Buitenlandsch Overzicht. In Limburg is in liefc geheel voor den watersnood bijeengebracht door 69 gemeenten de som van f 8313.40. Als de watersnood-lijders huil hulp alleen uit de zwarte streken moesten krijgen zou 'fc er dus donker voor hen uitzien. Tot eereleden jder Verecniging //Volksonderwijs" zijn in de algemeene vergadering te Utrecht benoemd jhr. rar. F. H. JBeyma thoe Kingma te Heereveen, en jhr. mr. S. F. Van Humalda van Eijsinga te Leeuwarden. Een voorstel van den heer Brandenburg van Lands meer om den heer Moens tot eerelid te benoemen, werd na de verklaring van dezen, dat hij die benoe ming niet wenschte, teruggenomen. De vergadering heeft verder besloten een adres tot de regeering te richten, waarbij de vereenigiug /Volks onderwijs" aandringt op wettelijke regeling van den veldarbeid door kinderen. Door den heer mr. Levy werd in warme taal hulde gebracht aan de nagedachtenis van wijlen den heer Groen van Prinsterer. De vergadering gaf door algemeene toejuiching haar onverdeelden bijval aan deze hulde te kennen. Uit 's Idage wordt aan het Utr. Dagblad geschreven, dat de minister van justitie jl. Zaterdag een langdurige conferentie heeft gehad met den minister van Binnen- landsche zaken, over een voor te dragen wetsontwerp, waarvan de strekking zou zijn het tegengaan van de zoogenaamde verdeelingsmaatschappijen en de uitloving van bons bij den verkoop van sigaren, boeken en andere koopwaren. Aan 't departement van justitie moet men reeds druk bezig zijn met de voorbereiding van zulk een wetsontwerp. Z. M. heeft aan mr. P. Elias, op verzoek, met 1 Juli 1876, eervol ontslag verleend als raadsheer in den Ho.ogen Baad der Nederlanden, onder dankbe tuiging voor de diensten door hem in rechterlijke betrekkingen aan de lande bewezen. Amsterdam, 20 Mei. Burgerplicht heeft tot kau- didaat voor de Provinciale Staten gekozen den heer Joh C. Zimmerman, lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Het veenbranden in de Groninger, Drentsche en Overijselsche streken is thans, bij den scherpen N. O. wind in vollen gang. De veenrook verstikt dan ook den zuiveren dampkring en maakt het verkeer buiten bijna ondoenlijk. Lochem, 16 Mei. In de laatste vergadering van de bloeiende dorpsvereeniging Lochem-Laren, heeft de heer Dijkman, rijksveearts alhier, eene zeer be vattelijke rede gehouden over de voedings-organen der runderen, en in het bijzonder over de functiën van hunne vier magen. Hij toonde hierbij aan, dat het eene schoone roeping is ziekten van het vee te genezen, maar dat de veehouder zelf veel kan doen om ze te voorkomen en daardoor zijne eigene wel vaart te vermeerderen. De Oiiraqaosche Cl. de beweringen van den presi dent van Venezuela in zijn jongste boodschap be sprekende, wederlegt 0. a. de medeplichtigheid van de overheden alhier in het vervoer van wapenen naar Venezuela. //Alles wat daaromtrent gezegd wordt draagt het kenmerk van kwade trouw. Het spijt ons zulk een onparlementair woord tegen de regeering van Venezuela te moeten bezigen, maar' waarom de waarheid verbloemen De Veuezuelaansche regeering matigt zich het recht toe CuraQao te bezoedelen en te bezwalken, zouden wc niet het recht hebben met ronde woorden zonder omwegen vooï ons ge voelen uit te komen, zoo dat gevoelen op waarheid steunt?" Te Berlijn is een overeenkomst van Nederland met Pruiseu tot stand gekomen betreffende de verbinding van Pruisische kanalen tusschen de Eems en de Nederlandsche grenzen met kanalen in Overijsel, Gro ningen en Drente. Ofschoon wellicht hoogst belangrijke gebeurtenissen zeer kort op handen zijn, zoo verkeeren we op dit oogenblik nog in het onzekere aangaande den staat van zaken zooals die op 't oogenblik is. De telegraaf heeft wel reeds voor een paaY dagen 't bericht ge bracht dat Engeland geen genoegen nam met hetgeen door de drie mogendheden op de conferentie te Berlijn is vastgesteld en aan Turkije voorgelegd, alsmede dat Turkije die voorstellen ook had afgewezenmaar welke nu eigenlijk die zooveel besproken punten zijn is tot dusver nog niet bekend. Wat een paar groote Duitsche bladen omtrent de geheimen der conferentie zoogenaamd geklapt hebben is niets nieuws, 't is hetzelfde dat van den aanvang van graaf Andrassy's bemoeiingen af de grondslag der onderhandelingen is geweest tusschen de strijdende partijen en de drie keizers. Wapenstilstand, concession aan de opgestane bevolkingen en waarborgen voor de ten uitvoer brenging der eventueele beloften van de Porte, ziedaar die oude punten. Het zou al heel vreemd zijn zoo op de conferentie te Berlijn daar niets bijgekomen was, zoo er niet bijzondere conditiën aan toegevoegd waren, die de moeite waard zijn zoo geheim gehouden te worden en waaruit dan zoowel de houding van Enge land als die van Turkije kon verklaard worden. Voorshands hechten we echter nog hoegenaamd geen waarde aan dat bericht betreffende Engelands tegenstand of Turkijes afwijzende houding. Alvorens Engeland zich tegenover de drie kolossen van Oost- Europa zou stellen dienen de gebeurtenissen vrij wat verder ontwikkeld, of liever verwikkeld te zijn. Het komt ons ook voor dat men al vrij dwaas doet met de mogelijkheid van een oproeping des sultans aan alle geloovige mosleiuin tot den //heiligen oorlog" als iets heel geduchLs voor te stellen. Abdul Aziz zal zich wel tweemaal bedenkeii vódr hij tot dien stap overgaat, die tegenwoordig veel van Don Quichotterij zou hebben. De dagen zijn voorbij dat Weenen sidderde als men zich te Constantinopel wat roerde. En bovendien, wat zouden al die //geloovige" basterd kinderen van den profeet tegen de drie geweldige adelaars vermogenZij zouden al een poover figuur maken. Gezwegen nog van de noodlottige noodza kelijkheid waarin de groote Turk zich thans bevindt om geen geld te kunnen krijgen dan van Joden en Jesuïten. Ondertusschen begint men nu meer algemeen in te zien dat een uitbarsting zeer waarschijnlijk is, gelijk wij die reeds een jaar geleden in liet verschiet meenden te zien. Tot voor korten tijd echter waren de meeste groote bladen onverklaarbaar optimistisch op dit punt. Nu hebben ze meest allen hun toon gewijzigd. In het binnenland van Turkije moet overal vrij wat gisting heerschen. Plet gebeurde te Salonichi, waarin als altoos overeenkomstig de stelling van Talleyrand la femme niet werd gemist, doch die er in dit geval werkelijk met de haren bijgesleept schijnt te zijn, daar zij er volstrekt niet mee gemoeid was, dat vermoorden van twee vreemde consuls schijnt een dieper grond te hebben gehad, dan zulk een alledaagsch bekeerings-hislorietje. In alle plaatsen van 't Turksche gebied waar Europeanen gevestigd zijn heerscht spanning en ongerustheid. Het is buiten twijfel goed dat men onmiddellijk veel oorlogs schepen van alle natiën voor de havens laat zien. Mocht 't nu echter hier en daar tot een uitbarsting komen dan kan de aanwezigheid van Italiaansche, Fran- sche en Engelsche schepen te gelijk met Duitsche, Oosten- rijksche en Bussische wel eens aanleiding geven tot belangrijke wendingen in den loop der zaken. Tot dusver handelden alleen de drie keizers, terwijl het overige Europa er in was pour riendat kon dan wel eens plotseling veranderen. In de Belgische Kamer heeft men 't vrij druk ge had over de overeenkomst met Nederland betreffende het kanaal van Neuzen. De heer Frère Orban heeft de Minister nog al kras geïnterpelleerd over deze zaak. Hij schijnt eenigszins overdreven te hebben; anders zou men uit al 't gesprokene op moeten ma ken dat het tegenwoordige Kabinet van België laboreert aan overdreven liefde voor Nederlands belangen, zoodat het ons te eenemale zou willen vertroetelen door gulle conditiën ten gunste van Ter Neuzen. Er is evenwel veel te verklaren als men in aanmerking neemt dat de anders zoo fiere Antwerpenaars op 't stuk van hun handels- en scheepvaartbelangen zoo ouwenvetsch en zoo kleinsteedsch, zoo echt burgermannekensachtig zijn dat b.v. Botterdam daarbij niet halen kan. Zoo erg zit de haven van Neuzen den goeden Antwerpenaren in den bol dat zij in hun verbeelding al een expeditie van 50000 schapen te Neuzen hebben zien inschepen, en dat ze deswege achen weehebben geroepen tegen hun regeering, terwijl 't nochtans gebleken is dat zij evenals de goede Don Quichotte niets dan denkbeeldige schapen hebben gezien, aangezien er zelfs geen enkele schapenkop te Neuzen plaats heeft ge nomen naar Engeland. Men is nu bezig te Antwerpen een groote manifestatie aan te leggen, die te Brussel moet uitgevoerd worden en daarvan zou wel eens 't gevolg kunnen zijn dat het Neuzen-tractaat niet werd goedgekeurd door de Kamer. Wie daarbij een langen neus zou halen België of Nederland durven we niet beslissen. F r a n k r ij U. In de Fransche Kamer heeft Naquet aangedrongen op een enquête van de regeering betreffende den staat van het Crédit Doticier. De Minister Léon Say heeft alle inmenging der regeering in het beheer van financiëele maatschappijen krachtig bestreden en het voorstel Naquet werd daarop met algemeene stemmen verworpen. De Kamer heeft de verkiezing van Lacascade op Guadeloupe goedgekeurd. Alle amnestie-voorstellen zijn verworpen, de kwestie van het ophouden der vervolgingen zal nog afzonderlijk worden behandeld. De Minister Dufaure verklaarde, dat de Maarschalk en de regeering voornemens waren zoo ruim mogelijk het recht van gratie toe te passen. In den Senaat wordt van Bonapartistische zijde een intevpellatie aangekondigd over de laatste circulaire van Bicard aan de prefecten. JE n g- e 1 a n d. Beuter bericht, dat de Engelsche regeering gewei gerd heeft haar goedkeuring te schenken aan de voorstellen der drie mogendheden van het Noorden. Daily Telegraph deelt op grond van een bericht uit goede bron uit Konstantinopel van den 19 mede, dat Turkije de voorstellen van de Berlijnsche conferentie betreurt, daar deze onaannemelijke voorwaarden be vatten. D u i t s c h 1 a 11 d. De Eeichsanzeiger zegt, dat de berichten over het gebeurde te Salonichi nog geen zekerheid geven aan gaande de aanleiding tot den moord der consuls. Slechts dit staat vast, dat die moord volstrekt niet in betrekking stond met het voorgevallene betreffende het Bulgaarsch meisje, welks, naar 't schijnt, gedwon gen overgang tot den Islam het uitgangspunt der beweging vormde. Turkij e. Nedhat Pacha en Namyk Pacha zijn benoemd tot Minister zonder portefeuille. Uit het onderzoek naar het gebeurde te Salonichi is gebleken, dat het Bul- gaarsche meisje nooit op het Duitsche consulaat is geweest. Twee commissarissen zijn naar Bulgarije gezonden, om een onderzoek in te stellen naar de oproerige beweging. X ngezonden. Liet de Meimaand tot heden nog op hare verwar mende en koesterende stralen en hare verkwikkende regens wachten, in de gemeente Serooskerke kon men dit op den 19den dezer niet bemerken, want daar wees alles op vreugde en vroolijkheid. Op dien dag vierde de heer B. van Driel, hoofdonderwijzer aldaar, zijn zilveren jubilé als zoodanig. Om het zeerst had men zich daar beijverd om dien dag voor hem en de zijnen zoo aangenaam mogelijk te maken. Allenvege zag men reeds vroeg in den morgen de nationale driekleur wapperen, en zoowel de school als de woning van den jubilaris hadden, dank zij de zorgen van velen in de gemeente, een feestelijk aanzien. Het feest ving natuurlijk aan in de school, als de plaats waar de feestvierende onderwijzer 25 zijner beste levensjaren zijne krachten aan de opvoeding en het onderwijs der Serooskerksche jeugd had gewijd. De jubilaris werd daar door den heer Burgemeester, door den Secretaris en door anderen, ook door een der schoolkinderen op voor hem in alle opzichten vereerende wijze toegesproken, en daarbij werden hem prachtige stoffelijke bewijzen van liefde en toegene genheid aangeboden, die gedeeltelijk uit bijdragen van al de ingezetenen, gedeeltelijk uit de gezamenlijke penningen der schoolkinderen en gedeeltelijk door bijzondere vrienden van den jubilaris waren aange schaft geworden. Innig geroerd dankte de feestvierende voor zoo vele bewijzen van belangstelling, die hij heden onder vond, terwijl hij zich als 't ware op nieuw aan oud en jong verbond. Terwijl nu verder de feestvreugde in de school met de daarbij onmisbare koekjes en chocolade werd voort gezet, begaven de aanwezigen zich met den jubilaris naar diens woning, waar de koffie met wat daar gewoonlijk na volgt werden gebruikt, waarop ieder zijns weegs ging om in den namiddag terug te komen en dan de feestvreugde voort te zetten. Yelen vond men dan ook dien avond weer aan wezig, en ook vele dames lieten zich niet te vergeefs wachteu. Ook het gezelschap Westelijk Schouwen", van hetwelk de heer van Driel vele jaren een ijverig Secretaris was, liet zich niet wachten, en vereerde hem bij monde van zijnen Voorzitter met eene warme toespraak en een fraai cadeau. De avond en een groot gedeelte van den nacht werden verder in aangenaam samenzijn doorgebracht; vroolijkheid vervulde iedereen, tal van toespraken, luimig en ernstig, getuigden van de sympathie der feestgenooten voor den waardigen van Driel en zijn gezin, en toen al te vroeg het uur van scheiden daar was, verliet iedereen met de aangeuaamste herinne ringen den gullen gastheer. Eere de gemeente, die zoo een waardig onderwijzer weet te waardeerenmaar ook eere een onderwijzer, die zich èu door bekwaamheid èn door lust 111 zijn arbeid èn door ware humaniteit zoo algemeen bemind weet te maken als de heer van Driel 1 Den Feestgenoot.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 3