/ll ltlk/l lSI III COURANT. voor het «irroiuSis- seiuent Zierikzee. 1876. No. 50. Zaterdag 24 Juni, 79ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,— Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DEE. AD VERT ENT IE N Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, (xeboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAIiEfflAN. Zierikzee, 24 Juni. Met belangstelling hebben we nagegaan hetgeen door eenige onzer groote bladen naar aanleiding van de bestaande kabinets-crisis is in 5t midden gebracht. Inhoofdzaak stemmen die beoordeelingen vrij wel overeen met hetgeen wij gezegd hebben in ons jongste hoofdartikel. Het Vaderland meent dat de crisis door het feit der verwerping van de militiewet niet genoeg is ge motiveerd, omdat die wet niet inhield een geheel program van defensie, maar slechts een ondergeschikt punt waaraan de ministers niet zooveel toelichting hadden toegevoegd dat men over 't geen later zou moeten gevolgd hebben had kunnen oordeelen. De crisis is derhalve niet geprovoceerdzij is door het ministerie zelf veroorzaakt. liet Vaderland betreurt verder de crisis als ontijdig. De Nieuwe Rott. Court, is ook van gevoelen dat de crisis op dit oogenblik liever had moeten vermeden worden, ook in 't ware belang van het kabinet. De crisis te voorkomen stond ondertusschen niet aan de Kamer maar aan de regeering. Deze had niet moeten doodblijven op de militiewet als op den hoeksteen, van het op te trekken gebouw, daar 't toch uit de zwakke verdediging door de hee.ren Klerk en Heems kerk bleek dat die hoeksteen evengoed berustte op willekeurig gestelde cijfers als dit het geval kon geacht worden te zijn met de amendementen. De N. Rott. betreurt de crisis vooral omdat zij gaarne dit ministerie Heemskerk eens de meest ruime gelegenheid had willen gegeven zien om uit te maken, zoo mogelijk voor goed, of werkelijk de heterogeene mixtuur van partijen, als de reactionaire, de ultra- montaansche en de christelijk—historische, de kracht zou hebben om wezenlijk regeering te zijn, dan of dit niet moet bewezen geacht worden slechts een illuzie te zijn. En nu erkent het blad wel dat dit ministerie iets heeft gedaan, doch dat dit alleen te danken is aan de bij zondere talenten en de groote werkkracht van cle ministers van Binnenlandsche Zaken en- van Justitie en niet minder aan de taktiek van den eersten om de richting dei behandelde wetten naar de liberale meerderheid te schikken. Aan de wezenlijk groote zaken,» die voor een paar jaar dit ministerie op den voorgrond stelde als juist de hoofdpunten waarop 'fc aankwam en waarop de toenmalige oppositie, die nu sinds twee jaren regeerings-parlij is geweest, haar blindelingsche bestrijding van de laatste liberale regeering heeft gegrond, is ondertusschen door deze regeering niets gedaan. De census is niet aange roerd, de belasting-hervorming uitgebleven, en hetgeen toen vooral de brandende kwestie was en een jaar geleden de verkiezingen geheel en al heeft beheerscht, de onderwijs-vraag, de gemoedsbezwaren enz., dat pak is met geen hand of vinger aangeraakt. Voor de N. Rott. is de crisis dan ook een ver rassing van onaangenamen aard. Nu zij er eenmaal is, drukt het blad er echter op dat de regeering haar aan zich zelf te wijten heeft; de minister Heemskerk, eenmaal van het militiewetje een principieel punt ge maakt hebbende moest ook op alle eventualiteiten voorbereid zijn en kan der Kamer niet kwalijk nemen dat zij zich niet door dreigementen heeft laten afhouden van. het uitbrengen eener afkeurende stem over dat voorgewende principieele punt. De Arnhemscjie Courant acht hel collectief verzoek om ontslag der ministers ook niet gemotiveerd. Zij houdt het dan ook niet voor ernstig gemeend, maar in verband met de reeds vooraf door den Minister van Binnenl. Zaken gedane bedreigingen, ziet zij er n;ets meer of minder in dan een raauoeuvre de force tegen de Kamer. //Als de Koning weigert het ont slag aan te nemen en den ministers tracht te betoogen dat zij moeten aanblijven, welk een onhoudbare spanning komt er dan tussehen de Kamer en de regeering?" Die positie zal niet vol te houden zijn. Doch, wat erger is, door zulk een beslissing des Konings gevolgd door het aanblijven van de ministers zou de Tweede Kamer door den Koning tegenover de natie in het ongelijk gesteld worden. Dit gevaar was natuurlijk te bezweren als de tegenwoordige oppositie gereed was om regeerings-partij te worden, doch dit is zij helaas niet. Komt het evenwel tot ontbinding, waartoe in het gestelde geval de heer Heemskerk noodwendig zou moeten besluiten, dan stemt de Am. Ct. geheel met ons in dat er voor de kiezers eigenlijk geen criterium te stellen is en dat de verkiezingsstrijd geheel en al zou beheerscht worden door de gezamenlijke oude ware en vermeende grieven der verbonden partijen. Wij voegen hierbij, dat dit te meer zou te betreuren zijn omdat aan die grieven de vraag zou vastgeknoopt wordenwien geeft gij gelijk, den Koning of de Kamer? Het springt wel in het oog dat dit te eenemale inconstitutioneel zou zijn, doch heeft het demissionaire kabinet zich maar eerst op het gevaar lijke terrein gewaagd dan zal dat inconstitutioneele, ja voor de geheele constitutie hoogst gevaarlijke gé val niet te vermijden zijn. Zelfs de Tijd stelt het kabinet verantwoordelijk voor de crisis; daartoe moest het komen, meent dit orgaan der ultramontanen, omdat het tegenwoordige kabinet alleen heeft zoeken te regeeren naar den zin der oppositie die in de meerderheid was. Zeer on dubbelzinnig wijst de Tijd er op dat het ministerie Heemskerk door de medewerking der ultramontanen, die aanvankelijk zooveel daarvan hebben verwacht, is ten geval gebracht omdat het die verwachtingen heeft teleurgesteld. //Het ministerie heeft door zijn vijanden al te veel te ontzien ook zijn vrienden ver loren". Nu, daar kan wel iets van aan zijn. Het UtrechtscM Dagblad betreurt mede de aan wezigheid van de crisis, ook omdat deze door het votum van den 16 Juni niet voldoende is verantwoord. Het blad heeft het echter ook op de Kamer voorzien omdat zij niet wat heeft weten te schipperen, opdat het niet zoover kwame. De N. Rott. heeft o. i. voldoende aangetoond dat dit in het door 't kabinet zelf gestelde critieke geval niet anders kon zonder de eer der Kamer te krenken en den minister voor goed gelijk te geven in zijn taktiek van intimidatie. Het Handelsblad, de crisis betreurende meent met de N. Rott. en met ons dat in de gegeven omstan digheden de militiewet onaannemelijk was. Ten Hotte releveeren we nog de opmerking van het Vaderland dat nu wellicht de tijd genaderd zal zijn voor den heer de Roo om met zijn denkbeelden eens achter de groene tafel te komen, hoewel het daar geen heil in zien zou. We willen vertrouwen dat de heer de Roo zoo wijs zal zijn van zich niet op zoo roemlooze wijze te laten afstraffen voor zijn eeuwigdurende oppositie, en we doen dit niet zoozeer om hem zelf, als wel omdat de liberale partij niet verdient een gevoelig échec te lijden enkel en alleen om den wille der zeer geïsoleerde denkbeelden van den heer de Roo over ons defensiewezen. De denkbeelden van den heer de Roo deelen wij evenmin als het Vaderland die deelt, en wij zijn er van overtuigd dat de liberale partij er niet aan zou willen een kapitalen strijd te aanvaarden met die denkbeelden in het vaandel geschreven. Dan nog liever een kabinet Heemskerk met een minister van oorlog de Roo. Misschien glimlacht deze of gene over zulk een zonderlinge combinatie. Waarom zou ze zoo onmogelijk zijn? De heer Heemskerk heeft ons al meer verrassingen bereid. De N. Midd. Ct. betreurt ook de crisis en meent dat het ministerie zich minder gevoelig had moeten betoonen daar 't hier toch geen eigenlijk politieke kwestie gold. Het blad hoopt inlussehen dat de ministers zullen aanblijven. Zierikzee, 23 Juni. Gisteren avond ontlastte zich boven de stad en de omstreken een zwaar en lang durig onweder, vergezeld van hagelbuien en slagregen. De regen vervulde in een langgevoelde behoefte. Onder de gemeente Haamstede is omstreeks 7 ure de bliksem geslagen iu het verleden jaar nieuw ge bouwde woonhuis van M. Kloet Overbeke. Brand werd niet veroorzaakt, doch het gebouw wel zwaar beschadigd. Eergisteren avond heeft in de R. Kath. kerk alhier een gasontploffing plaats gehad, die gelukkig geen ernstige gevolgen heeft gehad. Door de rechtbank te Middelburg is uitspraak ge daan in de bekende zaak van de Phoenix. De eiseh tot schadevergoeding is aan schipper de Bruin toege wezen en de gezagvoerder van de Phoenix veroordeeld in alle kosten van het proces. Te Middelburg is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer J. J. v. d. Harst Az. met 191 stem men. Jhr. Mr. E. P. Schorer verkreeg 171 stemmen. ï)e heer W. P.. A. Schmoutziguer chef van het locaalsta- tion te Vlissingen is tegen 1 Augustus overgeplaatst naar het Station te Middelburg. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Kortgene de heer G. D. L. Graafland, surnumerair; te Sittard de heer P. v. d. .Mark thans te Kortgene. Aangaande liet Zondag op den Zeeuwschen spoor weg voorgevallen ongeluk verneemt men dat te Krab- bendijke door het springen van een wissel de achterste wagens van den trein die te 11.15 te Middelburg moest aankomem uit het spoor gevlogen zijn, waar door de weg eenigzins beschadigd is en tijdelijk op onthoud plaats had. Persoonlijk letsel heeft niemand er bij bekomen. Z. M. heeft benoemd tot lid van den Hoogen Raad der Nederlanden Mr. A. A. de Pinto, raad-adviseur bij het ministerie van Justitie. Een Israëliet dus benoemd in het hoogste rechterlijk collegie van het land. Hoe gunstig steekt dit af bij 't geen men b.v. in Duitschland ziet, waar de prolestantsche orthodoxie zich zelfs ergert aan het toelaten van Israëlitische kinderen op de openbare scholen. Intusschen ziet men al weder hoe onder de Israëliten specialiteiten te vinden zijn op nagenoeg elk gebied. Wie weet vinden we onder hen niet nog den rechten man voor Minister van Oorlog, naar wien al zoo lang te ver geefs is gezocht. I)e Min. van Binnenl. Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het vaarwater in de rivier de Nieuwe Maas te Rotterdam, ter plaatse van de spoorwegbrug, met 1 Juli gesloten zal zijn voor de schepen, die zich van boven du stad naar beneden, of omgekeerd, begeven; alle deze kunnen hun weg nemen door de Koningshaven op Feijenoord. Volgens het nieuwe algemeene reglement op den dienst der staatsspoorwegen zullen in het vervolg ook vrouwelijke beambten bij dien dienst kunnen geplaatst worden en wel als telegrafisten en als uitgeefsters van plaatskaartjes.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 1