Het badseizoen te Scheveningen zal op Maandag 12 Juni a.s. worden geopend. Men verneemt dat George Sand ernstig ziek is. De O.-I. mail met berichten van 22 tot 24 April is j.l. Zondag aangekomen. Belangrijk nieuws wordt daarmede niet aangebracht. Omtrent den verraderlijken moord op de kleine pa trouille bij Lambaroe meldt de Sumatra Ct. het vol gende In den vroegen morgen van den 7den dezer werd uit Lampagger (VI raoekims) een troepje, bestaande uit een twaalftal deels gewapende deels ongewapende manschappen, naar het op ongeveer 20 minuten gaans van daar gelegen zeestrand gezonden, met het doel om het gebeente van wijlen den Italiaanschen generaal Nino Bixio op te zoeken. Terwijl men ter hoogte van Lambaroe met graven bezig was, kwam een schijnbaar ongewapend Atchinees op 't terrein en wendde zich tot een der Europeesche soldaten wien hij garnalen te koop aanbood. Doch wat gebeurt? Eensklaps haalt de verraderlijke Atchinees een geduchte klewang voor den dag en klieft den argeloozen soldaat het voorhoofdonmiddellijk komen verscheiden Atchineezen uit hun schuilhoeken te voor schijn, werpen zich met fanatieke woede op onze manschappen, en nu volgt een niet te beschrijven bloedbad. Een inlandsch sergeant en 4 Europeesche soldaten ondergingen den vreeselijksten marteldood een ander Europeesch soldaat, alhoewel doodelijk ge wond, ontkwam nog op wonderbare wijze aan de blinde woede zijner aanvallers, terwijl de overigen, 6 iulandsche soldaten, op 't eerste sein op de vlucht sloegen en ongedeerd hun post bereikten. Tot dusverre is men de daders nog niet machtig kunnen wordenwel is den 9den dezer het 2de ba taljon van hier naar Lampagger vertrokken ten einde in alle richtingen patrouilles uit te zenden om de deel hebbers aan dit drama in handen te krijgen, doch dit korps is twee dagen later zonder resultaat teruggekeerd. Als hoofd van deze bende marodeurs wordt genoemd zekere hadji Abas, die de onvoorzichtigheid heeft be gaan zijn rozenkrans en waardigheidsstok op de plaats des onheils achter te laten. Buitenland. T n r k ij e. Nog altoos is het Oosten het land waar groote orakeeringen en snelle wentelingen der fortuin thuis behooren. Voor weinige dagen nog troonde Abdul Aziz op den zetel der Khalifen als de machtige heer, de verheven opvolger van den Profeet, en gaf hij heel Europa stof tot gesprek en de halve politieke wereld groote zorg; en zie daar wordt hem de gehoor zaamheid opgezegd, hij valt, wordt in een vrouwen- paviljoen opgesloten en daar brengt hij zich zeiven om 't leven. Volgens het officiëel bericht heeft hij zich Zondag morgen met een schaar de slagaderen aan de polsen doorgesneden. Men zal daaromtrent evenwel zich wel mogen bedenken vóór er geloof aan te' schenken. Het laat zich veeleer vermoeden dat men hem op oud-Turksche manier heeft uit den weg geruimd 't zij door vergif, of op andere wijze, misschien wel met een schaar. Reeds denzelfden dag is liet lijk begraven en daarbij is het gebruikelijke ceremonieel gevolgd. Voor Mourad V moet het minder aange naam wezen zoo van nabij gade te slaan wat wellicht ook zijn lot zal worden; want Abdul-Aziz de welbe minde, was niet de eerste sultan die zoo noodlottig eindigde, na ook schoon te zijn begonnen. Als zulk een mooi begin in zeker opzicht althans, want men zou het ook gruwelijk, bloedig kunnen noemen iets beteekenen kan voor het vervolg, dan mag Turkije zich gelukwenschen met de omwenteling. Abdul-Aziz wilde nooit iets weten van het afstaan van zijn par ticulier vermogen om het land eenigszins te hulp te komen. Dat spaarpotje moet omstreeks 300 millioen francs bevatten, die nu in beslag genomen zijn en volgens Mourad's beschikking zullen gebruikt worden om de achterstallige soldij der troepen en enkele krijtende zaken te betalen. De nieuwe sultan zal zich verder met een betrekkelijk klein inkomen ver genoegen en geen harem opzetten, 't Laatste vooral is een kolossale zaak; een Turksche sultan zonder haremAls vóór een eeuw iemand zoo iets gehoord had hij zou de handen van verbazing in elkaar hebben geslagen en uitgeroepende halve maan is naar de maan! Van een nieuwen sultan in de gegeven netelige omstandigheden zal het in veler oogen recht gekleed staan dat hij zich zoo ontbloot van zijn groofcheerlijke voorrechten ten nutte vanja waarvan? Van 't vaderland dat is nog zoo zeker nietwant dergelijke maatregelen van hervorming zullen bij de Turksche groolen vast niet in den smaak vallen en ook bij 'den minderen man het prestige niet vergrooten. De vernedering van het sultanschap zal misschien voor 't oogeublik de politiek ten goede komendoch ook dit is twijfelachtig. Wordt nu door den telegraaf gemeld dat Mourad V aan de opstandelingen een wapenstilstand van zes weken heeft toegestaan gedu rende welken tijd zij hun verlangens kunnen kenbaar makendoch al is dit bericht op waarheid gegrond, dan is het nog de vraag wat daarmede gewonnen is. Zou dan de jongste Turksche politiek Engelands steun weer wegwerpen? Immers Engeland wil den opstan delingen geen wapenstilstand verleend hebben. En de opstandelingen zelf verlangen allerminst een wapen stilstand, waarvan de conditie toch eigenlijk geen andere is dan dat zij zich hebben te onderwerpen. Als zij toch hun belangen bij de regeering te Kon- stantinopel moeten inbrengen, dan is de uitslag gemakkelijk te gissen. Dan krijgen zij een firman, heel mooi in rood en goud op fijn perkement en daarmede mogen ze dan naar huis keeren met de pacha's van ouds op de hielen, en wee dan den overwonnenen. Vermoedelijk zullen echter de opstandelingen geen wapenstilstand van den sultan aanvaarden. Hun positie, even als die van Servië en Montenegro, is sinds lang als die van lieden, die zich aan de wolken vasthouden, met dit verschil echter dat voor hen iemand in die wolken zit en dat is Rusland. Op Rusland wordt blijkbaar gerekend, en dit zal nu wel licht te meer het geval worden, nu het drie keizers-bond door de omwenteling te Konstantinopel eigenlijk weder van voren af aan zal moeten beginnen of althans geheel andere stekken zal moeten steken. Men vertelt alreeds dat twee der andere mogendheden, Italië en Frankrijk, aan de triple alliantie hebben te kennen gegeven dat zij de bepalingen der Berlijnsche conferentie als vervallen beschouwen. In Rusland zelf schijnt de oorlogspartij nog den boventoon te hebben. Keizer Alexander moet anders persoonlijk van een ander gevoelen zijn. Men zegt dat hij, te Ems de tijding van Abdul-Aziz val ver nemende, levendig medelijden met dezen aan den dag heeft gelegd. Dat zal nog wel levendiger zijn ge worden toen hij Zondag die schaar-historie vernam. Ook Russische monarchen weten van 't wisselvallige der aardsche zaken te spreken. Constitutioneele koningen loopen in lange niet zulke gevaren. De correspondenties uit Konstantinopel in de vreemde bladen loopen thans tot 30 Mei, den dag van de onttroning van Abdul Aziz; daarin wordt echter niet meer meegedeeld dan het ons reeds lang bekende feit, zonder nadere bijzonderhedener blijkt echter uit dat de Ministers hebben gehandeld in overleg met de Sofia's en dat de verandering in de Turksche hoofdstad algemeen een goeden indruk heeft gemaakt; men vertelde dat de uitvoering van het plan is verhaast door het gerucht van het sluiten van een overeenkomst, waarin werd bepaald dat de Russische vloot eventueel te hulp zou worden ge roepen tot bescherming van den Sultan en de Christenen. De verzekering van de Turksche regeering dat de opstand in Bulgarije geheel gedempt is, wordt door sommigen tegengesproken; voortdurend bestaan er nog kleine benden, die meest uit Servië en Rumenië over de grenzen komen. Het hoofd der Christelijke opstandelingen in Bosnië Golub heeft 23 Mei in het vreedzame Turksche stadje Bzelaz een vreeselijk bloedbad onder de bewoners aangericht. Uit Turksche bron wordt gemeld, dat Zaterdag avond een bende opstandelingen, 3000 man sterk, een aanval deed op Billek, die door het garnizoen, dat uit eenige compagnieën bestaat, en door de in woners werd afgeslagen. Volgens officiëele berichten uit Konstantinopel, heeft de Sultan Mourad een wapenstilstand van zes weken toegestaan en een algemeene amnestie verleend. De opstandelingen zullen van dien tijd gebruik moeten maken, om hun bezwaren in te brengen en hun be langen voor te dragen. Men verzekert dat de particuliere schatkist van Abdul-Aziz, welke 250 a 300 millioen francs bevat, zal gebruikt worden om de achterstallige soldijen en andere dringende schulden te betalen. De civiele lijst van Mourad is op 15 millioen vastgesteld. De nieuwe Turksche Ministers trachten zich te verstaan omtrent de constitutie. Geen enkele van de Mogendheden heeft bezwaar gemaakt om het nieuwe Turksche gouvernement te erkennen. Verschillende generaals zijn naar Salonika vertrokken, om deel uit te maken van den krijgsraad waarvoor de gouverneur aldaar, ter zake van den op de twee consuls gepleegden moord, zal terecht moeten staan. F r a n k r ij k. De algemeene beraadslagingen in de Fransche Kamer over het wetsontwerp tot het verleenen der graden zijn geëindigd, nadat de Minister Waddington, de clericaal de Mun en de republikein Jules Ferry aan de discussie hadden deelgenomen. De Kamer besloot met 365 tegen 133 stemmen tot de behandeling der artikelen over te gaan. Prins Napoleon stemde met de meerderheid. De verkiezing van Folliel te Thouon in plaats van graaf de Boigne, wiens ver kiezing vernietigd was, is goedgekeurd. De 260 millioen frs., door den Minister van oorlog aangevraagd tot den aanleg van vestingwerken aan de grenzen en voor het oorlogs-materiëel dienen tot aanvulling van de 150 millioen frs., in November 1875 door de Kamer toegestaan op de 410 millioen, die men rekende voor dat doel te behoeven. Tot rapporteur der begrootings-comraissie van uit gaven en inkomsten zal Cochery benoemd worden, terwijl Gambetta verslag zal uitbrengen over de hervormingen, die de commissie wil voorstellen. De afgevaardigde Casse zal den Minister Dufaure interpelleeren over de toepassing der wetten met be trekking tot de godsdienstige vereenigingenhij heeft daarmede vooral de Jezuïeten op het oog. De krijgsraad te Parijs lieeft üiard, beschuldigd van tijdens de commune deel te hebben genomen aan den moord der dominicanermonniken te Arcueil, ter dood veroordeeld. Het lijk van Moulin, den vermoorden Franschen consul te Salonika, is te Marseille aangekomen en van daar naar Parijs gebracht, waar het zal worden begraven. Men verzekert, dat Servië den nieuwen Sultan erkend heeft. De erkenning van Mourad V door alle mogendheden wordt zeker geacht. Berichten uit Servië bevestigen de groote krijgstoerustingen, maar voegen er de verzekering bij dat Servië niet zal aanvallen. Engeland. De Times over de gezindheid van Engeland ten aanzien van de Oostersche kwestie sprekende, zegt, dat het besloten is niet te gedoogen dat Rusland straffeloos het tractaat van 1856 zal schenden. Enge lands belangen zullen het evenwel niet de beginselen der rechtvaardigheid en der humaniteit uit het oog doen verl,iezen. Rusland is de kampioen der Christenen in hun zucht naar vrijheid. De beschaving zal altijd een geduchte vijandin zijn van de tirannie. Deze denkbeelden zullen gaan boven persoonlijke belangen. Alleen van radicale hervormingen kan men iets goeds verwachten. D u i t s c h 1 a nd. De Provincial Correspondenz zegt dat de mogend heden, die aan dé Berlijnsche conferentie deel namen, in de toonverwisseling in Turkije aanleiding hebben gevonden, de mededeeling hunner voorstellen te ver dagen het doel moet echter, ook onder veranderde omstandigheden, hetzefde blijven. Men heeft grond te verwachten dat het gemeenschappelijk doeleen waarborg voor de vrede van Europa, zal bereikt worden. De Provincial Correspondent verzekert dat de keizers Wilhelm en Alexander zich in elk geval in de volgende week verscheidene dagen gezamenlijk te Ems zullen ophouden. Oostenrijk. De onlangs afgetreden Oostenrijksche ambassadeur te Parijs, graaf Apponyi, is te Venetië overleden. De uAugsburger Allgemeine Zeitung hangt een treurig tafereel op van den toestand der bouwmaat schappijen in Oostenrijk, zooals die uit de thans ver schijnende verslagen over 1875 blijkt. Met uitzonde ring van de Union zijn al deze maatschappijen ten gevolge der enorme verliezen genoodzaakt zooveel mogelijk tot kapitaal-vermindering over te gaan, door terugkoop van haar eigen aandeelen tot den koers van den dag. Vele zijn echter tot openbare liquidatie verplicht, en dat daarmede niet meer haast wordt gemaakt, schijnt alleen geweten te moeten worden aan het drijven der bestuurders om hun zeer winst gevende betrekkingen zoo lang mogelijk te behouden. Om eenige voorbeelden te noemen, waarvan men veilig kan zeggen dat ze den algemeenen toestand schetsen, zij slechts vermeld, dat de Bauverkehr- Gesellschaft bij een kapitaal van 21/2 millioen bijna 2 millioen, de Oesterr. Bau-Actiengesellschaft bij een kapitaal van 3 millioen bijna D/g millioen en de Allg. Oesterr. Baugesellschaft met een kapitaal van 20 millioen niet minder dan 13 millioen florijnen verloren heeft. Spanje. In de Baskische provinciën van Spanje is het nog lang niet rustig en men schijnt daar maar geen vrede te kunnen hebben met de aanstaande afschaffing der fueros. Generaal Quesada heeft zich genoodzaakt gezien den staat van beleg tot de provincie Santander uit te strekken. Een aantal Carlisten zijn uit de Baskische provinciën verwijderd. De Senaat heeft een aanvang gemaakt met de be handeling van de ontwerp-constitutie, terwijl in de Cortes de oorlogs-begrooting in discussie is onder vooruitzicht van een Minister-crisis, wanneer er geen goedkeuring volgt.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 2