zeggen nergens zóó ruw als daar. Dat is al weer die kleiuzeerigheid der geesten zij zijn ontastbaar en toeli kleinzeerig, boe is 't moge lijk Uit liet antwoord van den professor is ondertussolien wel op te maken dat deze althans niet met 't etiket „voorzichtig te behandelen" behoeft gewaarborgd te worden tegen breken liij weet vrij wel zich te bergen achter groote woorden, weddenschappen, uitdagingen, „recette voor den algemeene arme" en dergelijke be kende toepasselijkheden. Dr. Dooremaal krijgt bovendien nog van den professor een attest van onwetendheid cadeau en de geheele we tenschap der geneeskunde bestaat, volgens pro fessor, eigenlijk niet. En op deze wijze is het animaliscli-niagne- tisme al weêr een grooten stap verder gebracht. Professor Donato en Lucille gaan verder, nemen de recettes mee en lachen alle geloovige en ongeloovige Hagenaars uit. Hoe jammer dat onze hoogst fijn beschaafde groote wereld, die tegenwoordig zoo druk in geestelijke zaken doet, ook op dit punt niet wat beter ingelicht en onderlegd is Is 't niet allerzotstjuist een eeuw geleden passeerde de beaumonde van Parijs zijn avondjes in de tooverkasten van een Cagliostro en een Mesmer toen om de goden uit den hemel te leeren halen. Thans ziet men dienzelfden trek naar en liefhebberij in geesteiijiicht, en dat wellicht hu om te beproeven of 't ook gelukken wilde 't „ougeloof" te overbluffen, door onverwachts mét een aantal exemplaren van gematerialiseerde en getemde geesten voor den dag te komen om die 't ongeloovige roode volkje voor den neus te zetten als stukken van overtuiging, in zaken waar tot dusver slechts de phantasie haar schuldeloos spel heeft gespeeld. Dat men toch maar niet wil inzien dat de groote geheimen van de geestenwereld wel niet in de eerste plaats aan kermiskunstenmakers zullen geopenbaard worden om ze voor geld te laten kijken! Ten slotte de aardige anecdote, waarmede Dr. Dooremaal zijn stuk besluit. Aan zeker professeur de magnétisme-animal werd in een vertrouwelijk gesprek op den man af gevraagd wat is er toch aan van uw kunst? Eu 't ant woord wasLe magnétisme c'est moi, et I'animal c'est le public. (Het magnétisme ben ik en l'animal, het dier, de domkoppen, dat is 't publiek Zoo is 't. Binnenland. ZierikzeEj 28 Juni. Na gehouden examen op de Latijnsche school alhier, zijn door curatoren naar de Roogeschool bevorderd, de leerlingen A. J. F. Fokker met den eersten, en C. M. Hoogenboom en J. N. Moolenburgh met den tweeden graad. Ziérikzee, 29 Juni. Om de liberale partij en vooral de liberale bladen een blunder te doen maken heeft een onbekende aan eenige groote bladen, o. a. aan het Vaderland en de N. Rott. Ct. gedrukte briefkaarten gezonden, onderteekend, eveneens in druk, met den naam F. S. van Nierop en waarin de namen van een nieuw liberaal kabinet werden opgegeven. De betrokken redactiën hebben zich evenwel niet laten beetnemen. Alleen het Utrechts ch Dagblad is er in geloopen. Zierikzee, 30 Juni. Dinsdag namiddag werd er in de anders zoo stille straten der gemeente niet weinig oploop en onrust veroorzaakt door een jongen os die op hol was geraakt. Men zegt dat dit dier reeds bij zijn aankomst met de stoomboot volkomeu noodeloos ten bloede toe was mishandeld. Ten gevolge van deze onbarmhartige receptie en het vervolgens voortgezet onthaal op stokslagen, zou het arme dier ten laatste op den loop zijn gegaan. Wanneer dit waar is, dan is het een bijdrage te meer tot de gruwelijke en ergerlijke tooneeleu van dierenmishandeling die men zoo dagelijks kan waar nemen en was het zeer te wenschen dat daaraan door politie-maatregelen paal en perk gesteld werd. Men meldt ons uit Hoedekenskerke d.d. 28 dezer: Gisteren en heden wappert bij een (den vertegen woordiger der wetenschap in onze gemeente de Ne- derlandsche vlag met een door hemzelven vervaardigd wapen der Utrechtsche Akademie, een half rood, half wit schild, door lauwerbladen oinkransd, waar achter de opgaande zon met dc zinspreuk: Sol Justitiae illustra nos, waarin de jaartallen 16361876 Door een onbekende (Jan Oliekoek zal 't wel niet zijn) werd dezen nacht een prachtige bloemkrans aan den vlaggestok gehecht. Z. M. heeft benoemd tot gezworen in het bestuur van den polder Dreischor den lieer P. Goemans Jz. j van den polder Ooster- en Sirjansland den heer C. Slruijk Dz.van den polder Oud-Noord-Beveland den heer J. Swemer. In de N. Midd. courant kwam Dinsdag een hoofd artikel voor geteekend //Baron d' A. v. G." (iesenburg?) getiteld //Munt-quaestie." Buiten aanmerking gelaten den uiterst duisteren en gebrekkigen stijl, bevat bet stuk weinig die kwestie rakende; wel schijnt er uit te blijken dat de schrijver tegen de voorgenomen en ten deele reeds uitgevoerde muntwets-verandering is; maar er staat ook niet onduidelijk in te lezen dat het recht der Kamers, zelfs van de regeering om verande ring in de muntwet te maken zeer betwistbaar is, vooral op grond van 't gevaar dat zoodanige ver andering ten nadeele van derden zou kunnen zijn. Wat echter het meest curieuse is, het is de meening dat de souvereiuiteit van 't land in hoogste instantie bij de rechterlijke macht thuis behoort, waarom dan ook in dit geval van de muntwet de rechtelijke macht zou moeten optreden om //zich te verzetten tegen de onmatige én ongrondwettige uitoefening (van macht?) die de Kamers zich kunnen aanmatigen, als die andere collegiën soms aan zich hebben getrokken." De collecte op 'l Zendingsfeest te Dijkwel heeft opgebracht f 738,185. Ged. Staten van Zeeland hebben zich onlangs tot den Minister van Binnenlaudsche Zaken gewend met verzoek om een der drie nieuw op te richten Rijks- kweekscholeu voor onderwijzers in Zeeland te vestigen. Zij verklaarden zich bereid om aan de Provinciale Staten in overweging te geven het vroeger gebouw van het provinciaal gerechtshof (de provincie toebe- hoorende) daarvoor beschikbaar te stellen. De Minister heeft te kennen gegeven niet ongezind te zijn om tot de vestiging der Rijkskweekschool in het bedoelde gebouw mede te werken, indien het door de Staten tot dit doel mocht worden beschikbaar ge steld. Ged. Staten hebben daartoe de noodige voor stellen thans gedaan. Volgens de sinds vele jaren bestaande gewoonte is de heer van Reenen, vice-president van den Raad van State, blijkens een bericht uit 's Huge, door Z. M. naar het Loo ontboden in verband met de bestaande crisis. in 't Utr. Dagbl. komt de mededeeling voor dat toen het ramtorenschip //Prins Hendrik" op de reis naar Indië zich in de Roodzee bevond, de hitte aldaar onuitstaanbaar wa9. Dit belette evenwel niet dat toch op het dek een godsdienstoefening werd gehouden. Dit kostte het leven aan 6 personen die denzelfden dag aan zonnesteek stierven, terwijl nog 3 man te Aden moesten- achtergelaten worden. Dat heet (Gods) dienstijver. De Haagsche zangvereeniging //Cecilia" heelt op het concours te Amsterdam den eersten prijs behaald en bovendien nog den buitengewonen prijs van uit muntendheid. Vrij algemeen was alreeds de meening verbreid dat bet onderwerp van de bekende schilderij van den heer T. Struys //de Roofvogels" ontleend was aan een feit voorgevallen met een lid der familie van dien schilder. Blijkens een dezer dagen in het Handelsbl. voorgekomen mededeeling van den heer Struys zelf is dit ook inderdaad het geval. Het aangrijpende tafereel is alzoo geeu insinuatie, zooals van zekere zijde is beweerd, maar het is uit de werkelijkheid geput. De luchtreis, die de heer de Pauw Maandag nam. te 's Hage heeft ondernomen, is niet zoo gelukkig afgeloopen als de vorige tochten door dien lucht- schipper te Utrecht en te Amsterdam begonnen. Men leest daaromtrent in het Vaderland het volgende: De heer de Pauw is gisteren behouden van zijn luchtreis weder in de residentie aangekomen. Zijn prachtige ballon wde Alias", die voor het eerst op reis was, heeft echter, zooals wij reeds in onze laatste editie van ons vorig noramer meedeelden, haar meester in den steek gelaten en dwaalt misschien geheel alleen boven de Noordzee, een gescheurde mand en eenig touw en zand met zich voerende. De lieer de Pauw heeft ons zelf verslag gegeven van zijn ongelukkige reis, die hem bijna het leven had gekost en hem een zeer aanzienlijke schade berokkende, daar //de Atlas" hem circa 5000 gekost heeft. z/In den beginne", zoo verhaalt hij ons, //was de reis niet onvoorspoedig. De stoot aan den muur van het gebouw was wel niet aangenaam, maar de mand was er op ingericht, dat ze wel een stootje kon ver dragen. Al spoedig steeg de ballon tot een hoogte van 700 meters en dreef toen in N.-Oostelijke richting voort. Het was mijn plan reeds aan deze zijde van 's Gravezande lieer te dalen, en tot dat einde had ik reeds vrij wat gas laten schieten, toen onverwachts een hevige windvlaag mij weer in de hoogte dreef en over het dorp voerde. Wilde ik nu niet op zee terechtkomen, dan was het nu tijd om aan de lucht reis een einde te maken en het gelukte mij dan ook weldra zoo laag te dalen dat ik het anker kon uil wer pen. Maar juist op het oogenblik dat het anker grond vatte kwam er weer een rukwind, waarvan het gevolg was, dat de reep of houten schijf, waaraan al de touwen der ballon verbonden zijn in tweeën brak en ook de mand scheurde en bijna geheel omkantelde. Van een hoogte van circa 20 meters viel ik naar be neden terwijl de ballon met de stukken van de mand weder de lucht inging. Gelukkig had ik het touw dat ik in handen had, niet losgelaten, waardoor mijn val aanmeikelijk getemperd werd. Geheel ongedeerd kwam ik er echter niet af; ik kwam op mijn armen terecht, die op verschillende plaatsen ontveld zijn. Van alles beroofd, begaf ik mij naar 's Gravesande, waar ik goed werd ontvangen. Het anker werd mij later terug gebracht door zekeren Dirk Lobert, die het even buiten het dorp gevonden had. Op den weg naar den Hoek van Holland heeft de mand mijn reis- tascli uitgegooid, welke teruggevonden is door Cornelia van den Bosch. Alles wat er in zat was echter stuk; van den thermometer en den barometer waren nog slechts scherven overgebleven. Wat er van de ballon is geworden is mij niet bekend. Een paar boeren zijn mij echter komen vertellen, dat zij nog alle moeite gedaan hebben om ze te redden door het touw, dat langs den grond slingerde, om een boom binden, maar dat de boom uit den grond was gescheurd. Dat verhaal kwam mij echter wel wat onwaarschijn lijk voor. Zoo ongeveer luidde liet verhaal van den moedigen luchtreiziger; afgeschrikt is hij echter nog niet; als hij een meer geschikt terrein kan vinden, is hij van plan met zijn ballon //De Nederlanden" hier ter stede nog eens op te stijgen. Buitenland. F r a n k r ij lt. In het proces tusschen de familie van den in 1861 overleden patei' Lacordaire en de Dominicanen, die op de nalatenschap van ongeveer 500,000 frs. aanspraak maakten, heeft het gerechtshof ten gunste van eerst- genoemden beslist. De Dominicanen zullen binnen 6 maanden rekening en verantwoording moeten doen, en zoo zij daarmede in gebreke blijven 200,000 frs. aan de eiscliers uitkeeren. Belgie. Den avond voor de opening der internationale ten toonstelling voor hygiëne en reddingwerktuigen te Brussel hield de burgemeester voor een tal van genoo- digden een receptie op het stadhuis. In zijn rede stelde hij in het licht dat Brussel, de hoofdstad van een neutraal land, meer dan eenig andere slad de geschikte plaats was om een dergelijke tentoonstelling le houden. De Minister-resident der Hanse-steden, Krüger dankte den burgemeester voor den steun, dien de stad aan deze tentoonstelling had verleend, en het gastvrij onthaal door de gedelegeerden genoten. De koning en koningin kwamen gistereu te twee uur in het tentoonstellingsgebouw aan, waar zij door den graaf en de gravin van Vlaanderen werden ont vangen. Nadat de koning de tentoonstelling had geopend, hield de voorzitter Warocqué een toespraak, die door den koning kortelijk werd beantwoord. Hierop bezichtigden de vorstelijke personen de tentoonstelling waar zij ruim twee uren bleven. Des avonds werd een diner ten liove gegeven aan de gedelegeerden van de verschillende comité's en aan de leden van het centraal comité en van het congres. Duitsohland. Het gerechtshof voor de kerkelijke aangelegenheden in Pruisen heeft in de zaak van den aartsbisschop van Keulen uitspraak gedaan en deze uit zijn bediening- ontslagen, daar zijn gedrag onvereenigbaav is met de openbare orde. Oostenrijk. De Oostenrijksche regeering heeft eenige maatregelen van voorzorg genomen aan de grenzen tegen de even- tueele vechtpartij tusschen de Serven en de Turken aldaar. Het ligt in den aard der zaak, dat de Oostenrijk sche bladen slecht te spreken zijn over de Servische woelgeestenmen verlangt, dat met name op de Hongaarsche grenzen de strengste maatregelen worden genomen.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 2