ZIF.RIkmsm COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1876. No. 54. Zaterdag 8 Juli. 79ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Feuilleton. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op 1(1EhSTDAG EN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers o cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERÏBNTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 et. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. lAKEiMI.W. Binnenland. Zierikzke, 7 Juli. De onzen nbonné's reeds per bulletin bekend gemaakte uitslag der verkiezing van Dinsdag j.l. was, dat op den lieer J. C. Pilaar waren uitgebracht 131 van de 221 geldige stemmen, zoodat de heer Pilaar terstond gekozen is met 20 stemmen boven de volstrekte meerderheid. De lieer D. Q. Muloek Houwer bekwam 49 stemmen, dc heer A. Giljam 26, de heer B. M. de Jonge van Ellemeet 7, de lieer J. W. Y. La Brand 4 stemmen. Wij verblijden ons in dezen uitslag; de liberale kiezers hebben goed hun plicht gedaan, ofschoon alweer moet opgemerkt worden dat slechts ongeveer de helft van 't geheele aantal kiezers is opgekomen. Zierikzee, 7 Juli. Gisteren vierde de sociteit z/Tot Nut en Genoegen" haar gewoon jaarlijksch festival. Begunstigd door overheerlijk weder lokte de smaakvol versierde omgeving van Parklust vele be zoekers om de sclioone muziek te hooren der kapel van 't zesde Regt. Inf. onder directie van den heer Stenz. 's Avonds was 't terrein fraai verlicht en werd er Bengaalsch vuur gebrand. Het bestuur van N. en G. heeft als altoos eer en voldoening van zijn werk. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. De zomervergadering van de Staten van Zeeland, die Dinsdag te Middelburg geopend werd, was dit maal van eigenaardige belangrijkheid. Het was de eerste vergadering die geleid werd door den nieuwen Commissaris des Konings in deze provincie Jlir. Mr. W. Six. Alle leden op twee na waren tegenwoordig. Op de tribune bevond zich een talrijk publiek. De geloofsbrieven van 't nieuw gekozen lid voor Hulst, den lieer L. J. M. van Waesberghe Janssens werden nagezien en in orde bevonden; genoemd lid werd daarop ter vergadering toegelaten, na voldoening aan 't gebruikelijke eeds-formulier. Alsnu hield de heer Six tot opening der vergade ring een hartelijke toespraak zich aansluitende aan het voorgelezen koninklijk besluit zijner benoeming. Hij wees er op, hoe hij geroepen was de opvolger te zijn van een man als Graaf van Lijnden, zoo bemind en om velerlei redenen zoo ten volle die liefde en vereering waardig. Hij gevoelde al 't gewicht der roeping om de opvolger van zulk een man te zijn, doch vertrou wende op Hoogere hulp, die hem in zijn vroegere betrekkingen ook heeft bijgestaan, verklaarde hij dat liet zijn voortdurend streven zou zijn waardiglijk de voetstappen van zijn voorganger te drukken. Ten slotte kweet de Commissaris zich van den hem door Z. M. opgedragen last, den Zeeuwen de verzekering te geven van 's Konings voortdurende bijzondere genegenheid voor Zeeland. Uitgaande van dit laatste punt, richtte het li'd Mr. B. C. Cau namens de vergaderde leden hel woord tot den heer Six en dankte voor de gehoorde goede ge voelens des Konings teil opzichte van Zeeland. Vervolgens wijdde hij mede nog een woord van hulde aan wijlen Graaf van Lijndenhij wees er op hoe ook deze evenals de tegenwoordige Commissaris des Konings als vreemdeling in Zeeland gekomen, doch met hoofd en hart Zeeuw geworden was. De gunstige berichten en de nu daaraan toegevoegde gunstige indruk der woorden van den heer Six gaven grond om te verwachten dat de provincie Zeeland, wachtende op de daden van dezen, hem met vertrouwen mag bejegenen, en als 't bleek dat de heer Six der Zeeuwen belangen begreep en behartigde dan twijfelde hij niet of hij zou algemeene medewerking in ruime mate ondervinden. De rede van den heer Cau werd uitbundig toegejuicht. Alsnu werd overgegaan tot dc zaken. De ingekomen stukken en voorstellen werden medegedeeld. Aan den heer J. P. I. Buleux werd eervol ontslag verleend als griffier der Staten. De voordracht voor een nieuwen griffier bestaat uit de heeren Mr. A. R. Arntzenius, Mr. A. J. van Deinse en Mr. E. Fokker. Donderdag hebben de leden der Stalen den heer Six en den heer Buteux een diner aangeboden op het badhuis te Domburg. Z. M. heeft benoemd tot subst.-griff. bij de arrond.- rechtbank te Sneek mr. O. F. Wierkx van Rhijn, thans griff. bij het kantongerecht te Cortgene. Door Z. M. is L. M. van Kooten, thans ontvanger der dir. bel., in- en uitg. rechten en ace. te Bergen-op- Zoom, benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Harlingen. Te 's Hage zijn de heeren H. M. de Vries en H. C. Kips, wier verkiezing als leden van den ge meenteraad onlangs vernietigd was, op nieuw gekozen. Binnen eenige dagen zal te Ridderkerk een nieuw weekblad verschijnen onder hoofdredactie van mr. P. Brooshooft. Het zal den naam dragen van de Liberaal. De Nieuwe Waterweg schijnt, volgens de ondeugende opmerking van een spotvogel, nog zoo weinig voor de groote scheepvaart geschikt te zijn dat zelfs lucht schepen er voor blijven zitten. l)e luchtballon van kapt. de Pauw is gestrand dicht bij de wrakken van de //Groningen" en de //Douglas". De heer W. J. van Zeggelen, wiens verdiensten als letterkundige terecht worden gewaardeerd, vierde Maandag het herinneringsfeest van zijn vijftigjarige medewerking aan de boekdrukkersfirma gebr. Giunta d' Albani, te 's Hage. Behalve de vele blijken van sympathie die de jubilaris ontving van dc gezellen der drukkerij en van vrienden eu bekenden, mocht hem ook de hooge onderscheiding ten deel vallen door Z. M. den Koning met het ridderkruis der orde van de eikenkroon te worden begiftigd. Eerlang zal te Breda een zeldzame, maar nuttige wedstrijd plaats hebben, en wel tusschen schoenmakers, van wege de aldaar gevestigde schocumakersvereeniging St. Crispijn. Alle schoenmakersknechts nit Noord- Brabant zijn tot deelneming uitgenoodigd, onder verplichting hiervan vóór 15 Aug. a.s. kennis te geven. In aanmerking komen: 1ste klasse: heeren laarzen, bottines, enz.2de kl.dameslaarsjes, schoentjes en muilen3de kl.leestklaar, heeren- en dameswerk, strikken, rosetten; 4de kl.: liefhebberij werken, leesten, gereedschappen, verbeteringen of nieuwe uitvindingen op de schoenmakers-industrie. De opening van den wedstrijd heeft plaats op 2 Oct., de sluiting den 15 dier maand. Gedurende dien tijd zal er eene tentoon stelling van het ingezondene worden gehouden en er zullen verguldzilveren en zilveren medailles en eervolle vermeldingen worden uitgereikt. Uit Rozendaal wordt van 3 Juli gemeld Gisteren avond kregen twee personen twist in een herberg. De een wierp den ander een kruik tegen het hoofd, hetgeen zonder uitwendige verwonding afliep en waarop dan ook verder geen acht geslagen werd. Plotseling is heden ochtend de getroffene overleden, zonder dat geneeskundige hulp is ingeroepen; en daar men vermoedt dat het overlijden een gevolg is van den ontvangen schok, is de dader in hechtenis genomen, in afwachting van rechterlijk onderzoek. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in een der gebouwen van het genootschap „Natura Artis Magistra" te Amsterdam poging tot inbraak gepleegd. Een vijftigjarig persoon, niet te Amsterdam woon achtig, die zich in de tuinen had laten opsluiten, SERVIË. Land en "V"olk. Op dit oogenblik zullen eenige mededeelingen onder boveustaanden titel onzen lezers gewis welkom zijn. Servië is een aan Turkije schatplichtig vorstendom. Plet ligt teil Zuiden van den Donau en is door deze rivier en door de Sau van Oostenrijk gescheiden, terwijl het verder door Walachije, Bulgarije, Turksch- Servië Albanië de Herzegowina en Bosnië is gesloten. Plet land is bergachtig en boschrijk de voornaamste rivieren zijn de Drina, de Morawa, de Ibar en de Timok. De inwoners leven van veeteelt en landbouw, terwijl in de laatste jaren de handel zeer is toege nomen. De voortbrengselen van den landbouw zijn allerlei graan, ook maïs, wijn, ooft, tabak en hennip. Plet land is rijk aan mineralen doch het mijnwezen is onbeduidend. De bevolking bedraagt nog geen 2 millioen en bestaat uit Servische Slaven, Walachen, Bulgaren, Israëliten en Zigeuners of Heidens. Adel bestaat er niet, doch de landbouwers zijn vrije grond bezitters, die meerendeels nog een echt patriarchaal leven leiden. Men vindt niet zelden familiën van 30 a 40 personen als één gezin levend op hetzelfde landgoed. De Grieksche kerk is de staatskerk; andere gezindten hebben echter volkomen vrijheid, alleen is het overgaan uit de Grieksche kerk streng verboden. De Serveu zijn krachtig van bouw, met oostersch vuur in 't bloed, moedig en vrijheidlievend. Sedert 1858 regeert de familie Obrenowitsch als vorstelijk huis. De tegenwoordige vorst, Milan IV Obrenowitsch regeert sedert 1868, doch is pas in 1872 meerderjarig geworden en van het over hem gestelde regentschap van 3 personen ontslagen. De vorst regeert volgens een zeer vrijzinnige constitutie, (die van 1869), waarin o. a. de gelijkheid der burgers voor de wet, vrijheid van godsdienst, en rechtspraak door de jury zijn vastgesteld. Er zijn twee kamers: een soort van senaat, vroeger ook aldus genoemd doch thans staatsraad geheeten, bestaande uit hoogstens 15 en minstens 11 personen, die door den Vorst voor hun leven worden benoemd en een kamer van afgevaardigden, Sknpschina geheeten, uit 120 leden bestaande. Deze worden gekozen uit de burgers van 30 jaar en daarboven, die een zekere som belasting betalen. Het algemeen stemrecht be staat, alle mannelijke ingezetenen boven de 21 jaar zijn kiezers, alleen de Heidens en de dienstboden zijn van 't kiesrecht uitgesloten. In dringende gevallen wordt een buitengewone Sknpschina van 480 leden gekozen. De Tweede Kamer moet minstens eens in de driejaar worden bijeengeroepen. Zij vergadert gewoonlijk ieder jaar. Er zijn zeven ministers. De rechterlijke macht berust bij 18 rechtbanken van eerste instantie, een hof van appèl en een hof van cassatie. Behoudens de aan de Porte te betalen schatting van ongeveer f 250,000, heeft Servië geenerlei banden die liet aan het Turksche rijk verbinden en het ia wat zijn inwendig bestuur aangaat volkomen onaf hankelijk. De vorst moet echter de ceremonie der huldebetooning aan den Sultan vervullen, alvorens erkend te worden; vorst Milan heeft een paar jaar geleden dm daartoe noodigeu gang naar Koustantinopel gedaan.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 1