Zeetijding van Zieriksee. Burgerlijke Stand te Zieriksee. AD VERTENTIEN. Sociteit „De Goede Vereenigmg op Dinsdag 23 Mei e.k. la Neerlande et la vie Hollandaise, die ook in liet Nederlandsch vertaald zijn. Daarenboven schreef hij in de Revue nog een reeks zeer belangrijke studiën over de Heidens, waartoe hij o. a. 't platte land van Ierland, Schotland en Spanje had afgereisd en zich zelfs het zwervende leven der Heidens maanden lang getroost om hen van nabij te kunnen gadeslaan. Tijdens zijn studie over Nederland heeft hij ook dit land bezocht en er verscheidene maanden doorge bracht. Bij die gelegenheid hadden wij 't voorrecht met Esquiros in kennis te komen en moesten we hulde brengen aan zijn ongemeene vlugheid om zich spoedig in vreemde toestanden in te werken en die met ruimen onbenevelden blik te omvatten; niet minder verbazend was zijn vlug, trouw geheugen. Zijn jongste werk, voor zoover ons bekend, is Le Bonhornme Jadiseen onmisbaar boek voor ieder die de waarheid omtrent den aard en den oorsprong der Fransche revolutie van '89 wil kennen. In 1869, bij de laatste verkiezing onder het kei zerrijk, werd hij door Marseille in het Wetgevend Lichaam gekozen. Na den 4 Sept. 1870 werd hij benoemd tot commissaris der republiek in het dep'. Bouches du Rhone. In 1871 werd hij weder gekozen in de Nationale en den 30 Januari 1876 in den Senaat. Men heeft Esquiros nooit iets anders verweten dan dat hij te veel aan de uiterste linkerzijde stond. Hij stond daar uit diepgewortelde overtuiging. Een veel bewogen leven, waarin hij veel gezien en verbazend veel gestudeerd heeft, heeft hem steeds meer bevestigd in de overtuiging dat daar het ware standpunt te zoeken was. Prins Napoleon is te Ajaccio tot lid van de Tweede Kamer gekozen. Rouher stond daar tegenover hem, doch de vice-keizer heeft voor den stouten keizerlijken neef moeten onderdoen. Tot opvolger van den minister Ricard is benoemd de heer De Marcère. Hij is een man van 51 jaar, uitstekend rechtsgeleerde en als zoodanig in onder scheidene betrekkingen werkzaam geweest. In 1871 werd hij iu de Nationale gekozen en behoorde daar tot de liberalen van het linker-centrum. Het schijnt dat de zaak der Republiek met hem als minister bij uitnemendheid gediend zal zijn. Even als onze Thorbecke is de minister Ricard overleden zonder kapitaal na te laten. Thans zal de staat aan zijn weduwe een pensioen toeleggen. D u i t s c li 1 a n d. Het besluit van de Duitsche Regeering om een eskader te zenden naar de Turksche wateren heeft te Berlijn opzien verwekt; men gelooft, dat dit een ge volg is van het besprokene ter conferentie. De telegraaf berichtte, dat de Fransche en Italiaansche ambassadeurs te Berlijn reeds hun instemming hebben te kennen gegeven met de keizerlijke plannen ten opzichte van Turkije, 't Lijkt ons wel wat spoedig, maar 't kan per telegraaf zijn behandeld. Verder wordt verzekerd, dat in de memorie van de Westersche Mogendheden de zedelijke steun van dezen zal worden gevraagd om de Porte te bewegen tot een wapenstil stand, en de materiëele steun te Salonichi en elders tot bescherming van de Christenen. Dit laatste is niet onwaarschijnlijk en wijst op het plan om van alle Europeesche Mogendheden op verschillende plaatsen in de Turksche wateren oorlogsschepen te stationeeren, die eventueel door de consuls te hulp kunnen worden geroepen. In den Pruisischen Lauddag was aan de orde de eerste lezing van het wetsontwerp betreffende de ver andering van het tuighuis in een roemhal; het ont werp werd breedvoerig verdedigd door den Minister van Oorlog, die de bewering bestreed als zou daardoor voedsel worden gegeven aan het Pruisisch particu larisme. De oude Von Gerlach verklaarde zich tegen het ontwerp op grond dat een leger, dat tot annexaties had aanleiding gegeven, geen roemhal verdiende. Het ontwerp werd ten slotte verzonden naar een commissie. De tweede lezing van het ontwerp betreffende het ge bruik van het Duitsch in officiëele stukken werd afgedaan. De wet op het bestuur der bisschoppelijke goederen werd in èindstemming aangenomen met 230 tegen 92 stemmen; de derde lezing gaf onverwachts nog aan leiding tot een heftig debat tusschen Schorlemer en Windthorst, YVehreupfennig en Virchow. Belgie. In den Belgischen Senaat is de wet betreffende het verleenen van academische graden goedgekeurd met 32 tegen 15 stemmen. De Gemeenteraad van Brussel heeft tegen de over eenkomst betreffende het Kanaal van Terneuzen ge protesteerd. Oostenrij k-Hongar ije. De zittingen der Delegatiën zijn geopend. De Oostenrijksche heeft met algemeene stemmen Rechtbauer tot voorzitter gekozen, die daarop een lange politieke aanspraak hield. Door de Regeering is de gemeenschap pelijke begrooting voor 1877 ingediend, benevens aanvullings-credielen voor de Departementen van Oorlog en Marine, de slotrekening over 187-1- en supplementoire credielen voor den onderstand aan de vluchtelingen uit Herzegowina en Bosnië. De liongaarsche Delegatie heeft Zlavy tot voorzitter gekozen. Hier zijn dezelfde Regeerings-voorstellen ingediend. Turkij e. De opperbevelhebber Abdul Cerim is den 17 vertrokken naar Philippopolï15,000 man troepen zijn vereenigd in den omtrek van Tartar, Bazardik en Philippopoli. De laatste berichten van Adyl Pacha, kommandant van Adrianopel, houden in dat de Bulgaarsche opstan delingen in verschillende gevechten zijn geslagen en groote verliezen hebben geleden. Een aantal muiters zijn hun onderwerping komen aanbieden. De Turksche troepen maakten zich gereed om Avret Alan aan te vallen, dat door een menigte opstandelingen was bezet, maar deze hadden zich teruggetrokken in het gebergte, waar zij werden vervolgd. Zes der gevatte moordenaars van de consuls te Salonichi zijn opgehangen. Spanje. De Spaansche algemeene begrotingscommissie heeft besloten om den termijn voor het indienen van finan- ciëele voorstellen door fondsenhouders van 20 tot 31 dezer te verlengen. In de Cortes is een commissie benoemd van 21 leden om een onderzoek in te stellen uaar het financieel beheer van 1859 tot 30 December 1874. Servië, De Kamer is ontbonden en de zitting van den Senaat verdaagd. De verkiezingen voor de nieuwe Kamer zullen binnen drie of vier weken plaats hebben. VARIA. Hoe zeer het getal landverhuizers naar N. Amerika in de laatste jaren is afgenomen kan blijken uit de volgende opgave. Te Neiv-York kwamen aan in 1873 267.354 landverhuizers; in 1874140.337 en in 1875 84.544. Daarvan kwamen uit Duitsche havens in 1873 134.191; iu 1874 75.502; en in 1875 56.289. De prins van Wales heeft uit Indie een geheele menagerie medegebracht; alleen de //Serapis" heeft 500 dieren aan boord gehad,. Daar waren ook twee tijgers onder, Motee eu Johauo geheeten, die de raa trozen op de reis verdoopt hebben in Moodey en Sankey. Nabij Gouda is de machinist van een sfcoorabeuk- molen in de machine geraakt tusschen het jachtwiel eu den stang. De machine bleef stilstaan door het beletsel; men heeft den ongelukkige nog levend uit zijn benarde positie gehaald, doch hij is een uur later overleden. Te Beerta is achter een kalkoven het lijk gevonden van een meisje van 15 jaar, met nagenoeg geheel afgesneden hals. Ook heeft men een jongeling, met wien zij verkeering had, in het huis zijner ouders gevonden met een zware verwonding aan den hals, en in zijn zak een brief waaruit schijnt te blijken dat het meisje een zelfmoord heeft gepleegd en dat hij daarna denzelfden dood heeft gezocht; hij is echter niet overleden. De in aanbouw zijnde nieuwe opera te Londen zal een in zijn soort volmaakt werk worden. Op al de rangen zullen armstoelen tot zitplaatsen dienen, het parterre zal er 521 tellen. Er zullen 94 loges zijn elk met een vrij portaal, 8 foyers en 12 rookkamers. Het geheele gebouw zal worden verwarmd door stoom, geventileerd met draaiwaaiers, verlicht door electrici- teit. In het gebouw zal een spoorwegstation zijn, alsmede een onderaardsclje spoorwegverbinding met het Parlements-gebouw en de St. Stephan-club. De machineriën van 't tooneel zullen met hydraulische kracht worden bewogen. Er zullen een groot aantal toiletkamers en ook eenige badkamers in het ge bouw zijn. Te Dronrijp is een mousterkoe vaii 2000 kilo voor f 1150,verkocht. Men is gewoon alle rondreizende //kermis-bedelaars", blindemannen en ongelukkigen met kijkkastjes of valsche instrumenten, met beweegbare papieren tafereelen enz. met een zeker wantrouwen te bejegenen, ook al geeft men hun, haastig voorbijgaande, een paar centen. Toch zijn er ook onder die lieden eerlijke menschen, die menigeen tot voorbeeld kunnen dienen. Op de Haagsche kermis was o. a. een man met een papieren kijkkastje, die 't zeker niet zeer breed heeft in de wereld. Deze week vond hij in de Hoogstraat te 's Hage een portemonnaie, waarin een bedrag van ongeveer 5, voor dien man zeker een schat. Stak hij 't geld stil iu den zak om ook eens kermis te vieren? Neen, hij liep naar 't politiebureau en gaf 't gevondene terug. De eigenaar schonk den eerlijken arme een belooning en beloofde Joseph Mozes Hartog Grootkerk, in de Zandstraat te Rotterdam wonende, zijn daad te zullen kenbaar maken. Zoo kwam 't feit ook ons ter ooren. Philadelphia, de stad, waarin dit jaar eene wereld tentoonstelling wordt gehouden, telt op het oogenblik eene bevolking van 800,000 menschen en beslaat eene oppervlakte van 340 hectaren. De straten, die voor de helft geplaveid zijn, hebben eene lengte van 1600 kilometers, terwijl 10,000 gaslantaarns in de openbare verlichting voorzien. De paarden-spoorwegen hebben eene lengte van 340 kilometers, waarop 1800 wagens voor het vervoer beschikbaar zijn. De stad heeft 400 openbare scholen, waarin 1600 onderwijzers aan 8090,000 leerlingen onderricht geven. Eene nijvere bevolking van 145 tot 150,000 menschen vindt arbeid in ruim 9000 fabrieken, die met een bedrijf kapitaal van ruim 600 millioen gulden werken. Van de vele openbare wandelplaatsen is die waar de tentoonstelling gehouden zal worden, Fair- inont-Park, de grootste; zij beslaat eene oppervlakte van 3000 acres. Kerk- en SScliool nieuws. Beroepen te Polsbroek ds. P. K. Domisse te Oost burg te Bennekom ds. A. J. Westhoff te Biezelinge. Bedankt voor Vlissingen door ds. J. J. van Too- renenbergen te Rotterdamvoor Middelburg door ds. Gewin te Abcoude voor Domburg en voor'Scherpenisse door ds. J. Kuijlman te Prinsenhage. Zondag j.l. herdacht de heer J. P. Schilt, pred. te Burgh, zijn 25-jarige ambtsbediening met een rede naar aanleiding van 1 Cor. 13: 1. Benoemd tot hulponderwijzeres te Tholen mej. C. E. C. Sterk aldaar. Toegelaten voor de beginselen der wiskunde de kweekelingen aan de Rijkskweekschool te Haarlem H. v. Strien en M. Mieras van Wolfaartsdijk. Blijkens bekendmaking door den Min. van Binnenl. Zaken zullen dit jaar kunnen geplaatst worden op de Rijkskweekschool voor onderwijzers te 's Hertogenbosch 19, op die te Haarlem en te Groningen elk 20 kweekelingen. Z. M. de Koning heeft aan de gemeente Appeldoorn voor de jaren 1877 en 1878 een som van f 5000 toegezegd om haar te helpen in liet stichten eener Hoogere Burgerschool. BINNENGEKOMEN: 17 Mei. Jessamine (Engelsch), G. Crimp, Liverpool, Dordrecht. 18 Mei. Cugud (Engelsch), T. R. Graul, New-York, Rotterdam. Van 12—19 Mei 1876. Geboren: Eene dochter van P. Schillemans en B. Dalebout. Eene dochter van H. Catshoek en M. J. Holra. Een zoon van J. van Poelgeest en P. Bakker. Een zoon van S. van de Velde eu L. Moermond. Eene dochter van B. J. Vermunt en C. Axer. Gehuwd: H. Koremans, jra. en E. Korsten, jd. E. Geldhof, jm. en E. Sybrandse, jd. Overleden: P. J. Jongmans, oud 2 j., z. A. Prommel, oud 63 j., man van C. de Vos. K. Beije, oud 1 m., z. J. C. Franse, oud 67 j., man van L. Diètz. Als levenloos aangegeven: Een zoon van C. de Vries en J. Cortenbach. in BELLEVUE, b ij W. KANAAR. des namiddags te 71/o ure. W ij z i g i n g Reglement. Verkiezing Directie.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 3