/lillikZKISCHI COURANT ooi' het arrondis- semeiil Zierikzee. 1876. No. 46. Zaterdag 10 Juni, 79ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Gehoor te en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEMAN. ZIERIKZEE, 9 Juni 1 8 7 6. Aan hel Utrechtsch Dagblad wordt het volgende medegedeeld //Over het Restistutie-stelsel heeft thans de commissie, bestaande uit de heeren dr. A. Kuyper, G. I. de Vos Az., prof mr. B. J. L. baron de Geer van Jutphaas, prof. dr. B. J. Grataraa en mr. A. E. de Savomin Lohman, verslag uitgebracht. De commissie op de vergadering van de //vereeniging voor christelijk nationaal onder wijs" den 5 Juni 1874 benoemd, werd den 19 Mei 1875 aangevuld door de beide laatstgenoemden. Dr. Kuyper heeft het rapport niet geteekend, maar geen enkel punt is opgenomen, waarmee hij zich niet ver- eenigd heeft. Ook uit een paedagogiscli oogpunt be hoeft de wet van 1857 verbetering, maar die is onafhankelijk van het restitutiestelsel. Ook over de regeling van de controle der scholen, welke restitutie ontvangen, heeft de commissie geene bepalingen ge maakt. lie onderwijzers zijn door de openbare macht gekeurdB. en W. zouden bij twijfel over de deug delijkheid eener bijzondere school examen kunnen afnemen, in 't openbaar; maar waarborgen behoeft men niet aan te bieden. Elke vrije school, van welke richting, heeft recht op een aandeel in de gelden, door de regeering voor 't onderwijs uitgegeven. De vrije school staat naast, niet achter de gemeenteschool zij kan echter evenmin als de gemeenteschool de kosteu alleen door de schoolgaande kinderen laten, betalen. Allen moeten betalen, maar dan ook allen ontvangen. Splitsing der scholen in 't oneindige zou voor de openbare kas te kostbaar zijn, daarom wil men de restitutie beperken tot datgene, wat de gemeente of staat voor volksonderwijs zou te betalen hebben, zoo er geen splitsing plaats had. Het resultaat van de besprekingen van de commissie heeft zij in een reglement van 17 artikelen neerge legd. Daarin wordt bepaald: dat aan bijz. scholen wordt uitgekeerd de som die 't lager onderwijs aan de gem. meer zou kosten, indien haar scholen ook door de kinderen der bijzondere scholen werden be zocht; de uitkeering moet schriftelijk aan Burg. en Weth. worden verzocht; elke maand wordt een lijst der kinderen opgemaakt en aan Burg. en'W. ingediend; kinderen die op 8 van de 12 maandstaten voorkomen, vormen 't getal minder dan 25, dan ver valt het recht; na de erlangde inlichtingen bepalen B. en W. de in 't jaar uit te keeren somdaartoe wordt vastgesteld wat in 't afgeloopen jaar 't lager onderwijs heeft gekost; alles wordt daartoe opgeteld en 4 pet van de gebouwen als rente berekend afge trokken worden dan de schoolgelden, niet de inkom sten van fondsen of stichtingenvervolgens "wordt berekend wat het de gemeente zou kosten, zoo alle schoolgaande kinderen de gemeenteschool bezochten mocht 't gemeentebestuur meenen dat de bestaande toestand om billijke redenen geen maatstaf kan zijn, dan ontwerpt het een plan voor cene behoorlijke in richting van 't schoolwezen en bepaalt wat dit zou kosten; van dit bedrag wordt het bedrag der school gelden afgetrokken, die betaald zouden zijn, zoo de schoolgaande kinderen de gem. school hadden bezocht; het verschil tusscheu het bedrag wat de scholen kosten en wat vereischt zou worden, als alle school gaande kinderen op de gem. scholen gingen, wordt aan de bijzondere scholen uitgekeerd, in evenredigheid van 't aantal scholieren, dat de bijz. scholen tellen; er is hooger beroep tegen die bepalingvoor ieder hulponderwijzer of hulponderwijzeres wordt aan hen, die in de laatste 3 jaren zich met de opleiding hebben belast, een uitkeering verleend, overeenkomstig met de som, die de kweekelingen der normaalscholen kostenin de plaats van vier schoolopzieners nemen voortaan 4 hoofdonderwijzers, waarvan minstens 1 bijzondere, de akte-exames af; alleen bij de vakken n en p worden zij door deskundigen bijgestaaner is van alle verordeningen en besluiten in deze hooger beroep op Ged. Staten en den Koning; voor minder dan 25 kinderen wordt geen school opgerichtgeen kind legt meer dan 2500 meters af, om een school te bereiken; elk schoollokaal moet een ruimte hebben van 3Y2 meter voor ieder kindde geheele gemeente, nimmer eenig onderdeel, draagt de kosten van het lager of m. uitgebreid lager onderwijs. De toelichting bevat weinig bijzonders, o. a. een voorbeeld, hoe onder verschillende bijz. scholen de restitutie zal verdeeld worden, naar de verschillende klassen. Aangezien het meten van turf in deze gemeente feitelijk schijnt vervangen door telling, heeft de Ka mer van Koophandel Burgemeester en Wethouders verzocht de instructie voor de turftonners te wijzigen of aan te vullen. Dinsdag werd de Zierikzeesche reede door een mo nitor bezocht die daar tot Woensdag morgen vertoefde. Uit Zeeuvvsch-Vlaanderen wordt aan de N. Rott. Courant geschreven dat liet daar vrij gunstig staat met de veldgewassen. Met de vruchtbooraen is dit min der het geval. Het festival te Neuzen op verleden Zondag is onder groote drukte met het beste succes afgeloopen. De droge dok-festiviteiten te Middelburg zullen denkelijk den 20 dezer gehouden worden. Prins Hendrik heeft toezegging gegeven daarbij tegenwoordig te zui len zijn. Woensdag is te Kampen de feestviering begonnen van het 25-jarig bestaan van het Instructie-bataljon. De aandeelhouders in de vrachtgoederen-stoomboot maatschappij te Middelburg, varende met de boot de //Arend" van Ylissingen op Dord, Rotterdam en Schiedam, hebben een besluit genomen om te trachten het maatschappelijk kapitaal te vergrooten en bij goeden uitslag tot het aanschaffen van een tweede boot over te gaan. Zondag nacht heeft de sterke drank te Middelburg weder een offer geëischt in den persoon van v. d. V., huurkoetsiersknecht, die uit een koffiehuis komende in het water is geloopen of gevallen. De ongelukkige gaf, nadat hij gered was, nog eenige teekenen van leven, doch het mocht niet gelukken hem in het leven te behouden. Hij laat eene weduwe en 4 kinderen achter. De commissie voor het geneeskundig Staats-examen heeft tot arts bevorderd den lieer G. J. Michelsen. Door Z. M. is, op verzoek, ingetrokken de benoe ming van mr. J. de Clercq van Weel, tot rechter in de arr. rechtb. te Rotterdam. De Echo du Parlement was dezer dagen zeer boos over de onkunde der buitenlandsche dagbladen omtrent België. Wat hieromtrent gezegd werd stond op bladz. 1 der courant; op bladz. 3 echter, waar gesproken werd over de behandeling van het decreet van 1809 in onze Tweede Kamer, las men: Un rnembre du parti liberal de Verniers M. van der Loeff. NB.! //een lid der liberale partij uit Verniers, de heer van der Loeff." In de zittingen der Tweede Kamer van Dinsdag en Woensdag is de beraadslaging aangevangen over art. 1 van het wetsontwerp tot wijziging van het cassatie proces en het daarop voorgestelde amendement der commissie van rapporteurs, strekkende tot afschaffing van het procuraat bij den Hoogen Raad, maar overi gens onder behoud van het bestaande met eenige vereenvoudiging. De Kamer heeft na verwerping van een amende ment het wetsontwerp-cassatie-proces aangenomen met 41 tegen 17 stemmen. Door den heer T. Esser te 's Gravenhage is de uitgave bezorgd van een brief door H. J. Jut ge schreven aan een mevrouw in den Haag, die, gedreven door godsdienstige belangstelling, met Jut in brief wisseling was getreden. De brief van Jut is geschreven na zijn veroordeeling en hij is wel doorspekt met rechtzinnige uitdrukkingen. Door Z. M. is jhr. T. E. van Nispen, thans ont vanger der dir. bel., in- en uitg. rechten en accijnsen te Neuzen c. a., benoemd tot ontvanger der zelfde middelen, en voor het havengeld van het kanaal van Voorne te Hellevoetsluis c. a. Door Z. M. is benoemd: tot controleur der directe belastingen, in- en uitg. recht, en acc. te Weesp, M. C. Merens, thans te Oostburg; te Oostburg, D. G. Crans, thans adj.-contr. der zelfde middelen te Nijmegen. Het wrak van de //Groningen", zittende bij den Nieuwen Waterweg, is gekocht voor f 2000 door den heer von Lindern te Alblasserdam. Onder Oosterhout zijn bij een brand drie personen, zijnde de vrouw en de dochter van den bewoner en een inwonende vrouw, in de vlammen omgekomen. Utrecht, 6 Juni. De reuzenballon //de Neder landen", die gisterennamiddag te 5 ure alhier is opgestegen, is omstreeks 6 ure in het Kootwijker- veld onder Barneveld neergekomen. De passagiers waren de hh. jhr. de Beaufort, Mijnlieff en Mollema. JZij zijn onmiddellijk met het Oosterspoor naar Barne veld vertrokken, en kwamen in den afgeloopen nacht omstreeks ure alhier aau. De N. Winschot. Ct. deelt mede dat de lieer H. Basch aldaar de vorige week geen kermis-voor- stellingen kon geven; Donderdag overleed hij aan een hartkwaal. Het lijk van den kunstenaar is naar Duitschland vervoerd. Het was in het jaar 1826, toen op een donkeren dag zooals er thans ook nog wel zijn de politie den boekhandelaar Jos. Ant. Finsterlin te Munchen een bezoek bracht, vergezeld van een vrachtwagen, en de gansche oplage (circa 1000 ex.) van het boek: //Spinoza's theologisch-politische Abhandlungen. Frei übersetzt mit Anmerkungen von J. A. Kalb (gr. 80. 1826. D/g tlilr.)", met uitzondering van eenige reeds naar Leipzig gezonden ex., in beslag nam en later vernietigde! Thans, na 50 jaren, heeft diezelfde boekhandelaar besloten, de 20 nog overgebleven ex. van die uitgave aan het geacht hulp-comité tot op richting van een gedenkteeken voor Spinoza in den Haag ten geschenke te geven, teneinde daarmede naar goedvinden te handelen. N.v.d.B. Te Philadelphia heeft zich een comité gevormd om een standbeeld voor Columbus op te richten. Eerevoorzitter is de koning van Italië.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 1