ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- seiuent Zierikzee. 1876. No. 44. Zaterdag 3 Juni. 79ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD De expeditie naar Sumatra. Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VllIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PEIJS DEE AD VEETEN TIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKElViMAN. Het is in onzen veelbewogen tijd een aan gename verschijning dat er van vele zijden pogingen worden gedaan om de richting die den geest der mensohen neemt zooveel mogelijk te leiden. Grootsche ondernemingen kunnen wat dit betreft eene. uitstekende werking hebben, onze geschiedenis bewijst, dit op meer dan ééne bladzijde. Ik verlang niet onvoorwaardelijk de loftrompet voor onze vaderen te steken, doch hoe men ook Over hen denke niemand kan beweren dat het bun aan moed en volharding heeft ontbroken. Hierin ligt voor een groot deel het geheim waardoor zij tientallen van jaren of het lot van bijna geheel Europa in handen hadden of een beslissenden in vloed daarop uitoefenden. Die seboone dagen zijn voorbij en al is het weêrkeeren daarvan niet waarschijn lijk toch moet elk Nederlander er het zijne toe bijdragen dat de vreemdeling niet met minachting over ons spreke als over een on beduidend volkje. Een der eerste middelen, onze vaderen wisten het zoo goed, tot het opwekken van een gezond en krachtig nationaliteits-gevoel is het tot stand brengen van wat groot en goed is: be krompenheid en kleingeestigheid worden be streden door het uitbreiden van onzen gezichtskring het bezoeken van vreemde landen, het bevorderen der wetenschap, het openen van handelsverkeer, het bijelkander brengen van vreemde natiën. Het is slechts een klein getal jaren geleden dat het Nederlaudsch Aardrijkskundig Genoot schap werd opgericht, en dat hiermede aan het verlangen van vele der meest ontwikkelden werd voldaan bewijst het steeds toenemend getal leden, bewijst de werkzaamheid van het Bestuur, bewijst het op touw zetten van twee expeditiën die bij eeuig succes den eerbied van Europa zullen doen inoogsten. Is het wonder dat het Bestuur van het Ge nootschap het eerst het oog richtte naar ons prachtig Insulinde en bijna te gelijkertijd een tegen overgestelden kant heen naar de Pool gewesten waar onze voorvaders evenzeer hun lauweren hebben geplukt? We hebben aan onze Indien groote verplich tingen, we zijn geroepen alles aan te wenden om daar de zegeningen van onze koogere beschaving te brengen. Vreemdelingen zijn ons voorgegaan met het uitbreiden onzer kennis van onze eigen bezit tingenhet wordt tijd dat wij bewijzen geven dit niet met onverschilligheid aan te zien maar ook zelf de handen aan het werk te slaan. Natiën, tot nog toe als zeemogendheid bijna niet genoemd, hebben schatten opgeofferd om onze kennis van die geheimzinnige gewesten te vermeerderen. Nederland heeft daartoe in de laatste eeuwen niets gedaan. Ten behoeve van de expeditie naar Sumatra zijn van alle kanten belangrijke sommen ingezon den bij het Bestuur van het Aardrijkskundig-Ge nootschap. Zierikzee behoort tot de weinige gemeenten die zich tot nog toe aan die waar achtig grootsche onderneming weinig heeft laten gelegen liggen. Het mankeert hier niet aan belangstelling in zaken die ons land tot eer en voordeel kunnen strekken. Weldra zal bet Aardrijkskundig-Genootschap in Middelburg eene ve rgadering houden, eene uitstekende gelegenheid voor Zierikzee om te toonen dat het hier niet aan steun zal ontbrekendie onze roem kan bevorderen door ganseh Europa. t_ Zierikzee, 31 Mei. In de gisteren gehouden alge- raeene vergadering van het bestuur van 't waterschap Schouwen is besloten dé kosten van den dijk val van 8 Mei, le vinden uit de reservekas. Een heffing van het dijkgeschot met de volle verhooging over twee jaren zal hiervan het gevolg zijn. Aan het //Verslag der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zierikzee omtrent de nijverheid, den handel en de scheepvaart in haren kring, over het jaar 1875" ontleenen we de volgende bijzonderheden. De mee krap-industrie is achteruitgaande; toch leverde de teelt 1874'75 aan gereede mee van allerlei naam meer op dan in één der laatste tien jaren't gemid delde der productie per jaar over de jaren 18651875 was 2,573,519 kilo en de teelt 1874'75 bedroeg 2,989,645, kilo. De 32 Meestoven van Schouwen en Duiveland waren allen in werking ofschoon met verschillende hoeveelheden grondstof. De Garancine-fabriek en de Meekrap-fabriek werk ten druk. De Zoutziederij verkeerde in een bloeienden toestand. De Zeepziederij is steeds achteruitgaande tengevolge van de concurrentie der onbelaste surrogaten en de belemmeiingen van den fiscus. Op de beide Scheepstimmerwerven werden te zamen 4 roeibooten en één hoogaarts gebouwd; 't verdere werk was reparatiewerk. De Korenmolens hadden voldoende werk. De Fabriek van Stoomwerktuigen ondervond de gevolgen van den ongunstigen toestand der meekrap cultuur geen nieuwe machines werden opgezetde aflevering van landbouwwerktuigen nam toe. De Sigarenmakerijen zijn vooruitgaande. De Bierbottelarij voor exportatie nam af, die voor binnenl. verbruik nam toe. De Borstel- en Kwastenfabriek schijnt voortdurend met voordeel te werken. De Touwslagerij was kwijnend. Het Gasverbruik was iets meer dan in 1874 n.l. 83459 M3 en in 1874 83261 M3. De prijs was 12 ets. De fabriek leverde 324 vaten teer af. Ambachts- en handwerks-nijverheid kwijnden. Post- en Telegraafdienst namen in omvang toe. Zelkasch werd afgeleverd tot een beloop van 4367 Jast voor een waarde van f 21,835. Aan gedistilleerd werd ingevoerd 14600 Liter en uitgevoerd 6500 Liter, zoodat voor verbruik in reke ning komt, 108,100 Liter. Verder werd ingevoerd in de haven van Zierikzee Guano voor 2100.; Kunstmest voor 900.; Tim merhout voor ƒ75,000.; Versche visch voor 2738,85. Vruchten (boom- en veld-) voor f 6649,91.Hoornvee 220 stuks. En uitgevoerd: Beetwortelen 3,730,000 Kilo.; Beenderen 17400 Kilo.; Granen, zaden en peulvruchten 65300 hectoliter.; Hooi 110,000 Kilo Hoornvee 430 stuks.; Schapen 65 stuks. Uit het buitenland werden ingevoerdSteenkolen 8182000 Kilo, ruw zout 2283895 Kilo.; Huiden 5100 Kilo; gebakken steen en pannen 100000 stuks; Vitriool 48000 Kilo. Uitgevoerd: Bier 18240 Liter, Granen en peulvruchten 6700 Kilo.; Zout 48100 Kilo.; Garancine 36158 Kilo. De Oesterhandel van Bruinisse voor weinige jaren zoo bloeiend is bijna geheel verloopen naar Yerseke. De prijzen varieeden 35 tot ƒ45 voor gewone soorten en van f 45 f 80 voor koroeslers. De Mosselkandel was beduidendde prijzen voor den uitvoer naar België, Frankrijk, Engeland en Duitschland liepen van 1 tot 1,30 per hectoliter. De Garnalenvisscherij was sterk achteruitgaande. De handel in Kreukels was beduidend; de prijzen waren 6 a 8 per hectoliter. In 1875 zijn 710 vaartuigen der binnenl. vaart de haven van Zierikzee in en uitgevaren, behalve de beide stoombooten //Zierikzee" en //Spoorboot". De buitenlandscke vaart bepaalde zich tot inklaring van 56 schepen en uitklaring van 16. Dit bleef43 en 19 beneden het gemiddelde der laatste 10 jaren. Te Brouwershaven werden ingeklaard 341 en uit geklaard 34 schepen of respect. 200 en 89 beneden 't gemiddelde der laatste tien jaren. Alles te zamen genomen levert weinig bemoedi gends op. Bij de aanbesteding door het Dagelijksch Bestuur van Schouwen op 1 Juni 1876 van het graven van een kanaal in den boezem voor het Stoomgemaal en het leggen van kaden langs dat kanaal en langs de erven in de eerste en tweede inlaag van Flauwers bij enkele inschrijving is aannemer geworden de minste inschrijver Jan Fondse te Zierikzee voor 2800. Te Middelburg is tot lid van Prov. Stalen van Zeeland gekozen Mr. J. P. I. Buteux. Te Hulst moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren L. Waesberghe die 125 en J. Lensen die 84 stemmen heeft bekomen. Te Neuzen zal den 5 Juni het feit herdacht worden dat voor 50 jaar, op 5 Juni 1821, de eerste steen gelegd werd van de sluizen van 't kanaal van Neuzeu. Bij die gelegenheid zal een groot festival van harmonie gezelschappen plaats hebben. Onze geheele veld—artillerie is thans voorzien van bronzen achterlaad-kanonnen van 8 c.M. Zwitsersch model. Voorloopig is de sterkte nog maar 6 stukken per batterij, zoodat 108 stukken kunnen te velde gebracht worden; de normale sterkte is echter 8 stukken per batterij of in 't geheel 144 stukken. Eeeds is een batterij van de kompleete 8 stukken voorzien. Op uitnoodiging der hoofdcommissie voor 't op richten van een monument voor de gebroeders de Houtman te Gouda, hebben zich 't eerelidmaatschap dier commissie laten welgevallen o.a. de volgende Zeeuwsche heeren Jhr. J. W. M. Schorer burgemeester van Middelburg; H. P. Winkelman, burgem. van YJissiiigen en F. Wibat president der kamer van koophandel te Ylissingen. De aspirant-ingenieur van den waterstaat J. G. Ermerins is toegevoegd aan den hoofdingenieur in Zeeland te Middelburg. Op de nieuwe lijst van 59 hoogstaangeslagen in de prov. Zeeland komt thans ook voor de heer L. van Vessem te Bruinisse voor 721,17, terwijl Jhr. Mr. J Schuurbeque Boeije niet meer op de lijst voorkomt. Tot Gemeente-secretaris te 's Gravenhage is be noemd de heer K. van den Heuvel; sinds vele jaren hoofdambtenaar ter Gemeente-secretarie aldaar.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 1