoe wordt rapport, strek kende tot. goedkeuring, uitgebracht op de rekening over 1875 a. van de dienstd. Schutterij in ontvang op f 983,50 uitgaaf - 1017,50 nadeelig slot f 34, b. vau het muziekgezelschap //Kunst en Eer" in ontvang op f 459,65 uitgaaf - 579,60 nadeelig slot 119,95; c. van het Evang. Luth. Armbestuur in ontvang op f S43jl95 uitgaaf - 648,105 goed slot f 195,09 d. van het Burger-Weeshuis in ontvang op. 18635,22 uitgaaf. - 17907,575 goed slot f 1727,64®; Onder dit regentschap werd een groote verandering- gebracht in de constitutie des lands. Dc oude con stitutie vau 1838 werd gewijzigd. De Senaat werd opgeheven en vervangen door een raad van state die hoogstens uit 15 en minstens uit 11 personen moet bestaan. De Skuptscliina werd van 150 tot 120 leden teruggebracht en de vergadering niet meer een maal in de drie jaar, maar éénmaal 'sjaars bepaald, l'n beginsel werd de schoolplicht aangenomen. Het ajgcmepn stemrecht bleef op den ouden voet. Deze hervormingen geschiedden in 1869 en kwamen zonder bloedvergieten tot stand. In 187.2 aanvaardde Milan IV zelf het bewind en tot op heden is het hem nog al gelukt zich bemind te maken. Zijn binnenlandsche politick is vrij volg zaam aan den wil der meerderheid van de Sku.pt- seliina; zoodat men ook van den tegenwoordigen oorlog misschien wel zeggen mag dat Milan er zich in heeft laten medeslcepen ondanks zich zei ven. Altoos evenwel blijven drie voorname partijen liet land in gestadige roering houdende Russische partij, de partij voor stilte en rust en de groote Servische eenheids-partij. Aan deze laatste schijnt de toekomst te behooren. Wij besluiten dit gedeelte onzer schets met de merkwaardige woorden van Saint Kéné Taillaudier aan het slot zijner belangrijke studie over het //Servië der 19e eeuw" De roeping van het hedendaagsche i) Zie Revue des Deux Monde's van Nov. 1808 15 Mei 1869. e. op dc gewijzigde begrooting van het Burger- Weeshuis in ontvang en uitgaaf op 1 1750. Dienovereenkomstig wordt besloten. Op een.verzoek van den Kommandant der Schut terij' om voor den provincialen schietwedstrijd uit de gemeentekas eene toelage van 100 te erlangen ter bestrijding van reis- en verblijfkosten van eenige schutters, die daaraan wenschen deel te nemen, wordt op voorstel van Burgem. en Weth. gunstig beschikt. Op een verzoek van A. E. Lammerls om remissie van Hoofdei. Omslag over liet loopende jaar, deelt de Voorzitter mede dat adressant reeds deze gemeente verlaten had toen de inschrijvingsbiljetten werden rondgezonden en hij daarom niet op het Kohier is gebracht, wordt op voorstel van Burgem. en Weth. besloten den adressant hiervan kennis te geven. Burgem. en Weth. stellen aan den Kaad voor naar aanleiding van een schrijven van geïnteresseerden in de Meestoof //de Zon5' om de gebouwen dier Meestoof voor afbraak door die geïnteresseerden tc doen verkoopen, terwijl de gemeente aan de geïnteres seerden zal moeten betalen hetgeen die gebouwen bij verkoop minder dan f 5000 zullen opbrengen, en dat geïnteresseerden den grond dier Stoof aan de gemeente zouden verburen met toekenning van liet recht om daaruit zelkasch uit te graven en weg te voeren tot zoodanige diepte als de gemeente zal goed vinden voor den huurprijs van f 10900 en dat na het eindigen van den huurtijd de gemeente het recht zal hebben dien grond over te nemen voor f 100. Na discussie wordt op voorstel van den heer Moo- lenburgh besloten, dat geïnteresseerden de Stoof publiek voor afbraak zullen verkoopen en wat deze minder dan f 6000 mocht opbrengen dit uit de gemeentekas bij te betalen, en den grond aan te koopen voor de som van f 10000. Wordt besloten op voorstel van Burgem. en Weth. het crediet, voor het aanschaffen van een grondboor ten bedrage van f 300 verleend, met f 300 te ver- hoogen en dus op f 600 te brengen. Komt in behandeling liet voorstel der Commissie van de strafverordeningen tot wijziging van 1°. het reglement van politie; 2°. verordening tot voorkoming en blusscliing van brand 3°. verordening op besmettelijke ziekten op scholen. Worden overeenkomstig liet voorstel der Commissie goedgekeurd. En 4°. verordening betreffende honden en honds dolheid. Daar op een amendement van Mr. Moens de stemmen staken, wordt dit aangehouden tot eene volgende vergadering. Hierna wordt de zitting gesloten. Het Oosten, Wij onthouden ons ook ditmaal van 't overnemen van al die tegenstrijdige, overdreven^ berichten, waar van verscheidene onmogelijk waar kunnen zijn. Iets beslissends heeft er nog niét plaats gehad, cl it is 't eenige wat er uit te halen is. In den laatst en lijd hebben vooral de Kngelsclie bladen zich beziggehouden met de wreedheden die Servië is: //De uitwerping der Turken voltooien, de forten hernemen, de nationale instellingen beves tigen, het volksonderwijs aanmoedigen, den arbeid begunstigen, de hulpbronnen van het land ontwik kelen, de orde verzekeren door de vrijheid, kortom een voorbeeld worden, dat is te zeggen, een levend voorbeeld, voor al de verstrooide kinderen der Servische familie, en zonder iets te doen om Oost-Europa te transformeeren, zich gereed houden voor alle gebeur lijkheden, op de hoogte blijven van al de kansen dei- fortui n. Gewis een groote taak, die mannelijke in spanning vereischt! Servië zal haar weten te vervul len. Men kan vrij gerust zijn aangaande een volk waarover een verleden van 500 jaar van drukkende slavernij is heengegaan en dat, eensklaps uit de scha duwen des grafs opkomende, zich zoo plotseling heeft opgeheven uit den dood tot het leven, uit de slavernij tot de onafhankelijkheid, maar, wat nog meer arbeids gekost heeft, uit een heldhaftige barbaarschheid tot een liberale beschaving". Men zal hierbij de opmerking maken dat op één punt Servië van dat program is afgeweken. Servië is ïiiet lijdelijk gebleven; het heeft ditmaal zelf den Turken den oorlog aangedaan, hopende op het buitenland en sterk in 5t geloof aan 't meer en meer ontwakende nationaliteits-gevoel van alle Serviërs, zoo buiten als binnen liet Vorstendom. De tijd moet nog leeren of dit thans nog te vroeg' is geschied, dan wel of de tijd van de vervulling der droomen van een hernieuwing van 't Servenrijk nabij is. {Slot volgt).

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 2