Onze Leestafel. VARIA. BEURS- EN MARKTBERICHTEN. federalisten wilden de grootst mogelijke autonomie van provincie en gemeenten. L)e discussie over dit punt moest gisteren worden voortgezet. In de vergadering van effectenliouders hebben eenige leden van het Madridsche Beurssyndicaat een voorstel ingediend, inhoudende dat de Staat te be ginnen 1 Juli 1876, de rente der schuld geheel behoort te voldoen en zijn inkomsten door middel van indirectie belastingen behoort te vermeerderen. Er is een commissie van 12 leden benoemd, om hiervan rapport op te maken en een adres aan 'de Cortes te redigeeren. //Eenige opmerkingen over den invloed van het clericalisme op het Volksonderwijs in Noord-Brabant. Toespraak gehouden in de afdeelingen van //Volksonderwijs" te Wormerveer en te Rotterdam, door J. P. Bredius Jr., oud-schoolopziener. Amsterdam, C. L. Brinkman. 1876". Prijs 40 ets. Vijftig procent der zoo dagelijks uitkomende bro chures zijn gewijd aan het onderwijs, zegt de schrijver van het opstel dat hierboven genoemd is. Dat pleit voor sterk gespannen belangstelling in dit groote volksbelang en 't is tevens wel een teeken dat het onderwijs wel algemeen als een der dierste volks belangen wordt erkend. Men pleit natuurlijk vóór en tegen. Alle geschriften wellen ook wel niet op uit de zuiveie bron van belangstelling in het onder wijs. Het onderwijs-vraagstuk is in het net der politiek geloopen en wordt nu ook druk geëxploiteerd door lieden wien de intensieve volksontwikkeling eer hinderlijk is dan geraden schijnt. Men treft tegenover hen die onder de vaan van //Volksonderwijs" vooruit en naar liooger en beter streven, er ook aan, die raeetieii dat de machine al reeds van het harde stoken over denkop geloopen is. Niet alzoo met de brochure van den lieer Bredius. Merkwaardig is bij dit geschrift dat het al vinnige bestrijders vond vóór 't in druk was verschenen; zoo staan de tegenstanders gereed om toe te slaan, dat ze hun slagen al toebrengen op het gerucht af. Nauwe lijks vermeldt een blad dat de heer Bredius, die vroeger te Bergenopzoom schoolopziener geweest is, ergens een rede heeft gehouden over 't onderwijs in N.-Brabant, of er vormt zich eeti conclave van ver meende betrokkenen, die op den stouten spreker losgaan om hem te bestrijden .aangaande dingen, die hij niet gezegd heeft. Dat is nu wel wat gek; maar 't is toch zoo gek niet of men zou uit het verschijnsel vermoeden dat men in N.-Brabant er zelf wel een soort van -voorgevoel van heeft dat de toestanden daar vatbaar voor bespreking en wel voor weder spraak zijn. Maar wat heeft de heer Bredius dan toch gezegd? Thans weet men het; want hij heeft zijn rede in druk gegeven, 't geen hij anders niet van plan was, maar nu wel genoodzaakt was te doen om ieder te doen weten wat hij verteld had en ook om het N.-Brabantsche edel wild dat zich al aangeschoten meende toen er nog niet eens op gemikt was, in de gelegenheid te stellen na te gaan of 't schot op hen gemunt was of op anderen, dan wel of 't maar een schot in de lucht van N.-Brabant was, 't welk ook nog zijn nut kan hebben al was 't maar tot een teeken dat men nog niet geheel ingeslapen is ten noorden van de Maas, maar nog zoo wat op zijn quivive met 't oog op de toekomst. Wij hebben met veel belangstelling de rede van den lieer Bredius gelezen en zijn er hem dankbaar voor dat hij die heeft uitgegeven. Zulke wekstemmen zijn noodig. De brochure van den heer Savornin Lohman heeft indertijd ook al iets gedaan al was 't niet veel, zoodat 't hem zelfs niet uit de gratie der N.-Brabantsche kiezerstrekkers of kiezersdrijvers heeft geholpen. Moge het mannelijke woord van Bredius velen wakker schudden. Inderdaad dat is noodig. Reeds in zijn aanhef wijst hij op 't feit dat wij goede Nederlanders, met het woord vrijheid, kostelijke, dierbare vrijheid, in den mond, toch in zoo menig opzicht indommelen, zóodat we niet merken dat andereu, die ook vrijheid roepen, ons bij den neus hebben en van die domrne- ligen vrijheidszin gebruik maken om den geest der vrijheid in een goed deel der natie zoo geheelenal te dooven en te verstikken, dat dat bedoelde deel op een goeden dng, en dan te laat, zal bespeuren dat het met de vrijheid nog naarder gesteld is dan b.v. in de goede dagen van Eilips II. De heer Bredius constateert den in den grond evbarmelijken staat van zaken betrekkelijk het onder wijs in N.-Brabant, zooals die geworden is onder de-gebrekkige en geheelenal buiten den geest toege paste wet van 1857. N.-Brabants bevolking is geheel onder den invloed, beter gezegd onder de directe macht der geestelijkheid. Yoor 19/20 zegt Br., zijn de van nature goedige N.-Brabanters totaal doode machines onder de hand hunner geestelijke hoofden. Dit geldt niet enkel van de gewone volksklasse, het is met de gemeentebesturen evenzeer het geval, wegens de geringe ontwikkeling van de leden dezer collegies tegenover de naijverige en overal ingrijpende bemoeiingen der geestelijkheid. Van daar dat zoowel gemeentebesturen als school- commissiën een /hoogst verdevfelijken invloed" op den toestand van het openbaar onderwijs uitoefenen. Nu bestaan er in N.-Brabant 310 openbare scholen met ongeveer 40000 leerlingen en men neemt het, oppervlakkig beschouwd, raadselachtige verschijnsel waar dat in N.-Brabant over 't algemeen weinig stemmen opgaan tegen de openbare school. Treurig genoeg dat dit zoo is; het bewijst dat de geestelijk heid in N.-Brabant de openbare school, in haar zin, zoo geheel ontwapend en onschadelijk gemaakt heeft dat zij van openbare staatsschool alleen nog den naam heeft overgehouden, maar overigens vierkant tegen de bestaande wet van 1857 instaat. Het school toezicht is over 't algemeen hiertegenover zoo goed als machteloos. Een schoolopziener, die zijn plicht wil doen, wordt de béte noire der geheele bevolking gemaakt, zooveel mogelijk wordt hij dood verklaard. "Weinigen kunnen daartegen. De onderwijzers zijn over 't algemeen mannen van goeden wil en behoorlijke ontwikkeling; maar zij zijn machteloos. Waar de bevolking niet rijk genoeg is om broeder- en zusterscholen te betalen, daar wordt de openbare school geduld, mits de onderwijzer de gedweeë onderworpeling zij aan de geestelijkheid; anders wordt hij uitgehongerd, belakt, gedwarsboomd, onmogelijk gemaakt, tot hij toegeeft of in den onge- lijken strijd bezwijkt. Waar broederscholen kunnen gesticht worden, daar sticht men ze en daar reduceert men de kosten voor 't openbaar onderwijs tot het minimum. Wat kan een minimum-lijder doen tegen de machthebbers, b.v. tegen leden der schoolcommissie, tegelijk leden van den raad, die openlijk de openbare school verwenschen en verklaren dat zij er geen cent voor over hebben Daar bloeien de broederscholen uitgenomen natuurlijk 't onderwijs op die scholen en daar kwijnt de openbare school. In bijzondere scholen, geen broederscholen zijnde, is het onderwijs beter. Daar wordt de bijzondere school voortgeholpen tegen de openbare, In de N.-Brabantsche broeinesten van Protestantsch clericalisme is de verhouding van de openbare school ook even ongunstig. Kortom de staat van zaken is zoodanig dat er met ernst mag gevraagd worden: kan dat zoo voort gaan? mag het geduld worden dat Neerlands consti tutioneel staatswezen zoo reddeloos wordt ondermijnd? Hierbij komt nu nog een nllerevgst schoolverzuim. In zekere gemeente van 10000 zielen genoten van de 1450 kinderen 450 volstrekt geen onderwijs. De wet op den kinderarbeid geldt voor N.-Brabant niet. Men leze de brochure van den heer Bredius en men zal verbaasd staan, men zal zich ergeren. Geen wonder dat de heer Bredius, om tot verbe tering van den ellendigen toestand te komen, meer wil dan b.v. met het voorstel Moens kan bereikt worden. Hij wil dat het openbaar onderwijs zal onttrokken worden aan den verderfelijken invloed der school- commissiën en gemeentebesturende school moet staatszaak worden; de onderwijzer staatsambtenaar. Bovendien moet de leerplicht worden ingevoerd. Wij lazen dezer dagen dat de clericale bladen uit Neerlands ultramontania het wetsvoorstel-Moens sterk aanprezen, 't Is te verklaren; want 't zou de Noord- Brabantsche kanker niet uitsnijden. Of die bladen de denkbeelden van den heer Bredius ook zoo zullen toejuichen, meenen we sterk te moeten betwijfelen. Men leze het merkwaardige geschriftje maar eens. Te Druten heeft een dienstmeisje bij ongeluk haar kameraad met een revolver in de dij geschoten. Te 's Gravenhage heeft een wachtmeester der huzaren zich, niet bij ongeluk, door het hoofd geschoten. De Oostenrijksche luitenant-veldmaarschalk Graaf Olivier Wallis, heeft zich voor het hoofd geschoten in de vestibule van het postkantoor. De reden waarom hij tot deze wanhopige daad is gekomen is onbekend. De correctioneele rechtbank te Mecluleu heeft thans uitspraak gedaan in zake de ongeregeldheden, die daar voor eenige tijd hebben plaats gehad en waarom trent de clericalen vooral zoo op een scherp onderzoek aangedrongen hebben. Van dit scherpe onderzoek is nu het gevolg dat veroordeeld zijnclericalen, en wel twee muzikanten tot 40 en 26 francs boete, een persoon bij verstek tot 10 dagen gevangenisstraf en een spoorwegbeambte tot 40 frs. boete. Gedurende eenige dagen had zich in den omtrek van Ommen een wild zwijn vertoond; Zaterdag is het gedood door den heer J. Buddingh, griffier bij het kantongerecht aldaar. Op de Haagsche kermis kwam een koopman op 't idee zijn //echte meerschuimen sigarenpijpjes" te venten bij opbod. Dit werd hem echter door de politie verboden, daar alleen notarissen en deurwaar ders publieke veikoopingen mogen houden. De heer N. v. Leeuwen te Delft heeft den 9 Mei zijn honderdsten verjaardag gevierd. Bij het springen van de stoomboot te Riidesheim zijn 13 personen min of meer gewond, 5 gedood, 4 worden nog vermist en 15 zijn ongedeerd gebleven. De ex-keizevin Eugenie is Vrijdag vijftig jaar geworden; zij lijdt aan rheumatiek en slecht humeur. Geen wonder. Een nieuwe rijkswet, den 25 December 1875 te Kikurange op Nieuw-Zeeland door koning Taukio voor zijn Maoris uitgevaardigd, luidt als volgt: //Heden zijn afgeschaft en dus voortaan verboden 1°. de priesters, 2°. de profeten, 3°. de gebeden, 4°. alle tooverij, 5°. lijkdiensten, 6°. geschillen over grond eigendom, 7°. twisten over vrouwen, 8°. verkoop van gronden, 9°. pacht van gronden, 10°. het vloeken, 11°. diefstal, 12°. moord, 13°. werkstaking, 14°. be drog, 15°. het gezag der stamhoofden, 16°. gramschap, 17°. wraak, 18°. lekkerbekkerij, 19°. eigenwaan, 20°. stijfkoppigheid, 21°. staatshulp, 22°. de slechte gewoonte van rumdrinken, 23°. verdeeldheid." Voorwaar, daar is wel een en ander radicaals in. De lieer B., die dezer dagen zich te Gouwesluis bevond, werd om de voldoening eener oude rekening gemaand; hij gaf de verzekering van spoedige vol doening en vertrok, doch werd eenige oogenblikken later door zijn schuldeischer achtervolgd en nu op minder vriendelijke wijze aangemaand. Hierop geen betaling bekomende, wierp de schuldeischer B. op den grond, ontnam hem zijn portefeuille en eigende zich daaruit eenige bankbiljetten toe, in mindering van rekening. B. heeft onverwijld hiervan aangifte bij de justitie gedaan om nu op zijn beurt voldoening te krijgen. Van wege het bestuur van de Duivensociteit //de Snel vlieger" werd te Haarlem Zaterdag uit 's Graven hage te 11,40 ure per snel vlieger de uitspraak van het Gerechtshof betreffende Jut en zijii vrouw naar Haarlem gezonden, en aldaar reeds te 12 uren ontvangen. Kerk- en tSchoolnieuws. Beroepen bij de Evang. Luth. Gem, alhier ds. G. T. Bruin te Zutfen. Volgens bericht van de N. G. Courant zal het Zuider Zendingsfeest dit jaar gehouden worden onder Biezelinge op den 21 Juni. Ds. de Graaf van Amsterdam zou de openings-rede houden. Door de Prov. Comm. te 's Gravenhage is o. a. toegelaten als hoofdonderwijzeres Mej. A. J. Cliivat. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 11 Mei 187 6. Nederland, Cert. Nat. Schuld. 2i/j pCt. dito dito 3 dito dito 4 dito Stad Rotterdam 3 België, dito Rotschild. 2'/» Spanje, Obligatien, 1867/72 3 13^ dito Binnenl. f 6250 3 121/a dito 1250 en 2500 3 123/a Portugal, Obligatiën 1858/69 3 513A dito 185663 3 Rusland, Obl. Hope f Co. 1798—1816 5 1013/4 Bew. Ins. m. Coup. 6 S. 1855 5 907/a Obligs. a f 1000,— 1866 5 1011/4 dito a 100,— 1860 4'/a 923/4 Cert. bij Hope Co. 1840 4 753/4 Obligatiën-Leening 1867/69 4 823/ dito 1859 3 69 Staatsleening 1864 5 Oostenrijk Obl. in papier Mei en Nov. 5 Febr.-Aug. 5 dito in Zilver Jan. en Juli 5 April Oct. 5 Aand. Pr. Leen. fi. 100 1864 Italië, Bew. Inschr. met Coupon 5 Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 N.-Amenka, dito Mei. Nov. 1885 6 Brazilië, dito 1865 5 Mexico, dito 1851 3 96 Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorvv. Poti Tillis d°. 1000, 5 dito Jelez-Orel 1000 L1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. Zuid-Ital. dito 3 dito Illin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. PRIJZEN VAN COUPONS. f pCt. 55% 55% D 58»/,. 59'/. 135 pCt. 10'/. O» 1001),- 258V, 130 pCi 99 993/, f 150 99 24'/. t 51'la Metalliek 20,82'/j Dito Nationale 21,471/2 Div.Eng. p Z ll,82l/a Rus. Z.-R. 307/8 Amer. Dollars 2,43 Papier 2,13

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 3