ZIERIKZEËSCHË COURANT. 1876. No. 51. Woensdag1 28 Juni. 79ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor het arromlis- seisient Zierikzee. Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post I, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 26 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave Lu te zenden aan den uitgever II. LAKEMIAN. Zierikzee, 27 Juni. De Gemeenteraad heeft tot lid der plaatse!, schoolcommissie 'benoemd jlir. mr. P. J. F. Rethaan Macar.é, ter vervulling der vacature ontstaan door het vertrek van den heer Mulder. Middelburg, 23 Juni. Gisteren heeft zich alhier een afdeeling geconstitueerd van het Aardrijkskundig' Genootschap met 39 leden. Het bestuur is samenge steld uit- de heeren G. A. Fokker, H. D. Slegt en J. Broekeraa. Vlissingen, 25 Juni. Meer en meer neemt alhier liet vervoer van passagiers met de booten der maat schappij //Zeeland" toe. Behalve een aantal kisten zijde uit Dnitschland aangevoerd, vyordt uit de provincie Noord-Brabant ge.bruik gemaakt, om met deze zoo schoone gelegen heid dagelijks een aantal mandjes aardbeziën naar Londen te verzenden. Biervliet. Hoe weinig heeft het toch gescheeld of Biervliet verloor in één stond èn predikant èn on derwijzer. De eerste werd'beroepen te 's Heer Hendriks- kinderen en de. laatste werd benoemd te Bellingwolde als hoofdonderwijzer aan de aldaar bestaande gesubsi dieerde bijzondere school voor uitgebreid lager onderwijs. Onze waardige lceranr kpefc het beroep naar dat allerliefst gelegen plaatsje in de nabijheid van Goes aan den grooten weg en zeer dicht bij het Station van den Z. spoorweg aangenomen. Zondag 18 Juni nam hij afscheid van zijne gemeente, het kerkgebouw kon de talrijk opgekomen menschen niet bevatten. Krachtig bezielend en met nadruk sprak hij voor het laatst tot zijne gemeente, waarin hij 24 jaren gearbeid had, en herhaalde nog eens wat hij zoo vaak van den kansel had verkondigd//dat degenen die den Geest Van Christus niet bezitten, Hem niet behooreit". "Vele vrienden laat hij achter, en zeker kan hij wezen dat hij niet spoedig vergeten zal zijn; Biervliet zal nooit vergeten dat met' liet vertrek van Ds. Kroin zij een waardig burger en voorganger heeft verloren. Te hopen is liet nu maar dat de geest dien hij heeft trachten ingang te doen vinden en dat hem dan ook grootelijks is gelukt niet verdreven worde maar dat de mannen aan wie- het beroepen van een' nieuwen leeraar is toevertrouwd in den geest van onzen vertrokken predikant zullen handelen, want dan, meen ik te weten, gaan zij te rade met het ge voelen van liet gros der gemeente. De onderwijzer heeft echter bedankt voor zijne nieuwe benoeming na tal van blijken* van waardeering ont vangen te hebben alsmede tractements-verlipoging en daar meer inkomsten voor dien. ambtenaar een Zeer groole drijfveer was om te vertrekken, kon hij des te eerder besluiten te blijven, ziende dat het niet alleen bij woorden bleef maar daden het bewijs leverden dat de sympathie van den echten stempel was. Beiden dus, predikant en onderwijzer, zijn thans tevreden en vuriglijk wenschen wij dat de predikant op zijne nieuwe en de onderwijzer op zijn oude standplaats veel nut stichte elk in zijnen kring en zijne betrekking. Te Neuzen is eene vereeniging //tot verbetering van het landbouwpaard" tot stand gekemen, welke ruim een 4-Otal leden telt en tol haar voorzitter ge kozen heeft den heer A. Hombach, tot secretaris- penningmeester den heer J. van den Eeckhout, te Graanw, tot commissaris den heer J. van Arenthals, te Hontenisse. Hel bestuur zal, in vereeniging met eene commissie van vijf leden, een hengst aankoopen, die aan al de vereischten van een goed landbouwpaard voldoet. Dpor middel van den provincialen stoombootdienst op de Westef-Schelde, loopende langs Ylissingen, Breskens, Borssele, Neuzen,'Hóedekenkerke, Ilansweert en Walsoorden, worden in 1875 vervoerd 45159 per sonen, die aan passagiersvracht betaalden 30,528,70, terwijl wegens vervoerde goederen en vee ontvangen werd 4327.50. Ingevolge machtiging des Konings zijn de heeren A. G. V. Hombach te Hulst en J. Otto Risseeuw to Oostburg aangewezen om als gedelegeerden der Ne- derlandsche Regeering naar het in Juli a. s. te Gent te houden landbouwkundig Congres op te treden. Bij koninklijk besluit van 19 Juni 1876, no. 17, is G. M. A. Pastoors, thans' surnumerair bij de administratie der directie belastingen, in-en uitgaande rechten en accijnsen, werkzaam in de inspectie Mid delburg, benoemd tot ontvanger der gemelde middelen te Kerkrade. De internationaletentoonstelling van industrie» kunst, enz., welke dit jaar onder het bestuur van het Technologisch Bureau op 1 Aug. te Utrecht geopend worden zal, heeft de belangstelling opgewekt van aan zienlijke buiten- en binueuiandsiihe ludustriëelen en Kunstenaars, zoodat het getal der Inzenders op de tentoonstelling te Utrecht groöter zijn zal, dan dat 'l ivelk ten vorigen jare in de Park-tentoonstelling be reikt werd. De ruimte waarover het bestuur in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht kan beschikken, is ook grooter dan die in de Parkluk'alen was. In het Park te Amsterdam 1030 M2. In liet gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht, beschikt het Technologisch Bureau, o'vèr 1250 M2. en waarschijnlijk zal die oppervlakte nog worden vermeerderd door dén aanleg van hulpgebou wen in den tuin aan het gebouw grenzend, of in de onmiddellijke nabijheid van 't gebouw. Bij Z. M. besluit van 25 Maart 1876 No. 18 is vergunning gegeven tot 't V-er k nopen van Loten (vrij van zegel) ten einde teiitoonsLeilingsgóederen in eene verloting te brengen, en op die wijze ten meeste ge- makke voor Inzenders aan bezoekers te vei knopen. Het getal der prijzen zal in evenredigheid staan tot de verkochte loten. Zij zullen eene waarde hebben van omstreeks 1000.tot ƒ5.per prijs. De kleinste prijzen zullen een verkoopwaarde ver tegenwoordigen van minstens 5.Zij die de kleinste prijzen trekken, kunnen, in stede van dien prijs, de verkoopswanrde daarvoor in contanten beko men onder korting van 15 mits hiervan binnen 8 dagen na de uitgifte der trekkingslijst ouder art. 9 bedoeld, kennis gevende. Eeti sub-commissie, bestaande uit minstens drie commissieleden, houdt liet toezicht over de administratie van de loterij, over het uitgeven der loten, en over het aankoopen en de uitkeering der voorwerpen. De trekking zal géschieden in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, ten overstaan van eenen notaris. Wijders is ten bate der Inzenders van de verschil lende spoorweg'-directien in Nederland, Belgie en Dnitschland, reductie v'an* vrachten voor tentooustel- Jingsgöedëre» die onverkocht blijven verkregen. De gouvernementen van genoemde landen hebben vrijdom van uit- en invoerrechten voor onverkocht teruggaande teiitoonstellingsgoederen met de meeste vrijgevigheid toegestaan. Utrecht gelegen in een centrum van beweging, dat medewerkt om de rijke hulpbronnen welke stad en provincie bezitten, meer en meer te doen uitkomen, moet uil den aard der zaak een aantrekkingspunt zijn voor velen die van heinde en verre in de2en zomer aldaar zich verzamelen zullen "om de vorderingen der wetenschap en kunst op het gebied der industrie waar te nernen. De inzendingen worden verdeeld in de volgende klassen Groep Klasse I. 1. Schilder- en beeldhouwwerk. 2. Graphische kunst. 3. Photographie. II. 4. Boek-, steen-, en plaatdruk. 5. Chromolithografie, clichés. III. 6. Moderne meubelen, houtsnijwerken. 7. Schoorsteenmantels, marmerwerk, bouw en vuurvaste steeuen. 8. Muur-, bed- en vloerbekleedsels. 9. Decoratief, bronzes d'art, lakwerk. 10. Porcelein, kristal, spiegels, glas en aar dewerk. IY. II. Tuinzaden, planten, bloemen, vruchten enz. '12. Tuinmeubelen én versierselen. V. 13. Katoenen- en wollenstoffén. 14. Linnen, damast en verwante stoffen. 15. Zijden' en fluweel. 16. Heeren- en dameskleedingstoffen. 17. Tnppisserie, kant, borduurwerk en kunst bloemen. 18. Tafelkleedjes, pelterijen, vrouwenarbeid. VI. 19. Piano's, orgels en andere muziek-instru- menten. 20. Wis-, natuur- en zeevaartkundige instru menten. 21. Chemische- en chirurgische instrumenten. VII. 22. Goud en Zilverwerken. 23. Edelgesteenten. VIII. 24. Staal- en ijzerbewerking, wapens, naai machines. 25. Brandkasten, sloten, kachels, smidswerk. 26. Stoom- en andere werktuigen. 27- Koper- en metaalwaren. 28. Modellen. 29. Gereedschappen, als: vijlen drijfriemen, smëervetten, verf bedekkingen, enz. IX. 30. Zeepen, parfumerieën en scheikundige preparaten. X. 31. Galanterieën en krnmerijen. XI. 32. Wijnen, likeuren", bier en azijn, mine raalwateren enz. 33. Voedingstoffen, conserven, enz. XII. 34. Landbouw- en visscherijbehoeften en voortbrengselen. XIII. 35. Schoolmeubelen en onderwijs-middelen. 36. Teekeningen en werkstukken. De loten der verloting van tentoongestelde voor werpen zullen verkrijgbaar zijn a ƒ1,-Per 11 stuks f 10.De loten zijn ook in commissie verkrijgbaar en kosten dan 10.per 12 stuks, terwijl op 120 geplaatste loten nog 5 loten extra worden toegestaan. De aanvrage van loten in commissie moet geschie den bij den heer J. L. Ternedeti te Dordrecht. De directie der tentoonstelling bestaat uit de heeren C. A. J. Geesink, te Amsterdam, President-directeur, R. Passé, Secretaris; de commissie voor de verloting- bevat nog de heeren J. L. Ternedeti en J. N. Servaas. In sommige bladen wordt alreeds als //naar men ons mededeelt" verleid dat bij Z. M. het voornemen zou bestaan de regeering te blijven handhaven en de Kamer te ontbinden. H. M. de Koningin heeft in de laatste dagen weder aan verschillende inrichtingen van //Moederlijke Lief dadigheid" haar gewone jaarlijksche giften doen toe komen, o. a. aan de vereenigingen te Deventer en Harlingen ieder 100.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 1