VARIA. Wat men van de examens der clericale universiteiten en van de gemengde jury's te wachten heeft daarvan geeft een eergisteren gebeurd feit een voorsmaak. De candidate» voor de Ecole Polytechnique vernamen, dat de leerlingen der Jezuiëfcen-inrichting van de Rue des Postes vooraf bekend waren met de teelten- opgave voor beschrijvende meetkunde, zijnde de doorsnede van een hyperboloïde en een kegel, een gemeenschap pelijke richtlijn hebbende. Dergelijke knoeierijen hadden ook in vorige jaren plaats gehad, maar men had de bewijzen niet machtig kunnen worden. Dezen keer echter kon men het bedrog' constateeren. In de zalen, waar het examen werd afgenomen, deelden de veront waardigde candidaten de geruchten aan den examinator mede, die met het toezicht belast was, en een hunner kon liet onderwerp van de teekenopgave mededeelen, alvorens de verzegelde briefjes, waarin die was neer geschreven, waren overhandigd. Het bestuur der Ecole Polytechnique heeft het examen onmiddellijk uitgesteld en natuurlijk gelast, dat een andere opgave zal gesteld worden. Dit feit komt den clericalen weinig te schade bij hun bestrijding van de wet op de academische graden en bewijst voldingend, dat de vrees, door de anti-clericalen gekoesterd voor de ge volgen van hun invloed op liet onderwijs, alleszins gerechtigd is. Het blad Le Franqais berioht, dat generaal Vinoy den advocaat van prins Jeröme Bonaparte heeft mede gedeeld, dat diens naam weer in liet Annuaire National zou worden opgenomen onder de dragers van het grootkruis vati het Legioen van Eer. Men weet, dat eenigen tijd geleden de prins een eisch daartoe liacl ingesteld bij den grootkanselier dier orde. Engeland. In het Engelsche Lagerhuis vroeg Sir Charles Dilke, of liet gerucht, dat de Russische Grootvorst Wladimir met een Servisch leger aan de Turksclie grenzen stond, gegrond was. De minister Bourke antwoordde, dat, voor zoover de regeering wist, het gerucht onge grond was. JDuitsohland. De groote uitvoeringen te Bayreuth van Wagners //Ring der Nibelungen" zullen vier avonden innemen. Eerste avond //Rheingold", tweede avond //Walkiire", derde avond //Siegfried", vierde avond //Götterdamme- rung". Onder de zangers en zangeressen merken wij Niemann, Betz, Unger, Hill, de dames Materna, Weckerlin, Lammert, Lehmann op. De keizer van Duitschland zal waarschijnlijk de derde uitvoering bijwonen, de koning van Beieren de gene rale repetitie. De sluitingszitting van het Pruisische Parlement heeft slechts drie minuten geduurdliet Kon. besluit, gedateerd van Ems 28 Juni, werd voorgelezen door den vice-president van liet Ministerie. Camphausen onder de Ministers, die de zitting bijwoonden, behoorde ook de nieuwe president der Rijkskanselarij Hofmann. De Landdag heeft in het geheel 77 openbare zittingen gehouden; de regeering heeft 42 wetsontwerpen inge diend, waarvan 4 (o. a. dat betreffende de roemhal) niet zijn behandeld; 3750 verzoekschriften zijn inge komen, waarvan 1164 niet afgedaan werden. De volgende zitting brengt nieuwe afgevaardigden en de verkiezingen zullen beslissen, of het geheimzinnige plan tot stichting van een nieuwe conservatieve partij practisch uitvoerbaar is. Het Oosten. Het officieuse Russische orgaan Je Nord, zegt, dat thans de feiten aan het woord zijn. Het herinnert aan de verschillende tijdperken der Oostersche crisis, deelt eenige nog niet bekende bijzonderheden mede omtrent de te Berlijn vastgestelde practische maatre gelen tot herstel van den vrede in Turkije en vervolgt daarop aldus//Naar wij gelooven, kan men, zonder van luchthartige hersenschimmen te worden beschul digd, verzekeren, dat het werk der bevrediging en dei- hervorming door de samenwerking der mogendheden zou zijn gelukt. Uit de gebeurtenissen zal blijken, of de onbesuisde verstoring van dat bevredigingswerk en het verbreken der slagboomen, welke de uitbarsting- der hartstochten beletten, voor de Christenen, voor Turkije, voor Europa betere vruchten zullen dragen. De kabinetten, die de crisis niet konden voorkomen hebben er onberekenbaar belang bij, liet met elkander eens te worden aangaande de gevolgen der uitbarsting. De eensgezindheid der drie-keizerlijke hoven ter hand having van den algeineenen vrede blijft ongerept. Wij hopen, dat alle Europeesche kabinetten zich daarbij zullen aansluiten ten behoeve van dit gemeenschappelijk belang. Het eerste, dat er te doen staat, is liet be ginsel te betrachten van volkomen non-interventie, welke echter geen onverschillige wezen mag. Het zou de plicht van Europa zijn den krijg te stuiteu, zoo die in een barbaar3chen oorlog ontaardde zonder ander uitzicht dan verdelging". De Polit. Corre&p. meldt uit Bucharest, dat de Rumeenische regeering wegens de voorgenomen ope ratien der Turksclie Donau-flottille tegen Servië, bij de waarborgende mogendheden stappen heeft gedaan. Voorts heeft het blad berichten uit Belgrado ont vangen, waaruit blijkt, dat men te Konstantinopel de Turksclie troepen geen aanval wil laten doen, maar dien van Servische zijde zal afwachten. Alvorens echter hiertoe over te gaan, zou Servië nog een laatsfcen stap bij de Porte willen doen. Uit Cettinje wordt aan dit blad ten stelligste ver zekerd, dat er een alliantie—tractaat tusschen Servië en Montenegro bestaat en het reeds veertien dagen geleden is geratificeerd. Vorst Milan heeft in een brief aan den Sultan kennis gegeven, dat de zending van Christies was afgekomraandeerd. De Serven hebben verscheiden malen geschoten op de Turksclie grensposten. De Servische commissarissen, belast met het onderzoek naar de gevallen van schending der grenzen, zijn eenklaps vertrokken. Italië. De wet betreffende de spoorwegen in Opper-Italië is door den koning bekrachtigd. Generaal Cialdini is benoemd tot ambassadeur te Parijs. De bekende Italiaansche afgevaardigde Mondini is plotseling krankzinnig gewordentoen hij den eed had afgelegd in de Kamer verdween hij plotseling en ging den volgenden morgen 6 uur naar het koninklijk paleis zonder dus audiëntie te vragen. De koning ontving hem, maar verwonderde zich over de zonder linge kleeding en vreemde denkbeelden van den staatsman. In het belang van HANDEL en NIJVERHEID vestigen wij de aandacht op het volgende: Sedert eenige dagen heeft de firma G. L. DAUBE Co. het uitsluitend recht van inzending verkregen van alle Nederlandsche, Fransche, Belgische en Engelsche annoncen in de voornaamste dag- en weekbladen van: BELGIE, DUITSCHLAND, OOS TENRIJK HONGARIJE en RUSLAND. Verder heeft de heer E. ELSBACH, generaal agent dier firma voor Parijs en Frankrijk overeenkomsten gesloten met de uitsluitende pachters der bladen van Brazilië, Zuid-Amerika, Canada, de Vereenigde staten van Noord-Amerika; voegt men nu hier nog bij dat genoemde Agent uitsluitend onze bladen van Neêrlandsch-Indië vertegenwoordigt, dan kan men terecht aannemen dat de firma G. L. DAUBE Co. de eenige is in geheel Europa, die beweren mag annoncen le kunnen aannemen en te kunnen uitvoeren in alle binnen- en buitenlandsche bladen. Frankrijk is ook niet vergeten, daar dezelfde firma annoncen plaatst in de voornaamste Parijsche en Fransche bladen met een rabat van 20 tot 40 Indien men dus voortaan zeker zijn wil dat eene annonce geplaatst worde, dan wende men zich aan de firma G. L. DAUBE Co., te Amsterdam, te Parijs, te Weenen, te Frank fort, te Berlijn of in elke groote stad van Europa. ZUID-AUSTRALIË. Deze staat vindt hoofdzakelijk de bron van wel vaart zijner burgers in de uitgestrekte weilanden die men overal aantreft waar de bodem niet met poelen, moerassen en dorre zandvlakten bedekt is. Het tot schaapweide geschikte gedeelte des lands is 585,500,000 acres of 234 a 235,000,000 hetaren groot. In 1845 telde men in Zuid-Australie op de Euro peesche nederzettingen die toen nauwelijks tien jaren oud waren ongeveer 600 schapen. Iii 1850 was dit getal tot 1 millioen gestegen; in 1855 was het 1,800,000; in 1860, 2,800,000; in 1865, 3,800,000; in 1870, 4,400,000 en in 1874 telde men 6,120,000 schapen. De uitvoer van wol heeft met deze vermeerdering van het vee gelijken tred gehouden. In 1845 bedroeg hij nog niet meer dan 4000 balen; in 1850 was hij 9600; in 1855 meer dan 16000; in 1860, 34000; in 1865, 4-8,000; in 1870, 76000 en in 1874 werden 113000 balen wol uitgevoerd. De bevolking der kolonie bedroeg op het einde van 1874 205000 zielen, waarvan 28000 in de hoofd plaats Adelaide. Zooals reeds is gezegd bezaten deze 20500 personen in 't geheel 6,120.000 schapen; daarenboven hadden zij 185,000 stuks horenvee en 93000 paarden. Er was een weinig meer dan 530,000 hectaren grond in cultuur gebracht. De jaarlijksohe inkomsten van den staat bedroegen in de laatste jaren omstreeks 25,000,000 frs. en de uitgaven iets meer dan 26,000,000. De algemeene invoer beliep 100,000,000 frs. de uitvoer boven de 110 millioen. Binnen de havens van de kolonie waren aangekomen 379 schepen me tende 150600 ton; uitgevaren waren 360 schepen met 122400 ton. De staatsschuld bedroeg op 31 Dec. 1874 bijna 75,000,000 frs. In 1873 telde men in de kolonie 7247 geboorten of 37 per mille, tegen 2631 sterfgevallen of 13,68 per mille. In 1874 hadden er plaats 7696 geboorten of 39,62 der mille, tegen 3434 sterfgevallen of 17a28 per mille. Daarentegen gaat de inlandsche bevolking zeer achteruit. Volgens de groote tienjarige volkstelling van 2 April 1871 beliep de inlandsche bevolking 3369 zielen; op dit oogenblik zijn er geen 3000 meer. In den loop van 1874 kwamen onder de inlanders 104 sterfgevallen voor tegen 59 geboorten, welke ver houding nagenoeg het omgekeerde is van die dei- blanke bevolking. De tering sleept de meesten dezer lieden weg. Het ras zal binnen kort te gronde zijn gegaan. Met het onderwijs is het nog niet zooals het wezen moest in Zuid-Australie. Op 3222 in 1874 gehuwde personen waren er 228 die hun naam niet konden schrijven. Er gingen ongeveer 17500 kinderen school, doch niet geregeld. Men denkt er aan, liet verplicht schoolgaan in te voeren. Te Adelaide is ook een universiteit geopend, dank zij de edelmoedigheid van twee burgerseen handelaar Thomas Eldee en een mijnen-eigenaar W. Hughes, die elk 500,000 frs. hebben geschonken voor deze instel ling. De universiteit is den 5 April 1875 geopend met 11 studenten, waarvan 7 behoorende tot de schoone sekse. Een geweldige uitbarsting van Cholera. In liet begin van Juni is op onderscheidene plaatsen in Britsch-Indië de cholera uitgebroken. Nergens echter zoo ontzettend lievig als in het dorpje God- wood dat aan den spoorweg van Bombay naar Baroda gelegen is. Het dorpje telde 230 inwoners; van dezen stierven er in drie dragen meer dan de helft. De epedemie begon den 4 Juni en rukte dien zelfden dag reeds 57 menschsn weg. Geneeskundige hulp was er niet. Den 8 Juni ontvluchtten de nog over gebleven inwoners het plaatsje. De ziekte was zoo hevig dat vele personen binnen 20 minuten stierven. De personen, die aangetast werden, werden onmid dellijk loodkleurig en doorgaans bezweken zij bij de terstond invallende krampaandoeningen. Het dorp Godwood werd door een uiterst vuile en onreine bevolking bewoond. Hoe men een nieuw huis met toebehooreu gemak kelijk kan bekomen is dezer dagen bewezen door twee individus in Frankrijk. Deze heeren zochten in de vlakte van Colombes dicht bij Parijs op een aange naam gelegen terrein- een plek uit die hun aanstond om daar een behoorlijke woning te bouwen. Zij be zaten niets dan hun vindingrijk brein en hun werk handen. Nu verzamelden zij achtervolgens uit den omtrek de steenen, balken, planken en al het noodige materiaal voor den bouw. Ook stalen zij de noodige gereedschappen en togen toen lustig aan den arbeid. Hoe vreemd het schijnen mag, alles ging zoo naar wensch, dat zij ongestoord bleven tot het huis geheel voltooid en gereed was om betrokken te worden. Toen evenwel kwam de eigenaar van het land toe vallig daar langs. Hij was zeer verwonderd een nieuw gebouwd huis op zijn grond te vinden en wendde zich tot de politie om inlichtingen in te winnen. Nu kwam de bouwonderneming aan den dag, en de beide snuggere ondernemers werden ingepakt. Een der Oostenrijksche uitgevers adverteert voor 1877 een scheurkalender, die alles in de schaduw schijnt te zullen stellen, wat we tot heden in dat genre hebben gezien. Links op het blad, boven den datum, staat de naam van den heilige aan wien de dag is toegewijd, aan de rechterzijde een //gulden spreuk" Het onderste gedeelte van het blaadje, door een dwars- streep van de bovenste helft afgescheiden, is loodrecht verdeeld iu twee kolommen. De linker bevat een cursus van lessen in vreemde talen, die met den laatsten Juni eindigt. Indien de eigenaar van den almanak vlijtig is en juist op 1 Januari beginf, zal hij aan het einde van een halfjaar in zes talen hebben leeren spreken. De rechter-kolom bevat van 1 Januari tot 30 Juni Schiller's complete gedichten. Yan 2 Juli tot 31 December bevat de linker-kolom den laatsten roman van Jules Verne en de rechter eene verklaring van de meeste vreemde woorden, die in het Duitsch voorkomen, en vervolgens een leiddraad voor de al gemeene geschiedenis, van Karei den Groote tot het einde van L876. De achterzijde der blaadjes bevat onderricht in de mythologie en de aardrijkskunde, een beknopt wetboek voor iedereen, gemakkelijke tabellen

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 3