heid van een dichter of schrijver al zeer hinderlijk op den duur. In den grond is die Weltschmerz, die hoogste graad van landerigheid, eigenlijk een gevolg van 't gemis van sommige idééën of van 't zwak geloof aan de macht der idééën. Iets vóór dat slot zegt Heine dit„Als een mensch zich doodschieten wil, Mevrouw, dan heeft hij voor zich daar altoos voldoende redenen voor, daar kunt ge op rekenen. Maar of hij zelf deze redenen kent dat is de vraag. Tot op 't laatste oogenblik spelen wij komedie met ons zeiven. Wij inaskeeren zelfs ons leed, en terwijl we aan een horstkwaal sterven klagen we over kiespijn." Hier zit inderdaad wel eenig idéé in. Het is onze ingeschapen zelfkennis tegenover ons zwak om ons zeiven te misleiden. Zoo'n idéé kan eenigen invloed uitoefenen, 't kan practisch nut hebben. Zie daarentegen dit idee uit datzelfde boek van Heinehij spreekt over Dusseldorf, waar hij geboren is: „Dusseldorf is een stad aan den Rijner leven daar zestienduizend menschen, en vele honderdduizenden liggen er buitendien nog begraven. En daaronder zijn er wel van wie mijn moeder zei dat het beter zou zijn dat zij nog leefden, b.v. mijn grootvader en mijn oouiOok de kleine Wilhelm ligt daar, en dat is mijn schuld. Wij waren schoolkameraden in het Franciscaner-klooster en speelden daar dicht bij, aau dien kant waar tusschen steenen muren de Diissel heenvloeit en ik zei: „Wilhelm, haal toch dat katje uit het water dat daar in is gevallen" en lustig klauterde hij naar omlaag op de plank, die over de beek lag, haalde 't katje uit het water, doch viel er zelf in, en toen men hem er uithaalde was hij nat en dood. Het katje echter heeft nog lang geleefd". Welk een scherpe, hatelijke satyre! Maar ■vvat heeft men nu aan zulke idééën? Ze te lezen en ze aardig van vinding te vinden kan er nog meë door; doch als nieu werkelijk in alle eenvoudigheid zulke idééën in 't hoofd krijgt dan is het treurig met ons gesteld. Men raakt er mee van de plank af, en gaat zedelijk te gronde, terwijl 't dierlijke, 't katje, in leven blijft. Neen de mensch in 't bijzonder en de geheele mensehheid in 't algeméén heeft behoefte aan idééënmaar 't moeten goede, edele en ver edelende, hooge en verheffende, stoute en kracht gevende idééën zijn. Wél 't volk dat zulke idééën heeft, en wèl de man die door eenig idee wordt bezield en gedreven. Dat volk zal vooruitgaan, 't zal groot en sterk zijn al is 't klein, 't zal niet indommelen, noch zich laten in slaap sussen, misleiden en verleiden. En die man zal sterk zijn, van hem zal kracht uitgaan die velen in beweging brengt, hij zal wonderen doen. Zie 't Nederland der zestiende eeuw, sterk door 't idéé der vrijheid. Zie een Wilberforce onverwiunelijk sterk in 't idéé dat ieder mensch zijn eigen eigenaar is en dat er dus geen slavernij mag bestaan. Zie een Cobden, den apostel van den vrijen handel. Zie een Luther, één enkel man en toch een reus tegenover een halve wereld. Maar wee 't volk dat geen idéé heeft; dat tobt en sukkelt met nieuwe combinaties van oude brokstukken, dat zich laat sollen en drijven op de wereldzee als een masteloos en roerloos verlaten schip op de baren. En wee de man, die geen idééën voelt vonkelen, tintelen, en trillen in hoofd en hart, Hij is als een idioot zonder 't zelf te beseften. Iiij gloeit niet uit zichzelf, hij laat zich warm wrijven of kloppen; hij schrijdt niet voort op den weg, hij laat zich drijvenhij gelooft niet, hij laat zich geloofsartikelen ingietenhij denkt niet, hij laat dit anderén voor hem doenhij loopt niet zijn eigen pad, hij laat zich opjagen waar men hem hebben wil; hij is geen mensch, maar een machine. Binnenland. Zierjkzee. Onder de dezer dagen, 11a gehouden examen aangestelde machinist-leerlingen komen ook voor de jongelingen S. Loewer van hier en J. Koop man van Niemverkerk. Onder de gewonden in Atchin wordt ook opgegeven A. Krakeel van Zierikzeehij heeft onderscheidene gehouwen wonden op de armen en ook een aan het voorhoofd bekomen. Middelburg. Jhr. Mr. W. Six, nieuw benoemd Commissaris des Konings in de prov. Zeeland, is Dinsdagavond alhier aangekomen en heeft voorloopig zijn intrek genomen bij den heer J. P. J. Buteux. Het amoveeren der dokbrug en het bouwen eeuer dubbele ijzeren draai-brug te Middelburg is aan genomen door den heer B. Janse, aannemer van het droge dok, voor f 30800. Middelburg, 12 Juni. In een vergadering van ambtenaren voor verschillende takken van administratie alhier is een commissie benoemd om in zake het veranderen van 't burgerlijk" pensioenfonds in pensioen en weduwenfonds, in Zeeland werkzaam te zijn. Die commissie bestaat uit de heeren C. M. Van Visvliet, inspecteur van het lager onderwijs, mr. J. W. Th. Swaters van Schaumburg, officier van justitie, en F. Hoyer, provinciaal inspecteur der directe belastingen. Goes, 12 Juni. Op voorstel van den heer van Swinderen heeft de Gemeenteraad heden besloten, bij de invordering van den hoofdelijken omslag het beginsel van eigen aangifte en, bijaldien deze niet of onvoldoende wordt gedaan, ambsthalve aanslag le volgen. Hulst. Bij de alhier plaats gehad hebbende her stemming van een lid in de Prov. Staten op 14 Juni, is gekozen de heer L. van Waesberghe Janssens, lid van den gemeenteraad te Hulst. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Philippine den heer A. Teelman, secretaris dier gemeente. Te 's Hertogenbosch is bij de Dinsdag gehouden verkiezing van een lid in den gemeenteraad gekozen de heer H. Hohmann, kand. der liberale partij. Na al de wierook, dien men ook hier le lande aan Hamerling wegens zijn //Aspasia" heeft toegezwaaid, achten wij het niet zónder belang onze lezers te wijzen op een gemotiveerde, zeer ongunstige beoordeeling van dit werk. Zij is van bevoegde hand, die van prof. dr. II. Oort, te< Leiden, en komt voor in de drie jongste nummers (2123) van het flink geredigeerde vrouwen weekblad Ons Streven. De schrijver meent met den meesten nadruk te moeten waarschuwen tegen de ver derfelijke stellingen in Hamerling's zoogenaamde schoon heidsleer verkondigd, en ook uit een historisch oogpunt beschouwd, geeft hij aan diens werk slechts geringe waarde N. v. d. D. Yolgens het Weekblad van het Recht is de zaak van den heer van Angelbeek met het aanuemen der wet van 28 April 187(5 Staatsbl. No. 101, niet af gedaan. De heer van Angelbeek heeft in een open brief aan den Minister van Koloniën te kennen ge geven dat hij van de hem toegekende 30.000 slechts f 10.500 zal aannemen, maar daarentegen een nieuwe vordering tegen den staat zal instellen van/"88.677 in eens, op grond zijner, volgens zijn meening onwet tige pensioneering, en voorts van/1400 's maands tot zijn dood, als tractemcnt van raadsheer. De 11a den moord op de wed. van der Kouwen preventief in hechtenis-gehouden J. H. de Jong, heeft zich 11a de afwijzing van zijn verzoek tot schadever goeding door de Tweede Kamer, thans met een adres aan den Koning gewend tot het ontvangen van schadevergoeding wegens de ondergane preventieve gevangenis. De requestrant heeft aan de Tweede Kamer ondersteuning van dat adres verzocht en heeft daarvan een afschrift ingezonden. Dc Utrechtsche academiefeesten, beloven schitterend te zijn. Daarvoor zijn 0. a. zes van de uitstekendste muziekkorpsen aangenomende TJtrechtste kapel, (Coenen); het orkest van het Paleis voor Volksvlijt, (Joh. M. Coenen); het Parkorkest, (Stumpff); de kapel van het regiment grenadiers en jagers, (Dunkier) het muziekkorps van de Belgische guides, (Staps) en de muziek der rijdende artillerie (Nurnberger). De Vereeniging voor Volksvermaken had aangeboden om ter eere der aanstaande studentenfeesten in de feest- week tegelijkertijd volksvermakelijkheden te doen plaats vinden, docli het studentenkorps heeft daarvoor be leefdelijk bedankt en wil zelf ook daarvan de eer hebben. Donderdag van de feestweek namelijk geeft de Studentenijsclub overdag op het Vreeburg een groot volksfeest en het feestcomité des avonds een volksconcert op het water en een groot vuurwerk op het bolwerk Lepelenburg. Aan het program van het XXXe Nederlandsch Land- huishoudkundig Congres, te houden te Amsterdam van 26 Juni tot en met 1 Juli, ontleenen we het volgende Maandag 24 Juni. Opening van het Congres des voormiddags te 11 ure, in //Natura Artis Magistra". Te 12 ure opening van de Tentoonstelling van//Hulp middelen voor Landbouwkundig Onderwijs en Onder zoek" in het Park. Dinsdag 9 voorm. Vergadering der afdeelingen en I ure nam. Algemeene Vergadering. Woensdag, even als Dinsdag, doch dc algem. verg. vangt dan aan te 12 ure. Donderdag alleen de afd. verg. 's morg. 9 ure. Vrijdag. Vergadering als Woensdag; sluiting van 't Congres. De onderwerpen ter bespreking zijn 1. Het schillen van akkerhout in den winter door middel van stoom. In te leiden bij een werkende machine door den Heer Sickesz uit Lochem. 2. De merkbare verschillen van kleur bij vele diersoorten. Door den Heer Amersfoordt uit Haarlemmermeer. 3. De chicoreiteelt. Door den Heer Begtdoorzee uit Amsterdam. 4. Polderbemaling. Door den Heer I. C. de Leeuw uit Anna Paulona. 5. Het gebruik van salicylzuur in den landbouw. Door prof. Gunning uit Amsterdam. De belasting- geheven op den overgang van onroerend goed. Dooi den Heer Armand Sassen uit Breda. 7. Het mechanisme der herkauwing. Door prof. Mac. Gillavry uit Utrecht. 8. Waar heen in vroeger en later tijd het Hollandsche vee gebracht en wat daarvan geworden is. 9. De veen-dam-cu!tiuu\ Door den Heer Nering Bögel uit Princepeel. 10. Zuivelbereiding door den Heer Sluis uit de Beemster. Van de vraagpunten, stippen we aan van de eerste afd. o. a. 3. Over kunstmeststoffen tot ontginning van heidegronden. 4. Over faecaliën uit de steden en hun bereiding voor den landbouw. 5. Over den uitvoer van droge beenderen naar Engeland en hoe die hier te houden voor den landbouw. 7. Over de George Ville meststoffen. 11. Over brand in het vlas. 13. Waartoe dient het kanariezaad dat in Nederland geteeld wordt. 14, 15, 16. Over longziekte, tongblaar en klauwzeer. Punten der tweede afdeeling: 4. en 5. Over wandelleeraars en de resultaten van hun arbeid. 7. Over. bescherming van nuttige vogels. 10, 11, 12 en 13. Over waterstand, polderbemaling, doelmatig zomerpeil enz. Onder de algemeene bepalingen vinden we dat behalve de bovengenoemde tentoonstelling, ook nog zal geopend worden op 30 Juni de tentoonstelling van paarden, fokvee en pluimgedierte. Op Donderdag 29 Juni harddraverij met paard en chais op de Stad houderskade. Dienzelfden dag maaltijd van de congres leden a f 3,'t couvert. Zaterdag 1 Juli gelegen heid tot een tochtje langs 't Noordzee-kanaal naar IJmuiden a 1,de persoon. Verdere aanwijzingen zijn te vinden in de officieele gids voor 't Congres, die a 25 ets. te bekomen is bij Scheltema en Hol- kema, Boekhandelaars, Beursstraat 12, te Amsterdam. Bewijzen van lidmaatschap van het Congres zijn te verkrijgen bij den Heer E. A. A. Dudok de Wit, Keizersgracht 258, van 104 ure en in de Congres- week aan den ingang van Artis. Ter Landsdrukkerij is ter perse en bijna afgedrukt z/Eeis naar Nederland van Badhen Abdoellnh Ibnoe Sabar Bin Arkebab, door hem zelf beschreven". Dit met Javaansche letter gedrukte boek, 20 vellen gr. 80., is volgens den inhoud bestemd om door den //kleinen man" gelezen te worden. Volgens een be richt aan de Locomotief zal het zeker deze en gene onder de Arabieren of Hadji's het hoofd doen schud den over zooveel goeds als Badhen Abdoellah, een belijder van den Islam, beweert bij den //blanken man" gevonden te hebben. Het lid der Tweede Kamer, de heer dr. Jonckbloet, is in zijn kwaliteit van lid der Nederlandsche com missie voor de wereldtentoonstelling te Philadelphia, met de stoomboot 1,W. A. Scholten" van New-York vertrokken. Aan een rapport onder dagteekening van 25 April van den militairen, tevens civielen bevelhebber te Atchin is het volgende ontleend De vijand gaf in de laatste dagen weder meer teekenen van leven. Zoo werd den 14n dezer een patrouille van Katapang-Doea in de IX Moekims lievig beschoten. Den 16n werd een convooi van ons tusschen Oeleh-Karing en Kotta-Alam door een tal rijke bende Atchineezen aangevallen en was het alleen te danken aan de uitstekende houding van onze sol daten (alleen Europeanen), dat niet alles in de pan werd gehakt. I11 den nacht van den 22en deden een paar honderd Atchineezen een tweemaal herhaalden aanval op onze versterking te Lamprit, maar moesten met achterlating van drie dooden en verscheidene wapens en bebloede kleedingslukken de wijk nemen.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 2