is. voor wijziging vatbaar. Het zal de vraag zijn hoe de meerderheid der Kamer over onze belangen zal denken; of liever hoe zwaar de Ingebrachte bedenkingen van Goes en Brielle zullen wegen; want-voor zoover ons bekend, is cr hier nog niets gedaan-, waaruit het der volksvertegenwoordiging kan blijken dat wij niet onverschillig zijn omtrent het al of niet voortbestaan der Zierikzeesclie rechtbank. Om onze wenscheti naar eeii spoorverbin£ling_,.is ih den Haag gelachen 't.zon altoos mogelijk zijn dat men over onze belangen bij de arr. rechtbank de.schouders ophaalde. Als 'targument van Goes, dat 't aan den den spoorweg ligt, opging dan zou ons isolement ook moeten pleiten tegen het behoud onzer rechtbank. Men zegt de rechtbank, te Goes heeft zooveel meer zaken; 't zal wel zoo zijn; we zoudeu daarop wel willen zeggen: welnu laat al de lui uit een arrondis sement dat rian. de rechtbank zooveel te doen geeft dan voor hun penitentie zich den tocht naar Middel burg ookmaar getroosten; Middelburg is even ge makkelijk te bereiken als Goes. Hóe 't zij het is zaak eenigszins wakker te zijn, opdat we niet misschien onverwachts voor 't feit komen te staan- dat onze rechtbank komt-te ver-, vallen.' Zierirzeè, 10 Mei. Heden werd ten Raadhuize alhier aanbesteed: Het doen van eenige vernieuwingen aan. de gebouwen en andere werken dezer gemeente, met het gewoon onderhoud daarvan, in elf perceelen': Minste inschrijvers waren le perc. Openbare Gebouwen, de heer L. Geers voor 'f 2555.-- 2e perc. 'Kaaimuren, de heer J. v. d. Hinden voor f 848. 3é perc. Beschoeiingen en paalwerken, de heer L. Gëërs voor f 1086. 4e perc. Levereir van materialen en leggen van winterkrammafc, de heef J. de Rijke, te Stavenisse voor f 1220. 5e perc. Bruggen, Dichtste Sas, enz. de heer C. - Bai'tels voor f 677.— 6e perc. Riolen, putten en waterleidingen, de heer J. Lammers voor f 454. 7e perc. Pompen en banken in de waudelingeti de heer A. Anker- voor f 187.— 8e perc. Begraafplaats, de heer J. Haringx'voor f 440.— 9e perc. Grooten Toren, de heer G. Aleman voor- f 630.— 10e perc. Vernieuwing defensiewerken gedeelte Westhaveutlijk; de heer M. van den Houten voor-f 1692:— 11e perc. Schoolgebouwen, de heer J. Haringx voor f 1207.— Bij de op 11 Mei. 1876 door het Bestuur van 't Waterschap Schouwen gedane aanbesteding l°vr van het onderhoud-en vernieuwou der gewone werken aan het Waterschap gedurende 1876, zijn aannemers geworden J. de Rijke Jz. te Stavenisse van de Dis tricten Zuidhoek voor f 8760,- en -Borren- 'damme voor f 8823, B. den Exter van den Brink te Krabbendijke van Klauwers voor f 9500, J. van der Linden te Zierikzee van Koude- kerke voor f 6480, P. van de Wende te ..Goederede van Sclia- rendijke voor f 7760,en Langendijk en Brouwershaven voor f 9780, 2°. van het verhoogen en .verzwaren van de boe zemkade en het verruimen van de daarnevens liggende scheidingssloot bij den inlaagdijk der eerste inlaag van Klauwers in 2 perceelen, is aannemer geworden J. Cornelisse te Burgh voor f 816 en f 1091, Zierikzee, 12 Mei. We ontvingen gisteren namens dè' Directie der Stoomvaart-Maatschappij //Zeeland", die binnenkort haar dienst Vlissingeii-Queensboro- Lond'eii zal openen, een allerfraaist uitgevoerd annonce biljet van dien dienst. Het is niet' noodig dat we onze belangstelling in de s.toomverbindiug van Zeeland, met Londen nu nog weder in 't bijzonder betuigen.. We'wenschen de maatschappij //Zeeland" ditmael een vólkomen succes toe, en dat zij bevrijd moge blijven van teleurstellingen als verleden jaar haar deel waren., 'Maar wel 'moeten wij bij deze gelegenheid met lof gewagen van de uitvoering van bovengenoemd biljet. Het is een chromo-typographie van zulke kolossale, afmetingen als wellicht tot dusver in Europa, zeker iii Nederland nog niet is 'vervaardigd. De plaat heeft een hoogte van 115 c.M. bij 75 c.M. breedte en bevat' behalve de aankondiging een spoorwegkaart van een groot deel van Europa, gevat in een cirkel- rand van 68 c.M.' middellijn. Het stuk is in kleuren gedrukt, en vooral met het oog op den korlen tijd, 14 dagen, waarin het ont-, worpen, uitgevoerd en in duizenden exempla'ren afge drukt is, een waar meesterstuk van drukkunst te noemen ,dat het atelier van den lieer A. van Oosterzee te Amsterdam, ja, de geheele Nederlandsche typografie eer aan doet. Z. M. heeft benoemd tot Commissaris des Konings in de prov. Zeeland Jhr. Mr. W. Six. Vlissingen, 8 Mei, Men heeft wel eens beweerd, dat liet droge dok van de Koninklijke Maatschappij //de Schelde", vroeger .aan het Rijk belioorende, niet geschikt zou zijn om stoonibooten van betrekkelijk groote afmeting te dokken; dat beweren wordt op afdoetidè wijze wederlegd door liet feit. dat op dezen oogenblisk liet rader.stoomschip //Stad Breda" van de Stoomvaartmaatschappij Zeeland, in dat dok wordt schoongemaakt; dit schip heeft een lengte van circa 72 meter, en wanneer.'t zelfs nog ongever 2 meter langer ware, zou het nog van het dok gebruik maken. In, den laatsten tijd,was het droogdok bijna voortdurend bezet en thans ligt nog het driemastchip//Gebroeders v. d. Beek" er voor, om op zijn beurt te wachten, terwijl naar men verneemt,, oók 'de schroefstoombooten van de firma Krupp mede spoedig in het dok zullen worden geplaatst. Uit een te Vlissingen ingesteld nauwkeurig onder zoek is.gebleken dat geenszins militairen van 't garnizoen schuldig zijn geweest aan het baldadig wegnemen van den immortellen krans van het standbeeld van de Ruijter. Integendeel waren 't juist militairen die 't feit liet eerst hebben ontdekt en zooveel mogelijk ongedaan" gemaakt door den krans van 't stoephek, waar men hem had opgehangen, weder terug te bren gen op 't voetstuk van 't beeld. De ware Alcibiadessen. zijn nog niet ontdekt. Hoedekenskerke. Op verzoek van een der inge zetenen, den hoofdonderwijzer der openbare school, en in verband met een door het onderwijzers-gezelschap te 's Gravenpolder gehouden bespreking van het wets voorstel Moens, werd in den-gemeenteraad door den burgemeester het voorstel gedaan,- een adres van adhesie aan de Tweede Kamer te richten. Bedoeld voorstel werd met algemeene stemmen verworpen. Z. M. heeft den ingenieur van den Waterstaat Be kl. J. Mulder bevorderd tot ingenieur 2e klasse, en benoemd tot adsp. ingenieur de heeren J. G.Er- merins en D. J.Steijn Parvé. De heer L« Franken. Az. is benoemd tot militair opz. der genie 3e kl. bij, het Ned. Inch leger. De toestand van den.- heer Groen van Prinsterer moet zeer ernstig, zijn. t Uit Bergenopzoom wordt gemeld dat de ansjovis vangst op dit oogeiiblik in vollen gang is en zeer meevalt, zoodat er handen te kort komen om het belangrijk artikel behoorlijk in te zouten. 's Gravenhage, 10 Mei. Bij de Tweede Kamer is heden ingekomen het voorstel der nieuwe muntwet. Naar wij vernemen is de strekking er van: aanneming van den enkelen gouden standaard (gouden tien- en vijf- gü.lden stukken). Pasmunt, zal zijn zilveren twee-, een-, 7*-. Vlo" en Vso guldenstukken en bronzen 2y3-, 1- en lj.2 centstukkeu. Het bij den Raad van State aanhangig wetsontwerp omtrent het Indische muntwezen strekt om in Indië ook goud in te voeren en alzoo de munteenheid met Nederland te behouden. Volgens bericht in den Standaard zullen den 30 en -31 Mei en 1 Juni te Amsterdam revival-meetings gehouden worden. Voor de 121 opengestelde plaatsen aan de konink lijke militaire Academie te Breda hebben zich slechts 34 adspirant-cadetten aangemeld. Voor de artillerie in Oost-Indie is het aantal vacatures onbepaald ge steld en boven de genoemde 21. Men schrijft liit Katwijk Sedert den 1 Mei jï. ligt ter visie het door Burg. en Weth. vastgestelde kohier, van den hoofdei, omslag over 1876. Was deze geheven over '1875 tot een bedrag van f 6000, thans bedraagt hij 7000. Gelijkmatig zijn de paters Jezuïten met de andere ingezetenen verhoogd. Naar men verneemt, zijn van hen aan den Raad 24 reclames ingekomen, alle precies geiijkduidend, waarbij opgegeven wordt,'dat zij geen eigen middelen van bestaan hebben. Van den adel tot den officiant eindigt elk adres met een //uw onderdanige dienaar"! Jut heeft cassatie aanget'eelcend tegen het arrest v_an het Gerechtshof alhier, Zaterdag tegen hem uit gesproken. Zijn vrouw berust in de. uitspraak van liet Hof. Buitenland. I) u i t s c h 1 a n d. De Duitsche officiëele uReichsanzeigerheeft zich gehaaèt de publieke opinie gerust te stellen ten op zichte van den moord, op twee consuls gepleegd te Salonichi; de Turksche vegeering heeft terstond de maatregelen genomen, die door de omstandigheden worden voorgeschrevener is voorloopig aan de be- leedigde mogendheden alle denkbare voldoening be loofd, terwijl levens bevelen zijn gegeven om een verdere uitbarsting' van het fanatisme te voorkomen; politieke redenen bovenal zullen de Duitsche regeering alle pogingen doen inspannen om heb vuurtje te blusschen, dat bij verdere uitbreiding het keizersver- boud 'en de vrëde's-politiek wel eens zou kutuieu aansteken. De Reichsanzeiger bevestigt dat de //Medusa" last heeft ontvangen onmiddellijk van Messina naar Salonichi te vertrekken en voegt er bij dat ook de Russische en Oostenrijksche oorlogsvlag daar vertegen woordigd zal worden, vermits uit St. Petersburg en Weenen reeds bevelen zijn verzonden om dadelijk oorlogsbodems dezer mogendheden naar Salonichi te doen vertrekken. Het Oosten, De doorgaans goed ingelichte Oostenrijksche Rol. Corr. deelt bijzonderheden mede over de stemming- in Bulgarije, waarvan evenwel niet blijkt, of zij iii. verband moeten worden gebracht, met de onlangs Voorgevallen ongeregeldhedenonder de bezittende klasse wordt een adres verzonden aan den Sultan, waarbij deze wordt uitgenoodigd van Bulgarije een constitutioneelen Staat te maken, terwijl de Sultan in dat geval den titel zou krijgen van koning van Bul garije. Het plan is zeer ingenieus. Blijkens nadere berichten over het gebeurde te Salonichi is het bekeerde Grieksche meisje door een honderdtal personen, die zich vereenigd hadden bij den Amerikaanschen consul, aan de Muzelmannen ontrukt. Dezen, daarover in woede ontstoken, eischten van den gouverneur, dat hij zou zorgen, dat het meisje werd teruggegeven. In een volksoploop'werden de consuls van Duitschland en Frankrijk bedreigd en gedwongen in een kerk te vluchten. Te vergeefs trachtte de gouverneur volgens Turksche berichten de menigte te doen bedarentoen het meisje niet "werd uitgeleverd, werden de consuls meegesleurd en vermoord door het volk. De menigte is daarop, door de gewapende macht uiteèngedreven. In regeeringskringen zoowel te Berlijn als te Weenen, wordt gezegd, dat over het gebeurde te Salonichi een gedachlenwisseling tusschen de verschillende kabinetten heeft plaats gehad en van alle zijden de noodzakelijk heid is erkend, dat een volledige voldoening wordt, gegeven. De Times deelt uit Athene van den 811 dezer mede, dat de opstand in Bulgarije zich uitbreidt en ernstige afmetingen dreigt aan te nemen. Turkije zendt alle beschikbare strijdkrachten naar Adrianopel, Oostenrijk heeft bepaald, dat aan de Plerzegowiner uitgewekenen geen gelden meer verstrekt mogen' worden. Een aantal uitgewekenen, die voor het paleis', te ltagusa waren bijeengekomen en om brood vroegen, zijn door de gendarmerie uiteengedreven. Het Russisch consulaat tot hetwelk zij zich om onderstand hebben gewend, heeft te Petersburg instruction gevraagd. Er is besloten, dat de schuldigen a;an demoorden, te Salonichi gepleegd, onverschillig tot welken rang zij ook behooren, op voorbeeldige wijze zuilen worden gestraft. De berichten uit Bulgarije luiden gunstiger. De Turksche dorpen, die ingesloten waren, zijn gedeblok keerd en de cordons, door de troepen getrokken, beletten de beweging zich verder uit te strekken. Tegenover de mededeelingen, van andere zijde ge daan, wordt verzekerd, dat de te Ragusa vertoevende vluchtelingen voor en na gelden ter hunner onder steuning ontvangen. X t a 1 i e. I)e regeering heeft last gegeven dat onmiddellijk; twee oorlogsschepen naar Salonichi zullen stevenen. Spanje. In de Spaansche Cortes is onverwachts een standje- ontstaan, en wel over een zonderling voorstel van" den afgevaardigde Gonzales Fiorideze verlangde, namelijk, niet dat de privileges van de Baskische provinciën zouden worden «afgeschaft, maar dat aan" al de andere gewesten een zelfde mate van autonomie, zou worden, verleend als aan de Baskië.rs. De graaf- Llobregat ging. bij de verdediging van dit voörstei- nog een stap verder en noemde de Baskische provinciën, het bolwerk der vrijheid. Een storm van verant-. waardiging ontstond bij deze verklaring, die herinnert,' hoezeer de uitersten dikwijls elkander raken; ook de

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 2