VARIA. door de tong tegen hen uit te steken, een neus te zetten, te schelden en dergelijke laagheden, die men wel van 't gepeupel der achterbuurten maar allermiust van geestelijken verwachten zou. De clericalen van hun kant beweren dat de liberalen het spel hebben begonnen. Zooveel is ondertusschen zeker dat de beschaafde klasse der liberalen van het begin der ongeregeld heden, op Dinsdag avond, af, overal 't publiek heeft aangemaand tot orde en rust. Ofschoon zij openlijk, ook in de liberale bladen, verklaren dat zij zullen blijven protesteeren tegen het schandelijk onrecht dat de groote steden lijden ten gevolge van de overmacht der plattelands-kiezerszoo zullen zij dit doen bin nen de perken der wet. Er wordt nu een beweging op touw gezet om langs grond wettigen weg een her ziening der kieswet te verkrijgen, waarbij de belangen der groote steden beter zullen gewaarborgd worden. Eenige der bedaardste liberale organen troosten zich ook met de voldoening dat de clericale partij in 't algemeen toch ook bij deze overigens voor de liberalen mislukte verkiezings-campagne meer verloren dan gewonnen hebben. Op de beurs te Antwerpen heerschte Vrijdag groote opgewondenheid. Iemand, bekend om zijn ultramon- taansche gevoelens, zeide dat men alle Duitschers moest verjagen, daar van hen alleen al de wanorde lijkheden uitgingen, die dezer dagen heerschten. De Antwerpsche bladen deelen mede, dat een deputatie van Duitschers zich tot den Duitschen consul heeft begeven, hem verzoekende te overleggeu wat hun in de gegeven omstandigheden te doen stond. De Duitsche consul zal hierover een onderhoud hebben met den Duitschen gezant. Het Antwerpsche Geuzenbond heeft besloten de manifestatiën voort te zetten. De vereenigde Antwerpsche liberalen hebben een manifest uitgevaardigd onderteekend door de voorzitters der drie liberale vereenigingen aldaar, de heeren de Bosschaert, Ferd. van der Taelen en .T. de Geyter. Het is gericht aan de //vereenigde liberalen" van Antwerpen en van 't geheele land. In de eerste plaats weerlegt het stuk de gemaakte tegenwerping dat de liberalen niet klagen mogen, omdat zij immers zijn geslagen met de wettige middelen. Zij stellen de pu blieke opinie boven de wet wanneer liet blijkt dat de bestaande wet niet de uitdrukking is van de publieke opinie. De groote ergernis is dat in Belgie de groote steden, op Brussel na, niet vertegenwoordigd zijn in de Kamer, en dat daarentegen aan de min ontwikkelde plattelands bewoners de overmacht in handen is ge geven. Daarom moet de kieswet worden veranderd. Verder keurt het stuk ten sterkste af de uitspattingen waarin de algemeene ontevredenheid zich heeft lucht gegeven. De groote processie op St. Sacrementsdag, die Zondag zou plaats hebben is te Gent verboden. Te Antwerpen zou zij niet worden verboden; de burge meester vertrouwde op de burgerij. Uit de liberalen heeft zich, naar men in den Rrécurseur leest, een soort van moreele jonge garde gevormd die de voorgenomen processie zou omstuwen, waken voor verstoring der orde, maar ook tegelijk toezien dat de ommegangers zelf niet den boel aan den gang maakten om den liberalen de schuld te kunnen geven, gelijk te Gent en te Mechelen onlangs is geschied. üixit schla n d. —Zwitserland. Zware regens na geweldige onweders hebben langs de geheele streek van den boven-Rijn zooveel water gestort dat er op vele plaatsen geweldige overstrooming is ontstaan. Het meer van Constanz is buiten zijn oevers getreden, Friedrichshafen is oudergeloopen en de gemeenschap van daar langs den spoorweg naar Ravensburg afgebroken. Het geheele Neckerdal staat onder water en de vloedhoogte is daar gelijk aan die van 1872. Te Kehl stond de Rhijn Woensdag namiddag op gelijke hoogte als bij de vloeden van 1842 en 1852, en 't water was nog steeds stijgende. Blijkens de nadere berichten uit Zwitserland heeft de overstrooming aldaar veel verwoesting aangericht. De ijzeren spoorwegbrug over de Murg bij Frauenfeld en daarnevens de brug voor voetgangers en rijtuigen zijn weggeslagen. Wegens het groot gevaar van ver stopping, daardoor in de nabijheid van Kiirzdorf te weeg gebracht, heeft men kanonnen laten aanrukken en de door den stroom opeengestapelde ruïnes der bruggen weggeschoten. Ook op vele andere plaatsen zijn bruggen en ook huizen vernield. Volgens offici- eele berichten zijn in Zwitserland elf spoorwegen, waaronder de Emmenthalbahn, de lijnen ZurichWin- terthür, ZurichLucern, SulgenFrauenfeld, enz. zwaar beschadigd. Te Bern hebben de bewoners der beide wijken aan de Aar hunne huizen moeten ver laten. Turkij e. Het gaat in de Turksche hoofdstad, gelijk ook daar buiten in de streken waar de opstand heerscht, nog altoos echt op zijn Turksch toe. Over de verwijfdheid en weekelijkheid der Turken kan men billijkerwijze niet klagen. Zij toonen zich in lange niet kleinzeerig. Eerst is Abdul-Aziz onder de messen van de schaar bezweken; nu zijn twee ministers te gelijk vermoord en een derde zwaar gewond, terwijl buitendien nog praatjes loopen, die echter ook tegengesproken zijn dat een der vrouwen van den ex-sultan door zelfmoord, een andere vrouw en een zoon van Abdul-Aziz door moord zouden opgeruimd zijn. Omtrent den moord der ministers verhaalt men het volgende: In den nacht van Donderdag op Vrijdag waren de ministers vergaderd tot het houden van ministerraad ten huize van den groot-vizier Midhat- Pacha, toen plotseling een officier de zaal binnendrong, den minister van Oorlog Hussein-pacha, en den dito van Binnenlandsche Zaken Rusched-pacha doodde en den minister van Marine Kaiserli-pacha, die hém wilde ontwapenen schier doodelijke verwondde. Bovendien zijn nog een adjudant en een der bedienden van den grootvizier door den moordenaar neergestoken. De dader, zekere Hassan, is dadelijk gevat en reeds den volgenden dag opgehangen, terwijl men vertelt dat hij uit persoonlijke wraakzucht heeft gehandeld wegens zijn verplaatsing tegen zijn zin naar Bagdad. Wij maken bezwaar dit als de eenige drijfveer van zijn daad aan te nemen, vooreerst omdat men hem zoo snel geëxecuteerd heeft, en ten anderen omdat er ook al wordt verteld dat hij zou gehandeld hebben om Abdul-Aziz te wreken. Latere tijdingen uit de Turksche hoofdstad geven stof tot ernstige bezorgdheid voor een algemeenen opstand. Worden deze tijdingen bevestigd dan hebben we daar al een van de in ons jongste overzicht ge- gestelde waarschijnlijkheden, nl. dat de natie volstrekt niet zoo onverdeeld ingenomen is met de plaatsge grepen revolutie. F r a n li r ij k. De Fransche Senaat heeft gisteren een beslissing genomen, die door de republikèinen met recht betreurd zal worden; Buffet, de man, die bij de meerderheid des lands zich gehaat heeft gemaakt, die in verschil lende plaatsen door de kiezers èn voor den Senaat, èn voor de Kamer is veroordeeld, de man wien3 heengaan als Minister een verluchting was voor het land, is door de meerderheid van den Senaat tot Senator benoemd. Geen wonder, dat zulk een be slissing op de publieke tribune werd afgekeurd. Het eenige gevolg van zulke beslissingen moet zijn, dat de beide Kamers tegenover elkander komen te staan en door haar vijandige houding het constitu- tioneele raderwerk wordt in gevaar gebracht. De beslissing is genomen met een meerderheid van slechts 3 stemmen, wat duidelijk herinnert aan de oude ongelukkige Nationale van welke deze Senaat een kopie is. Om een juist oordeel te vellen, moeten wij de stemming afwachtenpersoonlijke beweegredenen hebben zonder twijfel meegewerktheeft Mac-Mahon werkelijk zich voor den door het land veroordeelden oud-Minister in de bres gesteld, dan heeft hij een zware verantwoordelijkheid op zich geladen en wel allerminst het bewijs gegeven van politieken takt. De Senaat heeft met 144 stemmen, tegen 141 op Renouard uitgebracht, Buffet Lot senator gekozen. Toen de uitslag der stemming bekend werd gemaakt, hoorde men gefluit en dientengevolge werd de publieke tribune ontruimd. In de couloirs heerschte groote opge wondenheid. Bij de verkiezing van den senator stemden vijf leden der linkerzijde en vijf der rechterzijde, door ziekte of werkzaamheden- verhinderd, niet mede. Hoewel onge steld kwamen de senatoren Luro en Aubrelicque, van de linkerzijde, nog stemmen, en 10 minuten voorliet sluiten van de stembus ook Victor Hugo. De brief van Thiers aan de Tliemps heeft tot meer dan één commentaar aanleiding gegeven. Hij zegt daarin, dat hij zelf aan het debat over het voorstel- Laisant tot vermindering van den duur van den actieven dienst van vijf op drie jaar deel zou hebben genomen, wanneer niet Gambetta zoo op het juiste oogenblik en met zijn gewoon getalent tusschënbeide was ge komen, en alle verdere interventie onnoodig had gemaakt". Thiers complimenten makend aan Gambetta, dien hij vroeger een //dolleman" noemdeTrouwens het was op raad van Thiers dat Gambetta het woord had gevoerd. Zondag heeft te Belfort de verkiezing voor een senator tot vervanging van Thiers plaats gehad. Ver kozen werd Vieillard-Migeon, een groot industrieel en onder het keizerrijk afgevaardigde voor Belfort en lid van de gematigde partij. Hij is een kalm liberaal man, en ten onrechte beschouwt men hem al9 een reactionair, omdat verschillende stemmen waren uit gebracht op Alfred Koechlin, den vriend van Thiers, inwoner van Belfort, maar eigenaar van een groote manufactuurzaak te Mülhausen. De Rappel heeft dan ook Thiers heftig verweten dat hij niet lid van den Senaat voor Belfort is gebleven. Engeland. Het gerucht betreffende den afstand van het eiland Helgoland aan Duitschland is nu ook door den En- gelschen premier in de zitting van het Lagerhuis van Vrijdag tegengesproken. In de zitting van eergisteren stelde lord Sandon voor tot een tweede lezing van zijn ouderwijs-ontwerp over te gaan. De afgevaardigde Mundella diende als araendement daarop in om, ten einde het lager onderwijs te bevorderen, de maatregelen, door de commissie voor fabrieken aanbevolen, strek kende om het schoolgaan der kinderen verplichtend te maken, zooveel mogelijk op te volgen. Verschillende leden verklaarden zich voor verplicht schoolgaan, ter wijl Dixon de wet in haar geheel bestreed. Door Fawcett daartoe gedwongen, nam Disraëli aan het slot der zitting nog deel aan het debat, alleen om te verklaren dat de Regeering de argumenten dér tegen standers van het ontwerp wilde hooren, alvorens daarop te antwoorden. De voortzetting der discussie werd daarop tot de volgende zitting uitgesteld. In het belang van HANDEL en NIJVERHEID vestigen wij de aandacht op het volgende: Sedert eenige dagen heeft de firma G. L. DAUBE Co. het uitsluitend recht van inzending verkregen van alle Nederlandsche, Fransche, Belgische en Engelsche annoncen in de voornaamste dag- en weekbladen van-. BELGIE, DUITSCHLAND, OOS TENRIJK HONGARIJE en RUSLAND. Verder heeft de heer E. ELSBACH, generaal agent dier firma voor Parijs en Frankrijk overeenkomsten gesloten met de uitsluitende pachters der bladen van Brazilië, Zuid-Amerika, Canada, de Vereenigde staten van Noord-Amerikavoegt men nu hier nog bij dat genoemde Agentuitsluitend onze bladen van Neêrlandsch-Indië vertegenwoordigt, dan kan men terecht aannemen dat de firma G. L. DAUBE Co. de eenige is in geheel Europa, die beweren mag annoncen te kunnen aannemen en te kunnen uitvoeren in alle binnen- en buitenlandsche bladen. Frankrijk is ook niet vergeten, daar dezelfde firma annoncen plaatst in de voornaamste Parijsche en Fransche bladen met een rabat van 20 tot 40 Indien men dus voortaan zeker zijn wil dat eene annonce geplaatst worde, dan wende men zich aan de firma G. L. DAUBE Co., te Amsterdam, te Parijs, te Weenen, te Frank fort, te Berlijn of in elke groote stad van Europa. nm\ Onder de verkiezingsstandjes te Antwerpen heeft een hoop volks ook de Nederlandsche vlag neergehaald en verscheurd, die aan 't gebouw van 't Nederlandsch loodswezen was uitgestoken ter eere van Prins llendrik's verjaardag. Men kan evenwel bijna zeker zijn dat het per abuis is geschied. Onder de geneesheeren die de lijkschouwing van den ex-sultan hebben verricht en daarvan de bekende acte hebben gegeven, was er ook een die deze acte niet heeft geteekend omdat hij niet schrijven kbn. Toch was deze ongeletterde lijfarts des sultans op een tractement van 25.000 'sjaars, met den rang van divisie-generaal. Hij plaagt vast zijn patiënten niet met veel receptenschrijven. Men merke hierbij op dat in Turkije van de 1000 railitieplichtigen 925 niet lezen of schrijven kunnen. Uit Duren wordt gemeld, dat dezer dagen in het naburige Nideggen de sporen zijn ontdekt van een voor vele jaren gepleegde vreeselijke misdaad. Bij het afbreken van een huis ontdekte men in een zeer breeden muur een vrij groote holte. Bij nader onder zoek vond men er twee vrouwelijke geraamten in, waarschijnlijk moeder en dochter. Hoogstwaarschijnlijk zijn de twee vrouwen indertijd levend ingemetseld men vond in het hol een pan en een lepel. Dat de daad niet in den vroegen voortijd is ge schied, maakt men op uit de nog tamelijk goed ge conserveerde kleederen die om de skeletten hingen. Te Hongkong is naar San Francisco ingescheept een Chinees, welke bestemd is voor de wereldtentoon stelling te Philadelphia en vervolgens ook Europa zal bezoeken. Het is namelijk een reus uit de provincie Shantung, die te Tschifu een postje als havenmeester had denken te vinden. Een Europeaan zag hem daar, huurde hem voor den tijd van twee jaren tegen een billijk loon, en trekt nu met zijn reus de wereld door, ten einde geld uit hem te slaan. Dat een Chineesche reus zeldzaam is, is bekend. Het is dus wel waarschijnlijk, dat de ondernemende Europeaan een voordeelige reis om de wereld zal doen. Het //exemplaar" is 30 jaar oud, 7 voet 3 duim lang, alzoo p. m. 2]/g duim grooter dan de reus Tschang, die voor hem Europa doorreisd heeft. De nieuwontdekte reus weegt 297 Engelsche ponden. Hij gebruikt dagelijks twee maaltijden en dan telkens 14 borden rijst met groente.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 3