Het is ons wezenlijk duister welke vraag men aan de natie zou moeten voorleggen ter beslissing, als 't eens op een ontbinding uitliep. Zeer waarschijnlijk zou men bet niet verder brengen dan tot de vraag, in algemeeue termenwien wilt gij, 't ministerie Heemskerk of 't onbe kende, 't nog voorloopig onvindbare kabinet der liberale oppositie? En dit zou voor de belangen dier oppositie wel eens een gevaarlijke stelling kunnen worden. Het gunstigste geval dat zij dan zou kunnen hopen, zou niets meer zijn dan dat zij bleef wie ze nu is, 't welk dan natuurlijk ook met de coillitie der tegen partijen 't geval zou wezen. Wat zou daar 't land meê hebben gewonnen Hoegenaamd niets. Men mag echter wel, zonder al te gewaagd te spreken, vermoeden dat de tegenwoordige minderheid door baar respectieve vrienden en dragers buiten de Kamer, geheel andere snaren bij de kiezers zou tokkelendan die van 't gevoel voor ons nationaal defensiewezen, iets wat bet meerendeel onzer natie, behoudens bun dosis vaderlandsliefde, al bitter weinig schelen kan en waaromtrent allen zich ver eenigen in de verzuchting: 't is mooi, 't blinkt en klinkt, maar 't is duur en wordt dagelijks duurder, en wat zou 't ons als 't er eens op aankwam helpen! Zuiver zou dus de kwestie waardoor de crisis ontstond niet worden opgelost. Eu wanneer men dit al vooraf nagenoeg kan berekenen, dan is er ook geen reden die de ontbinding zou wettigen. Alles samenvattende bellen we wel over tot de gissing dat bet kabinet zal aanblijven, mo gelijk met een ander Minister van Oorlogen bij eventneele ontbinding, dat dan de kiezers ongeveer dezelfde personen weder naar dezelfde plaatsen op dezelfde kanten zullen terugzenden. Wat zal 't Land bij dit alles gewonnen hebben Niéts, terwijl ondertusscben de nationale tijd vermorst wordt, en gewichtige zaken die reeds al te lang op afdoening wachten, weder voor wie weet boe lang zullenuitgesteld worden. Dit zal zeker, we gelooven wel in ieder geval 't lot zijn van bet voorstel-Moens be trekkelijk 't lager onderwijs en dus ook.van een herziening der wet van 1857, boe vaak de heer Heemskerk het uitzicht geopend heeft op een bij hem inbewerking of in studie zijnde her ziening. Wij voor ons vinden den toestand waarin 't land met deze crisis zich gebracht ziet, al zeer weinig prettig. Na 't bovenstaande geschreven te hebben vernamen we dat al de ministers gezamenlijk bun ontslag hebben verzocht, dat Z. M. op dat verzoek nog niet heeft willen beschikken maar de ministers heeft uitgenoodigd voorloopig nog aan te blijven om de loopende zaken af te helpen doen. Als demissionaire ministers op bovenbedoelde conditie hebben de lieeren dan ook bun respec tieve portefeuilles maar weder onder den arm genomen. Voor den beer Heemskerk volgt bier de niet te versmaden toevallige bate uit dat nu o. a. bet voorstel Moens direct naar de snippermand gaat. Wat er verder zal geschieden als 't zittingjaar gesloten wordt, laat zich niet zoo dadelijk raden. Wij voor ons verwachten dat tegen dien tijd een gemotiveerde prolongatie aan 't ministerie Heemskerk zal worden uitgereikt. En dan, dock we zullen zien. Binnenland. Zierikzee, 17 Juni. Voor de verkiezing van 6 Hoofdingelanden van liet Waterschap Schouwen, ter vervulling der door periodieke aftreding met 1 Nov. a. s. te ontstane vacaturen, zijn ingeleverd 147 geldige stembiljetten. De aftredende heeren C. den Boer Jr., J. van der Vliet, L. de Oude Nz., A. Boogerd, J. M. de Glopper en B. Koole zijn allen herkozen, resp. met 142, 139, 137, 135 en 131 stemmen. Ter voorziening in de vacature, ontslaan door liet overlijden van den heer G. v. d. Cingel zijn ingeleverd 147 stembiljetten. Hiervan verkregen de lieeren Mr. J. A. Bolle te Benesse 66, F, v. d. Bout Az. te Zonnemaire 41 en L. Viergever te Duivendijke 23 stemmen, terwijl de overige stemmen op andere per sonen waren verdeeld. Tusschen beide eerstgenoemde heeren moet alzoo eene herstemming plaats hebben. Onlangs is door de bewoners van een gedeelte van Schouwen een adres gericht aan den Minister van Financiën met verzoek om een tweede postrit van Zierikzee op Haamstede. De Kamer van Koophandel ondersteunde dit verzoek, doch vroeg tevens een dubbele bodeloop in de route Eikerzee. Thans vernemen wij dat hierop gunstig is beschikt. Met ingang van 1 Juli e.k, vertrekt de post naar Serooskerke, Noordvvelle, Benesse, Haamslede, Burgh, Duivendijke, Eikerzee enEllemeet des morgens te 5 ure voormiddag en 3,30 nam.; aankomst 12,30 en 10 ure nam. Naar Kerkwerve 5 ure voorna, en 3,30 nam.aan komst te Zierikzee 12,30 en 8 ure nam. De overige diensten blijven onveranderd. Weldra - zal dus van en 7iaar alle gemeenten in Schouwen en Duiveland dubbele postgelegenheid bestaan. Door liet Centraal Bestuur van het Algemeen Nederl. Werklieden-Verbond is alpm een proclamatie ver spreid en aangeplakt, ook hier ter stede, in welk dat bestuur de werklieden die nog geen lid zijn van dat verbond, met de beginselen die het voorstaat bekend maakt en hen uitnoodigfc lid te worden. Daar is in die proclamatie niets onbetamelijks, noch iets internationale-achtigs te vinden. Toch heeft het gemeentebestuur van Maastricht liet papier van de muren en aanplakborden doen afscheuren. De verjaardag van H. M. de Koningin is Zaterdag in de Besidentie met den gebruikelijken luister gevierd. Er was veel animo, de geheele stad vlagde, terwijl parade, muziek, illuminatie en vuurwerk den dag en den avond vulden. Duizenden vreemdelingen waren met de. spoortreinen aangekomen om den dag in de Besidentie door te brengen. Door den nieuwen Commissaris des Konings in deze provincie, is de volgende circulaire gezonden aan de gemeente- en polderbesturen Bij Zijner Majesteits besluit van 9 Mei 1876, no. 17, is mij opgedragen het ambt van Commissaris des Konings in dit gewest. Ik aanvaard heden die eervolle taak met een levendig gevoel Van erkentelijkheid voor liet vertrouwen, door onzen geëerbiedigden Koning aan mij geschonken. Als vertegenwoordiger des Konings treed ik in Uw midden op, vervuld mei de gedachte, dat ik een uit muntend raati moet vervangen, geheel doordrongen van de verantwoordelijkheid die voortaan op mij rust. Mr. Budolph Willem graaf van Lijnden, wiens nagedachtenis, door U allen hoog vereerd boven mijne lofspraak is verheven, bewees aan Zeeland de gewich tigste diensten. In dien ook mij, naast Gods hulp, waarop ik steun, Uwe medewerking en voorlichting niet worden ont houden, zai ik er naar kunnen streven het groot vei lies, dat Zeeland heeft getroffen, eeniger mate te vergoeden. Met nadruk, mijne heeren, beveel ik mij aan in Uwe hooggeschate welwillendheid, in Uw zeergeweusclit vertrouwen. Middelburg 14 Juni 1876. De commissaris des Konings in de provincie Zeeland, W. SIX. De zoogenoemde zendingsfeesten houden zich tot dusver goed en schijnen voortdurend iets aantrekkelijks voor velen te hebben. Het zendingsfeest te Assen verleden week gehouden werd door 6 a 7000 menscheu bezocht. Volgens anderen waren er wel 10000. Het weder heeft echter bij die gelegenheid den heer Doedes parten gespeeld; bij de opening regende het, doch later is het weder opgeklaard. De orde en stille schijnen niet zoo goed bewaard te zijn als op andere zendingsfeesten tot nog toe wel liet geval is geweest. Middelburg. De vervaardiging van de dubbele ijzeren draaibrug voor de dokwerken alhier, waarvan dezer dagen is melding gemaakt, is opgedragen aan de maatschappij //Ijzergieterij de Prins van Oranje" te 's Graven li age. Te Middelburg is Donderdag nacht de tamboer majoor der schutterij J. G. van Hemert in de stads gracht bij de Noordpoort verdronkenmen denkt dat de ongelukkige terwijl hij daar aan 't visschen was uit het schuitje is gevallen. Z. M. heeft den heer. L. O. Gouin, ontv. der poste rijen te Marseille, benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw de heeren W. W. Maksimoff, ingenieur, en C. N. Artsayoolofï, arcb.-ingen., beiden bij de Bussisclie zeemacht, en P. K. Ermnkoff, part. scheeps- conslructeur, tijdelijk in dienst der Bussisclie regeering. Verleden Donderdag was de aanvoer van goederen aan de boot van de lijn VlissingenQueensboro, zoo groot dat niet alles tegelijk kan medegenomen worden, de tijd was te kort om al de goederen te laden. Een der vier i-eusachtige overspanningen van de Maas te Botterdam ten behoeve van de spoorwegbrug is thans nagenoeg voltooid. Met den bouw van de volgende is men aangevangen, zoodat het zich laat verwachten, dat de Maas spoedig op dat punt zal afgesloten worden en de scheepvaart den nieuw gegraven weg, de Koningshaven op Feijenoord, zal te volgen hebben. Meersen, 15 Juni. Eenige ingezetenen dezer ge meente zijn voornemens een hotel op actiën te bouwen, 'l)at hieraan werkelijk behoefte bestaat blijkt uit liet feit, dat dit jaar ongeveer 30 familiën zijn afgewezen, die hier de zomermaanden wilden doorbrengen, alleen omdat men geen kamers genoeg had. Apeldoorn, 14 Juni. Op de Zondagen 25 Juni, 2, 9, '16 en 23 Juli zal, bij beschikking van Z. M. den Koning, door militaire korpsen muziek gemaakt worden in het Park van //liet Loo" en op die dagen zal vrije wandeling voor het publiek zijn van 1 tot 8 ure des namiddags. De officier van justitie te Zutfen vestigt de aan dacht op de handelwijze van Johannes Koch, commis sionair, wonende te Amsterdam, zich noemende directeur van de vereeniging //de Eendragt", vroeger te Botterdam, thans te Amsterdam gevestigd, daarin bestaande, dat hij, door tusschenkoinst van agenten in de verschillende provinciën, bij het min nadenkend publiek de hoop opwekt, om tegen eene wekelijksche bijdrage aan hem van vijf centen, gedurende één jaar, in het bezit te geraken van de prachtigste meubelen, liuissieraden en luxe-artikelen, ter waarde van 1,25 tot 80 terwijl de ondervinding geleerd heeft, dat, na het verstrijken van het jaar, aan de contribuanten, in plaats van de voorgespiegelde prachtige meubelen enz., slechts worden uitgereikt bloemenhangers, vazen, handdoekrekjes en dergelijke voorwerpen van zeer geringe waarde, de meeste beneden die van ƒ1,25. Politieblad. Jl. Donderdagavond werd de hulp ingeroepen van een genees- en heelkundige bij een tapper aan den Oost-buitencingel te 's Hage. Deze persoon, die twist met zijne vrouw had gehad, zou plotseling hevig on gesteld zijn geworden en nog slechts weinige oogen- blikken daarna hebben geleefd. Bij onderzoek bleek den arts echter spoedig dat er alle verschijnselen aan wezig waren van vergiftiging door arsenicum. De overledene was eerst kort geleden in den echt getreden. In de Stadsherberg te Meppel is thans te zien een monsterkoe, wegende p. m. 2000 klg., in eigendom toebehoorende aan den veehouder S. Nijdam, teDronrijp, oud p. m. 6 jaar, die te Leeuwarden, Groningen, Zwolle en Heerenveen reeds talrijke bewonderaars heeft gelokt en van Meppel naar Utrecht (studenten feest) en later naar Amsterdam (tentoonstelling van fokvee tijdens het Laudbouvv-Congres) trekt. Zulk een schoon, geproportioneerd groot een zwaar dier verklaart elkeen nog nooit gezien te hebben. De Temps bevat een feuilleton van George Sand, het laatste, dat van haar hand is gekomen. Gedateerd Nohant, Mei, handelt het over Benans laatste werk //Dialogues et Fragments philosophiques". Buitenland. Belgie. Langzamerhand keeren de gemoederen eenigszins tot kalmte terug. Dank zij vooral de flinke houding van de autoriteiten, inzonderheid te Antwerpen en te Brussel zijn uitersten vermeden, door het beteugelen van 't opgewonden volk op wijze en gematigde man iet- zonder inmenging der soldaten enkel met behulp van de politie en de burgerwacht en meer nog wellicht door het onmiskenbaar zedelijk prestige zoowel van den burgemeester de Wael te Antwerpen als van den heer Anspach, burgemeester van Brussel. Zeer te verklaren is het dat beide partijen elkaar de schuld geven van 't gebeurde. De liberalen mee- nen te kunnen bewijzen dat de clericalen de overwon- nelingen geprovoceerd en op allerlei wijze getergd hebben. Sommige priesters hebben zich zelfs niet ontzien fatsoenlijke burgers op straat te beieedingen

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 2