A D VEE TE NTIEN. Commandiet Kas, ven" aldus besluit de Spectator, dat hun regeerings- systeem geen beleediging voor Europa en geen ergernis voor de geheele beschaving was, dan alleen zouden er voor Engeland termen zijn om den Turk te steunen. Maar daaraan gelooft zelfs 1)' Israëli niet". Daar is veel verstandigs in deze taal en we meenen dat er in Engeland velen zullen zijn die daarmede geheel instemmen. Weikclijk is 't niet te stout nis men aldus redeneertlaat er gebeuren wat er wil, de toestand van liet van nature zoo gezegende, maar door een afschuwelijk wanbestuur geheel misvormde Balkanland kan «iet verslimmerd worden. Al wat uit den tegeuwoordigen chaos kan voortkomen moet bijna verbetering zijn. Wanneer het gelukt een nieuwen staat aldaar te grondvesten waarin de Zuid-Slaven gelegenheid krijgen zich te ontwikkelen en tot een eenheid te vormen, - en 't is wel nagenoeg zeker dat ze dit zouden doen, - dan zou daardoor veel gewonnen zijn. Het nieuwe rijk zou binnen weinige jaren een factor worden, waarmede al 'de groote buren rekening zouden moeten houden, ook de Kussen, al stond de nieuwe staat ook onder hun protectie. Voor de beschaving zou 't een énorme aanwinst zijn, want de jonge Slaven en Serven zijn een geslacht dat wil en ernstig wil, terwijl de Turken een geslacht zijn dat oud en versleten is en niet wil. En zelfs wanneer het testament van Peter den groote tot uitvoering kwam en de Czaar zijn kerkgang kon doen in de hoofdkerk der Comuenen en Pelaeologen. Zou er ook dan niet oneindig meer gewonnen dan verloren zijn? ltusland is nog jong, het heeft nog een toekomst. Wie wil er nog gelooven aan een toekomst voor de uitgediende halve maan? Wat nu de berichten van het oorlogs-tooneel aan gaat moeten wij voor lieden en voor 't vervolg op merken dat wij de dagelijks inkomende tijdingen voorloopig moeten nemen voor 't geen ze zijn. I)e telegraaf verschaft het voordeel dat men spoedig weet wat van 't krijgstooneel bericht wordt, doch daar staat tegen over dat men zich op de telegrammen niet onvoorwaardelijk verlaten kan. Zoo was 't eerste telegram al 't bericht van een door de Serviërs ge leden geduchte nederlaag bij Zaicar (Sakar ten N. van Zwornik a/d Drina?); zij zouden er 2000 man bij verloren hebben. Dit telegram kwam ondertusschen uit Widdin naar Weenen en van daar door de Wie ner Zeitung de wereld in. Is evenwel de plaats we zenlijk Sakar, dan zou dit bericht al heel vreemd hebben moeten bezorgd worden om te Wiudin te komen, dat in een geheel anderen hoek van 't land ligt. Voor zoover uit de stellingen is optemaken in ver band met de aanvankelijke operatien, is het hoofddoel der aanvallers, de Serviërs en Montenegrijnen, om zich met elkander te vereenigen en tevens de opstan delingen van Bosnië en de iïerzegowina in zich op te nemen daartoe strekt dan de beweging van de Servische Drina-armee naar 't Westen en Zuidwesten, terwijl tevens een sterk korps in het Zuidoosten de woeste Turksclie ongeregelde troepen moet in toom houden of misschien ook aanvallen en terugdrijven. We hebben reeds te kennen gegeven dat we aan 't eerste telegram, dat uit Widdin, weinig waarde toe kennen. De telegrammen van 3 Juli uit Belgrado houden in dat de vijandelijkheden zijn begonnen op de Oos telijke grenzen. Daar heeft generaal Tschernajofï (een Kus) de Turken na een ernstig gevecht van 3 uren uit het versterkte kamp van Badina Glava verdreven en op de vlucht gejaagd. Zij moeten vele paarden en bagage verloren hebben. Dienzelfden dag werd ook op de Westelijke grens gevochten. Daar is generaal Kauko Olimpits de Drina overgetrokken en bij Belliua met de Turken slaags geraakt. Uit de Herzegowina werd gemeld dat de Turken bij Podgoritza .de Montenegrijnsche voorposten hebben aangevallen doch na een bloedig treffen weder binnen hun stellingen zijn teruggekeerd. Twee Oostenrijksche monitors de //Leitha" en de z/Varos" zijn naar Semlin gestoomd en ter beschikking gesteld vau den Oostenrijksch-IIongaars dien consul te Belgrado. Zij moeten voor de veiligheid der Oos tenrijksche onderdanen waken, en tevens misschien 't oog houden op de Turksclie Donau-flotille, die te Kudschuck ligt. Van de vele tendenz-tclegrammen vermelden we alleen dat, 't welk Bazaine in Turkschen dienst doet treden en dat waarin 't zelfde verteld wordt van den gewezen Hongaarschen generaal Kl -pka. Een telegram van den 4 Juli bericht nader dat ge neraal Kanko Olimpits den 3 de Drina is overge trokken en bij Bellina op de Turken is gestooten. De Bosniërs begroetten hun Serviesclie broeders met geestdrift. De mogendheden uiten zich allen gunstig voor de politiek van non-interventie, vooral Frankrijk. Dit is trouwens 't beste wat zij doen kunnen om zich eenig figuur te geven. Zij die anti-Kussisch zijn, moeten ook wel zoo doen om eventueel vat op Rus land te kunnen krijgen als dit n.l. de non-interventie breekt af niet aanneemt. In de tegenwoordige omstandigheden hebben de groote potentaten zelfs in hunne zomer- of badverbiijven geen rust. Keizer Wilhelm is reeds naar Keizer Alexander, te Jugcnheim, vertrokken; laatst gcmeldejjvorst zal a. s. Zaterdag eene samenkomst niet den Oostenrijkschen Keizer in Bohcmen hebben; de diplomaten, die op reis waren, koeren naar hunne posLen terug. Zoo heeft o. a. lord Russel, Britsch gezant te Berlijn, die zich met verlof te Londen bevond, last gekregen zijn terugkeer naar Berlijn te vervroegen uit aanmerking van de //gebeurtenissen in het Oosten". De berichten van den 4 Juli zoo uit Konstantinopel als uit Belgrado, leveren het bewijs dat beide partijen zich de overwinning toeschrijven. Zoo luidt een tele gram van den 4 ui t KonstantinopelGisteren vielen de Serviërs de Turksclie troepen in de vlakte van XJrkub aan. Na een gevecht van 5 uren werd de vijand afgeslagen, inet achterlating van 500 dooden en een groot aantal geweren op het slagveld. Aan de zijde van Bellina bleven de Turken in enkele opzichzelf staande gevechten overwinnaars. Zij namen velen gevangen en maakten 200 geweren des vijands buit. De Serviërs verloren 200 dooden en 4000 gewonden. Ook wordt van Turksclie zijde in een telegram van den 5 de nederlaag der Serviërs bij Zaitehar beves tigd. De Serviërs moeten eveneens aan den kant van Nisch geslagen zijn en op Servisch grondgebied ver volgd worden. De Montenegrijnen zijn mede geslagen bij Padgorilza met 300 man verlies, alles volgens Turksclie berichten. Het laatste gevecht moet reeds den 1 Juli hebben plaats gehad. "Van Servische zijde meldt een officieel telegram van 5 Juli uit Belgrado dat generaal Tsernajeff Akpa- lanka heeft ingenomen, dat de Turken Saiczar aanvielen doch teruggeslagen werden en dat Kanko Olympits de buitenverschansingen van Bellina veroverd heeft. F i* a ii 1* i* ij lt. Het gebeurde met het examen voor de Ecole Po ly technique heeft eenige opgewondenheid veroorzaakt onder de studenten dier school. Een bende door kruiste sommige boulevards en straten onder de kreten z/Weg met de JezuïtenIn den avond werden de wandelingen op grooler schaal herhaald en tot in het Palais Royal voortgezet, doch het gehikte de au toriteiten zonder moeite hen uiteen te doen gaan en de kreten te doen ophouden. Intusschen is daarmede de zaak niet afgeloopen en houden zich de Fransche bladen met de kwestie bezig. Terwijl organen als de Patrie tevreden zijn met de ingestelde enquête en alles een misbaar noemen, van radicale zijde aan geheven om verdeeldheid onder de studeerende jeugd te zaaien, heeft de République Pranqaise een brief opgenomen van een leerling der Ecole Polytechnique in 1866, waaruit blijkt, dat in dat jaar juist hetzelfde had plaats gehad. Ook toen had de professor, die tevens aan de school van Ste. Genevieve was verbon den, vooraf met zijn leerlingen de teekenopgave in alle bijzondere gevallen behandeld en een dezer werd bij het examen opgegeven. Een der examinandi be toogt in een brief aan de Universdat zoo dozen zich rustig hebben gehouden bij liet examen, dit niet het gevolg daarvan was dat zij, zooals de Univers meende, hun beschuldiging tegen de candidaten van de Jezuïetenschool hadden ingetrokken, maar uit eer bied voor het bestuur der Ecole Polytechnique. De schrijver houdt vol, dat de leerlingen van de Rue des Postes alleen bekend waren met de opgave, en dat alleen door hun indiscretie ook leerlingen van andere inrichtingen iets daarvan te weten kwamen. Ten slotte protesteert de schrijver tegen de bewering van de Univers, dat de leerlingen der lycea haat koesteren tegen die der Jezuïeten, maar hij verklaart tevens, dat handelingen als die, welke Zaterdag plaats hadden, niet dan verachting verdienen. De plechtigheid te Lourdes van de inwijding der kerk had plaats in tegenwoordigheid van 35 aarts bisschoppen en bisschoppen. Mgr. Mermillod hield een rede over de beteekenis van het feest, en meer dan 100,000 personen ontvingen in de open lucht, na de groote mis, den pauselijken zegen uit de handen van den kardinaal Guibert. Des avonds werden de reliquieën tentoongesteld door den paus geschonken. O o s t e n r ij k-Iï onga r ij e. Te Neusatz zijn onderscheidene leden van den Hongaarschen landdag (omladine) wegens hoogverraad gevangen genomen, o. a. wordt de afgevaardigde Miletics met name genoemd. IV. Amer ik a. Den 4 Juli is in de geheele Unie de honderdjarige gedenkdag der Noord-Ameiikaansche Unie met groote geestdrift gevierd. De geschiedenis kent wel geen eeuw waarin écu enkel volk van zoo geringen staat tot zulk een ver bazend aanzien is geklommen. President Grant is o. a. namens keizer Wilhelm gelukgewenscht met den ge denkdag. VARIA. Gemiddeld verbruikt een inwoner van Beieren jaarlijks 2,84, een Wurleuberger 2,19, een Belg 1,57, een Engelschman 1,38 hectoliters bier. Dan volgt Baden met 0,78. Frankrijk wijst slechts 0,19 aan, Zweden 0,12, Rusland nog minder. JJe Tijd ergert zich niet ten onrechte aan de //spoorwcgtaal", die hier Ie lande wordt gebezigd en die het blad natuurlijk! aan den vooruitgang, waarin wij leven, toeschrijft. Eerst brachten de verschillende maatschappijen stoppen voor ophouden in zwang. Toen leerden wij, door de hoeren conducteurs van den Rijnspoorweg, het woord uitstijgen. Vervolgens stelde de exploitatie- maatschappij vast, waar de kaartjes moesten worden ingenomen. De //Grand Central-Beige" wilde niet achterblijven, en plaatste op sommige stations bordjes, met opschriften als: Vertrek voor Rotterdam. Nu eindelijk lezen wij in een officieel stuk, dat er aan het station te Venloo dagelijks zes cn vijftig treinen aankomen en afvaren. De eer dezer laatste verrijking- van de spoorweglaal komt toe aan de Kamer van Koophandel te Venloo. De Kamperstreken zijn de wereld niet uit. De Arnli. Ct. toch neemt een bericht uit //Nieuw-Abdern" op, waarin het volgende wordt geschreven//Verbeeld u, dat men heeft aanbesteed het afbreken van een oude en het bouwen van een nieuwe brug nu staat er in het bestek te lezen, dat de afbraak van de oude brug moet worden gebruikt voor den bouw van de nieuwe, maar tevens dat de oude niet mag worden afgebroken, voor dat de nieuwe voor het publiek is geopend. Men donke, hoevele aannemers zich aan deze voorwaarden hebben gewaagd. K erlinieu w s. Beroepen te 's Heerenhoek ile kand. J. N. Kohier van 's Graven li agete Westmaas ds. J. Wisse te St. Laurens; bij de Chr. Ger. Gein. te Wissenkerke ds. A. G. de Waal te Naaldwijk. J>e Itierilïzeesolie Directeur M. C. DE CRANE Jr. neeiTit gelden a deposito. 8 dagen zicht 4 °/0 1 maand u éd/z 1 maand dato Sljz 3 4 6 4]/2 KOOPT en VERKOOPT Effecten, Coupons, bui- tenlandsche Wissels. Sluit beleeningen en geeft gelden uit onder borgtocht. Het Kantoor is geopend van 101 uur. In de warme luchtstreek lijdt men lichtelijk door gebrek aan spijsvertering en eenen verslapten toestand der' vezels, aan aambeien, eene pijnlijke en lastige kwaal, zei' moeielijk te genezen indien liet ligchanms- gestel te zeer uitgeput is. Ilolloway's Pillen echter geven spoedig aan het systema deszelfs veerkracht terug, en de zachte docli doordringende Zalf versterkt, heelt en sluit niet alleen de verzwakte bloedvaatjes, maar verspreid haren balsemaclitigen invloed door elk gedeelte van het levenbevorderend beginsel, werkende heilzaam op alle de organen van afzondering en makende den bloedsomloop geregeld. Alle uitwassen, gezwellen en klieren verdwijnen voor deze heerlijke Zalf, indien men dezelve naarstiglijk gebruikt, daar ze de huid met meer gemak doordringt dan zout in vleesch. Doosjes Pillen en Potjes Zalf 0.80, 1.85, 3. f 6.75, f 13.50, 20.50 zijn op franco aanvrage a contant te bekomen bij alle npolbekers in Holland, alsmede in Ilolloway's Etablissement te Londen, 533 Oxford Street, vroeger 244 Strand.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 3