ZIIIUkZITSIIII COURANT voor het arrondis- as&a.sement Zierihzee. 1876. No. 47. Woensdag 14 Juni. 79ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Openbare Raadsvergadering Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 eeut. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van I5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk ecu dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEIVJIAIV. Zierikzee, 13 Juni. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam heeft zich, in haar zitting van den 9 dezer, ernstig bezig gehouden met de be spreking van den Nieuwen Waterweg. Uit het in die vergadering medegedeelde blijkt dat de toestand van dat vaarwater, wat de diepte betreft, na de onlangs ontstane verondieping niet in die mate verbeterd is dat de Rotterdamsche handel kan berusten bij de wijze van werken zooals die op dit ooge'nblik plaats heeft. En wordt gebaggerd doch de machines die daarvoor worden gebruikt zijn te zwak om in korten tijd het kwaad weg te nemen. Nochtans wordt juist, volgens het oordeel der Kamer, het spoedig voor de groote schepen bruikbaar maken van den waterweg meer en meer een levensvraag voor Rotterdam, 't welk, zoo drukt de Kamer zich uit, met dien waterweg //Staat of valt". Nu is de Kamer van oordeel dat met zeer krachtige baggermachines de waterweg binnen zestien dagen zou kunnen gebracht worden op 4 M. water bij laagwater. De heer Mees gaf eenige mededeelingen waaruit bleek dat in Engeland baggermachines gebruikt worden die 5000 ton (M3?) per dag ophalen. Met zulk een werktuig dat circa 3 ton zou moeten kosten zou volgens zijn meening de voortdurende bruikbaar heid der rivier te verzekeren zijn. De Kamer was ten slotte van oordeel 'dat het wenschelijk was dat de gemeente Rotterdam voor haar rekening zulk een ma chine aankocht of in huur nam, opdat de waterweg in korten tijd aan het doel zou kunnen beantwoorden. Volgens den heer Mees behoefde er overigens aan 't eindelijk welslagen van den waterweg niet getwij feld te worden. Na lang dubieeren zal nu toch met 1 Juli het nieuwe blad Het Zuidendat eerst heette de Niemve Middelb. Ct. te zullen absorbeeren, bij den boekhandelaar Wed ding te Middelburg gaan verschijnen. liet blad zal drie maal 's weeks uitkomen. De heer P. M. C. Simon, stationschef te Middelburg, heeft zijn ontslag verzocht uit den dienst der Staats spoorweg. Op den 15 dezer zal een pleiziertrein loopen van Utrecht naar Vlissingen a f 1,en op den 17c een dergelijke trein van Vlissingen naar 's Gravenhage a 3.met retour op den 18. Na zooveel rampen in de effecten en in den handel gaan nu ook de petroleum-bom men aan het springen. Men weet dat er sinds eenigen tijd in dit artikel zooveel is omgegaan dat mannen van zaken voorspelden dat het onmogelijk op den duur goed kon blijven gaan. Deze voorspelling is uitgekomen. Te Amsterdam zijn vier voorname huizen in petro leum tot een val gekomenhet moeten zijn de firma's Post Uiterweer, de Bie, Voute en Ingenohl. Men vertelt er bij dat de chefs der twee laatstgenoemde huizen het land verlaten hebben. De door de Tweede Kamer opgemaakte nominatie voor een lid van den Hoogen Raad der Nederlanden bestaat uit de volgende heeren Mr. A. A. de Pinto; Mr. J. Pols; Mr. H. van der Tuuk; Mr. C. van Bel en Mr. P. R. Feith. De Commissie van Oppertoezicht en Beheer over de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden zal op Maandag 26 Juni a.s. in genoemde inrichting een keuring doen plaats hebben van knapen, welke bij 's Rijks Zeemacht in dienst wenschen te treden. Zooals men weet gaat bij ons te lande onder het groote publiek vrij algemeen en ook in 't buitenland hier en daar de Haarlemmer Laurens Jansz. Koster voor den uitvinder der boekdrukkunst door. 't Is ook genoeg bekend hoe dezen de eer dier belangrijke vinding wordt betwist door de Duitschers, die beweren dat een van hun landgenooten,, Guttenberg, de uitvinder is. Ofschoon nog veel geleerden worden aangetroffen die Koster voor den eersten diukker blijven erkennen, zijn er ook hier te lande reeds verscheidene die 't pleit in 't voordeel van Duitscliland beslist achten. Thans heeft Jhr. Mr. P. N. Quarles van Ufford te Zutphen, weder eens trachten te bewijzen dat toch wel degelijk Laurens Jansz. de uitvinder is. Hij heeft zijn gronden ontleend aan het verhaal'dat omtrent de uitvinding gegeven is door Hadrianus Junius in diens Latijnsche //Arcadia" in 1557. Junius ging op zijn beurt af op mededeelingen van zijn onderwijzer Nicolaas Gael, die wederom zich grondde op de verhalen van Cornells den boekbinder, die als knaap in den winkel van Koster had gewerkt. Men vindt deze studie van den heer Quarlcs in 't Haarlemsch Nieuwsblad van 17, 24- en 31 Mei j.l. De gewezen Secretaris-rGeneraal van het Departe ment van Koloniën, mr. G. Th.rH. Henny, die onlangs heeft moeten opdraaien voor de geschiedenis der wer vingen in Duitscliland, is dezer dagen met zijn familie naar In die vertrokken. Het Gerechtshof te 's Hage heeft de terechtstelling bevolen van de heer Jhr. Mr. B. aldaar in hechtenis en J. D. A. S., voortvluchtig, wegens ontvoering van een kind des laatstgenoemden. Te beginnen met 16 Juni zal op alle kantoren van den Rijkstelegraaf gelegenheid opengesteld worden om per telegraaf postwissels over te maken naar alle plaatsen waar een Rijkstelegraafkantoor is gevestigd, 't Maxi mum der verzendingen is f 2500, tegen een recht van 5 ets per 12.50 buiten de kosten van't telegram. De leden van de Eerste Kamer der Stalen-Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen op Maandag 9 Juni a. s., 's avonds te 8 uren. Wijlen mr. G. Groen van Prinsfcerer heeft bij testa mentaire beschikking aan de Koninklijke bibliotheek te 's Gravenhage vermaakt de origineelen der door hem uitgegeven historische brieven (van Da Costa, Wormser, Thorbecke). Hij heeft door die daad, wellicht onwillekeurig, het voorbeeld gevolgd in 1874 gegeven door C. F. baron Sirteraa van Grovestins,- die vroeger, evenals de heer Groen, aan het Kabinet des konings en aan 's vorsten huisarchief is werkzaam geweest. N. Spectator. Heerenveen, 9 Juni. Het bestuur van het 29ste landhuishoudkundig congres, verleden jaar alhier ge houden, heeft ter gelegenheid van het te Amsterdam te houden 30ste congres en de daaraan verbonden tentoonstelling een prijs uitgeloofd, bestaande in een grooten gouden Friesche medaille ter waarde van ruim 110, voor het best gekeurde span koetspaarden, inlandsch ras, gespannen en te rijden van een vier wielig rijtuig. Het bedrag der te Antwerpen gecollecteerde gelden ten behoeve der noodlijdenden door den jongsten watersnood hier te lande, zijnde eene som van f 3323,63, is door den voorzitter van het Nederl.-Belgisch comité aldaar, den heer W. A. van Maenen, aan de hoofd commissie te Amsterdam opgedragen. Op den droge in het Hellegat is dezer dagen bij laag water slechts 25 decimeter water gepeild. De particuliere verslaggever te Philadelphia van het N. v. d. D. deelt eenige hoogst merkwaardige bijzon derheden mede omtrent twee reusachtige drukpersen, in de Machinery-hall ten toon gesteld, waarvan een ten opschrift draagt dat zij expresselijk voor de New- Yor/c Heraldhet non plus ultra van alle dagbladen, vervaardigd is. Velen zegt hij beschouwden die wonderstukken van raensclielijke uitvinding met groote aandacht; maar toen zij zagen dat de-machinist, die het opzicht bad, en zijn assistenten, alles nauw keurig in orde brachten voor het gebruik, riep men uit: //Is het mogelijk, dat de New-York Herald op de tentoonstelling zal gedrukt worden"! //Zeker", riep een ander, //maar het nieuws is een week oud. Zij sturen wat oude platen over en willen ons laten zien hoe het gedaan wordt". Een oogenblik later en hel drijfwiel kwam in beweging, en van de groote rol papier saus fin ging het onophoudelijk door de machine, en in ongelooflijk korten tijd zagen de ver baasde toeschouwers een ontzaglijken hoop Heralds van zestien pagina's voor hunne oogen. De handen werden uitgestrekt en duizenden en duizenden Centen nial Heralds werden verspeid. Ja, wat sterker is, diezelfde Herald had een getrouw en volledig verslag van de feestelijkheden van den vorigen dag van de opening. Twaalf kolommen, en welke kolommenin //diamant-letter". Wanneer men berekent dat alles geschreven was in Philadelphia, gezet in New-York, dubbel gestereotypeerd op duplicaat-platen van de geheele 16 bladzijden of 96 kolommen, met een snel trein naar Philadelphia gezonden, negentig Mijl ver, en dat alles in tijds om de editie te drukken in het morgenuur der tentoonstelling, dan zult gij moeten bekennen dat dit een der grootste gewrochten is der journalistiek en mij verontschuldigen, dat ik er gewag- van maak voor ik zelfs onze eigene afdeeling onder handen neem. gehouden te ZIERIKZEE den 10 Juni 1876. Afwezig zijn de heeren Jhr. J. L. de Jonge, van der Grijp en Mulock Houwer. De notulen der laatste twee vergaderingen worden gelezen en goedgekeurd. Na mededeel ing- a. van twee brieven van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van raadsbesluiten b. dat de onlangs beproefde aanbesteding voor het herstel van den St. Lievens Monstertoren aan den minsten inschrijver niet is gegund, alles voor kennis geving aangenomen; c. dat zijn ingekomen de ge meente-verslagen van Tiel, Amersfoort, Groningen, Utrecht, Goriuchem, Middelburg, Rotterdam en Vlis singen, welke iu de boekerij zullen worden geplaatst komt ter tafel a. de rekening en balans van de gasfabriek over 1875, welke wordt gesteld in handen van de heeren Ochtman, Koole en Jhr. Mr. Macarc, tot onderzoek en rapport; b. de rekening der d.d. Schutterij, van het Harmonie-gezelschap //Kunst en Eer", van het Ev. Luth. Armbestuur en van liet Burger-Weeshuis, allen over 1875, en eene gewij zigde begrooting van het Burger-Weeshuis over 1876, welke worden gesteld in handen van de heeren Mu lock Houwer, Labrijn en Mr. Schneiders van Greijf- fenswerth; c. een verzoekschrift van den heer II. J. Bastmeijer, hoofdonderwijzer aan de le school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs, houdende verzoek tot verhooging der jaarwedde van zijn hulp onderwijzer J. H. Letzer, waartoe hij aanleiding vind t in het jongste besluit van den Raad tot verhooging der jaarwedden van de 3 vaceerende hulponderwijzers- betrekkingen. Na discussie wordt het voorstel van

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 1