Binnenland. Buitenlandsch. Overzicht. ZIER! IC ZED, 2 Juni 1876. De beetwortel—suikerfabriek te Sas van Gent, die vóór vier jaar gebouwd werd en toen omstreeks f 500,000 heeft gekost is nu in openbare veiling verkocht voor f 22,000. De aanvragen en vergunningen tot het onderzoek naar goud en andere metalen in de kolonie Suriname vermeerderen gestadig. Van geloofwaardige zijde wordt gemeld, dat thans reeds 144,285 hectaren lands voor zoodanig onderzoek in pacht zijn uitgegeven, te weten 139,060 hectaren aan de rivier Marowijne en 5225 hectaren aan de Boven-Suriname. Ook is er aanvrage gedaan voor concession aan de Boven-Saramacca voor hetzelfde doel. In de Staatscourant van 23 Mei jl. werd mede gedeeld, dat de militaire en civile bevelhebber in Atchin drie colonnes had doen uitrukken om de IX Moekim van vijanden te zuiveren en de XXV Moekim van de XXII Moekim af te sluiten. Thans is bij het Departement van Koloniën een telegram van den Gouverneur-Generaal van Nedev- landscli Indië ontvangen, dd. 22 Mei, waarbij bericht wordt, dat de bedoelde tocht is geslaagd en een punt in Beloel-Zuid is bezet, zonder dat onzerzijds verliezen werden geleden of veel tegenstand ondervonden werd. (St.-Ct.) Nteuwediep, 2 Juni. Zr. Ms. schroefstoomschip le klasse //Van Galen", kommandant kapitein ter zee IT. P. Van Bonneval Eau re, vertrok heden naar de West-Indiën. Haar bewapening bestaat uit vier ge trokken 18 cM. Armstrong-kanonnen, waarvan er twee op het halfdek en twee achter den fokkemast staan en 8 getrokken 16 cM. kanonnen. Onze Marine telde totnogtoe weinig schepen welke met zooveel zorg en smaak afgewerkt werden als de //Van Galen". De Catalogus van de voornaamste dag-, week en Advertentiebladen der Wereld, uitgegeven door het Algemeen Advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam, ten dienste van het adverteerend publiek dat zich van de bemiddeling van genoemd bureau bedient, bevat eene opgave van de voornaamste Cou ranten van niet minder dan 3327 plaatsen der Wereld, terwijl het cijfer der aldaar verschijnende voornaamste Bladen dat van 6685 bereikt. De verdeeling is als volgt: Nederland, (uit 101 der voornaamste plaatsen) 261 Couranten, waarvan 61 Liberaal, 13 Conservatief en 13 Katholiek; de overigen staan geen richting voor of zijn aan bijzondere vakken gewijd. Nederl. Indië, (uit 7 der voornaamste plaatsen) 20 Couranten. België, (uit 71 der voornaamste plaatsen) 220 Cou ranten, waarvan 73 een Iiollandschen titel voeren. Duitschland, (uit 1209 der voornaamste plaatsen) 2089 Couranten en wel het Grooth. Oldenburg, 14; vrije stad Bremen, 9; vrij stad Hamburg, 24; vrije stad Lubeök, 4; Grooth. Mecklenburg, 56; Vorsten dom Lippe, 4; ITertogd. Brtinswijk, .14; Hertogd. Anhalt 9; Koninkr. Saksen, 157Thuringsche Staten, 68; Koninkr. Pruisen, 1148; Grooth. ITessen, 67; Grooth. Baden, 82; Koninkr. Wurtemberg, 112; Koninkr. Beieren, 286; Elsas-Lothaiingen, 35. Oostenrijk-IIong. (uit 155 der voornaamste plaat sen) 383 Couranten; de bladen, in dat land zijn nog aan zegelrecht onderworpen. Zwitserland, (uit 132 der voornaamste plaatsen) 259 Couranten. Erankrijk, (uit 340 der voornaamste plaatsen) 547 Couranten, waarvan de te Parijs verschijnende //Pigaro" zijne Advertcntiën met 3 franks per regel, en de //Illustration" met 1200 frs. per pagina laten betalen. Groot-Britt. en Ierland, (uit 495 der voornaamste plaatsen) 1135 Couranten, waarvan liet Koningrijk Engeland, 819; Prinsdom Wales, 169; Koninkrijk Ierland, 130; Britsche Eilanden, 17. Denemarken, (uit 59 der voornaamste plaatsen) 105 Couranten. Zweden, (uit 70 der voornaamste plaatsen) 119 Couranten. Noorwegen, (uit 43 der voornaamste plaatsen) 75 Couranten. Rusland, (uit 55 der voornaamste plaatsen) 142 Couranten. Russisch Azië, (uit 5 der voornaamste plaatsen) 6 Couranten. Turkije, (uit 8 der voornaamste plaatsen) 20 Cou ranten, waarvan 3 in de Pransche en 1 in de Engelsche taal worden geschreven. Griekenland, (uit 2 der' voornaamste plaatsen) 4 Couranten. Eiland Malta, 4 Couranten Luxemburg, (uit 3 der voornaamste plaatsen) 11 Couranten. Italië, (uit 107 der voornaamste plaatsen) 194 Couranten. Spanje, (uit 48 der voornaamste plaatsen) 69 Couranten. Gibraltar, (Eng. bezitt.) 1 Courant. Portugal, (uit 7 der voornaamste plaatsen) 27 Couranten. Vereenigde Staten van Noord-Amerika, (uit 236 der voornaamste plaatsen) 651 Couranten, waarvan 205 in de Duitsche taal. Britsch Noord-Amerika, (uit 28 der voornaamste plaatsen) 48 Couranten. Mexico, (uit 2 der voornaamste plaatsen) 12 Couranten. Centraal Amerika, (uit-4 der voornaamste plaatsen) 4 Couranten. West-Indië, (uit 21 der voornaamste plaatsen) 50 Couranten. Brazilië, (uit 14 der voornaamste plaatsen) 27 Cou ranten, waarvan 6 een Duitschen titel voeren. Het overige Zuid-Amerika (uit 11 der voornaamste plaatsen) 37 Couranten. Azië, (uit 27 der voornaamste plaatsen) 51 Cou ranten, waarvan in China 8; Japan 4; Eng. Indië 37Oost-Indië 2. Afrika, (uit 29 der voornaamste plaatsen) 51 Cou ranten, waarvan in Algiers, 10; Egypte, 7de Kaap, 23; Tranvaalsche Republiek, 1; Natal, 4; Eiland Mauritius, 1; Eiland St. Helena. 1Lagos, 1Liberia, 1Sierra-Leona, 2. Australië, (uit 42 der voornaamste plaatsen) 70 Couranten, waarvan in Victoria, 19; Zuid-Australië 11; West-Australië, 3; Nieuw Zuid-Wales, 13; Queensland, 6; Tasmania, 3; NieuwZeeland, 12; Piji Eilanden, 1Sandwich Eilanden 2. Te zamen 3327 Plaatsen met 6685 Couranten. Ofschoon we niet zeggen kunnen dat de staat van zaken in het Oosten vooral in betrekking met het Noorden en Westen zoo gemakkelijk valt te overzien na de komst van een nieuwen Sultan, zoo is er toch eenige opheldering betrekkelijk dit verrassende feit gekomen. We hebben 't al meermalen gezegd de optimisten en pessimisten zoeken in de Oostersche kwestie ieder hun gading en ze weten die tamelijk wel te vinden. Inzonderheid kan dit gezegd worden van de eersten; de optimisten, zij die gaarne den vrede wenschen behouden te zien trouwens wie zou dit niet? maar die daarbij veel grond meenen te hebben om liet behoud van den vrede. Zij zien in het avenement van Mourad V het aanlichten van betere dagen. Eu wie zou daarin niet gaarne met de optimisten medegaan? 't Is de vraag maar of 't kan. Om tot de beantwoording van die vraag te komen, dient men na te gaan of inderdaad de persoon van Abdul Aziz de eenige spaak in het wiel is geweest De geschie denis van de Turksche monarchie in de jongste halve eeuw leert eehtev iets anders. De dagen zijn lang voorbij dat werkelijk de Sultan alleen de man was, van wien het lot des rijks afhing. Abdul Aziz heeft de waardigheid van grooten lieer nooit in die grootheid gekend. Feitelijk zijn de Turksche nlleenheerschers onder den invloed der Europeesche diplomatie van hun persoon lijke macht betrefr, teruggebracht tot ongeveer de positie der constitutioneelen monarchen met dit groote verschil alleen dat het rijk geen constitutie had maai de regeerings-raachine aan den gang werd gehouden door beurtelings bovendrijvende hofpartijen die op hun beurt weder werden geïnspireerd of beheerscht door de vreemde diplomaten. Voor zoover 't nu te pas kwam dat de Sultan zijn gezindheid ten aanzien der partijen aan den dag legde kan van Abdul Aziz niet gezegd worden dat hij de voorkeur aan die partij gaf die men de orthodoxe, de mohammedaansche, clericale, of fanatieke partij zou kunnen noemen. In tegendeel, persoonlijk was hij meer genegen zich neer te leggen bij liet streven van hen die den tijd ge komen achtten dat Turkije zich meer en meer moest gaan hervormen en reorganiseeren op den voet der Europeesche Staten. Meermalen legde hij zekeren afkeer aan den dag van den verouderden slentergeest vooral op kerkelijk gebied, en van allerlei formaliteiten bij groote kerkelijke feesten en door welke de Sultan, ofschoon in naam beheersclier der geloovigen en opper priester van Islam, toch niet te min de slaaf was van een etiquette die de hooge geestelijkheid de ge legenheid gaf den Sultan en alles te beheerschen. Abdul Aziz was de eerste Sultan die 't heeft durven wagen weg te blijven bij de opening van den Rha- madan immer verleden jaar heeft hij dien kerkgang niet gedaan en was 't vrij algemeen bekend dat zijn ziekte bij die gelegenheid maar geveinsd was. Dit heeft bij de clericale partij veel kwaad bloed gezet. Inderdaad wat Abdul-Aziz nog van geest van initia tief bezat, dat heeft hij besteed om zich zoo mogelijk aan den clericalen druk te onttrekken. En nu deze revolutie. Men moge nu al in de bladen lezen dat liet de Ministers zijn geweest van wie ze is uitgegaan. Wij houden dit eenvoudig voor een dwaling. Trouwens de feiten spreken te duidelijk. Het priester- en monnikendom heeft de ouwen teling bewerkt, Softas^) vervulden den rol van 't gepeupel, dat wat bij zulke gelegenheden zich /,'t volk" noemt, de kerkelijke opperpriester, de sheik al Islam, d. i. de man die naast den Sultan de hoogste waardigheid bekleedt in 't oog van alle geloovige mohammedanen, beet het spit af, en 't vrome inohammedaansche volk zag toe en opplaudisseerde omdat het in de revolutie de herleving van den echten mohammedaaiischen volksgeest zag. De Turksche ministers mogen zich nu al tegenover Europa 't air geven alsof zij den coup gedaan hebben, de Turken zelf zullen hem de eer daarvan niet toekennen; voor een Turk is een mini ster evengoed de slaaf van den grooten heer als de eerste de beste. ITet is dus wel aan te nemen, dat de omwenteling als feit nationaal is en toegejuicht wordt, maar zij is dit in Turkschen zin. En nu is het de vraag of de Europeesche diplomatiek met een revolutie van dat karakter wel bijzonder gediend is in de gegeven om standigheden. Wij meenen van niet. Daarom zijn we wel eenigszins geneigd om zeker gewicht te hechten aan een der jongste tijdingen uit Berlijn, meldende dat Rusland bezwaar maakt de nieuwe orde van zaken in Turkije te erkennen. Geen wonder? Is niet juist de thans bovendrijvende partij de felste anti- Russische? De curie van Rome daarentegen is het eerste collegie dat genoemd wordt al9 sultan Mou rad Y te hebben erkend en men voegt er bij dat de R. Katholieke bisschoppen in liet Turksche gebied order hebben gekregen het nieuwe gouvernement te steunen. Ook dit laat zieli zeer wel verklaren. De clericalen ook, van welke kleur, zijn veel handen op één buik. Vooral tegenwoordig nu liet den strijd geldt tegen het liberalisme over de gansche wereld, nu schieten die niet onder elkanders duiven. Zal 't oorlog worden of niet? Ziedaar wat ieder zich met eiken dag afvraagt. Wij voor ons vermoe den dat de loop der feiten onvermijdelijk tot een beslis sing door de wapenen moet leiden en we zouden deze oplossing niet voor de slechtste houden. Men make zich ook dat schrikbeeld van den oorlog niet leelijker dan 't is. Een toestand van vrede zoo als die nu wordt gehandhaafd, en die milliarden van de nationale vermogens verslint, die circa 8 millioen jonge kracht tige mannen aan den maatschappelijke» arbeid onttrekt, kortom een gewapende vrede zoo als die thans nage noeg normaal geacht wordt en die de kanker voor de welvaart der volken is we zien niet in dat die zooveel beter of voordeeliger is dan een beetje krijgs rumoer, waaraan dan toch 't uitzicht verbonden is om althans één stapje verder te komen op den weg dien men toch vroeg of laat op moet. Er is een tijd geweest en die heeft eeuwen geduurd, dat elke afbreuk die men de Turksche heerschappij maar deed een verdienstelijk werk werd geacht, dat keizers en koningen inzonderheid hun naam vergrootten door de bestrijding van den Turk. Maar siuds in deze eeuw de kleingeestige Europeesche politiek - iu schijn en in naam nog de theorie van 't Eropeesch evenwicht volgende, inderdaad slechts toegevende aan winkelierachtige jnloerschheid er toe gekomen is om den Turk in bescherming- te nemen, is de beschouwing veranderd. Ne touchez pas a la reine zegt de bekende spreukwe zouden ook wel kunnen zeggen ne touchez pas au Turc. En dat clan in den zin zooals men in een menagerie niet aan de beesten mag komen. Dat Denemarken wordt klein gemaakt; dat Oostenrijk uit Duitschland gezet wordt, dat de Italiaansche potentaatjes worden op stal gezet, dat Frankrijk wordt afgestraft, dat zelfs aan Pius IX de banlieue van St. Pieter wordt ontnomen, zie, dat alles laat men geworden. Alleen ten opzichte van den Turk speelt zekere politiek de rol van het bestuur der maatschappij tot bescherming van dieren. Ne Touchez pas au bon vieuxTurc, eest une bete du bon Dieu comuie les autresdoe den Turk geen kwaad En waarom niet? Wellicht alleen daarom niet omdat 't de vraag is wat de halve maan op de Sofia-kerk zal vervangen: 't kruis van den II. Andreas of wel dat van den II. Petrus. Nochtans twijfelen wij er niet aan of 't zal het Andreas-kruis zijn dat de was sende maan naar beneden zal bonsen. In de laatste dagen heeft men meer dan eens het woord Sofia ontmoet. Dat woord heteekent hetzelfde als het Perzisch verleden deelwoord soukhté, waarvan het een verbastering is, en dat «verbrand" heteekent, dat wil zeggen: verteerd door de liefde tot God. Softa's zijn leer lingen van de scholen, verhonden aan de moskeeën, me- dresses, waar men in het Mnzelmansch recht en in de theologie studeert onder de leiding van professoren, khodja's. De Softa's slapen, slapen, eten en drinken kosteloos in woningen, die onderhouden worden uit do renten van tot dat vrome doel nagelaten erfenissen. Hun getal is zeer groot daar hun roeping hen van den krijgsdienst vrijstelt. Na langdurige studie der Arabische taal, van den Koran en zijn commentaren leggen zij eecl examen af, dat hun het recht geeft den titel khodja (Perzisch khavadje te dragen.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 2