Buitenlandsch Overzicht. TELEGRAM. Zeetijding van Zierikzee. ADVERTENTIE N. TWEE METSELAARSKNECHTS. Door den lieer W. Woudergem van Middelburg is voor het gerechtshof te 's Hage voldoend examen afgelegd als candidaat-notaris. Heeren schrijvers die met de schrijfmachine werken mogen wel indachtig zijn, dat volgens een resolutie van den Min. van Financiën, stukken op die wijze met schrift voorzien niet als drukwerk maar als schrijf werk en dus op denzelfden voet als brieven per post worden verzonden. De machine maakt wel drukletters, doch heet nu eenmaal //schrijfmachine", zoodat geacht wordt dat men er mee schrijft. Aan de miliciens, nommerverwisselaars en plaats vervangers der lichting van 1873 is vergunning ver leend om terstond na den afloop der najaarsoefeningen van dit loopende jaar een huwelijk aan te gaan. Het Gerechtshof te 's Hage heeft dezer dagen den griffier van een der kantongerechten van de provincie Zuid-Holland veroordeeld tot 3 dagen gevangenisstraf wegens het zich in kennelijken staat van dronken schap op de openbare straat bevinden. De eene tijding uit het Oosten is zoo rooskleurig dat men er haast niet aan durft geloovende andere zoo somber dat men haar gaarne wat al te pessimis tisch zou willen achten, 't Schijnt dat men hier niet enkel te doen heeft met het in alle omstandigheden en toestanden steeds voorkomend verschil van inzicht, maar ook niet minder met bijkomende invloeden. Zoo b.v. het jongste bericht van den toestand uit Konstantinopel. Dat lezende zou men zeggen geen vreedzamer, meegaander, loyaler volk dan het Turksche. Geen vrees hoegenaamd onder de Christenen ze zijn de beste maatjes met de Turken; alleen de Sultan is wat weinig geschikt voor zijn betrekking, hij is te weelderig, te duur, daarom zal hij moeten aftreden of afgezet worden, opdat de partij der orde en van den vooruitgang, die groote partij die volkomen sym pathiseert met de bloem van de moderne Westersche beschaving, geen enkele belemmering meer vinde op baar weg tot radicale hervorming van den Turkschen staat. Hoe fraai! Haast zou men met die jong- Turken, die eigenlijk in niets verschillen van de beste Berlijners, Londenaars of Parijzenaars, wegloopen uit sympathie. Maar nu komt er een ernstige maar achteraan, en dat is dat venvenschte Rusland, vooral die dubbel verwenschte Russische gezant generaal Ignatieff. Ziet u, Europa! die Russen en inzonderheid die aarts-rus Ignatieff zijn van al de ellende en de verwarring in Turkije de oorzaak. Het is Rusland dat den Sultan heeft aangemoedigd in zijn verkwis tingen, dat hem heeft opgestookt de coupons niet te betalen, dat ook den opstand overal heeft aangeblazen 't is zelfs Rusland dat den moord te Salonichi heeft uitgelokt. Ziedaar dan den sleutel tot het ontsluiten van het geheim der rooskleurige berichten. Deze hebben niets anders ten doel dan in het Westen medelijden met die nobele jong-Turken te verwekken en een soort van tweeden Krim-oorlog uit te lókken. Het is dan ook zeer te verklaren dat die schoone geruststellende tijdingen juist nu als een zomerregen komen opzetten nu 't een feit is dat Eugelaud bezwaar maakt om met de drie keizers mee te gaan. Hieruit laat zich ook 't gerucht verklaren dat de Sultan zou geweigerd hebben de conditiën van Berlijn aan te nemen. De waarheid hiervan moet nog bevestigd wordendoch 't feit zou slechts te verklaren zijn uit de hoop van de Porte om eventueel in het Westen bondgenooteu te vinden tegen Rusland. Zooveel schijnt zeker dat de eenigs werkelijk agee- rende partij Rusland is, gelijk we dit ook van den aanvang af hebben vermoed. Het blijft evenwel nog altoos onzeker welke rol door de Russische politiek aan de beide bondgenooten Oostenrijk en Duitschland is toegedacht, en of deze genegen zullen zijn, of wellicht zich alreeds bereid verklaard hebben die rol te spelen. Soms zou men geneigd zijn dit laatste aan te nemen. Wanneer men echter nagaat welke verbazende verwikkelingen een ontbinding van de staatkundige eenheid van het Balkan-Schiereiland moet ten gevolge hebben en vooral hoe danig ingewikkeld de positie der Oosten- rijksche monarchie dan zou worden, dan zou men weer tot de veronderstelling komen dat Ruslands definitieve plannen aan de beide vrienden niet in alle détails zijn bekend gemaakt. En gesteld al eens dat men in 't hoofd had de stichting van een nieuwen Donau-Staat, met Monte negro of Servië tot kern, dan nog zouden de bezwaren niet te overzien zijn. Allereerst zouden we den mo narch van harte beklagen, die zich den vorsten titel van zulk een nieuw rijk zou laten welgevallen. Het moge toch kunnen toegegeven worden dat het Sla vische element nog een grootsche toekomst voor zich schijnt te hebben; niet tegen te spreken is het dat de onderscheidene daar wonende stammenBos- niërs, Bulgaren, Sloaken, Serben, Moutenegrijnen, llerzegowiners enz. enz, onder elkander een rommelzoo vormen, waar zeer waarschijnlijk al heel moeielijk mee te eggen of te ploegen zou wezen. Wat moet men denken van lieden als b.v. die Bulgaren, die uit haat tegen de Turken hun eigen dorpen, meer dan honderd in getal, in den brand staken Inmiddels hebben de Herzegowiners de Turken weder eens geklopt en hun een verlies van 600 dooden en vele gewonden toegebracht. Men zegt dat Engeland zijn weigering alleen daarop gegrond heeft dat in de Berlijner conventie een wapenstilstand van twee maanden wordt voorgesteld, 't welk Eugelaud uitsluitend in 5t belang der Herzegowiners, in 't nadeel der Porte en dus hoogst partijdig acht. We weten niet wat hiervan aan is. Zeker is 't ondertusschen dat, als men werkelijk bevrediging wil, men toch wel zal moeten beginnen met een wapenstilstand. De geruchten omtrent een ophanden abdicatie van den Sultan houden aan. We aarzelen met daaromtrent een opinie uit te spreken. Toch meenen we dat als de Sultan wezenlijk aftreedt, dit niet anders dan in Turkijes nadeel kan zijn. Nu hij pas met de ortho doxe partij men zou haar ook de Turksche clericale partij kunnen noemen heeft gebroken, 't welk o. a. is gebleken uit het afzetten van den opperpriester, den Sheik ul Islam, nu zou zijn abdicatie toch wel niet anders kunnen beteekenen dan dat hij erkent zijn macht overschat te hebben, dat hij dus zich buigt voor de partij die hij beleedigd heeft, d. i. natuurlijk diezelfde fanatieke clericale partij. Met zijn aftreden zou dan de partij die tegen Rusland, tegen Oostenrijk, kortom tegen alle ongeloovige honden is, op het kussen komen. Maar zou dit niet juist de vuurpijl zijn die 't sein tot den oorlog zou geven In Spanje wil 't met de opheffing der fueros nog maar niet vlotten. De spanning in het noorden is zoo groot dat de minister van oorlog de Baskische provinciën in staat van beleg heeft verklaaad. Uit den uitslag der stemming over het beginsel der godsdienstvrijheid, die gelijk men zich herinnert ten gunste van dit beginsel is uitgevallen, hebben sommigen afgeleid dat nu de breuke tusschen Ko ning Alfonsus en den Paus een feit zou zijn. Werkelijk is er ook op 't Vatikaan een raad vau Kardinalen gehouden onder voorzitterschap van den Paus om te beslissen of de gezant van den II. Stoel zou worden teruggeroepen of niet. Wij voor ons hebben geen oogenblik gedacht dat de curie Spanje zou laten slippen. Een zoo oprechte zoon als Spanje mag veel doen voor Vader ernstig boos wordt. Zulk een zoon mag zelfs erg ondeugend zijn; de Vader zal hem wel aan 't lijntje houden, in 't vooruitzicht den balsturigen knaap spoedig wel weder te zullen temmen. Op 't Vatikaan is dan ook dienovereenkomstig besloten. Men zal den gezant niet weghalenalleen zal hij voor een poosje met verlof wordeu gezonden; zoo redt men de figuur toch eenigszins en knnnen de pastoors de gemeente vertellenziet gij wel hoe boos de II. Vader op Spanje is; terwijl men tegelijk Alfousus den stap gemakkelijk maakt tot algeheele onderwerping aan de curie. Trouwens 't gaat daar toch al naar toe; in de hoofsche kringen althans: Isabella en de zuster des Konings paraissceren al weder op de civiele lijst. Het Belgische ministerie zal niet aftreden ten ge volge van 't Antwerpsche lawaai. De Koning moet zijn verlangen hebben te kennen gegeven dat het zou aanblijven tot de stembus zal beslist hebben over de samenstelling der nieuwe Kamer. Dat was trouwens de verstandigste weg. Inmiddels heeft de Belgische regeering weder nieuwe onderhandelingen aangeknoopt met het Kabinet van den Haag en heeft reeds de Belgische gezant een langdurig onderhoud gehad met onzen Minister van buitenlandsohe zaken. Koningin Victoria, die op dit oogenblik bij zich te logeeren heeft de ex-koninklijke familie van Han nover, gelijk men weet ook haar familie, heeft den ex-koning George V benoemd tot generaal en zijn zoon tot kolonel in Engelschen dienst. Onwillekeurig vergisten we ons daarevenwe moesten gezegd hebben //Keizerin Victoria", 't Is ook nog zoo vreemd. Men vertelt nu al dat de proeven om het Engelsche volkslied te wijzigen mislukt zijn. God save the Queen zou nu moeten luiden God save the Empress; maar bij de proeven konden de Ministers niet anders zingen dan i/God save the press", van wege den eiscli der maat, en dat wilde Disraëli voor geen geld van de wereldhij is veel te boos op de pers. Aardig is ondertusschen de mededeeliug die ons daar juist in het oog valt, dat nnmel. Victoria in het antwoord op een tot haar gerichten brief van zeker liefdadig comité te Kensworth heeft doen weten dat de titel //Aan Keizerin Victoria", die op 't adres van den brief stond, niet op haar toepasselijk is. 't Zal dus ernst zijn: Koningin in Oud-Engeland Keizerin in Iudië. BERLIJN, 30 Mei. Volgens telegram uit Konstantinopel is de Sultan op den wensch der bevolking afgezet en de vermoedelijke troonopvolger Makoud op den troon verheven. Alle beurzen hebben dit bericht gunstig opge nomen, zoodat de Turksche fondsen te Amsterdam lieden 3 percent stegeu. Oesterteelt in Frankrijk. Volgens den Economiste Eranqais hebben de ge zamenlijke oesterperken van Arcachon in 1873 opge leverd 42,342,250 oesters in 1874 werden ei' 82,345,233 verkocht, dat is 40 millioen meer. Te Arcachon is de productie zoo groot dat er geen plaats meer beschikbaar is voor het aanleggen van nieuwe perken; men vervoert nu groote hoeveelheden jonge oesters naar Marennes, Oléron en Saint Jean de Luz, daar worden zij in putten gebracht waar zij spoedig groeien en verbeterd worden. In 1874 werden 1177 nieuwe oesterperken aange legd, zoodat met 1 Januari 1875 't getal dezer in richtingen 2087 bedroeg. Te Auray zijn in 1874 47 oesterputten aangelegd, zoodat het getal dier on dernemingen op 1 Januari 1875 263 beliep. In 1874 zijn mede nieuwe oesterperken aangelegd in de baai van Guimorais (havre de Roteneuf). VARIA. Het is gebleken dat de zoo druk besproken Colym- bus Arcticus behalve de reeds bekende bijzonderheden ook nog zulk een langen staart heeft, dat daarmede reeds onderscheidene personen elkander een veeg hebben gegeven, zonder dat nog het einde er van te zien is. Zelden komt de gelegenheid voor tot het maken eener zoo kolossale eierstruif als dezer dagen te Am sterdam op de openbare straat werd vervaardigd. Er viel een vrachtwagen om, waarop eenige manden stonden die te zamen 22,000 eieren inhielden; al de eieren braken bij het ongeluk. Het bekende stuk land onder Giethoorn gaat steeds voort met oude muntstukken op te leveren. Nu zijn er weder 12 gevonden, n.l. 4 Spaansche van Filip3 IV en 8 Hollandsche, zijnde 6 rijders en 2 achtentwintigen. De entrées op de tentoonstelling te Philadelphia hebben den eersten dag bedragen meer dan 100,000 dollars. Kerk- en Schoolnieuws. Beroepen te Scherpenisse ds. J. K. L. F. Kocli te Dubbeldam. Bedankt voor Bergschenboek door ds. A. J. West- hoff te Biezelinge. Op Ilemelsvanrtsdag heeft geen der predikanten van de Evang. Luth. Gemeente te 's Gravenhage de gods dienstoefening willen leidende kerkeraad heeft toen een der Herv. predikanten voor dien dienst uitge- noodigd. Benoemd tot pastoor in de parochie van den H. Ja cobus te Schipheiden de heer F. A. J. Tachi, thaus te Oud-Beierland. De Gemeenteraad van Hoogezand heeft de tracte- menten van al de hoofdonderwijzers der lagere scholen in die gemeente gebracht op 600. Een hulpon derwijzer aan een dier scholen heeft f 750 tractement. BINNENGEKOMEN: 27 Mei. Vittor Pisaui (Italiaansche), Guizeppe Sierza, New-York, Rotterdam. Den 27sten Mei 1.1. overleed onze geliefde Moeder en Behuwd-Moeder Mevrouw E. S. ZEEMAN- Zoutmaat, in den ouderdom vau ruim zes en tachtig jaren. Zonnemaire, C. F. ZEEMAN. 2 8 Mei 1 8 7 6. W. ZEEMAN—Woest. A. NAGTEGAAL, Metselaar te Zwarte?oaal bij Brielle, vraagt tegen gfoecl loon. Te adresseeren met franco brieven of in persoon.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 3